Özelleştirilebilir Kullanıcı Arayüzü – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Özelleştirilebilir Kullanıcı Arayüzü – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

1 Ekim 2022 Autocad 2023 ne zaman çıkacak? AutoCAD Modülleri AutoCAD Tasarım 0
Platformlar Arası Farklılıklar

Yeni Bir Araç Paletine Başka Araçlar Ekleme

Araç paletine zaten bir çoklu çizgiyi sürükledim ve çoklu çizginin hemen altına hizalanmış bir boyut yerleştirme sürecindeyim.
Bu araçların her biri için otomatik olarak bir açılır pencere oluşturulur. Bu açılır pencere, o nesneyle ilgili tüm komutlara erişmenizi sağlar.

Çizim aracını oluştururken örnek olarak bir çoklu çizgi kullanmış olsanız bile, simgenin sağ alt köşesindeki küçük ok ucunu seçer ve duraklarsanız, çizgiler, yaylar, daireler, eğriler, elipsler, ışınlar ve xlines görünür.

Ve ne tür bir boyut yerleştirirseniz yerleştirin, açılır pencere bunların tümüne erişmenizi sağlar: Hizalanmış, Doğrusal, Yay Uzunluğu, Yarıçap, Yavaş Hareket, Çap, Açısal, Ordinate, Hızlı, Temel, Devam, Hızlı Lider ve Tolerans.

Araç çubuğu, açılır menüden seçtiğiniz son seçeneği görüntüler. Çizim ve ölçü komutlarını sık sık bir araç paletine birden fazla yerleştiririm. Bunun iki nedeni var: Birincisi, belirli bir katmana yerleştirilecek çizgiler için bir araç ve farklı bir katmandaki çizgiler için farklı bir araç kullanabilirim. İkinci olarak, tüm boyutları bir DIM katmanına yerleştirebilirim, ancak farklı boyut komutları görüntüleyebilir, böylece her farklı bir tane istediğimde açılır menülerden geçmek zorunda kalmam.

Bir araç çubuğuna tarama desenleri de ekleyebilirsiniz. Çizimden mevcut bir tarama desenini sürükleyebilirsiniz. Çizgi ve boyut komutlarında yaptığım gibi araç çubuğuna girerek veya belirli bir tarama deseni dosyasını bulmak için ADC’nin solundaki dosya yönetimi bölmesini kullanabilirsiniz.

Varsayılan dosya, İmparatorluk çizimleri için ACAD.PAT ve metrik için ACADISO.PAT’dir. Her ikisi deC:\Belgeler ve Ayarlar klasörünün altındakişisel ayarlarınızda gömülü olduğundan, HATCH komutunu kullanarak bir tarama deseni yerleştirmek ve onu araç çubuğuna sürüklemek çok daha kolaydır.

Oradayken, desen simgesine sağ tıklayın, Özellikler’i seçin ve açıyı, katmanı vb. ayarlayın. AutoCAD 2006’da CUI’nin geliştirilmesinden önce, komutları doğrudan Özelleştir iletişim kutusundan sürükleyebilirsiniz. AutoCAD 2006’dan itibaren bu mümkün değildir.

Bir palete sürüklenebilen bir nesne tarafından temsil edilmeyen bir komut istiyorsanız, AutoCAD ile birlikte gelen örnek Komut Araçları paletinden bir örneği kopyalayın (sağ tıklayın) ve sizinkine yapıştırın (tekrar sağ tıklayın).

Birçok araç paleti AutoCAD ile birlikte gelir. Sonuç olarak, çok sayıda sekme paletin altında toplandığından Komut Araçları sekmesini göremeyebilirsiniz. Öyleyse, imlecinizi gruplandırılmış sekmelerin üzerine getirin ve sol tıklayın. Tam bir liste açılır ve Komut Araçları’nı seçebilirsiniz.

Komut paletinizde olduğunda, istediğiniz herhangi bir komut dizesini eklemek için sağ tıklayıp özellikleri düzenleyebilirsiniz. Bu, özellikle araç paletinden Lisp programlarını veya menü makrolarını çalıştırmak için kullanışlıdır.

Bir Araç Paletini Dışa Aktarma

Bir araç paletini farklı bir bilgisayarda veya yedek olarak kullanmak üzere kolayca dışa aktarabilirsiniz. Bir araç paletini dışa aktardığınızda, farklı bir kullanıcı onu içe aktarabilir. Sonuç bir XLM dosyasıdır, ancak uzantısı .xtp’dir. Bir araç paletini dışa aktarmak için Özelleştir iletişim kutusunu açın ve dışa aktarmak istediğiniz paletin adına sağ tıklayın. Bir isim verin ve istediğiniz yere kaydedin.

AutoCAD, palet üzerinde kullanılan görüntü dosyalarını tutmak için araç paleti ile aynı ada sahip bir klasör oluşturur.
Farklı bir AutoCAD kullanıcısı, aynı işlemi kullanarak içe aktarmadıkça bu araç paletine erişemez.

AutoCAD tarafından kullanılan araç paletlerinin varsayılan konumu şudur: C:\Documents and Settings\%username%\Application Data\Autodesk\AutoCAD 2007\R17.0 \enu\Support\ToolPalette (%username%, geçerli kullanıcının oturum açma adını temsil eder.)


AutoCAD Modülleri
AutoCAD Tasarım
Autocad 2023 ne zaman çıkacak
AutoCAD System
AutoCAD programı
AutoCAD ARAÇLARI
iOS AutoCAD
Autocad ömür Boyu Lisans


Özelleştirilebilir Kullanıcı Arayüzü (CUI)

AutoCAD 2006’dan itibaren en büyük özelleştirme değişikliği, CUI dosyalarının oluşturulmasıydı. Kullanıcılar, Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunu açmak için CUI komutunu kullanarak ACAD.CUI’yi değiştirebilir. Bu konsolidasyonu beğendim, ancak bu, birçok özelleştirmenin artık sürümden sürüme tutarlı olmadığı anlamına geliyor.

CUI dosyalarının kendileri hakkında çok fazla bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur, çünkü bunlar doğrudan değiştirilmeleri amaçlanmamıştır, bu yüzden denemeyin. Bunlar XML dosyalarıdır ve düzenlenerek kolayca bozulurlar. Aşağıdakiler doğrudan ACAD.CUI dosyasının başlangıcından alınmıştır.

Üç tür CUI dosyası ve bunların en iyi şekilde nasıl ele alınacağı konusunda bazı önemli görüş farklılıkları vardır. Autodesk Support aşağıdaki önerileri sunar:

  • EnterpriseCUI dosyası Bireysel kullanıcılar tarafından değiştirilemeyecek özel şirket standartları için bu dosya türünü kullanın.
  • Kısmi CUI dosyaları Bu dosya türünü üçüncü taraf menüler veya kısmen yüklenecek özel menüler için kullanın.
  • MainCUI dosyası(ACAD.CUIvarsayılandır) Bu dosya türünü, her kullanıcının tercihlerine göre değiştirmesine izin vermek için kullanın.

Herhangi bir özelleştirme yapmadan önce, AutoCAD’de CUI komutunu kullandığınızda dolaylı olarak değiştirilecek olan ACAD.CUI dosyasının bir yedek kopyasını alın. ACAD.BAK.CUI adlı bir dosyanın varlığına aldanmayın. Bu dosya, CUI komutunu kullanarak herhangi bir özelleştirme yaptığınızda görünse de, orijinal ACAD.CUI dosyasının bir kopyası değildir. ACAD.CUI’den daha eski bir CUI modifikasyonudur. Orijinalin kendi yedeğini alın, böylece işler ters giderse geri yükleyebilirsiniz.

Yeni Araç Çubuğu Oluşturma

CUI, geçmişte çok fazla kişiselleştirme yapmış uzun süreli kullanıcılar için bile güzel. CUI ile ilgili en iyi şey, ister açılır menüleri, araç çubuklarını veya diğer herhangi bir menü ile ilgili öğeyi değiştiriyor olun, özelleştirmenin tamamının olmasa da çoğunun aynı teknikler kullanılarak gerçekleştirilmesidir. CUI’yi nasıl özelleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

1. CUI yazarak veya bir araç çubuğu düğmesine sağ tıklayıp Özelleştir’i seçerek Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunu açın.
2. Üst bölmede Ana CUI Dosyasını (acad.cui) seçin.
3. Sol üst bölmede Araç Çubukları’na sağ tıklayın ve menüden Yeni ➔ Araç Çubuğu’nu seçin.
4. Araç çubuğunuzu adlandırın—bu örnek için Sybex’i kullanın.
5. Gösterildiği gibi Komut Listesi bölmesinde Tüm Komutlar’ı seçin.

Komutları aşağıdaki gruplarda listeleyebileceğinizi unutmayın:

• AutoCAD’de bulunan tüm komutlar
• Yalnızca Hızlı Araç Komutları
• Yalnızca kontrol öğeleri (çizim ölçeği, katman adları vb. gibi şeyleri kontrol eden pencereler)
• Yalnızca belirli bir açılır menü kategorisiyle ilişkili komutlar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir