Nesne Kopyalama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Nesne Kopyalama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

4 Kasım 2022 AutoCAD çoklu kopyalama komutu Autocad dosyalar arası kopyalama Autocad sayfalar arası kopyalama sorunu 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Nesne Kopyalama

Nesneleri taşıdığınızda veya kopyaladığınızda, AutoCAD sizden kavraması zor bir kavram olan bir temel nokta ister. AutoCAD’e özellikle hareketin nereden ve nereye yapıldığı söylenmelidir. Taban noktası, hareketin mesafesini ve yönünü belirlediğiniz tam konumdur. Taban noktası belirlendikten sonra, AutoCAD’e nesneyi o noktaya göre nereye taşıyacağını söyleyebilirsiniz.

Taban puanları kullanarak alıştırma yapmak için şu adımları izleyin:

1. Bir taban noktası seçmek için Shift tuşunu basılı tutun ve sağ tıklayın. Nesne Yakalama (Osnap) seçeneklerini görüntüleyen bir menü belirir.
2. Osnap menüsünden Kavşak’ı seçin. Osnap menüsü kapanır.
3. İmleci kapının sağ alt köşesine getirin. Yaklaştıkça dikkat edin
köşede küçük bir x şeklinde grafik belirir. Buna Osnap işaretçisi denir.
4. X şeklindeki işaret göründükten sonra fareyi bir veya iki saniye hareketsiz tutun. Bir araç-
İpucu belirir ve size AutoCAD’in o anki Osnap noktasını seçmiş olduğunu söyler.
5. Osnap işaretçisi ile gösterilen kavşağı seçmek için farenin sol tuşuna tıklayın.

Seçmek istediğiniz noktada Osnap işaretçisini her gördüğünüzde, imlecinizle tam olarak konumu göstermeniz gerekmez. Tam Osnap noktasını seçmek için fareye sol tıklamanız yeterlidir. Bu durumda, iki çizginin tam kesişimini seçtiniz.

6. İkinci yer değiştirme noktasını belirtin veya <ilk noktayı yer değiştirme olarak kullan>: komut isteminde Shift tuşunu basılı tutun ve tekrar sağ fare düğmesini tıklayın. Bu sefer Endpoint osnap’ını kullanacaksınız, ancak fare ile seçeneğe tıklamak yerine E↵ yazın.

7. Daha önce çizdiğiniz yayın sağ alt ucunu seçin. (Osnap işaretçisi görünene kadar imlecinizi yalnızca bitiş noktasına yaklaştırmanız gerektiğini unutmayın.) Kapı hareket eder, böylece kapının köşesi yayın bitiş noktasıyla tam olarak birleşir.

Gördüğünüz gibi, osnap seçenekleri, bir nesne üzerinde belirli noktaları seçmenize izin verir. Bu alıştırmada Uç Nokta ve Kavşak kullandınız, ancak başka seçenekler de mevcuttur.

Diğer osnap seçeneklerinden bazılarını tartışır. Osnap işaretçisinin, kullandığınız seçeneklerin her biri için farklı olduğunu da fark etmiş olabilirsiniz. Osnaps hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Şimdi nokta seçimine bakışımıza devam edelim.

UYARI : Fareye sağ tıkladığınızda imlecin AutoCAD çizim alanı içinde olduğundan emin olun; aksi takdirde, bu çalışmada açıklanan sonuçları alamazsınız.

İPUCU: İfadeyi fark etmiş olabilirsiniz. Adım 6’daki istemde ilk noktayı yer değiştirme olarak kullanın. Bu, bir noktayı tıklamak yerine ↵ tuşuna basarsanız, nesnenin, temel nokta olarak seçtiğiniz noktanın koordinatlarına göre bir mesafe hareket edeceği anlamına gelir. Örneğin, taban noktası için tıkladığınız nokta 2,4 koordinatındaysa, nesne X ekseninde 2 birim veY ekseninde4 hareket edecektir.

Bir değer yazarak tam bir mesafe ve yön belirtmek istiyorsanız, ekranda herhangi bir noktayı taban noktası olarak seçin. Veya, temel nokta isteminde @ ve ardından ↵ yazabilirsiniz; ardından ikinci noktanın konumunu göreceli koordinatlarda girin. @ öğesinin seçilen son nokta anlamına geldiğini unutmayın. Bir sonraki alıştırmada, tüm kapıyı 45°’lik bir açıyla tam 1 birim mesafede hareket ettirmeyi deneyeceksiniz.


AutoCAD kopyalama komutu
Autocad sayfalar arası kopyalama sorunu
AutoCAD çoklu kopyalama komutu
Autocad dosyalar arası kopyalama
Autocad kopyalama yapıştırma
AutoCAD belli aralıklarla KOPYALAMA
Autocad kopyala yapıştır komutu
AutoCAD COPYBASE komutu


Metrik kullanıcıları kapıyı 45° açıyla 3 birim hareket ettirir. İşte adımlar:

1. 2B Çizim kontrol panelindeki Taşı aracına tıklayın.
2. P↵ yazın. Önceki alıştırmada seçtiğiniz nesne grubu vurgulanır. P, önceden seçilen nesne kümesini seçen bir seçim seçeneğidir.
3. Hâlâ Nesne Seçimi modundasınız, bu nedenle seçili nesneler kümesine dahil etmek için yayı tıklayın. Yay dahil tüm kapı vurgulanır.
4. AutoCAD’e seçiminizi tamamladığınızı söylemek için ↵ tuşuna basın. İmleç Nokta Seçim moduna geçer.
5. Specify base point veya [Displacement] <Displacement>: isteminde, ekranda kapı ile ekranın sol tarafı arasında bir nokta seçin.
6. İmleci yavaşça hareket ettirin ve kapının, seçtiğiniz taban noktası kapıya bağlıymış gibi hareket ettiğini fark edin. Kapı, imleçle sabit bir mesafede hareket eder. Bu, taban noktasının seçtiğiniz nesnelerle nasıl ilişkili olduğunu gösterir.
7. @1<45↵ yazın. (Metrik kullanıcıları @3<45↵ yazmalıdır.) Kapı, önceki konumundan 1 birim (3 metrik kullanıcılar için) uzaklıkta ve 45°’lik bir açıyla ekranda yeni bir konuma hareket eder.

İPUCU : AutoCAD bir komut bekliyorsa, boşluk çubuğuna basarak veya ↵ tuşuna basarak kullanılan son komutu tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca çizim alanına sağ tıklayıp listenin en üstündeki seçeneği de seçebilirsiniz. Komut penceresine sağ tıklarsanız, bir kısayol menüsü en son komutları sunar.

Bu alıştırma, temel noktanın, manipüle ettiğiniz nesne üzerinde olması gerekmediğini gösterir; çiziminizin hemen hemen her yerinde olabilir. Ayrıca, seçim sürecini çoğaltmak zorunda kalmadan önceden seçilmiş bir grup nesneyi nasıl yeniden seçeceğinizi de gördünüz.

İsim/Fiil Seçimini Kullanma

Günümüzde neredeyse tüm grafik programları, nesneleri seçmek için İsim/Fiil yöntemine izin vermektedir. Bu yöntem, nesneleri düzenlemek için bir komut vermeden önce seçmenizi gerektirir, yani “fiil”den (üzerinde gerçekleştirmek istediğiniz eylem) önce “isim”i (üzerinde çalışmak istediğiniz nesneyi) tanımlarsınız. . Bu bölümdeki alıştırmalar, AutoCAD’de İsim/Fiil yöntemini nasıl kullanacağınızı gösterir.

AutoCAD’in bir komut beklediğinde, artı imlecini küçük kare ile görüntülediğini gördünüz. Belirtildiği gibi, bu kare imleç üzerine bindirilmiş bir seçim kutusudur. Ekranın altında Komut istemi göründüğünde ve şu anda hiçbir komut etkin değilken bile nesneleri seçebileceğinizi belirtir. Noktaları seçmenizi isteyen bir komutta olduğunuzda kare bir an için kaybolur.

İPUCU : İsim/Fiil seçimine ek olarak AutoCAD, tanıdık GUI tekniklerini kullanmanıza izin veren başka seçim seçenekleri de sunar. Nesne seçimi yöntemlerini nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmek için Ek B’ye bakın. Bu ek, standart imlecin boyutunun nasıl değiştirileceğini de açıklar.

Nesneleri önce seçip ardından Taşı komutunu kullanarak taşımayı deneyin:

1. AutoCAD’in yanlışlıkla vermiş olabileceğiniz bir komutun ortasında olmadığından emin olmak için Esc tuşuna iki kez basın. Ardından, yayı tıklayın. Yay vurgulanır ve ayrıca uç noktalarında, merkez noktasında ve orta noktasında karelerin göründüğünü görebilirsiniz. Daha önce belirtildiği gibi, bu karelere tutamak denir. Daha sonra onlarla çalışma şansınız olacak.
2. 2B Çizim kontrol panelinden Taşı’yı seçin. İmleç Nokta Seçim moduna geçer. Yay üzerindeki tutamaçların kaybolduğuna, ancak arkın hala seçili olduğuna dikkat edin.
3. Specify base point veya [Displacement] <Displacement>: isteminde ekrandaki herhangi bir noktayı seçin. Aşağıdaki istem görüntülenir: İkinci noktayı belirtin o <birinci noktayı yer değiştirme olarak kullanılır.
4. @1<0↵ yazın. Metrik kullanıcıları @3<0↵ yazmalıdır. Yay, 1 birim (metrik kullanıcılar için 3 birim) sağda yeni bir konuma hareket eder.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir