Mizanpaj Ekspres Araçları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Mizanpaj Ekspres Araçları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

18 Ocak 2023 AutoCAD Express menüsü yok AutoCAD Express Tools Autodesk App 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Mizanpaj Ekspres Araçları

AutoCAD, mizanpajlarla çalışmanızı çok daha kolay hale getirmenize yardımcı olacak bazı Express araçları içerir. Ekspres Düzen Araçları menüsünde bulunan bu araçlar, düzenlerle çalışırken karşılaşacağınız daha yaygın işlemlerden bazılarını ele alır.

Model Alanı Nesnelerini Yerleşim Nesneleriyle Hizalama

Bir mizanpajdaki bir nesneyi bir Model Alanı görünüm alanındaki nesnelerle hizalamayı denediyseniz, bunun ne kadar zor olabileceğini bilirsiniz. Bu durum genellikle bir Model Alanı görünüm portunu yanlışlıkla kaydırdığınızda veya yakınlaştırdığınızda ve Kağıt Alanında çizilen nesnelerin (kesme çizgileri veya boyutsal notasyonlar gibi) alttaki görünümle yanlış hizalandığında ortaya çıkar.

Boşluğu Hizala aracı, bir Model Alanı görünüm penceresindeki nesneleri, Kağıt Alanı düzenindeki nesnelerle hızlı bir şekilde hizalamanıza yardımcı olur. Align Space, belirli bir açıda olan nesneleri hizalamak için bir vitrin görünümünü bile döndürebilir. Nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki alıştırmayı deneyin.

Bir dizi anket veri noktasının Plan görünümünü Paper Space’te bir kuzey okuna hizalayacaksınız:

1. alignspace.dwg örnek dosyasını açın.
2. Ekspres Düzen Araçları Boşluğu Hizala’yı seçin. Vitrin otomatik olarak aktif hale gelir.
3. MODEL uzayındaki İLK hizalama noktasında: isteminde, gösterildiği gibi görünüm penceresindeki kuzey okunun üst uç noktasına tıklayın.
4. MODEL alanındaki İKİNCİ noktada veya hiçbiri için <Dönüş>: komut isteminde, gösterildiği gibi kuzey okunun alt ucunun bitiş noktasına tıklayın.
5. PAPER space: istemindeki FIRST hizalama noktasında, AutoCAD bir sonraki girişinize izin vermek için otomatik olarak Paper Space’e geçer. Mizanpajın üst uç noktasını Kağıt Alanı kuzey okuna tıklayın.
6. PAPER space: istemindeki İKİNCİ hizalama noktasında, Paper Space okunun alt ucunu tıklayın. İki ok hizalanır ve bir mesaj size görünümün ölçeğini söyler.

Bu alıştırmada, iki kuzey oku hem ölçek hem de yön açısından hizalandı. Paper Space’te hizaladığınız nesnenin de görüntü alanı alanında olması gerekmez.

İsterseniz, MODEL alanında İKİNCİ noktayı gördüğünüzde 4. adımda ↵ tuşuna veya hiçbiri için <Dönüş>’e basarak görünüm portunun ölçeğini veya dönüşünü değiştirmeden tek bir noktayı hizalayabilirsiniz: komut istemi.

Birden Fazla Görünüm Penceresini Tek Bir Görüntü Kapısına Hizalama

Boşluğu Hizala aracı, bir Model Alanı nesnesini bir Kağıt Alanı nesnesine hizalamanıza olanak tanır; ancak iki Model Alanı görünümünü hizalamak isterseniz ne olur? Örneğin, aynı görünümün iki görüntü portunu üst üste bindirmek istediğinizi varsayalım.

Görünüm Pencerelerini Eşitle aracı tam da bunu yapmanızı sağlar. Bir veya daha fazla görüntü portunu başka bir ana görüntü portuna hizalar. Görünüm Pencerelerini Senkronize Et aracı, bir görünüm alanındaki koordinatları diğerinin koordinatları ve ölçeğiyle hizalar, böylece görünümler bir yapbozun parçaları gibi eşleştirilir.

Bunun ne anlama geldiği hakkında daha iyi bir fikir edinmek için aşağıdaki alıştırmayı deneyin. Bir binanın bir bölümünü gösteren büyütülmüş bir planınız olduğunu varsayalım. Izgara çizgilerini planınıza dahil etmek istiyorsunuz, ancak planın diğer bölümlerini dahil etmek veya ızgaraları yeniden çizmek istemiyorsunuz.


AutoCAD Express menüsü yok
AutoCAD Express Tools
Autodesk App
Flatten AutoCAD
autocad express tools missing


Görünüm Pencerelerini Senkronize Et, bu projenin işini kolaylaştırır:

1. Sync.dwg dosyasını açın ve ardından Express Layout Tools Synchronize Viewports’u seçin.
2. Nesneleri seçin: komut isteminde, sağ alt köşedeki görünümün kenarlığına tıklayın.
3. Ana görünüme hizalanacak görünüm pencerelerini seçin Nesneleri seçin: komut isteminde, diğer iki görünümü tıklayın ve ↵ tuşuna basın. İki görünüm alanı, birinci görünümün bitişik alanlarını gösterecek şekilde değişir.

Düzenin üç görünümü, rastgele üç görünüm yerine bitişik bir Plan görünümü göstermek için birleşir. Dikdörtgen olmayan bir şekilde bir kat planının parçalarını bir araya getirmek için Vitrini Senkronize Et’i bu şekilde kullanabilirsiniz.

Izgara çizgilerini eklemeyi tamamlamak için aşağıdakileri yapın:

1. Üst görünüm bağlantı noktasına çift tıklayın ve ardından Standart araç çubuğundaki PanRealtime aracına tıklayın.
2. Izgara çizgilerini görünüme getirmek için Shift+tıklayın ve görünümü aşağı doğru sürükleyin. Ardından, Shift+tıklatıp sürükleyin ve kaydırma hareketini tam dikey yönde tutun. Yalnızca ızgaraları ve boyutları görene kadar aşağı kaydırın.
3. Kaydırma aracından çıkmak için Esc tuşuna basın; ardından, sol görüntü portunu çift tıklayın ve Kaydırma aracını kullanarak Shift+tıklatın ve görünümü sağa doğru sürükleyin. Yalnızca ızgara çizgileri görünene kadar kaydırmaya devam edin.

Bu işlemi, Görünüm Pencerelerini Eşitle aracının yardımı olmadan yapmayı denediyseniz, bunun ne kadar yararlı bir araç olduğunu görebilirsiniz.

Görünüm Ölçeklerini Bulma ve Düzenleri Birleştirme

Düzen Araçları kategorisi oldukça basit iki araç daha içerir: Liste Görüntü Alanı Ölçeği ve Birleştirme Düzeni. List Viewport Scale, adının söylediği şeyi yapar. Ekspres Düzen Araçları Listesi Görüntü Alanı Ölçeği’ni seçin ve ardından görüntü alanı ölçeğini görüntülemek için bir görüntü alanı kenarlığına tıklayın.

Birleştirme Düzeni, bir düzenin içeriğini diğeriyle birleştirir. Bu araç, dosyaları yalnızca bir mizanpajın mümkün olduğu AutoCAD’in önceki sürümlerine aktarıyorsanız kullanışlıdır. Express Layout Tools Merge Layouts’u seçmek, LAYOUTMERGE iletişim kutusunu açar. Bu iletişim kutusu, geçerli çizimdeki yerleşimleri gösteren bir listedir.

Geçerli düzen ile birleştirmek istediğiniz düzeni seçebilirsiniz. Seçiminizi yapıp Tamam’ı tıklattıktan sonra, ilk LAYOUTMERGE iletişim kutusuyla aynı görünen başka bir iletişim kutusu görünür.

Bu kez, birleştirilmiş düzenler için hedef düzeni seçersiniz. Bu, Ekspres Düzen araçlarını kapsar. Diğer Express araçlarının çoğu gibi, kendinizi bu araçları diğer standart AutoCAD komutlarından daha fazla kullanırken bulabilirsiniz; sonraki çizim setinizin düzeni üzerinde çalışırken bunları aklınızda bulundurun.

AutoLISP’i Çalıştırmak

Üst düzey CAD paketlerinin çoğu, kullanıcıların sistemlerini özelleştirmesine yardımcı olacak bir makro veya programlama dili sunar. AutoCAD, popüler LISP yapay zeka dilinin kısaltılmış bir versiyonu olan AutoLISP’e sahiptir.

AutoLISP’in sizi korkutmasına izin vermeyin. Birçok yönden bir AutoLISP programı, kendi özelliklerinizi oluşturmanıza yardımcı olan bir dizi AutoCAD komutundan ibarettir. Tek fark, AutoLISP kullanırken farklı bir dizi kurala uymanız gerekmesidir. Ama bu çok sıra dışı değil. Ne de olsa AutoCAD komutlarını kullanmayla ilgili bazı temel kuralları da öğrenmeniz gerekiyordu; örneğin komutları nasıl başlatacağınızı ve komut seçeneklerini nasıl kullanacağınız vb.

AutoLISP kullanma düşüncesi biraz gözünüzü korkutuyorsa, bu aracı kullanmak için önemli bir bilgisayar bilgisine ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Bu bölümde, programlama dilinin tamamını öğrenmek zorunda kalmadan AutoLISP’in günlük düzenleme görevlerinize nasıl yardımcı olacağını göreceksiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir