2B Şekillerden 3B Formlar Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

2B Şekillerden 3B Formlar Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

4 Ocak 2023 Autocad 3 boyutlu çizim komutu AutoCAD 3D modelleme Komutları 0
İletim Sayfa Setleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

2B Şekillerden 3B Formlar Oluşturma

3B katı ilkel öğeler, temel şekiller oluşturmak için harikadır, ancak birçok durumda daha karmaşık bir şekilden 3B bir form oluşturmak isteyeceksiniz. Neyse ki, 3D Make kontrol panelinde bulunan ek araçları kullanarak 2D nesneleri çeşitli şekillere dönüştürebilirsiniz.

Örneğin, gösterildiği gibi, yıldız gibi bir şekil çizebilir ve ardından onu üçüncü bir boyuta dönüştürebilirsiniz. Veya bir uçağın kanadı gibi akıcı bir yüzey oluşturmak için stratejik olarak yerleştirilmiş birkaç 2B nesne kullanabilirsiniz.

Bir Çoklu Çizgiyi Ekstrüde Etme

2B kapalı sürekli çizgiyi ekstrüde ederek bir 3B katı oluşturabilirsiniz. Bu, şekiller oluşturmanın daha esnek bir yoludur, çünkü herhangi bir şekilde bir çoklu çizgi oluşturabilir ve onu oldukça karmaşık bir forma dönüştürebilirsiniz.

Aşağıdaki alıştırma setinde, önceki bölümlerdeki apartman odasını bir 3B modele dönüştüreceksiniz. İşleri sizin için biraz daha kolaylaştırmak için birkaç ekleme içeren bir apartman kat planı versiyonu oluşturdum.

Alıştırmada kullanacağınız dosyayı gösterir. Bu, önceki bölümlerde üzerinde çalıştığınız aynı kat planı, ancak duvarları çevreleyen kapalı çoklu çizgiler eklendi. Plan, bu bölümdeki önceki örneklerde olduğu gibi gölgeli değildir.

Bu görüntüleme modunda 3 boyutlu olarak gölgeli modda olduğu kadar kolay çalışabilirsiniz:

1. 20-unit.dwg dosyasını açın. Metrik kullanıcıları 20-unit-metric.dwg dosyasını açmalıdır.
2. 3D Navigate kontrol paneli açılır listesinden Southwest Isometric’i seçin.
3. 3D Make kontrol panelinde Extrude aracına tıklayın.

Ayrıca 3B Görünümleri SW İzometrik Olarak Görüntüle’yi de seçebilirsiniz. Görünümünüz artık çiziminizin hemen üzerinde değil, üzerinde ve solunda duruyormuşsunuz gibi görünür. UCS simgesi, yeni yönünüzü anlamanıza yardımcı olur.

Ayrıca Çizim Modelleme Extrude’u seçebilir veya Komut isteminde Extrude girebilirsiniz. Komut penceresinde Geçerli tel çerçeve yoğunluğu: ISOLINES=4 mesajını ve ardından Ekstrüde edilecek nesneleri seçin: komut istemini görürsünüz.

4. Gösterilen duvar ana hatlarını seçin ve ardından ↵ tuşuna basın.
5. Ekstrüzyon yüksekliğini belirtin veya [Yön/Yol/Konik açı] <0,0000>: komut isteminde 8 ́↵ girin. Metrik kullanıcıları 224↵ girmelidir. Duvarlar gösterildiği gibi girdiğiniz yüksekliğe çıkar.

Kutuyla yapılan önceki alıştırmanın aksine, duvarların arkasını görebilirsiniz çünkü bu bir Tel çerçeve görünümüdür. Bir Tel Kafes görünümü, yüzeylerin kenarlarını temsil eden çizgileri görüntüleyerek 3B nesnelerin hacmini gösterir. Bu bölümün ilerleyen kısımlarında, bir nesnenin yüzeylerinin, bu bölümün başlarındaki kutu gibi opak görünmesinin nasıl sağlanacağını tartışacağız.

Ardından, duvar açıklıklarını tanımlamak için kapı başlıkları ekleyeceksiniz:

1. Gösterilen kapıya yakından bakmak için görüşünüzü ayarlayın. Bu 3B görünümde Kaydırma ve Yakınlaştırma araçlarını 2B görünümde olduğu gibi kullanabilirsiniz.
2.Dynamic UCS modunu durum çubuğundaki DUCS düğmesine tıklayarak kapatın, böylece varsayım konumunda olur. Bu, imlecinizi yanlışlıkla kapı başlığının arkasındaki duvara yönlendirmekten kaçınmanıza yardımcı olur.
3. 3D Make kontrol panelinde Kutu aracını tıklayın.
4. Endpoint anlık görüntülerini kullanın ve gösterilen iki noktayı tıklayın.
5. Yüksekliği Belirtin veya [2Nokta] <8′-0″> isteminde, imleci az önce seçtiğiniz noktalardan aşağı doğru tutun ve 12↵ girin. Metrik kullanıcıları 30↵ girmelidir. Kapı başlığı görünür.
6. Gösterilen diğer kapı başlıklarını çizmek için 4. ve 5. adımları tekrarlayın.


AutoCAD 3D modelleme Komutları
Autocad 3d komutları
Autocad 3D ölçü alma
AutoCAD 3 boyuta geçiş komutu
AutoCAD 3D Komutları ve anlamları
AutoCAD 3D MODELLEME
2 boyutlu çizimi 3 Boyuta çevirme
Autocad 3 boyutlu çizim komutu


Duvarlar ve kapı başlıkları, Ünite planındaki alanı daha iyi anlamanızı sağlar. 3B modelin görünümünü daha da geliştirmek için duvarları ve kapı başlıklarını birleştirerek kesintisiz duvarlar ve açıklıklar olarak görünmesini sağlayabilirsiniz:

1. Tüm birimi görebilmek için uzaklaştırın ve ardından 3D Make kontrol panelinde Birleştirme aracına tıklayın. Katı Düzenleme Birliğini Değiştir’i de seçebilirsiniz.
2. Nesne seç: komut isteminde tüm duvarları ve başlıkları seçin ve ardından ↵ tuşuna basın.

Artık duvarlar ve başlıklar, dikkat dağıtıcı herhangi bir bağlantı çizgisi olmaksızın tek bir kesintisiz yüzey olarak görünür. Birim planının alanı hakkında gerçekten bir fikir edinebilirsiniz. Üniteyi 3D olarak görüntülemenin yollarını keşfetmek isteyeceksiniz; ancak bunu yapmadan önce, bir 3B modelleme özelliğini daha bilmeniz gerekir: nokta filtreleri.

Kalınlığı Olan Nesneleri 3B Katılara Dönüştürme

Daha önce AutoCAD’de 3B ile çalıştıysanız, bir nesneyi 3B nesne yapmak için 0’dan büyük bir kalınlık özelliği verebileceğinizi muhtemelen biliyorsunuzdur. Örneğin, kalınlık özelliği 0’dan büyük olan bir çizgi, dikey bir yüzey gibi görünür. Özellikler paletini kapatın. Duvarlar üç boyutta görünür. Ancak bu duvarların 3B katı olmadığını unutmayın. Duvarların bir detayını yakınlaştırırsanız, içi boş görünürler.

Neyse ki, AutoCAD, kalınlığa sahip kapalı bir sürekli çizgiyi katıya dönüştüren bir araç sağlar. 3D Make başlık çubuğundaki aşağıyı gösteren oka tıklayarak 3D Make kontrol panelini genişletin ve ardından 3D Make araç çubuğundaki Katıya Dönüştür aracına tıklayın. Ayrıca convtosolid↵ girebilirsiniz.

Çoklu çizgi duvarlarını seçin; seçiminizi bitirdiğinizde ↵ tuşuna basın. Bunu yaptığınızda, duvarlar 3D katılar haline gelir. Bu işlem, herhangi bir kapalı sürekli çizgi ile çalışır ve bir 3B katı oluşturmanın alternatif bir yolunu sağlar.

Kalınlık özelliği kullanılarak üretilmiş mevcut 3B modelleriniz varsa, 3B modellerinizi güncel hale getirmek için Katıya Dönüştür aracını kullanabilirsiniz. Katıya Dönüştür aracı, genişliği ve kalınlığı 0’dan büyük olan açık çoklu çizgileri de dönüştürebilir.

Yüzeye Dönüştür adlı başka bir araç, kalın nesneleri 3B yüzey nesnelerine dönüştürür. 3B yüzeyleri, 3B katıları tam 3B katılara dilimlemek veya kalınlaştırmak için kullanabilirsiniz.

Nokta Filtreleri ile Koordinatları İzole Etme

AutoCAD, bir konumun X, Y veya Z koordinatlarını 3B olarak izole etmenize yardımcı olabilecek, nokta filtreleri adı verilen bir 3B nokta seçimi yöntemi sunar. Nokta filtreleri, ekranda bir nokta seçerek ve AutoCAD’e o noktanın yalnızca x, y veya z değerini veya bu değerlerin herhangi bir kombinasyonunu kullanmasını söyleyerek bir x, y veya z değeri girmenizi sağlar.

Örneğin, Birim planının köşesinin X ve Y koordinatlarında bir 3B kutunun köşesini başlatmak istediğinizi, ancak Z konumunun zemin seviyesi yerine 3 ́’de olmasını istediğinizi varsayalım. Bir noktanın yalnızca X ve Y koordinatlarını seçmek için nokta filtrelerini kullanabilir ve ardından Z koordinatını ayrı bir değer olarak belirtebilirsiniz.

Aşağıdaki alıştırma bunun nasıl çalıştığını göstermektedir:

1. Balkon kapısını yakınlaştırın ve F-Ray katmanını açın.
2. 3D Make kontrol panelinde Kutu aracını tıklayın.
3. İlk köşeyi belirtin veya [Orta]: komut isteminde, Osnap menüsünü görüntülemek için Shift+sağ tıklayın; ardından Nokta Filtreleri .XY’yi seçin. Alternatif olarak .xy↵ girebilirsiniz. Bunu yaparak, AutoCAD’e bu başlangıç noktası için önce X ve Y koordinatlarını belirleyeceğinizi ve daha sonra Z koordinatını belirteceğinizi söylemiş olursunuz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir