Öznitelikleri Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Öznitelikleri Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

13 Aralık 2022 Autocad alan OLUŞTURMA Autocad enter attributes Nedir 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Öznitelikleri Düzenleme

Teknik resimler genellikle inşaat veya imalat başladıktan sonra bile değişim halinde olduğundan, eninde sonunda önceden girilen nitelikleri düzenlemeniz gerekecektir. Apartman örneğinde, çizimlerin son seti tamamlanmadan önce pek çok şey değişebilir.

Nitelikler tek tek veya genel olarak düzenlenebilir, belirli bir nitelik etiketinin birden çok örneğini aynı anda düzenleyebilirsiniz. Bu bölümde, şimdiye kadar girdiğiniz niteliklerde hem bireysel hem de genel düzenleme tekniklerini kullanarak değişiklikler yapacak ve görünmez nitelikleri düzenleme alıştırması yapacaksınız.

İPUCU : Komutları bir araç çubuğu kullanarak başlatmayı tercih ederseniz, AutoCAD’deki Modify II araç çubuğu, bu bölümde ele alınan Gelişmiş Öznitelik Düzenleyicisi ve Blok Öznitelik Yöneticisi için araçlar içerir.

1. Değerleri değiştirmeyi tamamladığınızda Tamam’a tıklayın ve simgesi görünür. Görebileceğiniz tek özellik, görünür olmasını seçtiğiniz özelliktir: kapı tipi.
2. Girdiğiniz kapı sembolünü kopyalayarak veya düzenleyerek apartman giriş kapıları için kalan kapı tipi sembolleri ekleyin. Çizimde hızlı bir şekilde gezinmenize yardımcı olması için 2D Navigate kontrol paneli açılır listesinde bulunan önceden kaydedilmiş görünümleri kullanabilirsiniz.

Öznitelik değerlerinin her bir birim için uygun olmadığından endişelenmeyin; sonraki bölümde nitelikleri nasıl düzenleyeceğinizi göreceksiniz.

S-DOOR bloğuna ek olarak, oda numarası için başka bir bloğa ihtiyacınız olacak. Biraz zaman kazanmak için, oda numarası için bir dikdörtgen ve tek bir öznitelik tanımı içeren S-APART adında bir blok ekledim.

Oda numarası bloğunu eklemek için aşağıdakileri yapın:

1. 2B Çizim kontrol panelinden Blok Ekle’yi seçin ve Ad açılır listesinden S-APART’ı seçin.
2. Ekranda Belirt ayarının yalnızca Ekleme noktası için açık olduğundan emin olun ve ardından Tamam’a tıklayın.
3. S-APART bloğunu sol alt birime yerleştirin. Bu bloğun özniteliğine 116 değerini verin.
4. S-APART bloğunu, her birimde bir S-APART bloğu olacak şekilde kopyalayın veya düzenleyin. Aşağıdaki “Nitelikleri Düzenleme” bölümünde, nitelikleri uygun değerlerini yansıtacak şekilde nasıl değiştireceğinizi öğreneceksiniz. Kapı sembollerini ve daire numaralarını girdikten sonra görünümün nasıl olması gerektiğini gösterir.

Öznitelik Değerlerini Tek Tek Düzenleme

AutoCAD, bir iletişim kutusu aracılığıyla nitelikleri birer birer düzenlemek için kolay bir yol sunar.

Aşağıdaki alıştırma bu özelliği göstermektedir:

1. 2D Navigate kontrol paneli açılır listesinden İlk’i seçerek İlk görünümü geri yükleyin.
2. Gelişmiş Öznitelik Düzenleyicisini açmak için sol alt köşedeki ilk birimin hemen sağındaki birimdeki daire numarası özelliğine çift tıklayın. Ayrıca Değiştir ‡ Nesne ‡ Nitelik de seçebilirsiniz.
3. Tek ve ardından özelliği seçin.
4. Değer giriş kutusundaki değeri 112 olarak değiştirin ve değişikliği yapmak için Tamam’a tıklayın. Oda numaralarını atamak için referans olarak kullanarak bunu her oda için yapın.
5. Geri dönün ve S-DOOR bloğu için kapı numarası özelliğini düzenleyin. Her kapıya, ilişkili olduğu oda numarasıyla aynı numarayı verin.

İPUCU: Kıdemli bir AutoCAD kullanıcısıysanız, Nitelikleri Düzenle iletişim kutusunu açmak için Ddatte komutunu (Ate↵ kısayolu) kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu iletişim kutusu, hem görünür hem de görünmez nitelikler iletişim kutusunda görüntülendiğinden, öznitelikleri gözden geçirmek ve düzenlemek için kullanışlıdır.


Attribute blok
Autocad m2 yazma
Autocad otomatik Alan yazma
Autocad enter attributes Nedir
Autocad alan OLUŞTURMA


Öznitelik Metin Biçimlerini ve Özelliklerini Düzenleme

Önceki alıştırmadaki Gelişmiş Öznitelik Düzenleyicisinin üç sekmesi olduğunu fark etmiş olabilirsiniz: Nitelik, Metin Seçenekleri ve Özellikler.

Nitelik içeren bir bloğa çift tıkladığınızda, Nitelik sekmesinde Gelişmiş Nitelik Düzenleyici iletişim kutusu açılır. Seçilen özelliğin boyutunu, yazı tipini, rengini ve diğer özelliklerini kontrol etmek için diğer iki sekmeyi kullanabilirsiniz.

Metin Seçenekleri sekmesi, öznitelik metin stilini, hizalamayı, yüksekliği, döndürmeyi, genişlik faktörünü ve eğik açıyı değiştirmenize olanak tanır.

Özellikler sekmesi, özniteliğin katmanını, çizgi tipini, rengini, çizgi kalınlığını (yalnızca AutoCAD yazı tiplerinde etkilidir) ve çizim stili atamalarını değiştirmenize izin verir.

Önceki alıştırmada, tek bir öznitelik içeren bir bloğu düzenlediniz. S-kapı bloğu gibi birden fazla öznitelik içeren bir bloğa çift tıklandığında, Öznitelik sekmesinde Gelişmiş Öznitelik Düzenleyici iletişim kutusu açılır.

Bu sekme, gösterildiği gibi görünür olup olmamalarına bakılmaksızın tüm öznitelikleri görüntüler. Ardından, Nitelik sekmesinde özniteliği vurgulayarak ve değişiklik yapmak için diğer sekmeleri kullanarak her bir özniteliğin değerini, biçimlerini ve özelliklerini düzenleyebilirsiniz. Yaptığınız değişiklikler yalnızca Nitelik sekmesinde vurguladığınız özelliği etkiler.

İPUCU : Bir bloktaki bireysel niteliklerin konumunu değiştirmek isterseniz, tutamaçları kullanarak nitelikleri taşıyabilirsiniz. Tutamaçları ortaya çıkarmak için bloğa tıklayın ve ardından özniteliğe bağlı tutamağa tıklayın.

Veya birkaç blok seçtiyseniz, öznitelik tutamaçlarını Shift+tıklatın; ardından nitelikleri yeni konumlarına taşıyın. Hala ilişkili bloklarına bağlılar.

Gelişmiş Nitelik Düzenleyici, her seferinde bir blok olmak üzere nitelik değerlerini, biçimleri ve özellikleri değiştirmenize olanak tanır; ancak bir sonraki bölümde göreceğiniz gibi, birkaç özellikte aynı anda değişiklik yapabilirsiniz.

Öznitelik Değerlerinde Genel Değişiklikler Yapma

Bazen, bir dosyadaki birkaç özelliğin değerini aynı değerde olacak şekilde değiştirmek isteyeceksiniz. Öznitelik değerlerinde genel değişiklikler yapmak için Özniteliği Genel Olarak Düzenle seçeneğini kullanabilirsiniz.

Tüm giriş kapılarını A yerine B olarak belirlenmiş bir tiple değiştirmeye karar verdiğinizi varsayalım. Belki A tipi kapı bir giriş hatasıydı veya B tipi bir giriş kapısı için daha uygun olabilir.

Aşağıdaki alıştırma bunun nasıl yapıldığını göstermektedir:

1. Görünüm Yöneticisi iletişim kutusunu açmak için Görünüm ▏Adlandırılmış Görünümler’i seçin ve ardından Dördüncü adlı görünümü geri yükleyin. Çizimin bu görünümünde tüm odalar için kapı referans sembolünü görebilmek için görünümünüzü aşağı kaydırın.
2. Modify Ə Object Ə Attribute Əng Global’i seçin ya da Komut isteminde –Attedit↵ yazın. –Attedit’in başına kısa çizgi eklediğinizden emin olun.
3. Öznitelikleri Düzenle’de teker teker mi? [Evet/Hayır] <Y>: komut istemi, Hayır için N↵ girin. Nitelik değerlerinin global olarak düzenlenmesi gerçekleştiriliyor mesajını görürsünüz. Bu size Genel Düzenleme modunda olduğunuzu söyler.
4. Düzenle’de yalnızca öznitelikler ekranda görünüyor mu? [Evet/Hayır] <Y>: istem, ↵ tuşuna basın. Bu istemden de görebileceğiniz gibi, görünüm alanı dışındakiler de dahil olmak üzere tüm nitelikleri düzenleme seçeneğine sahipsiniz. Bölümün ilerleyen kısımlarında bu seçenekle çalışma şansınız olacak.
5. Blok adı belirtimini girin <*>: komut isteminde ↵ tuşuna basın. İsteğe bağlı olarak, seçimi belirli bloklara daraltmak için bir blok adı girebilirsiniz.
6. Özellik etiketi belirtimini girin <*>: komut isteminde ↵ tuşuna basın. İsteğe bağlı olarak, seçiminizi belirli etiketlerle sınırlandırmak için bir özellik etiketi adı girebilirsiniz.
7. Öznitelik değeri belirtimini girin <*>: komut isteminde ↵ tuşuna basın. İsteğe bağlı olarak, seçiminizi belirli değerler içeren niteliklere göre daraltabilirsiniz.
8. Nitelikleri Seç: komut isteminde, 103 ila 115 arasındaki birimler için kapı tipi sembollerini seçin. Tercih ederseniz, nitelikleri seçmek için bir pencere kullanabilirsiniz.
9. Enter string to change: isteminde A↵ girin.
10. Enter new string: isteminde B↵ girin. Kapı tipi sembollerin tümü yeni değere değişir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir