Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

22 Eylül 2022 AutoCAD insert menüsü AutoCAD menü düzenleme Autocad menü rengi değiştirme 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Menü Mirası

AutoCAD’i bir veya iki yıldan uzun süredir kullanıyorsanız, muhtemelen menüleri zor yoldan düzenlemişsinizdir. AutoCAD 2006’dan önceki sürümlerde, AutoCAD menüleri .MNU, .MNS ve .MNC uzantılı büyük metin dosyalarında saklanıyordu. Bu canavarları düzenlemek zordu çünkü tek bir yazım hatası yapsaydınız tüm menü çalışmazdı.

Neyse ki, AutoCAD’in son sürümlerinde menüler daha sağlam bir şekilde işleniyor: şık bir grafik kullanıcı arayüzü aracılığıyla. Bu, artık menüyü özelleştirmek için metin dosyalarını düzenlemeniz gerekmediği anlamına gelir, bu nedenle bozuk menüler geçmişte kaldı. Bu bölümde, eski menülerden geçiş yapan okuyucular için birkaç ipucu bulunmaktadır.

Komut takma adları, görünüşte her şeyi kapsayan CUI iletişim kutusunun parçası değildir. Circle için C gibi kısaltmaların nasıl kodlanacağını öğrenmek için “Komuta Takma Adı Ekspres’e Binin” konusuna bakın.

Menü Taşıma

Eski MNU, MNS ve MNC menü dosyalarından geçiş yapmadan önce, eski günlerde nasıl yapıldığı hakkında bir şeyler bilmek önemlidir. Biraz geç de olsa bu şeyleri öğrenmekten kaçınamazsınız. ACAD.MNU metin dosyası menü şablonuydu ve menü kodunun yanı sıra yorumları da içeriyordu.

Menüleri nasıl özelleştireceğinizi öğrenirken yorumlar genellikle yardımcı oldu. ACAD .MNS dosyası tüm yorumları çıkarmıştı ama yine de bir metin dosyasıydı (ve AutoCAD bu dosyayı .MNU dosyasına tercih etti.

Son olarak, ACAD.MNC dosyası, ACAD.MNS’nin derlenmiş bir sürümüydü, bu nedenle düzenlenemezdi. Bu arada, kullanıcı arayüzü üzerinden özelleştirmeler yapıldığından MNS dosyası menü kaynağından ayrıldı. Yani en güncel menü MNS dosyası oldu. Henüz kafanız karıştı mı? 

MNL dosya türü hala mevcuttur ve Lisp kodunu yüklemek için kullanılır. İlgili CUI dosyasıyla otomatik olarak yüklenir. Bu dosyayı asla yeniden adlandırmayın, çünkü yalnızca aynı ada sahip CUI dosyası yüklendiğinde yükleneceğini bilir.

Eski bir menüden AutoCAD 2006 veya 2007’ye geçiş yapmak istiyorsanız, aktarım aracı olarak MNS dosyasını seçin. MENU-LOAD komutunu kullanın ve eski MNS dosyasını seçin. AutoCAD, bu eski dosyayı otomatik olarak bir CUI dosyasına dönüştürür.

Ardından, Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunu açmak için CUI komutunu kullanın. Eski menü, kısmi bir menü olarak görünür. ACAD’den (ana özelleştirme grubu adıdır) başka bir adla yeniden adlandırmanızı öneririz. Her CUI dosyasının benzersiz bir üst düğüm adı olmalıdır.

Eski Menü Öğelerini Aktarın

Eski bir menüyü kısmi CUI dosyası olarak yükledikten sonra, hasat zamanı! Ödüllerinizi almak için Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunun Aktar sekmesine geçin.

Aktarma sekmesinin amacı, özelleştirmeleri bir CUI dosyasından diğerine taşımaktır. Özelleştirme öğelerini kesinlikle taşımak zorunda değilsiniz – herhangi bir anda birden fazla kısmi menü yükleyebilirsiniz, ancak tüm elmalarınızı tek bir sepete (veya CUI dosyasına) koymanız işleri basitleştirebilir.

Eski menü öğelerini aktarmak için, sağ bölmedeki ağaçtaki uygun düğümleri genişletin ve bunları sol bölmedeki ilgili konumlarına sürükleyin, bu kadar kolay. Kesip yapıştırmaya gerek yok, sadece biraz sürükle ve bırak.

Araç çubuklarını da bu şekilde aktarabilirsiniz. Araç çubuğu simgeleriniz aktarıldıktan sonra bir soru işaretiyle görüntüleniyorsa, AutoCAD özel simge bitmaplerinizi bulamaz. SEÇENEKLER komutunu kullanın ve Dosyalar sekmesini seçin. Özelleştirme Dosyalarını genişletin ve yeni bir Özel Simge Konumuna göz atın.


AutoCAD menü düzenleme
AutoCAD insert menüsü
AutoCAD cuix yükleme
AutoCAD drafting and Annotation yok
Autocad menü rengi değiştirme
AutoCAD ribbon açma
Autocad ana ekran ayarları
Autocad model kayboldu


Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme

AutoCAD 2006’dan beri, kullanıcı arayüzünün özelleştirilmesiyle ilgili her şey, Genişletilebilir İşaretleme Dili’ne (XML) dayalı CUI dosyalarında depolanmıştır. XML deneyimine sahip tüm ileri düzey kullanıcılar, tıpkı eski menü dosyalarında yaptığınız gibi, CUI dosyalarını bir metin düzenleyicide manuel olarak düzenlemek isteyecektir, ancak bunu yapmayın!

CUI dosyalarını elle düzenlemek, asıl noktayı kaçırmak demektir, ayrıca onları işlevsiz hale getirme riskini de alırsınız. CUI dosyaları, CUI komutuyla erişilen Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusu aracılığıyla otomatik olarak yapılır ve düzenlenir. Yeterince rahat bırakın ve elle kodlama özelleştirme günlerinizin bittiği için mutlu olun. Bu bölümde, Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusundan en iyi şekilde yararlanmak için birkaç ipucu ve püf noktası vardır.

İptal için F1’i Kullanma

Bitişik Esc tuşuna basmak istediğinizde yanlışlıkla F1 tuşuna kaç kez bastınız? F1 tuşunu, muhtemelen çok daha fazlasını yaptığınız bir şeye yardım isteme varsayılanından yeniden atamanızı öneririz: komutları iptal etme. Kötü bir atış yapıyorsanız (belki de çok fazla kafein var mı?), Yardım komutunun yüklenmesini artık beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunu açmak için CUI komutunu kullanın.
2. İptal’i bulana kadar komut listesini aşağı kaydırın; hızlı bir şekilde atlamak için C’ye basın
bu harfle başlayan komutlar.
3. Özelleştirmeler listesinde Klavye Kısayollarını genişletin. İptal komutunu yukarı sürükleyin ve Kısayol Tuşları düğümüne bırakın. İptal normalde bir kısayol tuşuna atanmadığı için bunu yapmanız gerekir (Escape, bilinmeyen nedenlerle Windows tarafından ayrı olarak işlenir).
4. Özelleştirmeler listesinden İptal’i seçin. Bu komutun özellikleri, Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunun sağ alt bölmesinde görünür.
5. Boş Anahtar(lar) alanına tıklayın ve daha fazla düğmesine tıklayın (…). Küçük bir Kısayol Tuşları iletişim kutusu belirir; F1 tuşuna basın ve Tamam’a tıklayın. Muhtemelen size F1 tuşunun atanmadığını söyleyecektir (bilseniz bile).
6. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunda Tamam’a tıklayın ve işiniz bitti. Şu andan itibaren Yardım menüsünden yardım istemeyi (hiç ihtiyacınız olmayacak şekilde değil) veya giriş yapmayı unutmayın. 

Çift Tıklama Eylemlerini Ata

AutoCAD’deki çift tıklama özelliğini seviyoruz. Bir nesneye çift tıklayın ve o nesneyi hızla düzenleyebilirsiniz. soru sorulmadı. AutoCAD 2007’de, her nesne türü için belirli çift tıklama eylemleri atayabilirsiniz.

Bir satıra her çift tıkladığınızda Özellikler paletinin açık olduğunu görmekten sıkıldınız mı? Bir satırı çift tıklatarak kopyalayabilmeniz harika olmaz mıydı? Yoksa bir öznitelik bloğuna çift tıkladığınızda DDEDIT yerine EATTEDIT komutunu kullanmayı mı tercih edersiniz? 

1. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunu açmak için CUI komutunu kullanın.
2. Özelleştirmeler listesindeki Çift Tıklama Eylemlerini genişletin. Bulunduğunuz nesne türünü seçin
meraklı; bu örnek için, Nitelik Bloğu’nu genişletin. Girintili eylem düğümünü seçin.
3. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunun sağ yarısının Özellikler bölmesi, bu tür bir nesneye çift tıklandığında yürütülen makroyu girdiğiniz yerdir. Nitelik Bloğu için aşağıdaki makroyu yazın (zaten orada değilse).
4. Uygula ve Tamam’a tıklayın ve bir öznitelik bloğuna çift tıklayarak yeni bulunan güçlerinizi test edin. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir