Katmanları Yönetme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Katmanları Yönetme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

16 Aralık 2022 AutoCAD görünmeyen çizgileri göstermek AutoCAD görünmeyen çizimler 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Katmanları Yönetme

AutoCAD kullanıcıları arasında yapılan bir ankette Autodesk, AutoCAD’de en sık kullanılan özelliklerden birinin Layer komutu olduğunu keşfetti. AutoCAD dosyalarınızda yer alan birçok bilgi düzeyini görüntülemek ve düzenlemek için katmanları açıp kapattığınızı göreceksiniz. Dosyalarınız daha karmaşık hale geldikçe, katman görünürlüğünü kontrol etmek daha zor hale gelir. Neyse ki AutoCAD, işinizi biraz daha kolaylaştırmak için Katman Durumları Yöneticisi’ni sunuyor.

Katman Ayarlarını Kaydetme ve Geri Çağırma

Katman Durumları Yöneticisi, katman ayarlarını kaydetmenizi sağlar. Bu, kat planı ve yansıtılan tavan planı gibi birden çok kullanıma hizmet eden bir dosyayı düzenlerken çok önemli olabilir. Örneğin, çizimi yansıtılmış bir tavan planı görünümü için ayarlamak üzere katmanları açıp kapatabilir ve ardından katman ayarlarını kaydedebilirsiniz. Daha sonra, tavan bilgisini değiştirmeniz gerektiğinde, tavan verisini görüntülemek için katman ayarını geri çağırabilirsiniz.

Aşağıdaki adımlar size Katman Durumları Yöneticisinin nasıl çalıştığını gösterir:

1. AutoCAD’de 15b-unit.dwg dosyasını açın. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunu açmak için Katmanlar kontrol panelindeLayerPropertiesManagertool’a tıklayın ve Notes ve Flr-pat dışındaki tüm katmanları açın. Çiziminiz üstteki resme benzer görünmelidir.
2. Katman Durumları Yöneticisi iletişim kutusunu açmak için Katmanlar kontrol panelindeki Katman Durumları Yöneticisi aracına tıklayın. Bu iletişim kutusundaki seçeneklere bakmak için bir dakikanızı ayırın. Burada, bu katman durumuyla hangi katman ayarlarının kaydedilmesini istediğinizi belirtebilirsiniz.
3.Geçerli katman durumunu kaydetmeye hazırsınız.LayerStatesManager iletişim kutusundaYeni düğmesine tıklayın. Kaydedilecek Yeni Katman Durumu iletişim kutusu açılır.
4.NewLayerStateName giriş kutusunaboş kat planını girin. Katman durumunuzun kısa bir açıklamasını da girebileceğinizi unutmayın. Katman Durumları Yöneticisi iletişim kutusuna dönmek için Tamam’ı tıklayın.
5. Seçenekler listesini genişletmek için Katman Durumları Yöneticisi iletişim kutusunun sağ alt köşesindeki Diğer Geri Yükleme Seçenekleri düğmesini tıklayın.
6. Açık/Kapalı onay kutusunun seçili olduğundan emin olun; ardından Kapat’a tıklayın. Birkaç başka seçenek de mevcuttur, ancak bunları olduğu gibi bırakabilirsiniz.
7. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusuna geri dönün, Flr-pat ve Notlar katmanlarını açın ve Tavan katmanını kapatın.
8. Tamam’ı tıklayın. Çiziminiz alttaki resim gibi görünüyor. Az önce bir katman durumu kaydettiniz ve ardından katman ayarlarını kaydedilen durumdan farklı bir şeye değiştirdiniz.

Aşağıdaki adımlar, kaydedilen katman durumunu nasıl geri yükleyebileceğinizi gösterir:

1. Katman Durumları Yöneticisi iletişim kutusunu yeniden açmak için Katmanlar kontrol panelindeki Katman Durumları Yöneticisi aracına tıklayın.
2. Listeden Boş Kat Planı’nı seçin ve Geri Yükle’ye tıklayın. Çiziminiz, Notlar ve Flr-pat katmanları kapalı ve Tavan katmanı açık olarak önceki görünüme geri döner.
3. Bu sizi Xref eğitiminin sonuna getirir. Dosyayı kaydedin ve kapatın.


AutoCAD katmanlar
AutoCAD Layer
AutoCAD görünmeyen çizimler
AutoCAD Layer ayarları
AutoCAD Layer üste alma
AutoCAD Layer aktarma
AutoCAD Layer kilit açma
AutoCAD görünmeyen çizgileri gösterme


Katman durumları, daha sonraki bir tarihte alabilmeniz için dosyayla birlikte kaydedilir. Katman Durumları Yöneticisi iletişim kutusunda görebileceğiniz gibi, gösterildiği gibi birkaç seçeneğiniz daha var.

Katman durumlarını ada göre kaydetmenin yanı sıra, Katmanlar araç çubuğunun sağ tarafındaki Önceki Katman aracına tıklayarak önceki katman durumuna hızla geri dönebilirsiniz. Bu araç, AutoCAD’deki diğer ayarları etkilemeden önceki katman ayarlarına geri dönmenizi sağlar. Önceki Katman modunun, yeniden adlandırılan veya silinen katmanları geri yüklemediğini ve yeni katmanları kaldırmadığını unutmayın.

Bu katman durumu araçlarına aşina olduktan sonra, kendinizi bunları düzenleme oturumlarınızda sık sık kullanırken bulacaksınız.

İPUCU : Layerpmode komutu, katman durumlarının izlenmesini kontrol eder. Normalde açıktır; ancak kapatılırsa Önceki Katman aracı çalışmaz. Açmak için Layerpmode↵On↵ girin.

Gelişmiş Araçları Kullanma: Filtre, Hızlı Seçim ve Hızlı Hesaplama

Diğer iki araç, AutoCAD ile günlük çalışmalarınızda son derece kullanışlıdır: seçim filtreleri ve QuickCalc. Bu araçlarla ilgili tartışmayı bölümün bu kısmına sakladım çünkü AutoCAD’in çalışma şekline alışana kadar onlara ihtiyacınız olmayacaktır.

Muhtemelen, eğitimde henüz tartışılmayan bazı AutoCAD menü seçeneklerini zaten denediniz. Açılır menü seçeneklerinin çoğu ve işlevleri açıklayıcıdır. Ancak seçim filtreleri ve QuickCalc menülerin hiçbirinde görünmez ve daha fazla açıklama gerektirir.

Seçim filtreleriyle başlayalım. AutoCAD iki seçim filtreleme aracı içerir: Hızlı Seçim aracı, nesnelerin özelliklerine göre hızlı bir şekilde bulunmasını sağlar. Filtre aracı, nesneleri daha karmaşık bir ölçüt grubuna göre seçmenize olanak tanır.

Filtreleme Seçimleri

Diyelim ki çiziminizin sadece duvarlarını ayrı bir dosyada ayırmanız gerekiyor. Bunu yapmanın bir yolu, Duvar katmanı dışındaki tüm katmanları kapatmaktır. Daha sonra Wblock komutunu kullanabilir ve duvar bilgilerini bir dosyaya yazmak için bir pencere kullanarak kalan duvarları seçebilirsiniz. Filtreler, özelliklerine göre nesne gruplarını seçmenizi sağlayarak bu işlemi basitleştirebilir.

Katman atamalarına göre nesneleri seçmek için şu adımları izleyin:

1. Birim dosyasını açın.
2. Wblock komutunu başlatmak için w↵ yazın. Ardından, Blok Yaz iletişim kutusunda, Dosya Adı ve Yol giriş kutusuna Unitwall yazın.
3. İletişim kutusunda Nesneler ve Tut radyo düğmelerinin seçili olduğundan emin olun ve ardından Nesneler grubundaki Nesneleri Seç düğmesini tıklayın. Nesneleri seçebilmeniz için iletişim kutusu kapanır.
4. Nesne Seçme: isteminde,Nesne Seçimi Filtreleri iletişim kutusunu açmak için ‘Filter↵’ yazın 5. Filtre Seç grubunda açılır listeyi açın.
6. Listeyi aşağı kaydırın ve Katman seçeneğini bulun ve vurgulayın.
7. Katman listesini görüntülemek için açılır listenin yanındaki Seç düğmesine tıklayın. Duvar’ı vurgulayın ve Tamam’a tıklayın.
8. Liste kutusuna Katman = Duvar eklemek için Filtre Seç grubunun altındaki Listeye Ekle düğmesine tıklayın.
9. Nesne Seçimi Filtreleri iletişim kutusunu kapatmak için Uygula’yı tıklayın.
10.Çizimdeki her şeyi seçmek için all↵ yazın. Yalnızca Duvar katmanına atanan nesneler seçilir. Komut penceresinde kaç nesnenin bulunduğunu gösteren bir mesaj görürsünüz.
11. ↵ tuşuna basın. Filtrelenmiş seçimden çıkılıyor WBLOCK komutuna devam ediliyor – Nesneleri seçin mesajını görürsünüz.
12.Seçimi tamamlamak için ↵ tuşuna tekrar basın ve ardından Wblock komutunu tamamlamak için Tamam’a tıklayın. Tüm duvarlar Unitwall adlı bir dosyaya yazılır.
13. Alıştırmanın sonuçlarını inceledikten sonra, Wblock komutunu geri almak için U↵ yazın veya Standart araç çubuğundaki Geri Al düğmesine tıklayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir