Nokta Işığı Ekleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Nokta Işığı Ekleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

11 Ocak 2023 Autocad Nokta Atma AutoCAD Nokta isimlerini açma 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Spot Işıklarla Simüle Etme

Spot ışıkları, belirli bir alana yönlendirilebilen ve odaklanabilen ışıklardır. Sıklıkla vurgu sağlamak için kullanılırlar ve genellikle iç görünümler veya ürün sunumları için kullanılırlar. Bu alıştırmada, cepheyi aydınlatmak için spot ışıkları kullanarak Cephe modelinin bir gece görüntüsünü oluşturacaksınız.

Spot ışıklarının yerleştirilmesine yardımcı olacak bir görünüm ayarlayarak başlayacaksınız. Bu görünümü kaydedeceksiniz çünkü ona birkaç kez geri döneceksiniz:

1. 3D Navigate kontrol panelinin açılır listesinden Güneydoğu İzometrik’i seçin.
2. 3D Navigate kontrol panelinden Paralel Projeksiyon’u seçin.
3. Görünümünüzü benzer görünecek şekilde ayarlayın.
4. 3D Navigate kontrol panelinde açılır listenin en altından Yeni Görünüm’ü seçin.
5. Yeni Görünüm iletişim kutusunda ad olarak SE İzometrik Tel Kafes girin ve ardından Tamam’a tıklayın.
6. 3D Navigate kontrol panelinin açılır listesinden SE İzometrik Tel Kafes’i seçin. Yeni görünümünüz için bir arka plan seçmediğiniz için SE İzometrik Tel Kafes’i seçmek arka planı görünümden temizler.

Artık ışıkları eklemeye hazırsınız:

1. Işıklar kontrol panelinin başlık çubuğundaki aşağıyı gösteren oka tıklayarak Işıklar kontrol panelini genişletin.
2. Spot Işığı Oluştur aracına tıklayın veya Komut isteminde spotlight↵ yazın.
3. <0,0,0> kaynak konumunu belirtin: komut isteminde, gösterilen noktayı tıklayın. Osnap kullanmayın, çünkü ışığın yanlışlıkla yer düzleminin altına yerleştirilmesini istemezsiniz. Kesin olmak zorunda değilsiniz, ancak fikir, spot ışığı binanın girişinin sağ tarafındaki pencerelerin önüne yerleştirmektir.
4. Hedef konumu belirt <0,0,-10>: komut isteminde, kestirmek için Orta nokta’yı kullanın ve gösterildiği gibi üst pencerenin pencere pervazının altını seçin. İstemi görüyorsun
[Ad/Yoğunluk/Durum/Sıcak Nokta/Düşme/gölge/Atenuasyon/Renk/çıkış] <çıkış> değiştirmek için bir seçenek girin:
5. Varsayılan ayarları kabul etmek için ↵ tuşuna basın. Işığın isteğe bağlı ayarlarını her zaman Özellikler iletişim kutusundan değiştirebilirsiniz.
6. Az önce oluşturduğunuz spot ışığını gösterilen konuma kopyalayın. Bir pencere pervazının orta noktasından diğerine kopyalamak için spot ışığı hedefini kullanabilirsiniz.
7. Bir gece zamanlayıcı oluşturmaya çalışıyorsunuz, bu nedenle Işıklar kontrol panelinde Güneş Durumu aracını tıklatarak Güneş’i kapatın. Güneş Durumu aracı, aynı kontrol panelinin alt kısmındaki Işık Glifleri aracı gibi görünür, bu nedenle Işıklar kontrol panelinin üst kısmına yakın bir yerde doğru araca tıkladığınızdan emin olun.
8. 3D Navigate kontrol panelinden 3D Görünümüm’ü seçerek orijinal görünüme dönün.
9. Spot ışığı eklemenizin sonuçlarını görmek için İşleme kontrol panelindeki İşleme aracını tıklayın. Oluşturmanız benzer görünecektir.

Nokta Işığı Ekleme

Bu işlemeyi iyileştirmek için birkaç şeyin eklenmesi gerekiyor. Spot ışığını daha geniş bir alana ışık verecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Girişte bir ışık da ekleyebilirsiniz, böylece çok karanlık olmaz. Bir sonraki bölüm, spot ışığınızda nasıl ayarlamalar yapacağınızı gösterecektir.

Öncelikle, farklı bir aydınlatma efekti elde etmek için bir nokta ışığı ekleyeceksiniz:

1. 3D Navigate kontrol paneli açılır listesinden SE Isometric Wireframe’i seçerek spot ışıkları eklemek için kullandığınız görünüme geri dönün.
2. Işıklar kontrol panelinde Bir Nokta Işığı Oluştur aracını tıklayın veya Nokta Işığı↵ girin.
3. <0,0,0> kaynak konumunu belirtin: komut isteminde, Shift+sağ tıklayın ve Merkez’i seçin.
Ardından, nokta ışığını yerleştirmek için gösterildiği gibi girişin üzerindeki kemeri seçin.
4. Nokta ışığı, binanın kemerinde küresel bir glif olarak görünür.


AutoCAD Nokta stili değiştirme
Autocad Nokta Atma
Autocad nokta stili
AutoCAD Point Style komutu
AutoCAD point style değiştirme
AutoCAD Komutları
AutoCAD Ders Notları PDF
AutoCAD Nokta isimlerini açma


Düzenleme Işıkları

Nokta ışığını eklediniz. Sonuçları bir işlemede görmeden önce, spot ışıklarının dağılımını da değiştireceksiniz. Bu alıştırmada, spot ışığının özelliklerini düzenleyeceksiniz. Tüm ışıklar aynı özelliklere sahip değildir, ancak tüm ışıkları düzenlemek için temel işlem aynıdır:

1. İki spot ışığına tıklayın ve ardından sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Özellikler paleti görünür.

İPUCU: Işıkların özelliklerine, Işıklar kontrol panelindeki Işık Listesi aracını tıklatarak ve ardından Modeldeki Işıklar paletinden özelliklerini ayarlamak istediğiniz ışıkları seçerek de erişebilirsiniz. Sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Bu yöntem, ışık glifleriniz kapalıysa kullanışlıdır.

2. Paletin Genel bölümünde Düşme Açısı ayarını arayın ve değeri 50’den 90’a değiştirin. Çizimde düşme konisinin nasıl değiştiğine dikkat edin.
3. Özellikler paletini kapatın.
4. 3D Navigate kontrol paneli açılır listesinden 3D Görünümüm’ü seçerek orijinal görünüme dönün.
5. Spot ışığı eklemenizin sonuçlarını görmek için İşleme kontrol panelindeki İşleme aracını tıklayın. Oluşturmanız benzer görünecektir.

2. adımda, spot ışığı için bir seçenekler listesi gördünüz. Bu seçeneklerin çoğu, ışığı ilk taktığınızda kullanılabilir; komut satırı seçenekleri olarak görünürler. Genellikle, önce ışığı yerleştirmek ve ardından ayarlarla oynamak daha kolaydır.

Bu örnekte, spot ışığının düşüşünü ayarladınız. Düşme açısını artırarak, spot ışığının yaydığı ışığın yayılmasını genişlettiniz ve ayrıca şekilde gösterildiği gibi ışıktan karanlığa geçişin daha yumuşak görünmesini sağladınız. Sıcak nokta, dar bir ışın veya geniş bir şerit olarak da ayarlanabilir.

Doku Haritalarını Uygulama ve Ayarlama

Cephe.dwg dosyasında binaya cam malzeme ekleyerek bir nesneye nasıl malzeme atanacağını zaten gördünüz. Camdaki bir yansımayı simüle etmek için bir gökyüzü bitmap görüntüsü kullandınız.

İşlemenizi geliştirmenize yardımcı olacak başka şekillerde bit eşlemler kullanarak başka yüzey dokuları oluşturabilirsiniz. Örneğin, render ettiğiniz sahnede var olabilecek mevcut binaların bir fotoğrafını ekleyebilirsiniz.

Bir Kutudan Bina Yaratmak

Bilgisayara taranan ve popüler bir boyama programı kullanılarak düzenlenen bir bitmap görüntüsünü gösterir.

Binanın bitmap görüntüsüne biraz boş beyaz alan ekledim, böylece görüntüyü bir nesneye uydurma konusunda biraz pratik yapabilirsiniz. Bu binanın Facade modelinin karşısında olduğunu ve binanızla olan ilişkisini göstermek için onu sahneye dahil etmek istediğinizi hayal edin.

Aşağıdaki alıştırma size bunun nasıl yapıldığını gösterecek:

1. 3D Navigate kontrol paneli açılır listesinden SEIsometric Wireframe’i seçerek spot ışıklarını eklemek için kullandığınız görünüme geri dönün ve ardından listeden Southwest Isometric’i seçin. Güneybatı görünümü, işinize net bir görüş sunar.
2. Görünümünüzü buna benzer olacak şekilde ayarlayın ve ardından yaklaşık 130 ́ kareye 80 ́ boyunda bir kutu çizin.

Az önce eklediğiniz kutu, bir sonraki bloktaki binayı temsil ediyor. Şimdi, bu binaya biraz ayrıntı vermek için kullanacağınız malzemeyi oluşturun:

1. Malzemeler paletini açmak için Malzemeler kontrol panelindeki Malzemeler aracına tıklayın.
2. Malzemeler paleti araç çubuğunda Yeni Malzeme Oluştur aracına tıklayın ve malzeme adı olarak Yapı1 girin.
3. Malzeme Paletinin Dağıtma Haritası grubunda Seç düğmesine tıklayın.
4. Örnek dosyalarda MARKET1.tif dosyasını bulun ve seçin.
5. Bu iletişim kutusundan çıkmak için Aç’a tıklayın.
6. Malzemeler paletinde, Malzeme Ölçeklendirme ve Döşeme paneline gidin ve Bitmap Ölçeği grubunda Gizmo’ya Sığdır seçeneğinin seçili olduğundan emin olun. Bir sonraki alıştırmada aletin neye benzediğini ilk elden göreceksiniz.
7. Panelindeyken U Tile ve V Tile değerlerini 1.0000 olarak değiştirin. İşiniz bittiğinde Kapat’ı tıklayın.
8. Malzemeler paletinde, Malzemeler listesinde Yapı1’in seçili olduğundan emin olun ve ardından Malzemeyi Nesnelere Uygula düğmesini tıklayın.
9. Önceki alıştırmanın 2. adımında eklediğiniz kutuyu seçin ve ardından ↵ tuşuna basın.
10. Bitmap’in kutuya nasıl sığdığını görmek için Görsel Stiller açılır listesinden Gerçekçi’yi seçin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir