Ölçekleme ve Dönen Bloklar – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Ölçekleme ve Dönen Bloklar – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

9 Kasım 2022 autocad 1/1000 ölçek ayarlama autocad 1/50 ölçeği 1/1 yapma autocad 1/50 ölçek ayarlamak 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Ölçekleme ve Dönen Bloklar

Önceki bölümde, imleci hareket ettirdikçe küvetin döndüğünü görebilirsiniz. Bloğu yerinde sabitlemek için bir nokta seçebilir veya bir dönüş değeri girebilirsiniz. Bu, Ekle iletişim kutusundaki Ekranda Belirt seçeneğini belirlemenin sonucudur. Bloğu çizime yerleştirirken bloğun dönüş açısını ayarlayabilmeniz için Döndürme grubunun Ekranda Belirt seçeneğinin çoğu zaman açık olmasını isteyebilirsiniz.

Ekle iletişim kutusundaki kullanmadığınız diğer seçenekler Ölçek grubu seçenekleridir. Bu seçenekler, bloğu farklı bir boyuta ölçeklendirmenizi sağlar. Bloğu tek tip olarak ölçekleyebilir veya X, Y veya Z ölçek faktörünü tek tek değiştirerek bloğu deforme edebilirsiniz.

Ekranda Belirt seçeneği işaretli değilken, bloğu herhangi bir yönde genişletmek için X, Y ve Z metin kutularına belirli değerler girebilirsiniz. Ekranda Belirt seçeneğini açarsanız, X, Y ve Z ölçek faktörlerini gerçek zamanlı olarak görsel olarak ayarlayabilirsiniz. Bu seçenekler sık ​​kullanılmasa da, bir bloğun çizime sığması için bir şekilde gerilmesi gerektiğinde özel durumlarda faydalı olabilirler.

Bir çizime eklenirken bir bloğu ölçeklemek veya döndürmekle sınırlı değilsiniz. Her zaman Ölçekle veya Döndür araçlarını kullanabilir veya eklenen bir bloğun özelliklerini bir yönde veya başka bir yönde uzatmak için değiştirebilirsiniz.

Bu alıştırma size bunun nasıl yapıldığını gösterir:

1. Seçmek için Tuvalet bloğuna tıklayın.
2. Özellikler paletini açmak için sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Özellikler’i seçin. Özellikler paletini incelemek için bir dakikanızı ayırın. Aşağıya doğru, Geometri başlığının altında, Konum ve Ölçek gösteren bir dizi etiket görürsünüz. Paletin genişliği tüm etiketi gösteremeyecek kadar dar olacak şekilde ayarlanmışsa, bu etiketler Pos ve Sca olarak görünebilir. Genişliğini değiştirmek için paletin sol veya sağ kenarını tıklayıp sürükleyebileceğinizi unutmayın. Ayrıca paletteki sütunlar arasındaki kenarlığı tıklayıp sürükleyebilirsiniz.
3. Geometri başlığı altındaki ilk öğe etiketi görünmüyorsa, imleci etiketin üzerine getirin. Bir Araç İpucu, X Konumu olan öğenin tam ifadesini görüntüler.
4. Y Konumu için Araç İpucunu görüntülemek için imleci bir satır aşağı hareket ettirin. Bu, tam olarak görünmese bile etiketi nasıl görüntüleyebileceğinizi gösterir.
5. İmleci Ölçek X etiketine doğru hareket ettirmeye devam edin. Araç İpucu, tam başlığı görüntüler.
6. Tuvalet özelliklerinde bazı değişiklikler yapmayı deneyelim. Scale X etiketinin hemen sağındaki sütunda bulunan Scale X değerine çift tıklayın.
7. 1.5↵ girin. Bunu yaparken tuvaletin genişliğinin değiştiğine dikkat edin.
8. Tuvaletin genişliğini gerçekten değiştirmek istemezsiniz, bu nedenle Standart araç çubuğundaki Geri Al aracını tıklayın veya U↵ girin.
9. Sol üst köşedeki X işaretini tıklayarak Özellikler paletini kapatın.

UYARI : Blok Tanımı iletişim kutusunda Tekdüze Ölçekle seçeneği açıkken bir blok oluşturulursa, önceki alıştırmada gösterildiği gibi bloğu yalnızca bir eksende ölçekleyemezsiniz. Bloğu yalnızca tüm eksenlerde eşit olarak ölçekleyebilirsiniz.

Özellikler paletini kullanarak bir bloğun özelliklerini nasıl değiştirebileceğinizi gördünüz. Alıştırmada, Tuvalet bloğunun X ölçeğini değiştirdiniz, ancak Y değerini de aynı kolaylıkla değiştirebilirdiniz. Özellikler paletinde bulunan diğer özellikleri fark etmiş olabilirsiniz. Bu bölümde çalışırken bu özellikler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

AutoCAD’de bir çizimi blok olarak bilinen bir sembole nasıl dönüştürebileceğinizi gördünüz. Şimdi mevcut bir çizim dosyasını blok olarak nasıl kullanabileceğinizi görelim.


AutoCAD ölçek değiştirme komutu
autocad 1/50 ölçek ayarlama
AutoCAD ölçek ayarlama
autocad 1/1000 ölçek ayarlama
autocad 1/50 ölçeği 1/1 yapma
autocad ölçek ayarlama 1/200
autocad 1/50 ölçeği 1/100 e çevirme
autocad 1/20 ölçek


Mevcut Bir Çizimi Sembol Olarak Kullanma

Banyoya bir kapıya ihtiyacın var. Zaten bir kapı çizip dosya olarak kaydettiğiniz için, kapıyı bu çizim dosyasına getirebilir ve blok olarak kullanabilirsiniz:

1. Çiz araç çubuğunda Blok Ekle aracını tıklayın veya I↵ yazın.
2. Ekle iletişim kutusunda, Çizim Dosyası Seç iletişim kutusunu açmak için Gözat düğmesini tıklayın.
3. Bu, standart bir Windows dosya tarayıcısı iletişim kutusudur. Kapı dosyasını bulun ve çift tıklayın. Kapı dosyası oluşturmadıysanız Mastering AutoCAD web sitesinden indirebileceğiniz Chapter 04 proje dosyalarından kapı dosyasını kullanabilirsiniz.

İPUCU : Bir klasördeki çizim dosyalarının küçük resim görünümlerine bakarak da sabit diskinize göz atabilirsiniz.

4. Ekle iletişim kutusuna döndüğünüzde, Ekleme Noktası, Ölçek ve Döndürme grupları için Ekranda Belirt seçeneklerinin işaretli olduğundan emin olun ve ardından Tamam’a tıklayın. İmleci hareket ettirirken, imleç kesişiminin üstünde ve sağında kapının göründüğüne dikkat edin.
5. Bu noktada kapı bu banyo için çok küçük görünüyor. Bunun nedeni, onu 3 birim uzunluğunda çizmiş olmanızdır, bu da 3 ̋ anlamına gelir. Metrik kullanıcıları kapıyı 9 cm uzunluğunda çizdi. 7 ́-2 ̋,2 ́-4 ̋ koordinatlarına yakın bir nokta seçin, böylece kapı odanın sağ alt köşesine yerleşir. Metrik kullanıcıları 210,70 koordinatını kullanmalıdır.
6. Eklenen bloğun X ölçeği için varsayılan ayarı alırsanız, kapı 3 ̋ uzunluğunda veya metrik kullanıcılar için 9 cm uzunluğunda kalacaktır. Ancak, daha önce belirtildiği gibi, eklenen nesne için daha küçük veya daha büyük bir boyut belirleyebilirsiniz. Bu durumda, 3 ́ kapı istiyorsunuz.

Metrik kullanıcıları 90 cm kapı istiyor. Bunu 3 ̋ kapıdan elde etmek için, metrik kullanıcılar için 12 veya 10’luk bir X ölçek faktörüne ihtiyacınız vardır. (Bunun nasıl belirlendiğini görmek için Bölüm 3’teki Tablo 3.3’e tekrar bakmak isteyebilirsiniz.) X ölçek faktörünü girin, karşı köşeyi belirtin veya [Köşe/XYZ] <1>:istem,12↵ girin. Metrik kullanıcıları 10↵ girmelidir.

7. Varsayılan Y = X değerini ve 0° dönüş açısını kabul etmek için ↵ düğmesine iki kez basın. Komut istemi görünür, ancak çizime hiçbir şey olmamış gibi görünür. Bunun nedeni, kapıyı büyüttüğünüzde, taban noktası ile nesne arasındaki mesafeyi de büyütmüş olmanızdır.

Bu, çizimleri sembol olarak kullanmayı düşündüğünüzde dikkat etmeniz gereken başka bir sorunu ortaya çıkarır: Tüm çizimlerin temel noktaları vardır. Varsayılan taban noktası, herhangi bir yeni çizimin sol alt köşesinde bulunan, orijin olarak da bilinen mutlak koordinat 0,0’dır. Kapıyı çizerken taban noktasını belirtmemişsiniz. Kapıyı bu çizime getirmeye çalıştığınızda, AutoCAD kapı çiziminin orijinini taban noktası olarak kullanır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir