Çizgi Tipi Ölçeğini Kontrol Etme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Çizgi Tipi Ölçeğini Kontrol Etme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

15 Kasım 2022 Autocad çizgi tipi değiştirmek Autocad kesikli çizgi sıklık Genel 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Çizgi Tipi Ölçeğini Kontrol Etme

Bunu bir noktalı çizgi olarak belirtmiş olmanıza rağmen, düz görünüyor. Çizginin küçük bir bölümünü yakınlaştırın ve çizginin gerçekten belirttiğiniz gibi olduğunu göreceksiniz.

1 ̋ = 1 ́ ölçeğinde çalıştığınız için, çizgi tiplerinizin ölçeğini buna göre ayarlamalısınız. Bu da Linetype Manager iletişim kutusunda gerçekleştirilir. İşte adımlar:

  • Açılır menüden Format ■ Linetype’ı seçin.
  • Çizgi Tipi Yöneticisi iletişim kutusu açılır. Sağ üstteki Ayrıntıları Göster düğmesini tıklayın
    iletişim kutusunun köşesi. Bazı ek seçenekler altta görünür.
  • Global Ölçek Faktörü metin kutusuna çift tıklayın ve ardından 12(metricuserstype30) yazın. Bu, 1 ̋ = 1 ́ ölçek için ölçek dönüştürme faktörüdür.
  • Tamam’ı tıklayın. Çizim yeniden oluşturulur ve duş perdesi çubuğu, belirlediğiniz çizgi tipinde ve ölçekte görüntülenir.
  • Çiziminizin benzemesi için Önceki Yakınlaştır aracını tıklayın.

Çizgi Tipi Yöneticisi iletişim kutusu, belirli bir katmanın çizgi tipi ayarından geçmek zorunda kalmadan bir çizgi tipini doğrudan yüklemenize veya silmenize izin veren Yükle ve Sil düğmeleri sunar.

İPUCU : Bir katmanın veya bir nesnenin çizgi tipini değiştirirseniz, ancak nesne sürekli bir çizgi olarak kalırsa, Ltscale sistem değişkenini kontrol edin. Çizim ölçeği faktörünüze ayarlanmalıdır. Bu işe yaramazsa Viewres sistem değişkenini daha yüksek bir değere ayarlayın (bkz. Ek C). (Görüntüler, Seçenekler iletişim kutusunun Görüntü sekmesindeki Yay ve Daire Düzgünlüğü seçeneğiyle de ayarlanabilir.)

Çizgi tipi ölçeklerinin davranışı, Model Alanında mı yoksa çizim mizanpajında ​​mı olduğunuza bağlıdır. Çizgi tipi ölçeğini kontrol etme çabalarınız, çizgi tipinizin görünürlüğü üzerinde hiçbir etkiye sahip değilse, bir çizim düzeninde olabilirsiniz.

Bir katmana bir çizgi tipi atarsanız, o katmanda çizdiğiniz her şeyin o çizgi tipinde olacağını unutmayın. Buna yaylar, sürekli çizgiler, daireler ve izler dahildir.

Bu bölümün ilerleyen kısımlarında “Tek Tek Nesnelere Renk, Çizgi Tipi ve Çizgi Tipi Ölçekleri Atama” kenar çubuğunda açıklandığı gibi, rengi ve çizgi tipini tanımlamak için katman atamalarına güvenmek yerine, tek tek nesnelere farklı renkler ve çizgi tipleri atayabilirsiniz. Bununla birlikte, AutoCAD ile biraz deneyim sahibi olana ve çiziminizin organizasyonunu iyi bir şekilde kavrayana kadar renkleri ve çizgi tiplerini doğrudan nesnelere atamaktan kaçınmak isteyebilirsiniz.

Bir önceki alıştırmada, global çizgi tipi ölçeği ayarını değiştirmiştiniz. Bu, geçerli çizimdeki tüm sürekli olmayan çizgi tiplerini etkiler. Özellikler araç çubuğundaki Özellikler düğmesini kullanarak tek tek nesnelerin çizgi tipi ölçeğini de değiştirebilirsiniz. Ya da Çizgi Tipi Yöneticisi iletişim kutusundaki Geçerli Nesne Ölçeği seçeneğiyle tüm yeni nesneler için varsayılan çizgi tipi ölçeğini ayarlayabilirsiniz.

Tek tek nesnelere bir çizgi tipi ölçeği atandığında, bunlar yine de Ltscale sistem değişkeni tarafından ayarlanan global çizgi tipi ölçeğinden etkilenir. Örneğin, önceki örnekte perde çubuğuna 2’lik bir çizgi tipi ölçeği atadığınızı varsayalım. Bu ölçek daha sonra 24’lük nihai bir çizgi tipi ölçeği için 12’lik global çizgi tipi ölçeği ile çarpılır.

İPUCU : Celtscale sistem değişkenini kullanarak tek tek nesneler için varsayılan çizgi tipi ölçeğini de ayarlayabilirsiniz. Ayarlandıktan sonra yalnızca yeni oluşturulan nesneler etkilenir. Mevcut tek tek nesnelerin çizgi tipi ölçeğini değiştirmek için Özellikler paletini kullanmalısınız.


Autocad çizgi tipi oluşturma
Autocad çizgi tipi değiştirme
Autocad kesikli çizgi nasıl yapılır
AutoCAD kesikli çizgi ölçek
Autocad çizgi tipleri
AutoCAD çizgi tipi değişmiyor
Autocad kesikli çizgi sıklığı
AutoCAD yardımcı çizgi açma


Çizdiğiniz nesneler üzerinde bulundukları katmandan farklı bir çizgi tipinde görünüyorsa, Özellikler araç çubuğundaki Çizgi Tipi Kontrolü açılır listesini kullanarak varsayılan çizgi tipini kontrol edin. Format ■ Linetype’ı da seçebilirsiniz.

Ardından Linetype Manager iletişim kutusunda, Line-type listesinde ByLayer’ı vurgulayın ve Current (Geçerli) düğmesine tıklayın. Ek olarak, Özellikler paletini kullanarak nesnenin kendisinin çizgi tipi ölçeğini kontrol edin. Farklı bir çizgi tipi ölçeği, bir çizginin, beklediğiniz gibi olmayan atanmış bir çizgi tipine sahipmiş gibi görünmesine neden olabilir.

NOT : Psltscale adlı bir sistem değişkeni, yerleşim görünüm portlarının çizgi tiplerini nasıl görüntülediğini etkiler. Psltscale sistem değişkeni 1’e ayarlandığında, yerleşim görünüm pencereleri, çizgi tiplerini Ltscale ayarında görüntüler, bu genellikle yerleşimin 1’e 1 ölçeği için yanlıştır. Psltscale 0 olarak ayarlandığında, çizgi tipleri, Model sekmesinde göründükleri şekilde düzen görünüm portlarında görünür.

Son Detayı Ekleme

Öğretici üzerinde çalışıyorsanız, son göreviniz, gelecekte diğer çizimlere eklenmesini kolaylaştırmak için mevcut çizim için bir ekleme noktası ayarlamaktır. Bu adımları takip et:

1. Taban↵ yazın.
2. Temel noktayı girin <0 ́-0 ̋,0 ́-0 ̋,0 ́-0 ̋>: isteminde, banyonun sol üst köşesini seçin. Banyo çizimi tamamlandı.
3. Şimdiye kadarki çalışmalarınızı kaydetmek için Dosya Ə Kaydet’i seçin.

Çizgi Ağırlıklarını Kontrol Etme

Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunda bir Çizgi Kalınlığı sütunu fark etmiş olabilirsiniz. Belirli bir katman için bu seçeneği tıklarsanız, çizgilerinizin çizilen kalınlığını kontrol edebileceğiniz Lineweight iletişim kutusu açılır. Çizilen çizgi çizgileri, doğrudan nesne özellik ataması yoluyla da ayarlanabilir.

Lineweights Settings iletişim kutusunda öğreneceğiniz ayar değişiklikleri yaparak çizgi kalınlıklarını son çiziminizde görünecekleri şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Çizgi Ağırlığı seçeneği ve Çizgi Ağırlığı Ayarları iletişim kutusuyla, çizimlerinizin görünümü üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz. Bu, zaman kazandırabilir çünkü çiziminizi yalnızca çizgi kalınlıklarını kontrol etmek için yazdırmanız gerekmez. Çiziminizi düzenlerken çizgilerinizin ne kadar kalın veya ince olduğunu görebileceksiniz. Çizgi ağırlıklarını araştırma şansınız olacak.

Blokları ve Katmanları Takip Etmek

Ekle ve Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutuları, çiziminizde bulunan blokları ve katmanları bir pencerede listeleyerek görüntülemenizi sağlar. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusu, katmanların durumu hakkında da bilgi içerir.

Ancak, bir nesnenin bulunduğu katmanı unutabilirsiniz. Kısayol menüsündeki Özellikler seçeneğinin size bir nesnenin özelliklerini nasıl gösterdiğini gördünüz. Araçlar ■ Sorgulama menüsündeki Liste seçeneği de tek tek nesneler hakkında bilgi almanızı sağlar.

Bir bloğun özelliklerini görüntülemenin alternatif bir yolunu görmek için bu adımları kullanın: 1. Menü çubuğundan Araçlar ■ Sorgulama ■ Liste’yi seçin.

İPUCU : Bir nesnenin hangi katmanda olduğunu hızlıca kontrol etmek istiyorsanız, üzerine tıklayın. Katmanı, Katmanlar kontrol panelinin Katman listesinde görünecektir.

2. Nesneleri seç: komut isteminde Küvet bloğuna tıklayın ve ardından AutoCAD Metin Penceresini açmak için ↵ tuşuna basın.
3. AutoCAD Metin Penceresinde, yalnızca küvetin üzerinde bulunduğu katmanı değil, aynı zamanda alanını, ekleme noktasını, adını, dönüş açısını ve ölçeğini de gösteren bir liste görüntülenir.

Tutamaç listesi dışındaki Metin Penceresindeki bilgiler, sağ tıklayıp Özellikler’i seçtiğinizde gördüğünüz Özellikler paletinde çoğaltılır. Ancak verilerin AutoCAD Metin Penceresinde olması, çiziminizin bölümleri hakkında veri depolamanız gerekmesi durumunda verileri bir metin dosyasına kaydetme esnekliği sağlar. Çizimlerinizle ilgili diğer veri türlerine erişmek ve bunları depolamak için AutoCAD Metin Penceresini de kullanabilirsiniz.

İPUCU : Küvet bloğu için listelenen Space özelliği, nesnenin Model Alanında mı yoksa Kağıt Alanında mı bulunduğunu belirtir. Bu alanlar hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir