Bloğu Çizim Dosyası Olarak Kaydetme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

 Bloğu Çizim Dosyası Olarak Kaydetme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

11 Kasım 2022 AutoCAD blok içine çizim ekleme AutoCAD Blok yapma kısayolu 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

 Bloğu Çizim Dosyası Olarak Kaydetme

Az bir çabayla bir sembol oluşturabileceğinizi ve onu dosyanın herhangi bir yerine yerleştirebileceğinizi gördünüz. Bu sembolü başka dosyalarda kullanmak istediğinizi varsayalım. Blok komutunu kullanarak bir blok oluşturduğunuzda, blok sadece siz AutoCAD’e onu bir çizim dosyası olarak diske kaydetmesi talimatını verene kadar mevcut dosyada bulunur.

Kapı gibi getirilen ve değiştirilen mevcut bir çizim için, o kapıyla ilişkili diskteki çizim dosyası otomatik olarak güncellenmez. Door dosyasını güncellemek için ekstra bir adım atmanız ve File menüsünden Export seçeneğini kullanmanız gerekmektedir. Bunun nasıl çalıştığını görelim.

İPUCU : DesignCenter adlı bir özelliği kullanarak diğer çizimlere gömülü blokları alabilirsiniz. Küvet ve Tuvalet bloklarını diskteki ayrı dosyalara çevirerek başlayın: Basit bir dosya iletişim kutusu olan Verileri Dışa Aktar iletişim kutusunu açmak için Dosya – Dışa Aktar’ı seçin. Dosya Türü açılır listesini açın ve Engelle (*.dwg) öğesini seçin.

3. Dosya Adı metin kutusuna çift tıklayın ve Küvet girin.
4. Verileri Dışa Aktar iletişim kutusunu kapatmak için Kaydet düğmesini tıklayın.
5. [= (blok=çıktı dosyası)/* (tüm çizim)] <yeni çizim tanımla>: isteminde, diske küvet dosyası olarak kaydetmek istediğiniz bloğun adını girin—bu durumda, Tub↵ . Küvet bloğu şimdi bir dosya olarak kaydedilir.
6. Tuvalet bloğu için 1’den 5’e kadar olan adımları tekrarlayın. Dosyaya blokla aynı adı verin.

İPUCU : AutoCAD size bir bloğun dosyasını orijinal blokla aynı adla veya farklı bir adla kaydetme seçeneği sunar. Genellikle aynı adı kullanmak istersiniz, bunu komut isteminden sonra eşittir işareti (=) girerek yapabilirsiniz.

İPUCU : Normalde, AutoCAD bir dosya ile bir önizleme görüntüsünü kaydeder. Bu, bir çizim dosyasını açmadan önce önizlemenizi sağlar. Önizleme görüntüleri, bir sonraki bölümde ele alınacak olan Dosya 􏰀 Dışa Aktar seçeneği veya Wblock komutuyla dışa aktarılan dosyalara dahil edilmez.

Mevcut Dosyaları Bloklarla Değiştirme

Wblock komutu, Dosya – Dışa Aktar’ı seçmekle aynı şeyi yapar, ancak çıktı, AutoCAD .dwg dosyalarıyla sınırlıdır. Değiştirdiğiniz Kapı bloğunu kaydetmek için bu sefer Wblock komutunu kullanmayı deneyelim:

1. Wblock↵ yazarak Wblock komutunu verin veya Write Block iletişim kutusunu açmak için w↵ yazarak klavye kısayolunu kullanın.
2. Kaynak grubunda, Engelle radyo düğmesini tıklayın.
3. Açılır listeden Kapı’yı seçin. İsterseniz eski adı tutabilir veya farklı bir ad girebilirsiniz.
4. Bu durumda çizdiğiniz kapıyı güncellemek istiyorsunuz. Hedef grubundaki gözat düğmesini tıklayın.
5. Daha önce eklediğiniz orijinal door.dwg dosyasını bulun ve seçin.
6.Tamam’a tıklayın.Uyarı mesajı sizeKapı.dwg dosyasının zatenvarolduğunu bildirir.Devam edin ve tıklayın.

Evet, yeni kapı tanımı ile eski kapı çiziminin üzerine yazmak istediğinizi onaylamak için. Bu alıştırmada, Dosya – Dışa Aktar’ı seçmek yerine Komut istemine Wblock komutunu yazdınız.

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın sonuçlar aynıdır. Aceleniz varsa, Dosya – Dışa Aktar komutu çiziminizin bir bölümünü dosya olarak kaydetmenin hızlı bir yoludur. Wblock seçeneği, bir iletişim kutusunda seçenekler sunduğundan yeni kullanıcılar için daha kolay olabilir.

Yazma Bloğu İletişim Kutusu Seçeneklerini Anlama

Write Block iletişim kutusu, mevcut çiziminizin parçalarını bir dosya olarak kaydetmenin bir yolunu sunar. Önceki alıştırmada gösterilen iletişim kutusundan da görebileceğiniz gibi, birkaç seçeneğiniz var.

Bu alıştırmada, dışa aktarılacak kaynak nesne olarak mevcut bir bloğu seçmek için Kaynak grubunun Blok seçeneğini kullandınız. Ayrıca, Nesneler seçeneğini seçerek bir dizi nesneyi dışa aktarabilirsiniz. Bu seçeneği seçerseniz, Taban Noktası ve Nesneler grupları kullanılabilir hale gelir. Bu seçenekler, daha önce Küvet ve Tuvalet bloklarını oluşturduğunuzda gördüğünüz Blok Tanımı iletişim kutusundaki karşılıklarıyla aynı şekilde çalışır.

Kaynak grubundaki diğer seçenek olan Tüm Çizim, çizimin tamamını kendi dosyasına aktarmanıza olanak tanır. Bu, menü çubuğundaki Dosya – Farklı Kaydet seçeneğini kopyalıyor gibi görünebilir, ancak tüm çizimi Blok Yaz iletişim kutusundan kaydetmek, kullanılmayan blokları veya diğer kullanılmayan bileşenleri çıkarmak gibi bazı ek işlemleri gerçekleştirir. Bunun dosya boyutunu küçültme etkisi vardır. Bu bölümün ilerleyen kısımlarında bu özellik hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.


AutoCAD blok içine çizim ekleme
AutoCAD blok Yapma
AutoCAD Blok Kütüphanesi
AutoCAD Blok yapma kısayolu
AutoCAD Block ayarları
AutoCAD blok kaydetme
AutoCAD blok çağırma
AutoCAD blok ismi değiştirme


Blokların Diğer Kullanımları

Şimdiye kadar semboller oluşturmak için Make Block aracını kullandınız ve bu sembolleri diske kaydetmek için Export ve Wblock komutlarını kullandınız. Gördüğünüz gibi, çizim yaparken istediğiniz zaman semboller oluşturabilir ve kaydedebilirsiniz. Küvet ve tuvalet sembollerini, mevcut klasörünüzün içeriğini kontrol ettiğinizde görebileceğiniz çizim dosyalarına dönüştürdünüz.

Ancak, Blok Yap, Engelle, Dışa Aktar ve Wblock komutlarının tek kullanımı sembol oluşturmak değildir. Bunları, nesnelerin gruplandırılmasını gerektiren herhangi bir durumda kullanabilirsiniz (ancak bu bölümde daha sonra tartışılacak olan daha esnek Nesne Grubu komutunu kullanmayı tercih edebilirsiniz).

Özellikler paletini kullanarak bir nesne kümesini bir eksen boyunca uzatmak için blokları da kullanabilirsiniz. Dışa Aktarma ve Wblock ayrıca çizimin bir bölümünü diske kaydetmenizi sağlar. Blok, Dışa Aktar ve Wblock komutlarının bu diğer kullanımlarının örneklerini ÇALIŞMA boyunca göreceksiniz.

Blok Yap, Dışa Aktar ve Wblock son derece çok yönlü komutlardır ve akıllıca kullanılırsa üretkenliğinizi artırabilir ve işinizi basitleştirebilir. Ancak dikkatli olmazsanız, kendinizi kaptırabilir ve takip edebileceğinizden daha fazla blok oluşturabilirsiniz. Çizimlerinizi planlamak, hangi öğelerin blok olarak en iyi şekilde çalışacağını belirlemenize ve diğer düzenleme yöntemlerinin daha uygun olduğu durumları tanımanıza yardımcı olur.

Sembolleri kullanmanın başka bir yolu da AutoCAD’in harici referans yeteneklerini kullanmaktır. Xrefs olarak bilinen harici referans dosyaları, bloklara benzer bir şekilde bir çizime eklenen dosyalardır. Aradaki fark, Xref’lerin çizim veritabanının bir parçası olmamasıdır. Bunun yerine, başlangıç ​​zamanında geçerli dosyayla birlikte yüklenirler.

Sanki AutoCAD aynı anda birkaç çizim açar: AutoCAD’i başlattığınızda belirttiğiniz ana dosya ve ana dosyayla ilişkili Xref’ler. Xref’leri mevcut dosyadan bağımsız tutarak, Xref’lerde yapılan herhangi bir değişikliğin otomatik olarak mevcut dosyada görünmesini sağlarsınız. Xref’in eklenen her bir kopyasını güncellemeniz gerekmez.

Örneğin, Küvet çizimini eklemek için Referans araç çubuğundaki Dış Referanslar seçeneğini kullanırsanız ve daha sonra küvette değişiklik yaparsanız, Bath dosyasını bir sonraki açışınızda küvetin yeni sürümünü görürsünüz.

Veya, hem küvet hem de referans çizimi açıksa ve küveti değiştirirseniz, AutoCAD size harici bir referansta değişiklik yapıldığını bildirir. Daha sonra Xref küvetini Harici Referans paletini kullanarak güncelleyebilirsiniz.

Xref’ler özellikle birkaç kişinin aynı proje üzerinde çalıştığı çalışma grubu ortamlarında kullanışlıdır. Bir kişi, çeşitli diğer dosyalara eklenmiş birkaç dosyayı güncelliyor olabilir.

Xref’ler kullanıma sunulmadan önce, çalışma grubundaki herkesin değişikliklerden haberdar edilmesi ve bunları içeren tüm çizimlerdeki etkilenen tüm blokları güncellemesi gerekiyordu. Xrefs ile güncelleme otomatiktir. Diğer birçok özellik bu dosyalara özgüdür; daha ayrıntılı olarak tartışılırlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir