Dinamik Blok Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Dinamik Blok Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

29 Aralık 2022 Autocad Dinamik Blok oluşturma Autocad Dinamik Blok Stretch 0
Dinamik Blok Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Dinamik Blok Oluşturma

Artık Blok Düzenleyicinin nasıl çalıştığını gördüğünüze göre, dinamik blokların oluşturulmasını keşfetmeye başlayabilirsiniz. Giriş olarak, mutfakta lavabo yerine kullanacağınız bir dikdörtgen oluşturacaksınız. Kulpları kullanarak lavabonun genişliğini ayarlamanıza izin verecek bir dinamik blok özelliği ekleyeceksiniz. Ayrıca, boyutu 1 birimlik artışlarla sınırlayan bir kontrol ekleyeceksiniz.

Blok Düzenleyiciyi kullanarak sıfırdan bir blok oluşturarak başlayın:

1. Standart araç çubuğunda Blok Düzenleyici aracına tıklayın.
2. Blok Tanımını Düzenle iletişim kutusunda, Oluşturulacak Veya Düzenlenecek Blok giriş kutusuna Boşa yazın ve ardından Tamam’a tıklayın. Bir gösteri görmek isteyip istemediğinizi soran bir mesaj varsa, Hayır’a tıklayın. Blok Düzenleyici boş bir ekranla açılır.
3. X ekseninde 12 birim ve Y ekseninde 15 birim olan bir dikdörtgen çizmek için Çiz araç çubuğundaki Dikdörtgen aracını kullanın.
4. Görünümünüzün benzer görünmesi için dikdörtgeni yakınlaştırın.

Bu bloğu şimdi kaydedebilir ve basit, dinamik olmayan bir bloğa sahip olabilirsiniz. Ardından, parametreler ve eylemler adı verilen birkaç özellik ekleyeceksiniz. Adlarından da anlaşılacağı gibi, parametreler, dinamik bloğun ne yapacağına ilişkin parametreleri veya sınırları tanımlar ve eylemler, dinamik bloğun tutamaçları düzenlendiğinde gerçekleştirilen belirli eylemi tanımlar.

Örneğin, bir sonraki bölümde, AutoCAD’e tutamaç düzenlemeyi doğrusal bir yönde kısıtlamak istediğinizi söyleyen bir Doğrusal parametre ekleyeceksiniz. Ayrıca, AutoCAD’e kavrama düzenlemesinin bir dizi köşeyi bir yönde veya başka bir yönde çeken bir Uzatma komutu gibi davranmasını istediğinizi söyleyen bir Uzatma eylemi ekleyeceksiniz.

Parametre Ekleme

Ekleyeceğiniz ilk parametre blok için temel noktayı belirler. Bu, bloğu çiziminize eklerken kullanılan noktayı belirlemenizi sağlar:

1.Blok Yazma paletlerinde Parametreler sekmesini seçin.
2. Taban Noktası Parametresi aracına tıklayın, Shift+sağ tıklayın, Bitiş Noktası anlık görüntüsünü seçin ve ardından dikdörtgenin sol alt köşesine tıklayın. Blok Düzenleyiciyi kullanırken bir bloğun taban noktasını veya ekleme noktasını bu şekilde belirlersiniz.

İPUCU: Blok Düzenleyici araç çubuğundaki Parametre aracını da tıklayabilir ve ardından bir taban noktası parametresi eklemek için B↵ girebilirsiniz.

Ardından, bloğa eklemek istediğiniz düzenleme türünü belirleyecek bir parametre ekleyeceksiniz. Bu durumda, bloğun genişliğini düzenlemek için kavrayabilmek istersiniz. Bunun için Doğrusal Parametre aracını kullanacaksınız.

1. Parametreler sekmesindeki Doğrusal Parametre aracına tıklayın veya Blok Düzenleyici araç çubuğundaki Parametre aracına tıklayın ve L↵ girin.
2. Başlangıç noktasını belirtin isteminde.
3. Tekrar Shift+sağ tıklayın, Osnap menüsünden Orta Nokta’yı seçin ve dikdörtgenin sağ tarafını seçin.
4. Etiket konumunu belirtin: komut isteminde, imleçte parametre etiketiyle birlikte parametre adı görünür. Etiketi gösterildiği gibi yerleştirmek için dikdörtgenin altına tıklayın.

NOT : Parametre aracını kullanırsanız, 0, 1 veya 2 tutamaç isteyip istemediğinizi soran ek bir istem görürsünüz. Varsayılan 2’yi kabul etmek için ↵ tuşuna basın.

Az önce eklediğiniz parametre, bloğu doğrusal bir şekilde değiştirmenize izin verir. Bu durumda, dikdörtgenin genişliğini değiştirmenize izin verecektir. Göreceğiniz gibi, parametre oklarının konumları daha sonra dinamik blok için kavrama konumları haline gelir.

Ancak sadece parametreyi eklemek, bloğu dinamik yapmaz. Bir parametrenin kullanılabilmesi için önce bir eylem eklemeniz gerekir. Yeni eklediğiniz parametredeki uyarı sembolünü fark etmiş olabilirsiniz: Parametreyi kullanışlı hale getirmek için bazı adımlar atmanız gerektiğini söyler.

İPUCU : Bir parametrede uyarı sembolünü gördüğünüzde, seçenekler listesini görüntülemek için sembole çift tıklayabilirsiniz.


AutoCAD Dinamik Blok
Autocad Dinamik Blok oluşturma
Autocad Dinamik blok visibility
AutoCAD Dinamik Blok array
Autocad Dinamik Blok Stretch
AutoCAD Dinamik Blok İndir
AutoCAD blok yapma
Autocad visibility komutu


Eylem Ekleme

Ardından, az önce eklediğiniz Doğrusal parametreyi kullanmanızı sağlayacak bir Uzatma eylemi ekleyeceksiniz. Uzatma eylemi, kulpları kullanarak bloğu yatay olarak uzatmanıza izin verir. Eylemi eklerken, bunun Uzat komutunu kullanmaya benzer olduğuna dikkat edin. Tek fark, nesneyi esnetmemenizdir; yalnızca esnetmek istediğiniz köşeleri ve esnetmek istediğiniz nesneyi belirtirsiniz.

Bu adımları takip et:

1. Blok Yazma paletlerinde Eylemler sekmesine tıklayın ve Eylemi Uzat’ı seçin.
2. Select parameter: komut isteminde, sol taraftaki dikdörtgenin ortasındaki solu gösteren parametre okuna tıklayın. Bir parametre noktasının konumunu gösteren, içinden X geçen bir daire görüyorsunuz.
3. Eylemle ilişkilendirilecek parametreyi belirtin veya [Başlangıç noktası/ İkinci nokta] <Saniye>: komut istemini girin, tekrar sola dönük oka gelin.
4. Oklu daireye tıklayın.
5. Uzatılmış çerçevenin ilk köşesini belirtin veya [CPolygon]: komut isteminde, dikdörtgenin sol tarafının tamamının çevresine bir pencere seçimi yerleştirin. Bu, bloğu tutup düzenlediğinizde dikdörtgenin uzatılacak bölümünü seçer.
6. Uzatılacak nesneleri belirtin: komut isteminde, daha önce eklediğiniz dikdörtgeni ve taban noktasını seçin; ardından seçiminizi tamamlamak için ↵ tuşuna basın.
7. Eylem konumunu belirtin [Çarpan/Ofset] isteminde, Eylem simgesini dikdörtgenin soluna yerleştirin.

Daha önce eklediğiniz Doğrusal parametreye az önce bir eylem eklediniz. Uyarı sembolünün hala gösterildiğine dikkat edin. Parametrenin sağ tarafına başka bir eylem eklemeniz gerekir çünkü parametre, her iki tarafı da kavrayarak düzenleyebilmenizi isteyecektir:

1. Önceki adım dizisini tekrarlayın ancak 2. adımda Linear parametresinin sol okuna tıklamak yerine sağ oka tıklayın.
2. 3. ve 4. adımlarda, Doğrusal parametrenin sağ okunun üzerine gelin ve tıklayın.
3. 5. adımda, dikdörtgenin sağ kenarına bir pencere seçimi yerleştirin; ardından 6. adımda dikdörtgeni tekrar seçin.
4. Eylem konumunu belirtin: komut isteminde, Eylem simgesini dikdörtgenin sağına yerleştirin.

Bu kez, parametre için gereken adımları tamamladığınızı belirten uyarı simgesi kaybolur. Bloğu kaydetmeye ve denemeye hazırsınız:

1. Blok Düzenleyici araç çubuğundaki Blok Düzenleyiciyi Kapat düğmesine tıklayın.
2. Değişiklikleri Havuz bloğuna kaydetmek isteyip istemediğinizi soran mesajda Evet’i tıklayın.

Ardından, nasıl çalıştığını görmek için lavaboyu yerleştirin:

1. Çiz araç çubuğundaki Blok Ekle aracına tıklayın.
2. Ekle iletişim kutusunda Ad giriş kutusuna Havuz yazın ve ardından Tamam’a tıklayın. Havuz, imleçte görünür.
3. Bloğu gösterilen konuma yerleştirin.
4. Durum çubuğundaki DYN düğmesine tıklayarak Dinamik Giriş ekranının açık olduğundan emin olun; ardından, yeni eklenen havuza tıklayın. Bloğun dikey orta noktalarında iki ok görüyorsunuz.
5. Orto modunu açın ve bloğun sağ tarafındaki oka tıklayıp sürükleyin. Bloğun genişliği, siz onu sürükledikçe oku takip eder. Oku sürükledikçe havuzun boyutunu da görürsünüz.
6. 3↵ girin. Bloğun genişliği, orijinal 12’den 15 inç olarak değişir.

6. adımda lavabonun genişliğini değiştirmek için bir değer girmiş olmanıza rağmen, genişliği görsel olarak değiştirmek için fareye tıklayabilirdiniz. Dikdörtgen hala bir bloktur. Genişliğini değiştirmek için patlatmanıza gerek yoktu. İmleci dinamik blok tutamacının üzerine getirirseniz, bloğun genişlik boyutunu görürsünüz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir