İç Görünüm Pencerelerine Ulaşmak – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

İç Görünüm Pencerelerine Ulaşmak – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

29 Aralık 2022 Autocad çizim örnekleri Autocad hazır çizim arşivi 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

İç Görünüm Pencerelerine Ulaşmak

Şimdi, görünümlerini ayarlamak ve çiziminizi düzenlemek için görünüm pencerelerindeki nesnelere erişmeniz gerektiğini varsayalım. Şu adımları deneyin:

1. Durum çubuğunda Kağıt’a tıklayın. Bu, Paper Space’te olsanız bile Model Space üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar. (Model Alanı moduna girmek için klavye kısayolu olarak MS↵ da girebilirsiniz.) Fark ettiğiniz ilk şey, UCS simgesinin L şeklindeki ok biçimine dönüşmesidir. Ayrıca, sanki bir yerine üç AutoCAD pencereniz varmış gibi her görünüm alanında görünür.
2. İmlecinizi her bir görünümün üzerine getirin. Görünüm portlarından birinde imleç, AutoCAD artı imleci olarak görünürken, diğer görünüm portlarında bir ok işaretçisi olarak görünür. AutoCAD imlecini gösteren görünüm, aktif olandır; etkin görüntü alanında nesneleri kaydırabilir, yakınlaştırabilir ve düzenleyebilirsiniz.

İPUCU : Çiziminiz bir görünüm alanından kaybolursa, genellikle Görünüm ↵E↵ yazın) Görünüm ↵E↵ Yakınlaştırma ↵ Kapsamları’nı seçerek geri alabilirsiniz.

3. Etkinleştirmek için sol alt görünüm portuna tıklayın.
4. Görünüm † Yakınlaştırma † Pencere’yi seçin ve asansör alanının çevresine bir pencere seçimi yerleştirin.
5. Sağ alt görüntü portuna tıklayın ve tipik bir birimin görünümünü büyütmek için Görünüm † Yakınlaştır † Pencere’yi seçin. Gerçek Zamanlı Kaydırma ve Gerçek Zamanlı Yakınlaştırma araçlarını da kullanabilirsiniz.

İPUCU: UCS simgesini görmüyorsanız, kapatılmıştır. Açmak için UCSicon↵On↵ yazın.

Durum çubuğundaki Kağıt düğmesini tıklattığınızda, UCS simgesi yine üçgen şeklindeki bir simge yerine şekil değiştirir, ekrandaki her görünüm için bir tane olmak üzere üç adet ok şeklindeki simgeniz olur. Ayrıca, imlecinizi o anda etkin olan görünüme getirdiğinizde, imleç bir oktan normal artı işaretine dönüşür. Hangi görünümün aktif olduğunu anlamanın başka bir yolu da kalın kenarlığıdır.

İPUCU : Ayrıca, herhangi bir bölgedeki bir alanı çift tıklatarak Model Alanı ve Kağıt Alanı arasında geçiş yapabilirsiniz. Örneğin, Paper Space’ten Model Space’e gitmek için bir görünüm portunun içine çift tıklayın. Paper Space’e geri dönmek için görünümün dışındaki alanı çift tıklayın. Bir görünümün büyütülmüş bir görünümüne sahipseniz ve Kağıt Alanı alanının tıklanacak hiçbir bölümü yoksa, durum çubuğundaki Kağıt düğmesini tıklayın.

Çoğu komutun ortasındayken bile görüntü alanından görünüm alanına geçebilirsiniz. Örneğin, Çizgi komutunu verebilir, bir görünüm alanında başlangıç noktasını seçebilir, bir sonraki noktayı seçmek için farklı bir görünüme gidebilir ve bu şekilde devam edebilirsiniz. Farklı bir görünümü etkinleştirmek için, görünümün içine tıklayın.

İPUCU : Özellikle görünüm pencereleri aynı boyuttaysa veya biri diğeriyle çevrelenmişse, örtüşen görünüm pencerelerinin içeriğine erişmeyi zor bulabilirsiniz. Bu durumda, istediğiniz görünüme ulaşana kadar Ctrl+R tuşlarına art arda basarak görünüm pencereleri arasında da geçiş yapabilirsiniz.

Bir görüntü alanı görünümünü nasıl yakınlaştırabileceğinizi gördünüz, ancak Paper Space’teyken Yakınlaştır komutunu kullandığınızda ne olur?

Öğrenmek için aşağıdaki alıştırmayı deneyin:

1. Paper Space’e dönmek için durum çubuğundaki Model düğmesine tıklayın veya görünümün dışındaki bir alana çift tıklayın.
2. 2D Navigate kontrol panelinde Gerçek Zamanlı Yakınlaştır aracını tıklayın ve ardından Kağıt Alanı görünümünü yakınlaştırın. Görünüm pencerelerindeki görünümler de dahil olmak üzere tüm görünüm genişler.
3. Sağ tıklayın ve Çıkış’ı seçin. Paper Space’in genel görünümüne geri dönmek için View Ə Zoom ↵ All’u seçin veya Z↵A↵ girin.

Bu kısa alıştırma, Kağıt Alanında Yakınlaştırma aracını Model Alanında olduğu gibi kullanabileceğinizi gösterdi. Gerçek Zamanlı Pan komutu da dahil olmak üzere, ekranla ilgili tüm komutlar da kullanılabilir.


Autocad hazır çizim arşivi dwg
Autocad çizim örnekleri
Autocad hazır çizimler
Autocad pencere çizimi
Autocad hazır araba çizimleri
Autocad Tefriş Kütüphanesi
AutoCAD kütüphane komutu
Karakalem pencere çizimi


Tam Ekran Model Alanına Geri Dönme

Vitrinler oluşturduktan sonra, durum çubuğundaki Model/Paper düğmesine tıklayarak Model Alanına tekrar girebilirsiniz. Bu düğme iki işlevi yerine getirir: Size hangi alanda olduğunuzu gösterir ve iki boşluk arasında geçiş yapmanızı sağlar. Ancak, Paper Space’e girmeden önce bulunduğunuz eski, tanıdık, tam ekran Model Space’e hızla geri dönmek isterseniz ne olur?

Aşağıdaki alıştırma bunun nasıl yapıldığını göstermektedir:

1. Çizim alanının altındaki Model sekmesine tıklayın veya Tm↵1↵ girin. Çiziminiz orijinal tam ekran Model Alanı görünümüne geri döner; her şey normale döner.
2. Düzen1 sekmesine tıklayın veya Tm↵0↵ girin. Paper Space’e geri döndünüz.

Paper Space’e döndüğünüzde tüm görünüm pencereleri hala oradadır. Paper Space’i kurduktan sonra, siz tüm görünüm pencerelerini silene kadar çizimin bir parçası olarak kalır. Ayrıca, bu kez Sayfa Yapısı iletişim kutusunu görmediğinize dikkat edin. Bir sayfa boyutu seçtikten sonra, AutoCAD siz aksini söyleyene kadar o sayfa boyutunu ve diğer sayfa kurulum bilgilerini kullanmaya devam edeceğinizi de varsayar.

Çiziminizin çoğunu yapmak için Model Alanı’nı kullanmayı ve yazdırma için görünümleri ayarlamak için Kağıt Alanı’nı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Vitrin düzenleri korunduğu için, çiziminizi düzenlemek için Model Alanına geri döndüğünüzde de hiçbir şey kaybetmezsiniz.

Kağıt Alanı Görüntü Pencereleriyle Çalışma

Paper Space, bir sayfa düzeni veya kompozisyon aracı olarak tasarlanmıştır. Vitrinlerin boyutlarını değiştirebilir, görünümlerini birbirinden bağımsız olarak ölçeklendirebilir ve hatta katmanlama ve çizgi tipi ölçeklerini bağımsız olarak ayarlayabilirsiniz.

Değiştir araç çubuğu seçeneklerini kullanarak görünüm pencerelerinin şeklini ve konumunu değiştirmeyi deneyelim:

1. Açıksa, Çalışan Osnap’ları kapatın.
2. Kağıt Alanında olduğunuzdan emin olun. (Kağıt düğmesi, durum çubuğu düğmelerinin sağında görünmelidir.) Ardından, tutamaçlarını ortaya çıkarmak için sol alt görünümün alt kenarını tıklayın.
3. Sağ üst tutamacı tıklayın ve üst resimde gösterilen konuma sürükleyin.
4. Esc tuşuna basın ve sağ alt görüntü portunu seçip Sil’i tıklatarak silin.
Araç çubuğunu değiştirin. Ardından, görünümün alt kenarını tıklayın.
5. Sol alt görüntü portunu, alttaki resimde gösterildiği gibi pencerenin alt yarısında ortalanacak şekilde hareket ettirin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir