Otomatik Seçimi Kullanma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Otomatik Seçimi Kullanma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

4 Kasım 2022 AutoCAD Quick select komutu Autocad Quick Select komutu nasıl kullanılır 0

Otomatik Seçimi Kullanma

Ardından, Otomatik Seçim özelliğini kullanarak kapının geri kalanını aynı yönde hareket ettireceksiniz:

1.Kapıyı temsil eden dörtgenlerin sadece yukarısında ve solunda bir nokta seçin.Kapının kendisini seçmeyin. İmleci hareket ettirirken ekran boyunca sürükleyebileceğiniz bir seçim penceresi belirir. İmleci seçilen son noktanın soluna hareket ettirirseniz, pencere noktalı yeşil bir renk tonuyla görünür. İmleci o noktanın sağına hareket ettirirseniz, mavi renk tonuyla düz görünür.

2. En alttaki resimde gösterildiği gibi, kapının pencere tarafından tamamen çevrelenmesi ancak kavisle değil, kapının altında ve sağında bir nokta seçin. Kapı vurgulanır (ve yine, çizgilerin uç noktalarında ve orta noktalarında kulpların göründüğünü görebilirsiniz).

3. Taşı aracını tekrar tıklayın. Tıpkı önceki alıştırmada olduğu gibi, Temel noktayı belirtin veya [Yer Değiştirme] <Yer Değiştirme>: istemi görünür.

4. Ekrandaki herhangi bir noktayı seçin; ardından @1<0↵ girin. Metrik kullanıcıları @3<0↵ girmelidir. Kapı yay ile birleşir.

Az önce gördüğünüz düz mavi ve noktalı yeşil olan iki seçim penceresi, standart bir pencereyi ve bir geçiş penceresini temsil eder. Standart bir pencere kullanıyorsanız, tamamen pencere içindeki herhangi bir şey seçilir.

Geçiş penceresi kullanıyorsanız, pencereden geçen her şey seçilir. Bu iki tür pencere, bir Standart imleç veya Nokta Seçim imleci ile çizim alanının herhangi bir boş kısmına tıkladığınızda otomatik olarak başlar; dolayısıyla Otomatik Seçim adı.

Ardından, otomatik geçiş penceresi olan nesneleri seçeceksiniz:

1. Kapının altında ve sağında bir nokta seçin. İmleci sola hareket ettirdiğinizde kesişen (noktalı) pencere belirir.
2. Pencerenin kapıyı ve kulağın bir kısmını kapatması için sonraki noktayı seçin. Yay dahil tüm kapı vurgulanır.
3. Taşı aracını tıklayın.
4. Ekrandaki herhangi bir noktayı seçin; ardından @1<180↵ girin. Metrik kullanıcıları @3<180↵ yazmalıdır. Kapı orijinal konumuna geri döner.

Çoğu durumda, nesneleri seçerken ihtiyacınız olan tek şeyin Otomatik Seçim standardı ve çapraz pencereler olduğunu göreceksiniz. Size gerçekten zaman kazandırırlar, bu nedenle bu özelliklere aşina olmak isteyeceksiniz.

Devam etmeden önce, Kapı dosyasını kaydetmek için Dosya – Kaydet’i seçin. Bir sonraki bölümde yaptığınız değişiklikleri kaydetmek istemeyeceksiniz, bu nedenle şimdi kaydetme, dosyanın mevcut durumunu güvenlik için sabit diskinizde saklar.

İsim/Fiil Nesne Seçimi ile İlgili Kısıtlamalar

Değiştirici veya inşa yönelimli komutların çoğu için, İsim/Fiil seçim yöntemi uygun değildir, çünkü bu komutlar için birden fazla nesne kümesi seçmeniz gerekir.

Bir komutun İsim/Fiil seçim yöntemini hemen kabul edip etmediğini bileceksiniz. İsim/Fiil seçim yöntemini kabul etmeyen komutlar seçimi siler ve ardından sizden bir nesneyi veya nesne kümesini seçmenizi ister.

Ara vermek istiyorsanız, şimdi bunun için iyi bir zaman. İsterseniz AutoCAD’den çıkın ve daha sonra öğreticide bu noktaya dönün. Döndüğünüzde AutoCAD’i başlatın ve Door dosyasını açın.


AutoCAD Quick select komutu
Autocad Quick Select komutu nasıl kullanılır
Autocad otomatik numaralandırma lisp
Nesne sayma programı
AutoCAD çoklu seçim yapamıyorum
AutoCAD toplama lisp indir
AutoCAD Select Similar ayarları
AutoCAD Select similar komutu


Tutamaçlarla Düzenleme

Daha önce, kapıyı seçtiğinizde, çizgilerin ve yayların uç noktalarında, merkez noktalarında ve orta noktalarında kulplar belirirdi. Nesnelerin şeklinde doğrudan değişiklikler yapmak veya bunları hızlı bir şekilde taşımak ve kopyalamak için tutamaçları kullanabilirsiniz.

UYARI Bir önceki alıştırmada kapıdaki kulpları görmediyseniz, AutoCAD sürümünüzde Grips özelliği kapatılmış olabilir. Bunları açmak için Ek B’deki kulplarla ilgili bilgilere bakın. Şimdiye kadar, AutoCAD’deki işlemlerin nasıl ayrı bir başlangıç ​​ve bitişe sahip olduğunu gördünüz.

Örneğin, bir yay çizmek için, önce Yay komutunu verirsiniz ve ardından istemleri yanıtlama ve noktaları seçme gibi bir dizi işlemden geçersiniz. Bitirdiğinizde, bir arkınız olur ve AutoCAD bir sonraki komut için hazırdır.

Grips özelliği ise farklı bir dizi kurala göre oynanır. Grips, şimdiye kadar gördüğünüz kilit adım komutu/istem/giriş rutinine uymayan küçük ama güçlü bir düzenleme işlevi seti sunar.

Aşağıdaki alıştırmalar üzerinde çalışırken, tutamaçları AutoCAD’deki standart çalışma yönteminin bir alt kümesi olarak düşünmek faydalı olacaktır. Grips özelliğini kullanarak alıştırma yapmak için kapı çiziminde bazı geçici değişiklikler yapacaksınız.

Sapları Kullanarak Germe Çizgileri

Bu alıştırmada, iki çizginin kavrama noktalarından tutarak kapının bir köşesini uzatacaksınız:

  • Bir komutun ortasında olmadığınızdan emin olmak için Esc tuşuna basın. Seçim penceresini başlatmak için kapının solundaki ve altındaki bir noktayı tıklayın.
  • Görünümünüzü kapının boyutu gösterilene benzer olacak şekilde ayarlamak için Yakınlaştırma aracını kullanın.
  • Seçmek için kapının dikdörtgen kısmının yukarısına ve sağına tıklayın.
  • İmleci dikdörtgenin sol alt köşesine yerleştirin, ancak fare düğmesine basmayın.
  • İmlecin kavrama noktasına sıçradığına ve kavramanın renk değiştirdiğine dikkat edin.

İmleci başka bir kavrama noktasına taşıyın. İmlecin ona nasıl atladığına tekrar dikkat edin. Bir tutamağa yerleştirildiğinde, imleç kavrama noktasının tam merkezine hareket eder. Bu, örneğin, imleç bir uç nokta tutamacına yerleştirilmişse, nesnenin tam uç noktasında olduğu anlamına gelir.

İmleci dikdörtgenin sol üst köşesine getirin ve tıklayın. Kavrama düz bir renk haline gelir ve artık sıcak bir tutuştur. Komut istemi aşağıdaki mesajı görüntüler: Uzatma noktasını belirtin veya [Temel nokta/Kopyala/Geri Al/Çıkış].

Bu istem size Uzatma modunun etkin olduğunu söyler. Komut istemindeki seçeneklere dikkat edin. İmleci hareket ettirdikçe köşe gelir ve dikdörtgenin çizgileri uzar.

İmleci yayın üst ucuna doğru yukarı doğru hareket ettirin ve o noktayı tıklayın. Dikdörtgen, köşe seçim noktanıza yerleştirildiğinde deforme olur. Burada, bir kavrama noktasına tıklayarak Stretch adlı bir komutun verildiğini gördünüz.

Bu sonraki adımlarda göreceğiniz gibi, bir avuç başka hot-grip komutu da mevcuttur:

1. Tutamaçların hala aktif olduğuna dikkat edin. Tekrar sıcak tutuş yapmak için daha önce hareket ettirdiğiniz tutuş noktasına tıklayın.
2. Tutma yeri düzenleme seçeneklerinin bir listesini içeren bir kısayol menüsünü açmak için fareye sağ tıklayın.
3. Listeden Taban Noktası’nı seçin ve ardından sıcak tutma yerinin sağındaki bir noktayı tıklayın. Şimdi, siz imleci hareket ettirdikçe, sıcak tutma yeri imlece göre hareket eder.
4. Tekrar sağ tıklayın,kısayolmenüden Kopyala’yı seçin veenter@1<-30↵’yi seçin.(Metrik kullanıcıları @3<-30↵ girmelidir.) Sıcak tutacağı hareket ettirmek ve çizgileri değiştirmek yerine, iki satırın uç noktaları 1 birim olacak şekilde kopyaları yapılır. (veya metrik kullanıcılar için 3 birim) ilk uç nokta kümesinin altında ve sağında.
5. Son noktanın hemen altında başka bir nokta seçin. Daha fazla kopya yapılır.
6. Uzatma modundan çıkmak için ↵ tuşuna basın veya X↵ girin. Ayrıca tekrar sağ tıklayıp kısayol menüsünden Çıkış’ı seçebilirsiniz.

Bu alıştırmada, sıcak tutuş dışında bir temel nokta seçebileceğinizi gördünüz. Ayrıca, bir sıcak tutuşu taşımak veya kopyalamak için göreli koordinatları nasıl belirleyebileceğinizi de gördünüz. Son olarak, bir nesne üzerinde tutamaçlar seçiliyken, fareye sağ tıklamanın tutuş düzenleme seçeneklerini içeren bir kısayol menüsünü açtığını gördünüz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir