Bloğun Engelini Kaldırma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Bloğun Engelini Kaldırma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

11 Kasım 2022 AutoCAD Blok Kütüphanesi AutoCAD patlatma birleştirme AutoCAD patlatma komutu 0
Tablo Oluşturma – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım Yaptırma v

Çizim

Çizimin daha fazlasını göstermek için önce Tümünü Yakınlaştır’ı seçmeli ve ardından kapıyı banyonun sağ duvarına taşımak için Değiştir araç çubuğundaki Taşı komutunu kullanmalısınız.

Şimdi bunu yapalım:

1. Çiziminizin sınırları tarafından belirlenen alanı (Biçim – Çizim Sınırları’nı seçin) ve bu sınırların dışında kalan diğer nesneleri görüntülemek için menü çubuğu açılır menüsünden Görünüm – Tümünü Yakınlaştır’ı seçin. Odanın görünümü küçülür ve kapı görüntülenir. Artık çiziminiz için uygun boyut olduğuna dikkat edin.
2. Değiştir – Taşı’yı seçin veya M↵ yazın.
3. Nesneleri Seç’te, yeni taktığınız kapıyı seçin: istemi, kapının herhangi bir yerinde bir noktayı tıklayın ve ↵ tuşuna basın. Şimdi tüm kapının vurgulandığına dikkat edin. Bunun nedeni, bir bloğa, birkaç çizgiden, yaydan vb. oluşsa bile, tek bir nesne gibi davranılmasıdır.
4. Specify base point veya [Displacement] <Displacement>: komut isteminde, Runing Osnaps’ı açın ve kapının sol alt köşesini seçin. F3 tuşuna basmanın veya durum çubuğunda Osnap’ı tıklamanın Running Osnaps’ı açıp kapatacağını unutmayın.
5. İkinci noktayı belirtin veya <birinci noktayı yer değiştirme olarak kullan>:isteminde, En Yakın Osnap geçersiz kılmayı kullanın ve kapıyı çiziminiz gibi görünecek şekilde konumlandırın.

Kapı çok sık kullanacağınız bir nesne olduğundan, her eklediğinizde tek bir değer belirtmek zorunda kalmamanız için ortak bir boyutta olması gerekir. Kapının yerleştirme taban noktasının daha uygun bir konumda olması da yararlı olacaktır – yani, kapıyı bir duvar açıklığının içine doğru bir şekilde yerleştirmenize izin verecek bir konum. Ardından, Kapı bloğunu ihtiyaçlarınıza daha iyi uyacak şekilde değiştireceksiniz.

Bir Bloğu Değiştirmek

Bir bloğu iki şekilde değiştirebilirsiniz. Bir yol, bloğu tamamen yeniden tanımlamaktır. AutoCAD’in önceki sürümlerinde, bir blokta değişiklik yapmanın tek yolu buydu. İkinci bir yol, Blok Düzenleyiciyi kullanmaktır.

Bu bölümde, kapı sembolünde değişiklik yaparak bir bloğu nasıl yeniden tanımlayacağınızı öğreneceksiniz. Daha sonra, Blok Düzenleyicinin bloklara ayarlanabilirlik eklemenize nasıl izin verdiğini göreceksiniz.

İPUCU : Nesnelerin çoğuna çift tıklamak Özellikler paletini görüntüler. Bir bloğa çift tıklamak, blokları düzenlemenin başka bir yolunu sunan Blok Tanımını Düzenle iletişim kutusunu açar. Blok Tanımını Düzenle iletişim kutusu hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.


AutoCAD blok patlatma
AutoCAD blok kaldırma
AutoCAD patlatma birleştirme
Autocad blok patlatma sorunu
AutoCAD patlatma komutu
AutoCAD Blok Kütüphanesi
AutoCAD blok listesi
AutoCAD blok kaydetme


Bloğun Engelini Kaldırma ve Yeniden Tanımlama

Bir bloğu değiştirmenin bir yolu, onu bileşenlerine ayırmak, düzenlemek ve sonra tekrar bir bloğa dönüştürmektir. Buna bir bloğu yeniden tanımlamak denir. Bir çizime eklenmiş bir bloğu yeniden tanımlarsanız, o bloğun mevcut dosyada her tekrarı yeni blok tanımını yansıtacak şekilde değişir. Bir tasarımda hızlı değişiklikler yapmak için bu blok yeniden tanımlama özelliğini kullanabilirsiniz.

Bir bloğu bileşenlerine ayırmak için Explode komutunu kullanın:

1. Değiştir araç çubuğundan Patlat’ı seçin. Ayrıca Patlat komutunu başlatmak için X↵ yazabilirsiniz.
2. Kapıya tıklayın ve seçiminizi onaylamak için ↵ tuşuna basın.

İPUCU : Ekle iletişim kutusunun sol alt köşesindeki Patlat onay kutusunu tıklatarak bir bloğu aynı anda ekleyebilir ve patlatabilirsiniz.

Artık dilerseniz kapıyı oluşturan nesneleri tek tek düzenleyebilirsiniz. Bu durumda, zaten daha uygun bir boyuta getirdiğiniz için sadece kapının giriş noktasını değiştirmek istiyorsunuz. Kapıyı tekrar bir bloğa çevireceksiniz, bu sefer giriş taban noktası için kapının sol alt köşesini kullanacaksınız:

1.Çizim araç çubuğunda,Blok Yap’ı seçin veyaB↵ yazın.AyrıcaÇiz-Blok Yap-Yap’ı da seçebilirsiniz.
2. Blok Tanımı iletişim kutusunda, Ad açılır listesinden Kapı’yı seçin.
3. Seçim Noktası düğmesini tıklayın ve kapının sol alt köşesini seçin.
4. Nesneleri Seç düğmesine tıklayın ve kapının bileşenlerini seçin. Seçiminizi yapmayı bitirdiğinizde ↵ tuşuna basın.
5. Çizimdeki seçili nesneleri otomatik olarak bir bloğa dönüştürmek için Nesneler grubundaki Bloğuna Dönüştür seçeneğini seçin.
6. Blok Birimi açılır listesinden İnç’i seçin ve ardından Açıklama kutusuna Standart kapı girin.
7. Tamam’a tıklayın. “Kapı zaten tanımlı” yazan bir uyarı mesajı görüyorsunuz. Yeniden tanımlamak ister misin?” Mevcut bir bloğu yanlışlıkla yeniden tanımlamak istemezsiniz. Bu durumda, kapıyı yeniden tanımlamak istediğinizi biliyorsunuz, bu yüzden devam etmek için Evet düğmesine tıklayın.

İPUCU : Diğer iletişim kutularında Nesneleri Seç ve Noktayı Seç düğmeleri görünür. Görünümlerini not edin ve bunları seçtiğinizde, noktaları veya nesneleri seçmenize ve aksi takdirde çizim alanının net bir görünümünü gerektiren işlemleri gerçekleştirmenize izin vermek için iletişim kutusunun geçici olarak kapanacağını unutmayın.

Adımda, mevcut Kapı bloğunu yeniden tanımlamak üzere olduğunuza dair bir uyarı mesajı aldınız. Ama aslında, kapıyı blok olarak değil, dosya olarak yerleştirdiniz. Blok Ekle aracını kullanarak bir çizim dosyası eklediğinizde, eklenen çizim otomatik olarak mevcut çizimde bir blok haline gelir. Ancak bir bloğu yeniden tanımladığınızda, içe aktardığınız çizim dosyasını etkilemezsiniz. AutoCAD, yalnızca geçerli dosyadaki bloğu değiştirir.

Kapı bloğunu yeniden tanımladınız. Şimdi kapıyı odanın duvarına yerleştirin:

1. Değiştir araç çubuğundan Sil’i seçin ve ardından kapıyı tıklayın. Tüm kapının tek tek çizgiler ve bir yay yerine tek bir nesne olduğuna dikkat edin. Önceki alıştırmanın 5. adımında Bloğuna Dönüştür seçeneğini seçmemiş olsaydınız, bloğun bileşenleri tek tek nesneler olarak kalacaktı.
2.InsertBlocktoolini kullanarakÇizim araç çubuğunu kullanarak veya Ekle – Block’u seçerek kapı bloğunu tekrar takın. Bu sefer En Yakın Osnap geçersiz kılmayı kullanın ve banyonun sağ duvarında 9 ́-4 ̋,2 ́-1 ̋ koordinatına yakın bir nokta seçin. Metrik kullanıcıları kapıyı 284.63.4 yakınına yerleştirmelidir.
3. Kapının odanın içinde olması için duvarı ayna ekseni olarak kullanarak kapıyı aynalamak için Tutacaklar özelliğini kullanın.

İPUCU : Tutamaçları kullanarak bir nesneyi yansıtmak için önce Tutamaçlar özelliğinin açık olduğundan emin olun. (Genellikle varsayılan olarak açıktır.) Aynalanacak nesneleri seçin, bir tutamağa tıklayın ve sağ tıklayın. Kısayol menüsünden Ayna’yı seçin; ardından imleçle bir ayna eksenini belirtin. Ardından, yeniden tanımlanmış bir blokla harici bir dosyayı nasıl güncelleyebileceğinizi göreceksiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir