AutoCAD’de Nesne Seçme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

AutoCAD’de Nesne Seçme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

4 Kasım 2022 AutoCAD nesne seçme Yöntemleri AutoCAD Selection ayarları 0
Tablo Oluşturma – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım Yaptırma v

Kısayol Menüsünden Seçenekler Seçme

Artık komut seçeneklerini yazarak seçebileceğinizi biliyorsunuz. Aynı seçenekleri içeren bir kısayol menüsünü açmak için komut sırasında istediğiniz zaman sağ tıklayabilirsiniz. Örneğin, önceki alıştırmanın 2. adımında, AutoCAD’e yayın merkezini seçmek istediğinizi söylemek için C↵ yazdınız. Yazmak yerine, o sırada Arc komutuna uygun seçenekler menüsünü açmak için fareyi sağ tıklatabilirsiniz.

Komut isteminde gösterilen seçeneklere ek olarak, kısayol menüsünün size birkaç seçenek daha gösterdiğine dikkat edin: Gir, İptal, Kaydır ve Yakınlaştır. Giriş seçeneği, ↵ tuşuna basmakla aynıdır. İptal, geçerli komutu iptal eder. Kaydırma ve Yakınlaştırma, geçerli komut üzerinde çalışırken görünümünüzü ayarlamanıza olanak tanır.

Kısayol menüsü içeriğe duyarlıdır, bu nedenle yalnızca o anda devam etmekte olan komut veya etkinlikle ilgili seçenekleri görürsünüz. Ayrıca, AutoCAD bir nokta, nesne seçimi veya sayısal bir değer beklerken, sağ tıklama bir kısayol menüsü görüntülemez. Bunun yerine, AutoCAD sağ tıklamayı ↵ olarak değerlendirir.

Sağ tıkladığınızda imlecinizin konumu, kısayol listesinin içeriğini belirler. Diğer araç çubuklarının bir listesini almak için bir araç çubuğuna sağ tıklayabileceğinizi zaten gördünüz.

Komut penceresinde sağ tıklama, kullandığınız son birkaç komuttan birini tekrarlamak veya en son komut etkinliği geçmişini Panoya kopyalamak gibi komut satırına uygulayabileceğiniz işlemlerin bir listesini görüntüler.

Hiçbir komut etkin değilken çizim alanında sağ tıklama, dosyanızı düzenlemek için Kes, Yapıştır, Geri Al, Son komutu tekrarla, Kaydır ve Yakınlaştır gibi bir dizi temel seçeneği görüntüler.

AutoCAD’de ne yapacağınız konusunda şüpheniz varsa, seçenekler listesini görmek için sağ tıklayabilirsiniz. Bu çalışmanın ilerleyen bölümlerinde bu seçenekler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Şimdilik nesne seçimi konusuna geçelim.

Nesneleri Seçme

AutoCAD’de nesneleri birçok şekilde seçebilirsiniz. Bu bölüm iki bölümden oluşur: İlk bölüm AutoCAD’e özgü nesne seçme yöntemlerini, ikinci bölüm ise en popüler grafik programlarında kullanılan daha yaygın seçim yöntemini, İsim/Fiil yöntemini kapsar. Bu iki yöntem AutoCAD ile çalışırken önemli bir rol oynadığından, bunlara erkenden alışmak iyi bir fikirdir.

İPUCU : Nesneleri konumlarına göre değil özelliklerine göre seçmeniz gerekiyorsa, bu, Hızlı Seçim ve Nesne Seçimi Filtreleri araçlarını açıklar. Bu araçlar, nesne türü, renk, katman ataması vb. dahil olmak üzere özelliklerine göre bir dizi nesneyi kolayca seçmenize olanak tanır.

AutoCAD’de Nesne Seçme

Birçok AutoCAD komutu sizden Nesneleri seçmenizi ister:. Bu istemle birlikte, imleç artı işaretinden küçük bir kareye dönüşür. Nesneleri seç: istemini ve kare Nesne Seçimi imlecini her gördüğünüzde, seçiminizi yaparken birkaç seçeneğiniz vardır.

Genellikle, ekranda nesneleri seçerken, bir seçim hakkındaki fikrinizi değiştirir veya yanlışlıkla istemediğiniz bir nesneyi seçersiniz. AutoCAD’de bulunan seçim seçeneklerinin çoğuna bakalım ve yanlış seçim yaptığınızda ne yapacağınızı öğrenelim.

Devam etmeden önce, son derece kullanışlı olmasına rağmen yeni kullanıcılar için kafa karıştırıcı olabilecek iki özelliği kapatacaksınız. Bu özelliklere Running Osnaps ve Osnap Tracking adı verilir. Bu çalışmanın ilerleyen bölümlerinde bu özellikleri derinlemesine keşfetme şansınız olacak, ancak şimdilik bunları kapatmak için şu adımları izleyin:

1. Osnap’leri Çalıştırma veya Osnap İzleme’nin açık olup olmadığını kontrol edin. AutoCAD penceresinin altındaki durum çubuğundaki Osnap ve Otrack düğmelerine bakın. Açılırlarsa, basılmış gibi görünürler.

2. Running Osnaps veya Osnap Tracking’i kapatmak için durum çubuğundaki Osnap veya Otrack düğmesine tıklayın. Kapatıldığında, basılmamış gibi görünüyorlar. Şimdi AutoCAD’de bir nesnenin nasıl seçileceğini görelim:
1. 2B Çizim kontrol panelinden Taşı’yı seçin veya M↵ yazın.
2. Nesneleri seçin: istemi, kapıyı oluşturan iki yatay çizginin her birine tıklayın.

Bildiğiniz gibi, AutoCAD nesneleri seçmenizi istediğinde, imleç küçük kare seçim kutusuna dönüşür. Bu size Nesne Seçim modunda olduğunuzu söyler. İmleci bir nesnenin üzerine getirdiğinizde, seçmek üzere olduğunuz şey hakkında size daha iyi bir fikir vermek için daha kalın görünür. Bir nesneyi tıklattığınızda vurgulanır.


AutoCAD Selection ayarları
AutoCAD seçme komutu
AutoCAD tek tek seçme sorunu
AutoCAD nesne seçme Yöntemleri
AutoCAD çoklu seçim yapamıyorum
Autocad çizgi seçme Sorunu
Autocad obje seçme sorunu
AutoCAD Selection kapatma


UYARI : Seçim imlecinizle nesnelerin üzerine geldiğinizde nesneler “kalınlaşmıyorsa”, Seçim önizleme sistem değişkeni kapatılabilir. Seçim-önizleme’ye girerek tekrar açabilirsiniz↵

3↵. Bu ayar, Seçenekler iletişim kutusunun Seçim sekmesinde de bulunabilir.

4. Nesnelerin seçimini başka bir şekilde kaldırabilirsiniz. Shift tuşunu basılı tutun ve kalan vurgulanan satırı tıklayın. Düz bir çizgiye dönerek artık düzenleme için seçilmediğini gösterir.

5. Şimdiye kadar her iki satırın seçimini kaldırdınız. Nesne gruplarını seçmek için başka bir yöntem deneyelim. Pencere seçimiyle nesneleri seçmek için W↵ yazın. İmleç, Nokta Seçimi imlecine dönüşür ve komut istemi olarak değişir.

6. Kapıyı temsil eden dikdörtgenin altında ve solundaki bir noktayı tıklayın. İmlecinizi ekranda hareket ettirdiğinizde, bir seçim penceresi belirir ve çizim alanı boyunca uzanır. Ayrıca pencerenin mavi bir tonu olduğuna dikkat edin.

7. Seçim penceresi yayı değil de kapıyı tamamen çevreledikten sonra, tüm kapıyı vurgulamak için bu konuma tıklayın. Bu pencere, yalnızca pencere tarafından tamamen çevrelenen nesneleri seçer.

8. ↵ tuşuna basın. Bu, AutoCAD’e nesneleri seçmeyi tamamladığınızı bildirir. Düzenlemek istediğiniz nesneleri seçmeyi bitirir bitirmez ↵ düğmesine basmayı unutmamak önemlidir. Yeni bir bilgi istemi, Temel noktayı belirtin veya [Yer Değiştirme] <Yer Değiştirme>: belirir. İmleç, Nokta Seçim moduna geçer.

Artık AutoCAD’de seçim sürecinin nasıl çalıştığını gördünüz, ancak Taşı komutunun ortasındasınız. Sonraki bölüm, ekranınızdaki istemi tartışır ve taban noktalarının ve yer değiştirme mesafelerinin nasıl girileceğini açıklar.

İPUCU : Burada oluşturduğunuz seçim penceresini, çizimde büyütmek istediğiniz bir alanı tanımlayan, kullandığınız yakınlaştırma penceresiyle karıştırmayın. Pencere seçeneğinin Yakınlaştır komutu altında diğer düzenleme komutlarından farklı çalıştığını unutmayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir