Arka Plan Ekleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Arka Plan Ekleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

11 Ocak 2023 Autocad arka plan rengi değiştirme Autocad arka plan rengi kodu 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Ekleme Yapma

Malzemenize bir yüzey deseni eklemek gibi, camınıza dağınık bir harita eklediniz. Biraz sonra daha fazlası; şu anda, gökyüzü yansımasının çalışması için bir şey daha yapmanız gerekiyor. Malzeme modelde camı temsil eden kutuya sığacak şekilde ayarlanmalıdır.

Malzeme Ölçeklendirme ve Döşeme paneli bunu yapmanıza yardımcı olur:

1. Malzemeler paletinde, panel setini aşağı kaydırmak için kaydırma çubuğunu kullanın. Paneli açmak için Malzeme Ölçekleme ve Döşeme başlık çubuğunun solundaki oklara tıklayın.
2. Ölçek Birimleri açılır listesinden Feet’i seçin.
3. Genişlik ve Yükseklik değerleri için 80 girin. Bu, AutoCAD’e görüntü boyutunu 80 fit genişlik ve yükseklik yapmasını söyler. Bu, görüntünün modeldeki cam alana sığmasına neden olur.
4. İşleme kontrol panelinde İşleme aracını tıklayın. Şimdi sağdaki bina, gösterildiği gibi bulutlarla dolu bir gökyüzünü yansıtıyor gibi görünüyor.

Opaklık kaydırıcısı 12 veya 13’e ayarlandığında, cam daha önce eklediğiniz sky.jpg dağınık haritasını görüntüleyebilir ve yine de binanın içinin bir kısmını gösterecek kadar şeffaf olabilir.

Arka Plan Ekleme

Camın biraz daha gerçek görünmesini sağladınız. Ardından, görünümünüze bir arka plan ekleyeceksiniz, böylece siyah olarak görüntülenmez. Arka planlar, Görünüm Yöneticisi iletişim kutusu aracılığıyla eklenir:

1. 3D Navigate kontrol panelinde açılır listeden Görünümleri Yönet’i seçin. Görünüm Yöneticisi iletişim kutusu görünür.
2. Yeni düğmesine tıklayın. Yeni Görünüm iletişim kutusu görünür.
3. Görünüm Adı giriş kutusuna My 3D View adını girin.
4. İletişim kutusunun alt kısmındaki Arka Plan grubunda, açılır listeden Görüntü’yü seçin. Arka Plan iletişim kutusu görünür.
5. Görüntü Seçenekleri grubunda Gözat düğmesine tıklayın.
6. Dosya Türü ayarının .JPG olarak ayarlandığından emin olun, örnek dosya klasörüne gidin ve sky.jpg dosyasını seçip açın. Bu, daha önce cam için kullandığınız dosyanın aynısı.
7. Arka Plan Görüntüsünü Ayarla iletişim kutusunu açmak için Görüntüyü Ayarla düğmesine tıklayın.
8. Örnek panelde sky.jpg dosyası görünür. Görüntü Konumu açılır listesinden Uzat’ı seçin. Görüntü, örnek panel alanını dolduracak şekilde genişler.
9. Görünüm Yöneticisi iletişim kutusuna gelene kadar tüm iletişim kutularında Tamam’ı tıklayın.
10. Görünüm Yöneticisi iletişim kutusunda, soldaki listeden My 3D View öğesini seçin ve ardından Geçerli Ayarla düğmesini tıklayın.
11. Görünüm Yöneticisi iletişim kutusundan çıkmak için Tamam’a tıklayın. Arka plan, çizim alanında görünür.
12. Sonuçları görmek için görünümü işleyin. Benzer görünen bir şeye sahip olmalısınız.

Malzeme ve Işık Kullanarak Efektler Yaratmak

Şimdiye kadar sadece iki ışık kaynağı kullandınız: uzak bir ışık ve Güneş. Işığı simüle etmeye yardımcı olmak için iki ışık kaynağı daha mevcuttur: noktasal ışık kaynakları ve spot ışıkları. Bu bölüm size bu tür ışık kaynaklarının nasıl kullanılacağına dair bazı örnekler gösterecek ve herhangi bir sayıda görsel hile yapmak için biraz hayal gücü sağlayacaktır.

Resmin sağ yarısındaki ofis binası hala biraz soğuk görünüyor. Bir aktivite duygusu eksik. Cam ofis binalarına baktığınızda, camın çok karanlık olmaması koşuluyla, binanın dışından tavan ışıklarını sıklıkla görebileceğinizi fark etmişsinizdir. İnce bir şekilde, bu ışıklar bir binaya yaşam hissi verir.

Kendinden Aydınlatmalı Malzeme Ekleme

Görüntünün iyileştirilmesine yardımcı olmak için ofis binasına bazı tavan lambaları ekleyeceksiniz. Işıkları, gösterildiği gibi, her katın hemen tavan hizasında dizilmiş kare 3D Yüzler şeklinde sağladım. Bu bölümde, tavan ışıklarının nasıl aydınlatılacağını öğreneceksiniz.

Tavan armatürlerine yansıtıcı beyaz bir malzeme atamak için şu adımları izleyin:

1. Malzemeler kontrol panelinde Malzemeler aracına tıklayın.
Malzemeler paletinde Yeni Malzeme Oluştur aracına tıklayın, Yeni Malzeme Oluştur iletişim kutusunun Ad giriş kutusuna Tavan Işığı yazın ve Tamam’a tıklayın.
2. Malzemeler paletinde Kendi Kendini Aydınlatma kaydırıcısını tamamen sağa hareket ettirin. Paletin üst kısmındaki örnek görüntü parlaklaşır ve aydınlık görünür.
3. Şablon ayarının hemen altındaki Diffuse Color renk örneğini tıklayın.
4. Dağılan rengi beyaza ayarlamak için Parlaklık kaydırıcısını en üste getirin ve ardından Tamam’a tıklayın.


Autocad arka plan rengi kodu
Autocad arka plan rengi değiştirme
Autocad orjinal arka plan rengi
Autocad arka planı kareli yapma
Autocad arka planı beyaz Yapma 2021
Autocad arka planı beyaz Yapma 2022
Autocad arka plan grid kapatma
Autocad arka plan rengini siyah Yapma


Prosedürel Haritaları Kullanma

Prosedürel haritalar, bir bitmap görüntüsünden ziyade matematiksel olarak türetilen doku haritalarıdır. Usul haritasının avantajı, bir malzemenin daha doğal bir temsilini vermesidir. Örneğin, bir ahşap prosedürel harita kullanan bir kutudan bir çentik keserseniz, çentik uygun ahşap damarıyla doğru şekilde görünür.

Bitmap doku eşlemi kullanan bir kutu için de aynısını yapın ve gren düzgün görünmüyor. Bir bitmap doku haritasıyla, aynı görüntü kutunun dört kenarına da yerleştirilir, bu nedenle kesimler greni düzgün göstermez.

AutoCAD, çeşitli prosedürel harita türleri sunar. Bunları Harita Türü açılır listesinden seçebilirsiniz. Prosedürel bir harita seçerseniz, haritanın özelliklerini kontrol etmenizi sağlayan Malzemeler paleti panelini açmak için açılır listenin sağındaki düğmeye tıklayabilirsiniz. Ahşabın rengini ve damar kalınlığını veya mermerin damar aralığını ve genişliğini ayarlayabilirsiniz.

Bu seçenekler, bir dokuyu özelliklerinize göre özelleştirmenizi sağlar. Bir nesnenin görünümünü nasıl etkilediklerini görmek için bu ayarlarla kendi başınıza deney yapmak isteyebilirsiniz.

Prosedürel haritalar, bir nesnenin malzeme haritasından etkilenmez. Ayrıca, diğer doku haritaları gibi Gerçekçi görsel stilde görünmezler. Prosedürel bir haritanın sonuçlarını görmek için görünümünüzü oluşturmanız gerekir.

Malzemeleri Katmana Göre Atama

Az önce kendinden aydınlatmalı bir malzeme yarattınız. Bir sonraki adım, malzemeyi modeldeki tavan ışıklarına atamaktır. Şimdiye kadar, Malzemeler paleti araç çubuğundaki Nesnelere Malzeme Uygula aracını kullandınız, ancak her bir ışığı ayrı ayrı seçmek çok zaman alıcı olacaktır.

Modelinizi malzemeleri temsil eden katmanlar halinde düzenlediğiniz sürece zamandan tasarruf sağlayabilecek malzemeleri katmanlara atayabilirsiniz. Cephe çiziminde, sizin için bazı katmanları zaten kurdum. Tavan lambaları Clglite denilen bir katman üzerindedir.

Bir sonraki alıştırma, bir malzemeyi bir katmana nasıl uygulayacağınızı gösterir:

1. Malzemeler kontrol panelinde Katmana Göre Ekle aracına tıklayın.
2. Sol paneldeki Tavan Işığı’na tıklayın ve sağ paneldeki Clglite öğesine sürükleyin. Tavan Işığı adı, Clglite katman adının yanında bir X ile birlikte görünür.
3. Buradayken sol panelden Glass1’e tıklayın ve sağ paneldeki Dkglass ve Glass katmanlarına sürükleyin.
4. İletişim kutusundan çıkmak için Tamam’a tıklayın.
5. Görünümünüzü oluşturun. Işıklar, her katın tavanında görünür.

Önceki alıştırmada, bir nesneye atandığında parlıyormuş gibi görünen kendinden aydınlatmalı bir malzeme yarattınız. Daha sonra bu malzemeyi modeldeki tavan ışıklarına eklediniz. Bununla birlikte, bu kendinden aydınlatmalı malzeme aslında modelde ışık üretmiyor. Bunu yapmak için uzak ışıklar veya spot ışıkları gibi hafif nesneler eklemeniz gerekecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir