Özel Komutlar – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Özel Komutlar – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

22 Eylül 2022 AutoCAD bilinmesi Gereken komutları AutoCAD bilinmeyen komutlar AutoCAD komutları ve Kısayolları 0

Özel Komutlar ve Simgeler Oluşturun

Özel komutlar ve simgeler oluşturabilmek ve bunları AutoCAD kullanıcı arayüzüne hızla entegre edebilmek harika. Bunu her zaman yapmak istediyseniz ancak sormaktan korktuysanız, süreç boyunca elinizi tutacağız. O kadar korkutucu değil ve çok tatmin edici olabilir.

LAYON komutu kullanışlıdır ancak ne yazık ki kullanıcı arayüzünde yeterince temsil edilmemektedir. LAYON tüm katmanları açar; Çalışırken katmanları kademeli olarak kapatacaksanız, tüm bu ampulleri anında tekrar açmanız yararlı olabilir. LAYON eskiden bir Ekspres Aracıydı, ancak şimdi AutoCAD çekirdeğinin bir parçası; bu nedenle, özel komutlarla yapabilmenize rağmen, bu komutu sıfırdan kodlamanız gerekmez.

Öncelikle LAYON’u komut listesine komut olarak ekleyeceksiniz, bu kodun zaten belleğe yüklendiğini bilseniz bile kullanıcı arayüzüne eklemeniz gerekiyor. Ardından komutu bir araç çubuğuna ekleyecek ve düğme simgesini özelleştireceksiniz.

İşte başlıyoruz:

1. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunu açmak için CUI komutunu kullanın.
2. Komut Listesi bölmesindeki Yeni düğmesini tıklayın. Listede Komut1 adlı yeni bir düğüm görünür.
3. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunun sağ tarafındaki Özellikler bölmesinde, Ad özelliğine Tüm Katmanlar Açık yazın. Açıklamanın Tüm katmanları açar demesini sağlayın. Aşağıdaki kodu Macro özelliğine koyun. İletişim kutusunun altındaki Uygula’yı tıklayın. Bu komutu kullanıcı arayüzüne başarıyla eklediniz.
4. Özelleştirmeler bölmesinde Araç Çubukları ve Katmanlar II düğümlerini genişletin.
5. Komut Listesinden Tüm Katmanlar Açık komutunu sürükleyin ve Katmanın hemen altına bırakın.
Katmanlar II araç çubuğunda Kapalı.
6. Komut Listesinde Tüm Katmanlar Açık komutu seçiliyken, sağ üst bölmedeki simgeler listesinde gezinin. Bir katman yığını gibi görünen simgeyi bulun; bu, Katman Yalıtımı için kullanılan simgedir. Bu simgeyi seçin. Başlamak için iyi bir yer, ancak yeni komutunuz için simgeyi özelleştireceksiniz.
7. Düğme Görüntüsü panelinde Her İki radyo düğmesinin seçili olduğunu doğrulayın ve Düzenle düğmesini tıklayın. Hem büyük hem de küçük simgeleri düzenleyeceksiniz.
8. Düğme Düzenleyici iletişim kutusu, ilkel bir boyama programı gibidir. Sarı renk örneğini tıklayın ve görüntüdeki üç katmanı sarı piksellerle renklendirmek için kurşun kalem aracını kullanın. Kendinizi Düğme Düzenleyici ile uğraşırken bulursanız, herhangi bir küçük çocuk size yardımcı olabilir!
9. Başyapıtınızı bitirdiğinizde, Düğme Düzenleyici’deki Farklı Kaydet düğmesini tıklayın ve görüntü dosyasına LAYON.BMP adını verin (Seçenekler’de tanımlandığı gibi özel simge klasörüne kaydedilir). Düğme Düzenleyici iletişim kutusunu kapatmak için Kapat’a tıklayın.
10. Simge listesinin en altına gidin ve şaheserinizi seçin. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunu kapatmak için Uygula’ya ve Tamam’a tıklayın.
11. Henüz açmadıysanız, Katmanlar II araç çubuğunu açın ve yeni özel komutunuzu ve simgenizi kontrol edin. Görmüyorsanız Auto-CAD’i yeniden başlatın.

Çok sayıda simge oluşturmanız gerekiyorsa, AutoCAD simge düzenleyicisini kullanmaktan mutlu olmayacaksınız. Paint veya Photoshop gibi daha dostça başka bir programı kullanmaktan sizi alıkoyacak hiçbir şey yok. Küçük simgeler için 16 piksele 16 piksel, büyük simgeler için 32 x 32 piksel boyutlarında simgeler oluşturmanız gerekir.

Çalışma Alanlarını Özelleştirme

Çalışma alanları menüler, araç çubukları ve sabitlenebilir pencerelerden oluşan koleksiyonlardır; gerçekleştirmek istediğiniz her bir görev kümesi için farklı kullanıcı arabirimi öğeleri düzenlemelerini çağırmak için hızlı bir yol sağlarlar. Bu bölüm size birkaç çalışma alanı güç ipucu sunar.


AutoCAD tüm komutlar
AutoCAD bilinmesi Gereken komutlar
AutoCAD bilinmeyen komutlar
AutoCAD Komutları ve işlevleri
AutoCAD komutları kısayolları
AutoCAD komutları ve sembolleri
AutoCAD komutları ve Kısayolları
AutoCAD Komutları PDF


CUI İletişim Kutusunda Bir Çalışma Alanını Özelleştirin

Muhtemelen zaten Çalışma Alanları araç çubuğu aracılığıyla çalışma alanlarını denemişsinizdir. Çalışma alanlarını araç çubuğu aracılığıyla kaydettiyseniz, bir çalışma alanını içeriden özelleştirmek için aşağıdan yukarıya yaklaşımı benimsiyorsunuz demektir.

Yukarıdan aşağıya daha güçlü bir yaklaşım, Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusu aracılığıyla çalışma alanlarını özelleştirmektir. Burada, her bir çalışma alanına hangi menülerin, araç çubuklarının ve sabitlenebilir pencerelerin ait olduğunu seçebilirsiniz.

İşte nasıl yapıldığı:

1. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunu açmak için CUI komutunu kullanın.
2. Soldaki Özelleştirmeler bölmesinde düzenlemek istediğiniz çalışma alanını seçin.
3. Sağdaki Çalışma Alanı İçeriği bölmesinde Çalışma Alanını Özelleştir düğmesini tıklayın. Artık düzenlenebilir olduğunu belirtmek için her şey maviye döner; yalnızca bu bölmeden değil.
4. Soldaki Özelleştirmeler Yeri bölmesinde Araç Çubukları ve Menüler düğümlerini genişletin. Her menünün ve araç çubuğunun yanında bir onay kutusu olduğuna dikkat edin. Yüklediğiniz tüm kısmi CUI dosyalarında da bu onay kutuları bulunur.
5. Bu çalışma alanına eklemek istediğiniz menüleri veya araç çubuklarını işaretleyin ve kaldırmak istediklerinizin işaretini kaldırın.
6. Sağdaki Çalışma Alanı İçeriği bölmesinde Menüler’i genişletin. Görüntü sıralarını istediğiniz gibi değiştirmek için menüleri sürükleyin.
7. Çalışma alanını düzenlemeyi bitirmek için Bitti düğmesini tıklayın.
8. Özelleştirmek istediğiniz her çalışma alanı için bu prosedürün tamamını tekrarlayın. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın ve işiniz bitti.

Komut Satırı Anahtarıyla Çalışma Alanını Geri Yükleme

Kısmi ve/veya kurumsal CUI dosyaları kullanıyorsanız, AutoCAD’i kapatıp yeniden başlattığınızda araç çubuklarınız yerinde kalmayabilir. Çalışma alanlarınızdan birini güncel hale getirerek bunu kolayca düzeltebilirsiniz. Ancak, AutoCAD’i her başlattığınızda bunu düşünmek zorunda kalmasanız daha iyi olmaz mı? Kabul ediyorsanız, /w komut satırı anahtarıyla AutoCAD’i başlatın ve seçtiğiniz çalışma alanını çalışır duruma getireceksiniz.

Anahtarı nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. C:\Program Files\AutoCAD 2007\acad.exe dosyasını bulmak için Windows Gezgini’ni kullanın, sağ tıklayın ve Gönder ➔ Masaüstü (kısayol oluştur) öğesini seçin.
2. Windows tuşu+M’ye basarak her şeyi simge durumuna küçültün. Masaüstünde acad.exe kısayoluna sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
3. İmleci Hedef metin kutusundaki metnin sonuna getirin ve /w “MyWorkspace” yazın.
Anahtarı yürütülebilir dosyadan ayırmak için eğik çizgiden önce bir boşluk girmelisiniz. Tüm başlatma anahtarları, eğik çizgiyi hemen izleyen seçeneklerdir. /w anahtarı bir argüman alır: tırnak içinde çalışma alanının adı. Bu seçenek, başlatıldığında yürütülebilir dosyaya iletilir. Uygula’ya tıklayın ve AutoCAD 2007 kısayolunu yeniden adlandırın.
4. Kısayolla AutoCAD’i başlatın ve araç çubuklarınızın geçen sefer bıraktığınız yerde olduğunu gözlemleyin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir