Özel Araç Ekleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Özel Araç Ekleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

20 Ocak 2023 AutoCAD Architecture ile AutoCAD arasındaki farkı Autocad Architecture nasıl kullanılır 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Özel Araç Ekleme

Özel araç eklemek için:

1. Özel aracın üzerine gelin. Kapı Araç İpucunu görüyorsunuz.
2. Kapı aracına tıklayın. Kapı, imleçteki çizim alanında görünür. Varsayılan 1 birim boyutunda yerleştirildiği için çok küçük görünebilir.

UYARI : Door çizimi, Door eklenmeden önce varsayılan klasörde veya Acad arama yolunda olmalıdır. Kolay erişim için, Bölüm 4 projeler klasöründen Door.dwg dosyasını Belgelerim klasörüne kopyalayın.

3. Kapıyı yerleştirmek için bir konuma tıklayın ve ardından kapı dönüşünü ayarlamak için bir noktaya tıklayın. Kapı çizimde görünmektedir.

Bu örnekte, kapı bloğunu sokan özel bir araç oluşturdunuz. Bu bölümün ilerleyen kısımlarında, menüler ve araçlar için makro oluşturma hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Ardından, özel aracınıza nasıl özel bir simge ekleyeceğinizi öğreneceksiniz.

Özel Simge Oluşturma

Tanımlanmış düğmenin tüm temel bölümlerine sahipsiniz. Şimdi, Kapı düğmenize uygun özel bir simge oluşturmanız yeterlidir:

1. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunu açın.
2. Gösterge Tablosu Paneli ve Panelim listelerini genişletin.
3. Satır1 listesini genişletin ve Kapı’yı seçin.
4. Düğme Görüntüsü grubundaki herhangi bir simge görüntüsünü tıklayın. Simge, Panel Önizleme grubunda Kapı aracınızın soru işaretinin yerini alarak görünür.
5. Düğme Görüntüsü grubunda, Düğme Düzenleyici iletişim kutusunu açmak için Düzenle düğmesine tıklayın. Button Editor, basit bir çizim programı gibidir. Üstte çizgiler, daireler ve noktalar çizmek için araçlar ve bir silgi bulunur. Sağ tarafta, simgeniz için renkleri seçebileceğiniz bir renk araç çubuğu bulunur. Sol üstte, düğmenizin bir önizlemesini görürsünüz.

İPUCU : İsterseniz, Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusundaki Düğme Görüntüsü grubunun sağındaki kaydırma kutusundaki önceden tanımlanmış simgelerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz simgeye tıklayın ve ardından Uygula’ya tıklayın.

6. Başka bir şey yapmadan önce Temizle düğmesine ve ardından Farklı Kaydet düğmesine tıklayın.
7. Dosya Oluştur iletişim kutusunda, ad olarak Kapı’yı girin ve Kaydet’e tıklayın. Artık Door.bmp adlı bir dosya biçiminde boş bir özel simgeniz var.
8. Burada gösterilen kapı simgesini çizin. Mükemmel değilse endişelenmeyin; her zaman geri dönüp düzeltebilirsin.
9. Kaydet’e ve ardından Kapat’a tıklayın.
10. Düğme Görüntüsü grubunda, görüntü panelini aşağıya doğru kaydırın ve ardından az önce oluşturduğunuz kapı simgesini bulun ve seçin.
11. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın. Kapı aracı için özel simgenizi görürsünüz.
Düğme Düzenleyici, basitleştirilmiş bir görüntü düzenleme aracı gibi davranır ve kullanımı oldukça kolaydır. Kafa karıştırıcı olabilecek tek kısım, görüntüyü temizlemeniz ve yeni bir görüntüyü yeni bir adla kaydetmeniz gerektiğidir.

Bir sembol paneli oluşturmak için daha fazla düğme eklemeye devam edebilirsiniz. Elbette bir sembol kitaplığıyla sınırlı değilsiniz. Ayrıca favori makrolarınızı ve hatta AutoCAD ile çalışırken biriktirdiğiniz AutoLISP rutinlerini dahil edebilirsiniz. İmkanlar sonsuzdur.


AutoCAD Komutları
Autocad Architecture Nedir
Autodesk
Autocad Nedir
Autocad Architecture nasıl kullanılır
AutoCAD 2023
AutoCAD Architecture ile AutoCAD arasındaki fark
Autocad indir Öğrenci


Araçlar ve Menülerde Makro Oluşturma

Mevcut komutları yeni araç çubuklarında birleştirmek yararlı olabilir, ancak kendi makrolarınızı oluşturarak CUI’den daha da fazla yararlanacaksınız. Makrolar, en sık kullandığınız işlemleri otomatikleştirmenize yardımcı olabilecek, komutlara verilen önceden tanımlanmış yanıt kümeleridir.

Daha önce, bir kapı eklemek için bir araca bir makronun nasıl dahil edildiğini gördünüz. Kapı ekleme ve ölçeklendirmeyi gerçekleştirmek için Özellikler grubunun Makro seçeneğine özel bir talimat seti eklediniz. Line komutunun bir aracın parçası olarak nasıl formatlandığını da gördünüz.

Makroların nasıl oluşturulduğuna daha yakından bakalım. Mevcut Çizgi aracına ve nasıl biçimlendirildiğine bakarak başlayın.

Çizgi aracı için Makro seçeneği, Escape tuşuna iki kez basmaya eşdeğer olan iki ^C öğesiyle başlar. Bu, o anda etkin olan herhangi bir komutu iptal eder. Bunu klavyeden girildiği gibi yazılan Line komutu takip eder. Pedit komutunun Köşe Noktasını Düzenle seçeneği gibi (Nesne Çoklu Çizgisini Değiştir) iki düzeyi olan bir komutta olmanız durumunda iki İptal verilir.

Line komutundan önce gelen alt çizgi karakteri (_), AutoCAD’e bu komutun İngilizce sürümünü kullandığınızı söyler. Bu özellik, İngilizce komut adlarını kullanarak AutoCAD’in İngilizce olmayan sürümlerini programlamanıza olanak tanır.

İkinci ^C ile Line komutu arasında boşluk olmadığını da fark edebilirsiniz. Satırdaki bir boşluk ↵ ile aynı olacaktır. Bu iki öğe arasında bir boşluk olsaydı, son ^C ile Satır komutu arasına ↵ girilerek komut sırasının yanlış adım atmasına neden olurdu. ↵’yi belirtmenin başka bir yolu, aşağıdaki örnekte olduğu gibi noktalı virgül kullanmaktır.

İPUCU : Bir menü makrosu birden fazla ↵ örneği içeriyorsa, boşluk yerine noktalı virgül kullanmak makronuzu daha okunabilir hale getirmeye yardımcı olabilir.

Bu örnek menü seçeneğinde Satır komutu verilir ve ardından ek bir ↵ eklenir. Bu seçeneği seçmenin etkisi, çiziminize girilen son satırdan devam eden bir çizgidir.

Çizgiyi izleyen iki noktalı virgül, AutoCAD’e Line komutunu başlatmasını ve ardından iki kez ↵ vermesini söyler; ilk ↵ Satır komutunu başlatır ve ardından ikinci ↵ AutoCAD’e girilen son satırın bitiş noktasından bir satır başlatmasını söyler. (AutoCAD, bir menü satırının sonunda otomatik olarak tek bir ↵ verir. Ancak bu durumda, ↵’nin iki örneğini istersiniz, bu nedenle noktalı virgül olarak gösterilmelidirler.)

Kullanıcı Girişi için Duraklatma

Makro seçeneğinde kullanılan diğer bir sembol ters eğik çizgidir (\); kullanıcı girişi için duraklama gerektiğinde kullanılır. Örneğin, aşağıdaki örnek makro, Arc komutunu başlatır ve ardından girişiniz için duraklar.

^c^c_arc ile ters eğik çizgi (\) arasındaki boşluk, boşluk çubuğuna basmayı temsil eder. Ters eğik çizgi, yay için başlangıç bitiş noktasını seçebilmeniz için bir duraklamayı belirtir. Bir nokta seçtikten sonra, _e, Arc komutu altındaki Bitiş Noktası seçeneğinin seçimini temsil eder.

İkinci bir ters eğik çizgi, başka bir nokta seçimine izin verir. Son olarak, _d, Yön seçeneğinin seçimini temsil eder. Bunu gösteriyor. Bir menü öğesindeki son karakterin ters eğik çizgi olmasını istiyorsanız, ters eğik çizgiden sonra noktalı virgül koymalısınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir