Nokta Işığı Ekleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Nokta Işığı Ekleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

11 Ocak 2023 AutoCAD Nokta stili AutoCAD Point Style komut 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Bir Malzemeyi Bir Nesneye Sığacak Şekilde Ayarlama

Boş beyaz alan da dahil olmak üzere görüntünün tamamı kutuya yerleştirilir. Görüntüyü çatıda bile görüyorsunuz, ancak görselleştirmelerin hiçbirinde çatıyı görmeyeceksiniz. (Havadan bir görünüm istiyorsanız başka bir kutu veya 3B yüzeyle gizleyebilirsiniz.) Malzemeler kontrol panelindeki eşleme araçlarını kullanarak bitmap’in konumunu ve ölçeğini ayarlayabilirsiniz.

Eşleme araçları, eşleme aletini görünür kılar:

1. Malzemeler kontrol panelinde Düzlem Eşleme aracına tıklayın ve basılı tutun. Eşleme açılır penceresi görünür.
2. Açılan pencereden Kutu Eşleme aracını seçin. Ayrıca Materialmap↵ ve ardından Kutu seçeneği için B↵ girebilirsiniz.
3. Yüzleri veya nesneleri seçin: isteminde, az önce oluşturduğunuz kutuya tıklayın ve ↵ tuşuna basın. Kutu sarı renkle çerçevelenir ve gösterildiği gibi kutunun etrafında bir dizi ok belirir. Bu sarı ana hat, haritalama cihazıdır.

4. Kutunun üstündeki okun üzerine gelin ; yeşile döndüğünde tıklayın. Şimdi, siz imleci hareket ettirdikçe ok onu takip eder ve görüntü uzar veya daralır.
5. Görüntüyü, binanın tepesindeki beyaz boşluk kaybolana ve bina görüntüsü kutunun üst kısmını doldurana kadar yukarı doğru uzatın. Memnun kaldığınızda, fareyi tıklayın.
6. Doğuyu gösteren okun üzerine gelin; yeşile döndüğünde tıklayın.
7. Görüntünün beyaz alanı kaybolana ve binanın görüntüsü kutuyu doldurana kadar oku sağa sürükleyin.
8. Kuzey tarafı için 6. ve 7. adımları tekrarlayın.
9. Materialmap komutundan çıkmak için ↵ tuşuna basın.

Az önce kutuya bir eşleme aygıtı eklediniz ve ardından aygıtı, malzeme kutuya sığacak şekilde ayarladınız. Gizmo’da başka ayarlamalar yapmanız gerekirse, Kutu Eşleme aracını yeniden tıklayın ve ayarlamanız gereken nesneyi tıklayın.

Şimdi, işlenmiş sürüme bakın. Önce spot ışığını ve nokta ışığını kapatacak ve gün ışığı ayarına dönmek için Güneş’i açacaksınız:

1. Işıklar kontrol panelinde Işık Listesi aracını tıklayın.
2. Modeldeki Işıklar paletinin liste kutusundan iki spot ışığı ve nokta ışığını seçin.
3. Sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
4. Özellikler paletinin Açık/Kapalı Durumu ayarında Kapalı’yı seçin.
5. Özellikler paletini ve Modeldeki Işıklar paletini kapatın.
6. Güneşi tekrar açmak için Işıklar kontrol panelindeki Güneş Durumu aracına tıklayın.
Bir gün ışığı işlemesi için aydınlatmayı ayarladınız. Birden fazla ışığı aynı anda kapatmak için seçebildiğinize dikkat edin.

Ardından, görünümünüzü oluşturun:

1. 3D Navigate kontrol panelinden 3D Görünümüm’ü seçin.
2. İşleme kontrol panelinde İşleme aracını tıklayın. Bina görüntünün solunda görünür.

Bina gölgede çok karanlık. Malzemeler paletindeki Kendi Kendini Aydınlatma ayarını artırarak ışığı açabilirsiniz:

1. Malzemeler kontrol panelindeki Malzemeler düğmesine tıklayarak Malzemeler paletini açın.
2. Yapı1 malzemesinin seçili olduğundan emin olun ve ardından Kendinden Aydınlatma kaydırıcısını öğesine getirin.
doğru. Bunu yaptığınızda, imleçte sayısal bir değer belirir. Bu değeri 24 veya 25 olarak ayarlayın.
3. Görünümü tekrar işleyin. Bu sefer yan bloktaki bina daha net görünüyor.

Başka bir seçenek de, bitmap görüntüsünü AutoCAD’de kullanmadan önce iyileştirmek için bir boyama programı kullanmaktır. AutoCAD, bitmap’i bir yüzeye doğru bir şekilde yerleştirmeye çalışır, bu nedenle, bitmap oldukça temizse ve kenarlarda fazladan boşluk yoksa, genellikle yönü dışında herhangi bir ayarlama yapmak zorunda kalmadan bir nesneye yerleştirebilirsiniz. Görseldeki boşlukları özellikle Materialmap özelliğini kullanarak pratik yapabilmeniz için yaptım.

NOT: Bir malzeme oluşturduğunuzda, Malzemeler paletinde Şablon açılır listesiyle kısaca karşılaştınız. Bu şablonların ayarları, modellemeye çalıştığınız malzemenin türüne bağlıdır.


AutoCAD Nokta stili değiştirme
Autocad Nokta Atma
Autocad nokta stili
AutoCAD Point Style komutu
AutoCAD point style değiştirme
AutoCAD Komutları
AutoCAD Ders Notları PDF
AutoCAD Nokta isimlerini açma


Diğer Malzeme Eşleme Seçenekleri

Önceki alıştırmada birkaç malzeme eşleme seçeneği fark etmiş olabilirsiniz. Kutu seçeneğini, oluşturduğunuz kutuya doğal olarak uyduğu için kullandınız. Ancak düzlemsel bir yüzey, bir silindir ve bir küre için başka seçenekler de sunulmaktadır. Bu diğer seçeneklerin amaçlanan şekillere nasıl uygulanabileceğini gösterir.

Haritaları tanımladıkları şekillere uygulamanız gerekmez. Daha sonra, bir kutuya düzlemsel bir haritayı nasıl uygulayabileceğinizi göreceksiniz. İlginç bir etki elde etmek için ince bir kutuya bir silindir haritası uygulayabilirsiniz. Veya bir küpe küresel bir harita uygulanabilir.

Bit Eşlemin Boyutunu Belirtme

Az önce gördüğünüz gibi, Malzeme Haritası özelliği, bir nesne üzerindeki malzeme haritasının konumunu belirlemeniz için size hızlı ve sezgisel bir yol sunar. Bir malzemenin bir nesne üzerindeki görünümünü kontrol etmenin birkaç başka yolu vardır.

Döşeme deseni gibi yüzey üzerinde yinelenen bir yüzey deseniniz varsa, desenin sıklığını ve boyutunu ayarlayabilirsiniz. Örneğin, 12 ́ karelik bir alanda tekrar eden bir tuğla deseniniz olabilir ve bu desenin bir yüzey üzerinde doğru şekilde çoğaltılmasını isteyebilirsiniz.

8 ́ genişliğinde ve 4 ́ yüksekliğinde bir duvara bir tuğla deseni uygulamanız gerektiğini düşünün. Bloklar standart 8 ̋’ye 16 ̋ bölünmüş yüzlü beton duvar birimleridir ve gösterildiği gibi 2 blok genişliğinde 4 sıra blok gösteren bir görüntünüz var.

Bu, AutoCAD 2008 ile birlikte kurulan Textures klasöründeki Running.jpg dosyasıdır. Aşağıdaki alıştırma, bir malzeme haritasının boyutunu nasıl kontrol edebileceğinizi gösterir.

1. CMUwall.dwg örnek dosyasını açın. Bu dosya 4 ́’ye 8 ́ duvarını temsil eden basit bir kutu içerir.
2. Malzemeler paletini açmak için Malzemeler kontrol panelindeki Malzemeler aracına tıklayın.
3. Araç çubuğundaki Yeni Malzeme Oluştur aracını tıklayın ve yeni malzemenize CMU adını verin.
4. Maps – CMU panelinin Diffuse Map grubundaki Image Select düğmesini tıklayın ve ardından Masonry’yi bulun ve seçin.
5. Malzemeler paleti araç çubuğunda Malzemeyi Nesnelere Uygula aracına tıklayın ve ardından duvar nesnesine tıklayın ve ↵ tuşuna basın. Duvar, yeni oluşturduğunuz malzemeyi sol panelde gösterildiği gibi görüntüler.

Duvar beton blok dokusuna sahiptir. Bir malzemenin sonuçlarını varsayılan ayarlarla görürsünüz. Tamam gibi görünse de, bloklar duvarın ölçeği için çok büyüktür.

Bitmap seçeneklerini, dokunun duvar nesnesinde uygun ölçekte görünmesi için ayarlamanız gerekir:

1. Malzemeler paletinde, Malzeme Ölçeklendirme ve Döşeme paneline gidin.
2. Malzeme Ölçeklendirme ve Döşeme panelinde, Birimler açılır listesinden İnç’i seçin.
3. Genişlik ve Yükseklik değerlerini 32 inç olarak değiştirin. 32 inç kullanırsınız çünkü bu, CMU için kullanılan bitmap görüntüsünde gösterilen blok setinin gerçek genişliği ve yüksekliğidir. Siz bu değerleri girerken, sağdaki resimde gösterildiği gibi, blok duvarı değişerek blokları uygun boyutta gösterir.
4. Malzemeler paletini kapatın ve ardından CMUwall.dwg dosyasını kapatıp kaydedin.
Şimdi, blokların 8 ̋ yüksek yerine 4 ̋ yüksek görünmesini istediğinizi varsayalım. Bitmap’i Ayarla iletişim kutusuna geri dönebilir ve Yükseklik ayarını 16 (başlangıçta belirttiğiniz yüksekliğin yarısı) olarak değiştirebilirsiniz. Blok duvarı, gösterildiği gibi 4 ̋ yüksekliğinde bir blok gösterecek şekilde değişir.

Bir malzemenin bir nesne üzerindeki görünümüne ince ayar yapmak için Bitmap’i Ayarla iletişim kutusundaki diğer birçok ayarı kullanabilirsiniz. Bu alıştırmalarda ana ayarları kullandınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir