Nesneleri Gruplama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Nesneleri Gruplama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

11 Kasım 2022 Autocad de blok patlatma komutu AutoCAD eğri çizgileri düzeltme 0

Açıklama Ölçeğini Anlama

AutoCAD’in blok özelliğinin yaygın bir kullanımı, referans sembolleri oluşturmaktır. Bunlar, izleyiciyi bir dizi çizimdeki diğer çizimlere veya görünümlere yönlendiren sembollerdir. Bir örnek, bir binanın enine kesit görünümünü görmek için izleyiciyi başka bir sayfadaki bir konuma bakmaya yönlendiren bir kat planındaki bir bina kesiti sembolü olabilir. Böyle bir sembol tipik olarak iki rakamlı bir dairedir: biri teknik resim çalışma sayfası numarası için ve diğeri çalışma sayfasındaki görünüm numarası içindir.

Geçmişte, AutoCAD kullanıcıları aynı görünümün farklı ölçeklerini barındırmak için birden çok kez bir referans sembol bloğu eklemek zorundaydı. Örneğin, 1⁄4 ̋ = 1 ́1 ̋ ölçekli görünüm ve 1⁄8 ̋ = 1 ́0 ̋ görünüm için aynı kat planı kullanılabilir.

1⁄4 ̋ = 1 ́1 ̋ ölçekli görünüm için çalışan bir yükseltme sembolü bloğu, 1⁄8 ̋ = 1 ́0 ̋ görünümü için çok küçük olacaktır, bu nedenle, her ölçek için bir tane olmak üzere aynı bloğun iki kopyası eklenmiştir. Kullanıcı daha sonra görünürlüklerini kontrol etmek için iki bloğu farklı katmanlara yerleştirmek zorunda kaldı. Ek olarak, sayfa numaraları değişirse, kullanıcının yükseklik sembolü bloğunun her kopyasının değişikliği yansıtacak şekilde güncellendiğinden emin olması gerekiyordu.

Açıklama ölçeği özelliği, bu fazlalık ihtiyacını ortadan kaldırır. Artık, farklı ölçek görünümlerinde görüntülenmesi gerekse bile, bir bloğun tek bir örneğini kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak için, bloğu oluştururken ve eklerken bazı ek adımlar atmalısınız. İşte bunu nasıl yapacağınız:

1. Sembolünüzü çizildiğinde görünmesi gereken boyutta çizin. Örneğin, basılı bir sayfada sembolün 1⁄4 ̋ daire olması gerekiyorsa, sembolü 1⁄4 ̋ daire olarak çizin.
2. 2D Draw kontrol panelinden Make Block aracını seçerek Block Definition iletişim kutusunu açın.
3. Blok Tanımı iletişim kutusunun Davranış bölümünde Açıklamalı seçeneğini açın. Sembolün her zaman dikey yönde görünmesini istiyorsanız Blok Yönlendirmesini Düzene Eşleştir seçeneğini de açabilirsiniz.
4. Bloğu oluşturan nesneleri seçin ve her zamanki gibi bir ekleme noktası belirtin.
5. Tamam’a tıklayın.

Bu adımları izledikten sonra, yeni oluşturulan bloğa bir açıklama ölçeği uygulamanız gerekir:

1. Seçmek için yeni bloğa tıklayın.
2. Sağ tıklayın ve Açıklamalı Nesne Ölçeği 􏰀 Ölçek Ekle/Sil’i seçin. Detaylandırma Nesne Ölçeği iletişim kutusu belirir.
3. Ekle düğmesini tıklayın. Nesneye Ölçek Ekle iletişim kutusu görünür.
4. Listeden bu blokla kullanacağınız ölçeği seçin. Birden çok ölçek seçmek için Ctrl+tıklayabilirsiniz. Ölçek seçmeyi tamamladığınızda, Tamam’a tıklayın. Seçilen ölçekler, Detaylandırma Nesne Ölçeği iletişim kutusunda görünür.
5. Açıklama Nesne Ölçeği iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın.

Bu noktada blok, çoklu ölçekli görünümlerde kullanıma hazırdır. Her ikisi de AutoCAD penceresinin sağ alt köşesinde bulunan Model görünümünün Açıklama Ölçeği açılır listesinden veya Düzen görünümünün VP (Görüntü Alanı) Ölçeği açılır listesinden bir ölçek seçmeniz yeterlidir.


Autocad de blok patlatma komutu
Autocad blok patlatma sorunu
AutoCAD eğri çizgileri düzeltme
AutoCAD Blokları değiştirme
AutoCAD çizgileri aynı düzleme getirme
AutoCAD otomatik çizgi birleştirme
Autocad blok arama
AutoCAD blok ekleme


Açıklama Ölçeği açılır listesi Model görünümünde görünür ve VP Ölçeği açılır listesi Düzen görünümünde ve bir görünüm penceresi seçildiğinde görünür. Düzen görünümünde, aynı bloğun farklı ölçek görünüm pencerelerinin uygun boyutunda görünebilmesi için her bir görüntü alanı için VP Ölçek değerini ayarlayabilirsiniz.

Birden fazla açıklama ölçeği kullanan bir bloğun birkaç kopyasını kullanmak istiyorsanız, bloğu eklemeniz ve ek açıklama ölçeklerini atamanız ve ardından bloğun kopyalarını oluşturmanız gerektiğini unutmayın. Bloğun yeni bir örneğini eklerseniz, blok yalnızca çizim için geçerli olan detaylandırma ölçeğini alır. Bloğun her yeni eklemesine ek açıklama ölçekleri atamanız gerekecektir.

Bir bloğa bir açıklama ölçeği atanıp atanmadığından emin değilseniz, bloğa tıklayabilirsiniz ve bloğun farklı ölçek sürümlerini gölgeli görüntüler olarak görürsünüz. Ayrıca, bir bloğun üzerine geldiğinizde, açıklama ölçeklerine atanmış bloklar için imlecin yanında üçgen bir sembol belirir.

Belirli bir yerleşim görünüm penceresi ölçeği için bir bloğun konumunu değiştirmeniz gerekiyorsa, Model görünümüne gidin, Açıklama Ölçeği açılır listesinden uygun ölçeği seçin ve ardından bloğun konumunu ayarlayın.

Nesneleri Gruplama

Bloklar son derece kullanışlı araçlardır, ancak bazı durumlarda çok kısıtlayıcıdırlar. Bazen nesneleri birbirine bağlı olacak şekilde gruplamak isteyeceksiniz, ancak yine de ayrı ayrı düzenlenebilecekler.

Örneğin, iş istasyonlarını bir kat planına yerleştirmesi gereken bir alan planlayıcısını düşünün. Her iş istasyonu temelde aynı olsa da, her istasyondaki bazı küçük değişiklikler blokların kullanımını hantal hale getirebilir. Örneğin, bir iş istasyonu özel ekipmanı barındırmak için farklı bir konfigürasyona ihtiyaç duyabilir ve başka bir iş istasyonunun standart boyuttan biraz daha büyük olması gerekebilir.

Bir blok kullanarak, bir iş istasyonu için bir blok oluşturmanız ve ardından her varyasyon için bloğu patlatmanız, düzenlemeniz ve yeni bir blok oluşturmanız gerekir. Daha iyi bir yol, bir prototip iş istasyonu çizmek ve onu bir gruba dönüştürmektir.

Grubu bir konuma kopyalayabilir ve ardından grup olarak kimliğini kaybetmeden her bir bireysel durum için düzenleyebilirsiniz. AutoCAD LT, nesneleri gruplamak için farklı bir yöntem sunar.

Aşağıdaki alıştırma, gruplandırmanın nasıl çalıştığını gösterir:

1. Bath dosyasını kaydedin ve ardından örnek dosyalardan Office1.dwg çizimini açın.
Sybex’in web sitesi. Metrik kullanıcıları Office1-metric.dwg dosyasını açmalıdır.
2. İlk resimde gösterildiği gibi, yalnızca iş istasyonunun görünümünü büyütmek için Yakınlaştır komutunu kullanın.
3. Nesne Gruplama iletişim kutusunu açmak için G↵ veya Group↵ yazın.
3. Nesne Gruplama iletişim kutusunu açmak için G↵ veya Group↵ yazın.
5. İletişim kutusunun ortalarında, Grup Oluştur grubunda Yeni’ye tıklayın. Nesne Gruplama iletişim kutusu, yeni grubunuz için nesneleri seçmenize izin vermek üzere geçici olarak kapanır.
6. Nesneleri seç: isteminde, planın sol alt köşesindeki tüm iş istasyonunu pencereleyin ve Nesne Gruplama iletişim kutusunu görüntülemek için ↵ düğmesine basın. İletişim kutusunun üst kısmındaki Grup Adı kutusunda Station1 adının göründüğüne dikkat edin.
7. Tamam’a tıklayın. Az önce bir grup oluşturdunuz.

Artık, iş istasyonunu ne zaman seçmek isterseniz, tüm grubu seçmek için herhangi bir bölümünü tıklayabilirsiniz. Aynı zamanda, nesnelerin gruplamasını kaybetmeden grubun tek tek bölümlerini (masa, bölüm vb.) değiştirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir