Kontrol Paneli – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Kontrol Paneli – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

20 Ocak 2023 AutoCAD Ribbon menu açma AutoCAD ribbon menü kayboldu 0
Tablo Oluşturma – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım Yaptırma v

Önizleme/Düğme Resmi/Kısayollar

Tüm CUI Dosyalarındaki Özelleştirmeler grubunda bir pano kontrol paneli, araç çubuğu veya araç çubuğu aracını tıklarsanız, Önizleme veya Düğme Görüntüsü grubunu görürsünüz. Araç çubukları, seçilen panonun veya araç çubuğunun nasıl görüneceğini gösteren Önizleme grubunu görüntüler. Önizlemeler düzenlenemez ve referansınız için vardır.

Tüm CUI Dosyalarındaki Özelleştirmeler grubunda AutoCAD terminolojisinde adı verilen bir araç listesine veya öğeye tıklarsanız, Düğme Görüntüsü grubunu görürsünüz. Bu grup, bir simgeler listesine tıklayarak o araç için bir simge seçmenize olanak tanır veya mevcut bir simgeyi düzenleyebilir veya tamamen yeni bir simge oluşturabilirsiniz. Bunu bu bölümde daha sonra ilk elden görme şansına sahip olacaksınız.

Tüm CUI Dosyalarındaki Özelleştirmeler grubundaki Klavye Kısayolları alanı, mevcut klavye kısayollarını listeleyen Kısayollar grubunu gösterir.

Özellikler Grubunda Özelleştirmenin Temeline Ulaşmak

Son olarak, bazı ciddi özelleştirmeler yapmaya hazır olduğunuzda, Özellikler grubuyla çalışacaksınız. İletişim kutusunun sol tarafından bir komut seçtiğinizde, Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunun sağ alt yarısında Özellikler grubunu görürsünüz.

Properties grubu, Properties paleti gibi kurulur ve aynı şekilde çalışır. Sol tarafta seçeneklerin bir listesini görürsünüz ve her seçeneğin sağında değişiklik yapabileceğiniz bir açıklama veya metin giriş kutusu bulunur.

Tüm CUI Dosyalarındaki Özelleştirmeler grubuna gidip Çizim Araç Çubuğu altındaki Çizgi aracını seçerseniz, gösterildiği gibi Özellikler grubunda o aracın özelliklerini görürsünüz. Özellikler grubunun tam bir görünümünü elde etmek için Düğme Görüntüsü grubunu kapatmanız gerekir. Grubun başlık çubuğunun sağ tarafındaki çift oka tıklayarak herhangi bir grubu kapatabilirsiniz.

Genel kategorisinde Çizgi aracının adını görürsünüz. Araç İpucunu her görüntülediğinizde durum çubuğunda görüntülenen açıklamayı da görürsünüz. Bu açıklamayı burada Özellikler grubunda değiştirebilirsiniz ve açıklama durum çubuğunda değişir.

Makro kategorisinde komutun klavyeden girilecek halini görürsünüz. Gerçek satır komut girişinden önce gelen ^C^C, Escape tuşuna iki kez basmaya eşdeğerdir. Gelişmiş kategorisi, bu belirli aracın kimliğiyle ilgili bilgiler sunar.

Son olarak, Görüntüler kategorisi, Çizgi aracı simgesi için kullanılan görüntü dosyalarının adını listeler. İki simge listelenir: biri aracın büyük simge sürümü için, diğeri ise aracın küçük simge sürümü için.

Bu bölümün ilerleyen kısımlarında Özellikler grubuyla çalışma şansınız olacak. Ardından, kendi özel araç çubuğunuzu oluşturmayı deneyeceksiniz.


Autocad üst menü kayboldu
AutoCAD ribbon menü kayboldu
AutoCAD Toolbar kayboldu
AutoCAD Ribbon menu açma
AutoCAD alt menü kayboldu
AutoCAD Toolbar geri getirme
AutoCAD üst menü küçüldü
AutoCAD Toolbar ayarları


Kendi Araç Çubuklarınızı ve Menülerinizi Oluşturma

Daha önce, en sık kullandığınız araçları özel bir kontrol panelinde veya araç çubuğunda toplayabileceğinizden bahsetmiştim. Artık Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusuna aşina olma şansınız olduğuna göre, kendi kontrol panelinizi oluşturmak için aşağıdaki alıştırmayı deneyebilirsiniz:

1. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusu açık değilse, Panoya sağ tıklayın ve Komutları Özelleştir’i seçin.
2. Tüm CUI Dosyalarındaki Özelleştirmeler grubunda Pano Paneli’ne sağ tıklayın ve Yeni Panel’i seçin. Liste genişler ve Pano Paneli listesinin altında Panel1 adında yeni bir panel görürsünüz.
3. Panelinize farklı bir ad vermek için Panel1 yazarak Panel1’i değiştirin. Siz yazdıkça, ad değişir. Daha sonra bir panel adını değiştirmeye karar verirseniz, bir panel listesine sağ tıklayın ve ardından Yeniden Adlandır’ı seçin.

İPUCU : Özel menüleri, özel paneller oluşturduğunuz şekilde oluşturabilirsiniz. Tek fark, 1. adımda Menüler’i sağ tıklatmanızdır. Bunu yaptığınızda, özel menünüze komutlar eklemek için bu bölümün geri kalanında açıklanan aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Artık özel bir araç çubuğunuz var. Araç çubuğunuzu bazı komutlarla doldurmaya başlamak isteyeceksiniz. Bunun nasıl çalıştığını zaten gördünüz, ancak gözden geçirmek için birkaç komut eklemeyi deneyin:

1. Komut Listesi grubunda Çizgi aracını bulun.
2. My Panel öğesini gösteren bir ok görmek için Line komutunu tıklayın ve yeni panelinize sürükleyin.
3. Fare düğmesini bırakın. Çizgi aracı, Araç Çubuğumun altında görünür.
4. Panelinize daha fazla komut eklemek için 2. ve 3. adımları tekrarlayın.

Şimdi panel için bir simge ekleyin:

1. Panel adını seçmek için My Panel listesine tıklayın.
2. Düğme Görüntüsü grubundaki herhangi bir simgeye tıklayın. Panel Önizleme’de panelinizin nasıl görüneceğini gösteren simge belirir.
3. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın.

AutoCAD bir süre çalışır ve ardından varsayılan çalışma alanını görüntüler. Ayrıca, yeni özel paneliniz görünür.

İPUCU : Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunun Tüm CUI Dosyalarındaki Özelleştirmeler grubundayken araca sağ tıklayıp Kaldır’ı seçerek özel panelinizden herhangi bir aracı silebilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak tüm panelinizi de silebilirsiniz. Saklamak istediğiniz mevcut panellerin hiçbirini silmemeye özen gösterin.

Kontrol Paneli Araçlarını Özelleştirme

Daha ciddi özelleştirmeye geçelim. Kendi işlevleri olan tamamen yeni bir düğme oluşturmak istediğinizi varsayalım. Örneğin, favori sembollerinizi ekleyen bir dizi düğme oluşturmak isteyebilirsiniz. Veya normalde kaldırılan diğer araç çubuklarından bazılarını açan bir dizi araç içeren bir kontrol paneli oluşturmak isteyebilirsiniz.

Özel Araç Oluşturma

Özel bir araç oluşturmak için şu adımları izleyin:

1. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunu açın, Pano Paneli listesini genişletin ve ardından Panelim listesini genişletin.
2. Komut Listesi paneli başlık çubuğunda Yeni Bir Komut Oluştur düğmesine tıklayın. Komutlar listesinin başında Command1 adlı yeni bir komut belirir.
3. Command1 öğesini tıklayın ve adı Door olarak değiştirin.
4. Sağdaki Özellikler grubunda, Açıklama’yı 36 ̋ kapı ekle olarak değiştirin.
5. Makro seçeneğini aşağıdaki gibi değiştirin.
6. Komut Listesinden Kapı öğesine tıklayın ve Tüm CUI Dosyalarındaki Özelleştirmeler grubundaki Panel öğenize sürükleyin. Panel Önizleme grubuna bakarsanız az önce eklediğiniz Kapı aracının soru işareti gösterdiğini görürsünüz. Bu soru işareti, araca herhangi bir simge atanmadığında görünür.
7. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın. Özel aracınız, özel panelinize eklenir. Ancak, araca henüz bir simge atamadığınız için boş görünür.

5. adımda makro için girdiğiniz tuş vuruşları dizisi, birkaç özel karakterin eklenmesiyle kapıyı eklemek için kullanacağınız tuş vuruşlarıyla aynıdır. Ekle komutunun önündeki eksi, AutoCAD’e Ekle iletişim kutusunu atlamasını ve Ekle’nin komut satırı sürümünü kullanmasını söyler.

Noktalı virgüller ↵ ile eşdeğerdir ve ters eğik çizgi (\), AutoCAD’e kullanıcı girişi için makroyu duraklatmasını söyleyen özel bir makro kodudur. Bu durumda duraklama, kapı için ekleme noktasını seçmenizi sağlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir