Model Görüntülemesi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Model Görüntülemesi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

6 Ocak 2023 AutoCAD DWG İndir AutoCAD katı modelleme DWG Free download 0
Platformlar Arası Farklılıklar

Model Görüntülemesi

AutoCAD, 3B modelinizi görüntülemenize yardımcı olacak bir dizi araç sunar. Mevcut 3B görünümü elde etmek için zaten bir tane kullandınız. 3D Navigate kontrol panelinin açılır listesinden Southwest Isometric’i seçtiğinizde, güneybatı yönünden bir izometrik görünüm görüntülenir. Bu listede birkaç başka izometrik görünüm seçeneği fark etmiş olabilirsiniz. Bu bölüm, size 3B modelinizde hareket ettirebileceğiniz yollardan bazılarını tanıtır.

İzometrik ve Ortogonal Görünümleri Bulma

3D Navigate kontrol paneli açılır listesinde daha önce gördüğünüz izometrik görünüm seçeneklerini gösterir: Güneydoğu İzometrik, Kuzeydoğu İzometrik ve Kuzeybatı İzometrik. Kameralar farklı bakış açısı konumlarını temsil eder. Izgaraya ve UCS simgesine bakarak konumları hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

3D Navigate kontrol panelinin açılır listesi ayrıca başka bir dizi seçenek sunar: Üst, Alt, Sol, Sağ, Ön ve Arka. Bunlar, gösterildiği gibi modelin yanlarını, üstünü ve altını gösteren ortogonal görünümlerdir. Bu şekilde kameralar bir kez daha bakış açılarını gösteriyor. Burada açıklanan görünüm seçeneklerinden herhangi birini kullandığınızda, AutoCAD çizimin uzantılarını görüntülemeye çalışır. Ardından, görünümünüzü ayarlamak için Kaydırma ve Yakınlaştırma araçlarını kullanabilirsiniz.

İPUCU : Eğer Dashboard açık değilse View 3D Views seçerek izometrik ve ortogonal görünümlere ulaşabilirsiniz.

Modelinizin Etrafında Serbestçe Dönme

İzometrik ve ortogonal görünümleri biraz kısıtlayıcı bulabilirsiniz. Kısıtlı Yörünge aracı, modelinizde gerçek zamanlı olarak hareket etmenizi sağlar. Bu aracı kullanarak fareyi tıklayıp sürükleyerek görünümünüzde ince ayar yapabilirsiniz.

Nasıl çalıştığını görmek için aşağıdakileri deneyin:

1. Modelinizin genel görünümünü görmek için uzaklaştırın.
2. 3D Navigate kontrol panelinde Kısıtlı Yörünge aracına tıklayın. Kısıtlı Yörünge aracını görmüyorsanız, fareye tıklayıp basılı tutun ve düğme açılır penceresinden Kısıtlı Yörünge’yi seçin.
3. Yörünge Kısıtlı Yörüngeyi Görüntüle’yi de seçebilirsiniz.
4. Çizim alanına tıklayın ve sürükleyin. Fareyi sürükledikçe, görünüm modelinizin etrafında döner. Kısıtlı Yörünge aracını kullanmakta olduğunuzu bildirmek için imleç bir yörünge simgesine dönüşür.

Modelinizde birkaç nesne varsa, etrafında döndürmek istediğiniz bir nesneyi seçebilir ve ardından Kısıtlı Yörünge aracına tıklayabilirsiniz. Ayrıca, seçtiğiniz nesne görünümün merkezinde olacak şekilde görünümünüzü kaydırmanıza da yardımcı olur.

İstediğiniz görünüme ulaştığınızda, sağ tıklayın ve Çıkış’ı seçin. Daha sonra daha fazla değişiklik yapmaya veya başka bir araç kullanmaya hazırsınız.

İPUCU: Kaydırma tekerleği olan bir fareniz varsa, Kısıtlı Yörünge aracını kullanmakla aynı etkiyi elde etmek için tekerleği tıklayıp sürüklerken Shift tuşunu basılı tutabilirsiniz.

Görüş Yönünüzü Değiştirme

AutoCAD, 3B modellerdeki görünümler için bir kamera analojisi kullanır. Bir kamerayla, bir kamera konumunuz ve bir hedefiniz olur ve her ikisi de AutoCAD’de ince ayar yapılabilir. Kısıtlı Yörünge aracı, bir kamerayı bir nesnenin etrafında hareket ettirmeye benzer. Döndürme aracını kullanmak, farklı bir yönü işaret ederken kamerayı sabit tutmaya benzer.

İlk başta Döndürme aracı, Kaydırma aracı gibi görünebilir. Ancak 3 boyutlu dünyada Pan, hem kamerayı hem de hedefi uyum içinde hareket ettirir. Pan, hareket halindeki bir arabanın yanından bir kamerayı doğrultmak gibidir.

Kameradaki görüntüyü bir nesne üzerinde sabit tutmazsanız, manzara boyunca kaydırma yaparsınız. Döndürme aracı, bir noktada durup panoramik bir görüntü almak için kamerayı döndürmeye benzer.

Döndürmeyi kullanmak için, Döndürme aracına tıklayın ve ardından fareyi tıklayıp görünüm boyunca sürükleyin. Simge, döner oklu bir kameraya dönüşür. Görünümünüzü istediğiniz gibi ayarladıktan sonra sağ tıklayın ve Çıkış’ı seçin.


DWG free
AutoCAD DWG İndir
AutoCAD katı modelleme
DWG Free download
Architecture dwg free download
Free AutoCAD blocks
CAD block free
DWG Models


Modelinizde gezinmek için başka bir araç da Yürü/Uç aracıdır. Bilgisayar oyunlarına aşina iseniz, bu araç tam size göre. 3D Navigate kontrol panelinde Yürüme aracını tıklattığınızda, perspektif moduna geçmek isteyip istemediğinizi soran bir mesaj görebilirsiniz. Devam etmek için Evet’i tıklayın. Ardından, Walk and Fly’ı nasıl kullanacağınızı anlatan bir mesaj kutusu görebilirsiniz.

Bu mesaj, Yürü ve Uç araçları hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatır. Kapat düğmesine tıklayın ve modelinizde hareket etmek için ok tuşlarını kullanabilirsiniz. Baktığınız yönü değiştirmek için fareyi tıklayın ve sürükleyin.

F tuşuna basarsanız Yürüme, Uçma moduna geçer. Yürüme ve Uçma arasındaki temel fark, Yürüme’de hem modeldeki konumunuzun hem de baktığınız noktanın Yukarı ve Aşağı ok tuşlarıyla hareket etmesidir. Yürümek biraz Pan gibidir. Uçma modundayken, ok tuşları sizi artı işaretiyle gösterilen görüşünüzün merkezine doğru hareket ettirir.

Artı işaretine ek olarak, modeldeki konumunuzu yukarıdan aşağıya gösteren bir palet göreceksiniz.

Kamerayı veya görünüm hedefi grafiğini tıklayıp sürükleyerek görünümünüzü kontrol etmek için paleti kullanabilirsiniz. İsterseniz paleti kapatabilir ve modeliniz üzerinde “yürümeye” devam edebilirsiniz. Yürümeyi kullanmayı bitirdiğinizde, sağ tıklayın ve Çıkış’ı seçin.

Perspektiften Paralel Projeksiyona Geçiş

acad3D.dwt şablonunu kullanarak yeni bir çizim oluşturduğunuzda, size otomatik olarak dosyanın perspektif bir görünümü verilir. Daha şematik bir paralel projeksiyon stiline ihtiyacınız varsa, 3D Navigate kontrol panelinde Paralel Projeksiyon aracını seçerek bir tane elde edebilirsiniz.

Gösterildiği gibi Paralel Projeksiyon aracının yanındaki Perspektif Projeksiyon aracına tıklayarak perspektif görünüme geri dönebilirsiniz.

Görsel Efekt Almak

3B modeller, fikirlerinizi başkalarına iletmede son derece yararlıdır, ancak bazen modelinizin varsayılan görünümünün tam olarak istediğiniz gibi olmadığını görürsünüz. Yalnızca şematik tasarım aşamasındaysanız, modelinizin bitmiş bir ürün yerine eskiz gibi görünmesini isteyebilirsiniz. Tersine, birine bir konsept satmaya çalışıyorsanız, malzemeleri ve hatta özel aydınlatmayı içeren gerçekçi bir görünüm isteyebilirsiniz.

AutoCAD, basit bir tel kafesten krom ve ahşapla tamamlanan tamamen işlenmiş bir görüntüye kadar görsel bir stil elde etmenize yardımcı olacak çeşitli araçlar sağlar. Bu bölümde, modelinizin görünümünü kontrol etmek için nelerin mevcut olduğunun bir ön izlemesini alacaksınız.

Daha sonra, el çizimi “peçete” tasarımlarından bitmiş işlemelere kadar görünümler üretmenize olanak tanıyan işleme ve kamera araçlarına derinlemesine bir bakış elde edeceksiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir