Nitelik Tanımı Modlarını Anlamak – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Nitelik Tanımı Modlarını Anlamak – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

13 Aralık 2022 AutoCAD Ders Notları 2022 AutoCAD komut listes 0

Nitelik Tanımı Modlarını Anlamak

Nitelik Tanımı iletişim kutusu, Mod grubunda birkaç seçenek içerir; ne yaptığını görmek için bu modlardan birini kullandınız. Bu eğitimde diğer modların hiçbirini kullanmayacaksınız, bu nedenle referansınız için tüm modları açıklayan bir liste burada: Görünmez Özelliğin çizimin bir parçası olarak gösterilip gösterilmediğini kontrol eder.

Sabit Bir değer girmenizi istemeyen bir öznitelik oluşturur. Bunun yerine, öznitelik, oluşturma sırasında ona verdiğiniz sabit veya sabit bir değere sahiptir. Sabit mod, bir nesneye sabit bir değer atayacağınızı bildiğiniz zaman kullanılır. Bir blokta sabit değerler ayarlandıktan sonra, bunları standart nitelik düzenleme komutları kullanarak değiştiremezsiniz.

  • Doğrulama AutoCAD’in ekleme sırasında girdiğiniz öznitelik değerlerini gözden geçirmesine ve bunların doğru olup olmadığını sormasına neden olur. Bu seçenek yalnızca Öznitelik iletişim kutusu kapatıldığında görünür (Attdia sistem değişkeni 0’a ayarlıdır).
  • Ön Ayar AutoCAD’in bloğu eklendiğinde bir özniteliğe otomatik olarak varsayılan değeri atamasına neden olur. Önceden ayarlanmış bir öznitelik sizden bir değer istemeyeceğinden bu, zaman kazandırır. Sabit modun aksine, önceden ayarlanmış bir öznitelik düzenlenebilir.
  • Konumu Kilitle Tutamağı düzenlerken özniteliğin bloktaki orijinal konumundan taşınmasını engeller.
  • Birden Çok Satır Özniteliğin, Mtext nesnelerine benzer şekilde birden çok metin satırı içermesine izin verir. Bu seçenek etkinleştirildiğinde, bir metin sınırı genişliği belirleyebilirsiniz.

Görünmez mod dışında, öznitelik bir bloğun parçası haline geldikten sonra bu modların hiçbiri değiştirilemez. Bu bölümün ilerleyen kısımlarında size görünmez bir özelliği nasıl görünür hale getireceğinizi göstereceğim.

Bir öznitelik tanımını nasıl düzenleyeceğinizi öğrendiniz. Şimdi, diğer özellik tanımlarında değişiklikler yapacaksınız:

1. Hiçbir özniteliğin seçilmemesi için Esc tuşuna iki kez basın ve ardından bir sonraki özniteliği tıklatarak, özelliklerini Özellikler paletinde görüntüleyebilirsiniz.
2. Listelenen nitelik ayarlarını kullanarak bunu ve diğer nitelik tanımı özelliklerini düzenlemeye devam edin. Bunu yapmak için, Etiket, Bilgi İstemi ve Varsayılan değerleri gösterilenlerle değiştirerek her bir özellik tanımı için önceki alıştırmanın 5 ila 8. adımlarını tekrarlayın. Ayrıca, orijinal özellikler dışındaki tüm özelliklerin Görünmez seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.
3. Nitelik tanımı özelliklerini düzenlemeyi bitirdiğinizde Özellikler paletini kapatın.

Daha sonra öznitelikleri içeren bir dosya veya blok eklediğinizde, öznitelik bilgi istemleri ilişkili tanımlarının oluşturulma sırasına göre görüntülenecektir. Ekleme zamanında istemlerin sırası önemliyse, öznitelik tanımlarını düzenleyerek kontrol edebilirsiniz, böylece bunların oluşturulma sırası istenen bilgi istemi sırasına karşılık gelir. Bu bölümde daha sonra bakacağınız Blok Nitelik Yöneticisini kullanarak da sırayı kontrol edebilirsiniz.


AutoCAD Ders Notları PDF
AutoCAD Komutları PDF
AutoCAD sembolleri ve Anlamları
AutoCAD komutları ve sembolleri PDF
AutoCAD komut listesi
AutoCAD Komutları ve işlevleri
AutoCAD Ders Notları 2022
AutoCAD Kısayolları PDF


Nitelik Tanımlarını Blok Haline Getirmek

Bu öznitelik tanımlarının herhangi bir şekilde kullanılabilmesi için çok önemli bir adımı daha gerçekleştirmeniz gerekir.

Nitelik tanımlarını daire ile birlikte bir bloğa dönüştürmeniz gerekir:

1. 2B Çizim kontrol panelinde Blok Yap aracına tıklayın veya B↵ girin.
2. Blok Tanımı iletişim kutusunda ad olarak S-DOOR girin.
3. Taban Noktası grubunda, Seçim Noktası aracına tıklayın ve ardından dairenin merkezini seçmek için Merkez osnap’ı kullanın.
4. Nesneler grubunda, Nesneleri Seç aracına tıklayın ve daireyi ve tüm nitelikleri seçin. Seçiminizi tamamladığınızda ↵ tuşuna basın.
5. Davranış grubunda Açıklamalı seçeneğini belirleyin. Bu, bloğun içine eklendiği çizimin ölçeği için uygun boyuta ölçeklenmesini sağlar.
6. Tamam’a tıklayın.
7. Nitelikler ve daire artık S-DOOR adlı bir bloktur. S-DOOR bloğunu ekranınızdan silebilirsiniz.

Bloğu oluşturduktan sonra, Ekle komutunu veya 2B Çizim kontrol panelindeki Blok Ekle aracını kullanarak çizimde herhangi bir yere yerleştirebilirsiniz.

Bu bloğu çizimde başka bir konuma ekleyeceksiniz. Bloğu başka çizimlerde kullanmak istiyorsanız, bloğu bir çizim dosyası olarak kaydetmek için Wblock komutunu kullanabilir veya blokları bir çizim dosyasından sürükleyip bırakmak için DesignCenter paletini kullanabilirsiniz.

Nitelikler İçeren Bloklar Ekleme

Önceki bölümde, çizilen sembol için istenen boyutta bir kapı tipi sembol oluşturdunuz. Bu boyut, kağıt boyutu olarak bilinir. Nitelik ve blok için Annotative özelliğini açtığınız için, bloğun çizim ölçeğine uygun boyutta eklenmesini sağlamak için Açıklama Ölçeği ayarını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adımlar, öznitelikleri içeren bir blok ekleme işlemini göstermektedir.

İlk olarak, blokları eklemek için hazırlık aşamasında görünümünüzü ve açıklama ölçeğinizi ayarlayın:

1. Komut isteminde Attdia↵1↵ yazarak Öznitelik İletişimi modunu açın. Bu, bir sonraki alıştırmada bir iletişim kutusu aracılığıyla özellik değerleri girmenizi sağlar. Aksi takdirde, komut penceresinde öznitelik değerlerini girmeniz istenir.
2. AutoCAD penceresinin sağ alt köşesindeki Annotation Scale açılır listesinden 1⁄8 ̋=1 ́-0 ̋ öğesini seçin. Bu, bloğun çizim ölçeği için uygun boyutta görünmesini sağlar.
3. 2D Navigate kontrol panelinde açılır listeye tıklayın ve İlk’i seçin. Bu, bu çizimde kaydedilmiş bir görünümdür.
4. Tavan ve Flr-pat katmanlarının kapalı olduğundan emin olun. Normalde, bir kat planında kapı başlıkları görünmez ve kapı referans sembolünün yerleştirilmesine engel olurlar.
5. Son olarak, blokları çizime yerleştirmeye başlayabilirsiniz:
6. 2B Çizim kontrol panelinden Blok Ekle aracını tıklayın veya Ekle iletişim kutusunu açmak için I↵ yazın.
7. Ad açılır listesinden S-DOOR’u seçin.
8. Ekleme Noktası grubunda Ekranda Belirt seçeneğinin açık olduğundan emin olun.
9. Ölçek grubunda, Tekdüzen Ölçek onay kutusunun seçili olduğundan emin olun.
10. Döndürme grubunda, Ekranda Belirt seçeneğinin kapalı olduğundan emin olun; ardından Tamam’ı tıklayın. Artık bloğu çiziminizde uygun konumlara yerleştirmeye ve nitelik değerlerini girmeye hazırsınız.
11. AutoCAD, sembol için bir konum seçmenizi bekliyor. Sembolü yerleştirmek için sol alt ünitenin 41 ́-3 ̋,72 ́-4 ̋ koordinatlarının yanındaki girişe tıklayın. Metrik kullanıcıları 1256,2202 koordinatını kullanmalıdır. Konumu tıklattığınızda, Nitelikleri Gir iletişim kutusu açılır.
12. Kapı Tipi giriş kutusuna A↵ girin. Bunun oluşturduğunuz bilgi istemi olduğunu unutmayın. Ayrıca, varsayılan değerin belirttiğiniz tire olduğunu unutmayın.
13. Kapı Numarası giriş kutusunda kısa çizgiyi 116 olarak değiştirin. Her bir giriş kutusu için değerleri gösterildiği gibi değiştirmeye devam edin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir