Makro Dilini Anlamak – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Makro Dilini Anlamak – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

24 Ocak 2023 AutoCAD alt Komut Satırı Kayboldu AutoCAD imlecin yanında komut AutoCAD komut ekranı kayboldu 0

Makro Dilini Anlamak

Acad.mnu dosyasına göz atarsanız, dolar işaretiyle ($) başlayan garip görünen metinler içeren birçok menü seçeneği görürsünüz. Bazı durumlarda, dolar işareti AutoCAD’e bir kısayol menüsü açmasını söyler.

Ancak çoğu durumda Diesel makro dilinin bir parçası olarak kullanılır. Diesel, AutoCAD’in desteklediği birçok makro dilinden biridir ve basit işlemleri gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz. AutoLISP gibi Diesel de program kodunu içine almak için parantez kullanır.

Bu bölümde Diesel’i kullanmanın farklı yollarına bakacaksınız. Diesel’i doğrudan komut satırından kullanarak başlayacaksınız. Bu size bir Diesel makrosunun nasıl biçimlendirildiğini gösterecek ve Diesel’i çalışırken görme şansı verecektir.

Ardından, AutoCAD’in mevcut durumunu test etmek için bir menü seçeneğinin parçası olarak Diesel’in nasıl kullanılabileceğini göreceksiniz. Üçüncü bölümde, menüde gösterilenleri kontrol etmek için menü etiketinin bir parçası olarak Diesel’in nasıl kullanılabileceğini göreceksiniz. Son olarak, çiziminizdeki metni kontrol etmek için Diesel’i Field nesneleriyle nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Komut Satırında Dizel Kullanma

Diesel’i AutoCAD komut satırında Modemacro adlı bir komut kullanarak kullanabilirsiniz. Modemacro komutu, bilgileri durum çubuğuna gönderir. Dizel, basit görevleri gerçekleştirmek için Modemacro ile birlikte kullanılabilir.

Diesel ile deney yapmak için aşağıdaki alıştırmayı deneyin:

1. Komut isteminde Modemacro↵ yazın.
2. MODEMACRO için yeni değer girin veya . hiçbiri için <” “>: istem, $(/,25,2)↵ girin. Denklemin yanıtı durum çubuğunun en solunda görünür.
3. Durum çubuğunu temizlemek için Modemacro↵.↵ girin.

2. adımda girdiğiniz denkleme ifade denir. Diesel ifadelerinin yapısı, AutoLISP’inkine benzer. Dolar işareti, AutoCAD’e takip eden bilginin Diesel ifadesi olduğunu söyler.

Dizel ifadesi, bir tür operatör ve ardından çalıştırılacak öğeleri içermelidir. Operatör, iki sayıyı toplamak veya bir sayıyı diğerine bölmek gibi belirli bir eylemi gerçekleştirme talimatıdır. Matematiksel işleç örnekleri, toplama için artı işaretini (+) ve bölme için eğik çizgiyi (/) içerir.

İşleç genellikle bir işlev olarak adlandırılır ve üzerinde işlem yapılacak öğeler işlevin bağımsız değişkenleri veya basitçe bağımsız değişkenler olarak adlandırılır. (/,25,2) ifadesinde, / işlevi, 25 ve 2 ise bağımsız değişkenlerdir. Hangi boyutta olursa olsun, tüm Dizel ifadeleri bu yapıyı takip eder ve parantez içine alınır.

Parantezler bir ifadenin önemli öğeleridir. Tüm parantezler dengeli olmalıdır; her sol parantez için bir sağ parantez olmalıdır.

Diesel ile hesaplama yapmanın yanı sıra başka şeyler de yapabilirsiniz. Getvar işlevi, çizim önekini ve adını elde etmek için kullanabileceğiniz bir AutoLISP işlevidir.


Autocad Komut satırı nasıl açılır
Autocad komut satırı Mouse yanında
AutoCAD komut ekranı kayboldu
AutoCAD imlecin yanında komut gözükmüyor
AutoCAD komut satırı ayarları
AutoCAD en çok kullanılan komutlar
AutoCAD komutlar
AutoCAD alt Komut Satırı Kayboldu


Diesel’in Getvar’ı nasıl kullandığını görmek için aşağıdakileri deneyin:

1. Tekrar Modemacro↵ yazın.
2. $(getvar,dwgprefix)↵ yazın. Geçerli çizimin konumu durum çubuğunda görünür.
3. Modemacro komutunu yeniden yayınlamak için ↵ tuşuna basın; sonra $(getvar,dwgname)↵ yazın. Çizimin adı durum çubuğunda görünür.

Bu örnekte, Getvar işlevi çizim önekini ve adını çıkarır ve bunu durum çubuğunda görüntüler. İstediğiniz herhangi bir sistem değişkenini çıkarmak için Getvar’ı kullanabilirsiniz.

Bu çalışmadaki öğreticiler üzerinde çalışıyorsanız, neredeyse tüm AutoCAD ayarlarının da sistem değişkenleri aracılığıyla kontrol edildiğini görmüşsünüzdür. (AutoCAD yardım penceresi, tüm sistem değişkenlerinin bir listesini içerir.) Bu, özel menüler oluştururken harika bir araç olabilir, çünkü Getvar ile şunları yapabilirsiniz: Örneğin, şu anda hangi komutun kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

Bunun nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki alıştırmayı deneyin:

1. Çiz araç çubuğundaki Çizgi aracına tıklayın.
2. ́Modemacro↵ yazın. Modemacro’nun başındaki kesme işareti,
komutu başka bir komuttayken.
3. $(getvar,cmdnames)↵ yazın. Durum çubuğunda LINE kelimesi görünür ve geçerli komutun Line komutu olduğunu belirtir.

O anda hangi komutun etkin olduğuna bağlı olarak belirli bir görevi gerçekleştirmek için bir seçenek istediğinizde Diesel bir menüde yararlı olabilir.

UYARI : LT kullanıcıları, AutoCAD kaynak dosyalarının konumunu bulmak için AutoLISP’i kullanamazlar. Ancak Diesel makro dilini kullanabilirsiniz. Örneğin, günlük dosyası yolunu bulmak için Modemacro ve ardından $(getvar,logfilepath) girin. Yol, durum çubuğunun en solunda görüntülenir.

Özel Menü Makrosunda Dizel Kullanma

Şimdiye kadar Diesel ile Modemacro komutu aracılığıyla deneyler yaptınız. Diesel’i bir menü makrosunda kullanmak biraz farklı bir format gerektirir. Hala bir dolar işaretinin aynı Diesel biçimini ve ardından ifadeyi kullanıyorsunuz, ancak Diesel’e erişmek için Modemacro komutunu kullanmıyorsunuz. Bunun yerine, $M= kullanırsınız. $M=’yi Modemacro’nun kısaltması olarak düşünebilirsiniz.

Bu menü seçeneği, Blipmode’un mevcut durumuna bağlı olarak Blipmode’u açar veya kapatır. Hatırlayacağınız gibi Blipmode, çizim alanındaki nokta seçimlerini küçük çarpı işaretleri olarak gösteren bir özelliktir. Bu küçük artılar veya işaretler yazdırılmaz ve yeniden çizilerek ekrandan silinebilir. Nokta seçimlerinizi izlemeniz gerektiğinde yardımcı olabilirler.

Bu örnekte, Blipmode komutu çağrılır ve ardından $M= AutoCAD’e Diesel ifadesinin ardından geldiğini söyler.

Blipmode komutunu açmak veya kapatmak için uygulanan 1 veya 0 döndürür. Bu ifade, ifadeleri iç içe geçirebileceğinizi gösterir. En derine yuvalanmış ifade önce değerlendirilir, bu nedenle AutoCAD değerlendirir.

Bu, Blipmode’un açık veya kapalı olmasına bağlı olarak 1 veya 0 döndürür. Ardından, AutoCAD ifadedeki bir sonraki düzeyi değerlendirir.

Menü Seçeneği Etiketi Olarak Dizel Kullanımı

Önceki örnekte, bir komutun durumunu okumak ve ardından bu durumu değiştirmek için sayısal bir değer döndürmek için Diesel’i bir menü makrosunda nasıl kullanacağınızı gördünüz.

Menü seçeneği adının bir parçası olarak Dizel’i de kullanabilirsiniz, böylece görüntülediği metin belirli koşullara bağlıdır. Aşağıdaki ifade, Blipmode için geçerli ayarı görüntülemek üzere bir menü seçeneği adının nasıl yazılacağını gösterir. Menü seçeneği etiketi olarak Dizel kodunu içerir.

Normalde sadece bir menü adınız olur, ancak burada bazı Dizel talimatlarını görüyorsunuz. Bu talimatlar, AutoCAD’e mevcut Blipmode ayarına bağlı olarak menüde Blipmode = 1 veya Blipmode = 0 mesajını görüntülemesini söyler.

İşte nasıl çalıştığı. Tanıdık $(getvar,blipmode) ifadesini bu sefer farklı bir ifadenin içine katıştırılmış olarak görüyorsunuz. Blipmode’un açık veya kapalı olmasına bağlı olarak $(getvar,blipmode) öğesinin 1 veya 0 döndürdüğünü biliyorsunuz.

Blipmode = değerini görüntüler ve sonra bunu, öğrendiğiniz gibi 1 veya 0 olacak getvar_result ile birleştirir. eval işlevi, onu izleyen herhangi bir metni değerlendirir ve içeriğini döndürür. Sonuç, Blipmode’un durumuna bağlı olarak Blipmode = 1 veya Blipmode = 0’ın menüde görünmesidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir