Klavye Makroları Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Klavye Makroları Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

18 Ocak 2023 AutoCAD kısayol oluşturma AutoCAD Kısayolları Ekrana Getirme Autocad Komut listesi değiştirme 0
Platformlar Arası Farklılıklar

AutoLISP Programını Yükleme ve Çalıştırma

Birçok AutoCAD kullanıcısı, web sitelerinden ve çevrimiçi hizmetlerden edinilebilen binlerce ücretsiz AutoLISP yardımcı programı aracılığıyla AutoLISP’in kullanışlılığını keşfetmiştir. Kullanıcıların favori yardımcı programlarından oluşan bir araç kutusunu bir diskte tutması yaygın bir durumdur. Ancak bu yardımcı programları kullanmadan önce, bunları AutoCAD’e nasıl yükleyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Aşağıdaki alıştırmada, örnek bir AutoLISP yardımcı programı yükleyecek ve kullanacaksınız:

1. AutoCAD’i başlatın ve 24-unit.dwg dosyasını açın.
2. Uygulamaları Yükle/Kaldır iletişim kutusunu açmak için Araçlar Uygulamayı Yükle’yi seçin.
3. GETAREA.LSP dosyasını bulun ve seçin.
4. Yükle düğmesine tıklayın. İletişim kutusunun altındaki mesaj kutusunda GETAREA.LSP başarıyla yüklendi mesajı görünür. Yüklenen Uygulamalar sekmesindeki listeyi aşağı kaydırırsanız, burada yüklendiğini söyleyen Getarea.lsp’nin de listelendiğini görürsünüz.
5. Uygulamaları Yükle/Kaldır iletişim kutusunu kapatmak için Kapat’a tıklayın.
6. Giriş alanı↵.
7. Hesaplanacak alanın içindeki Seçim noktası: isteminde, birim planının içine tıklayın.
8. Alan notu için konum seçin: komut isteminde, balkon kapısının hemen üzerinde bir nokta seçin. Odanın alanını fit kare olarak gösteren bir etiket görünür.

Az önce bir AutoLISP yardımcı programı yüklediniz ve kullandınız. Uygulamaları Yükle/Kaldır iletişim kutusunda gördüğünüz gibi, diğer birçok yardımcı programı yükleyebilir ve deneyebilirsiniz. Ardından, Uygulamaları Yükle/Kaldır iletişim kutusuna daha yakından bakacaksınız.

İPUCU Daha popüler AutoLISP yardımcı programlarından bazılarının işlevleri, temel AutoCAD programının bir parçası haline geldi. Match Properties ve Make Object’s Layer Current gibi araçlar, AutoCAD’in ilk sürümlerinden bu yana AutoLISP yardımcı programları olarak kullanılmaktadır.

AutoLISP ve VBA Kitaplığınızı Yönetme

Uygulamaları Yükle/Kaldır iletişim kutusu, favori AutoLISP yardımcı programlarınızı yönetmede size bol miktarda esneklik sağlar. VBA ve ARX uygulamalarınızı da yönetebilirsiniz. Önceki alıştırmada gördüğünüz gibi, bu iletişim kutusunu kullanarak yardımcı programları kolayca bulabilir ve seçebilirsiniz. Sıklıkla özel bir uygulama kullanıyorsanız, aşağıdaki adımlarda göreceğiniz gibi Uygulamaları Yükle/Kaldır iletişim kutusunun Geçmiş Listesi sekmesine ekleyebilirsiniz:

1. Uygulamaları Yükle/Kaldır iletişim kutusunu açmak için Araçlar Uygulamayı Yükle’yi seçin.
2. Geçmişe Ekle onay kutusunu seçin.
3. Geçmiş Listesi sekmesine tıklayın.
4. İletişim kutusunun üst kısmındaki uygulamalar listesinden GETAREA.LSP’yi seçin.
5. Yükle’ye tıklayın. GETAREA.LSP artık Geçmiş Listesi sekmesinde görünür.

Şimdi, AutoCAD’den çıktığınızda, iletişim kutusu Geçmiş Listesi sekmesindeki Getarea.lsp yardımcı programının adını korur. Gelecekteki bir oturumda GETAREA.LSP’yi yüklemek istediğinizde, onu avlamak zorunda kalmayacaksınız.

Geçmiş Listesi sekmesinde vurgulayabilir ve ardından oradan yükleyebilirsiniz. Geçmiş Liste sekmenize istediğiniz kadar öğe ekleyebilir veya öğeleri vurgulayıp Kaldır düğmesine tıklayarak kaldırabilirsiniz. Geçmiş Listesi sekmesi, AutoCAD’in desteklediği tüm uygulama türleri ile çalışır.


AutoCAD Kısayolları Ekrana Getirme
AutoCAD kısayol değiştirme
AutoCAD Kısayolları PDF
Autocad Komut listesi değiştirme
AutoCAD kısayol komutları
AutoCAD kısayol oluşturma
AutoCAD komut tekrarı kısayolu
AutoCAD Klavye komutları


AutoLISP Programlarını Otomatik Olarak Yükleme

AutoLISP ve VBA uygulamalarından oluşan bir kitaplık oluşturmaya başladığınızda, bazılarını her zaman kullandığınızı fark edebilirsiniz. AutoCAD’i favori uygulamalarınızı otomatik olarak yükleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bunu yapmak için, Uygulamaları Yükle/Kaldır iletişim kutusundaki Başlangıç Paketini kullanırsınız:

1. Uygulamaları Yükle/Kaldır iletişim kutusunu açmak için Araçlar Uygulamaları Yükle’yi seçin.
2. Başlangıç Paketi iletişim kutusunu açmak için Başlangıç Paketi grubundaki İçindekiler düğmesine veya çanta simgesine tıklayın. Bu iletişim kutusu, AutoCAD her başladığında başlatılacak uygulamaları gösteren bir liste kutusu içerir. Alt kısımdaki Ekle butonu ile uygulamaları eklersiniz. Listede uygulamalar varsa, bunları kaldırmak için Kaldır düğmesini kullanabilirsiniz.
3. Dosyayı Başlangıç Paketine Ekle iletişim kutusunu açmak için Ekle düğmesine tıklayın. Bu, bir dosyayı aramanızı ve seçmenizi sağlayan tipik bir dosya iletişim kutusudur.
4. Klasöründe GETAREA.LSP dosyasını bulup seçin ve Ekle’ye tıklayın. Başlangıç Paketi iletişim kutusu yeniden görünür ve GETAREA.LSP listelenir.
5. Kapat’a tıklayın ve ardından Uygulamaları Yükle/Kaldır iletişim kutusunda tekrar Kapat’a tıklayın.

Bundan sonra, AutoCAD’i her başlattığınızda GETAREA.LSP otomatik olarak yüklenecektir. Başlangıç Paketi listesine birkaç dosya ekleyebilirsiniz.

AutoLISP ile Klavye Makroları Oluşturma

Klavye makroları denen şeyi yaratan kendi basit AutoLISP programlarınızı yazabilirsiniz. Komut dosyası dosyaları gibi makrolar, önceden tanımlanmış klavye girişlerinden oluşan dizelerdir. Sık kullandığınız komutlara ve seçeneklere giden kısayollar için çok değerlidirler. Örneğin, belirli bir çizimi düzenlerken bir nesneyi tek bir noktada kırmak için genellikle Kır komutunu kullanabilirsiniz.

İşte bu işlemi bir makroya dönüştürmenin bir yolu:

1. 24-unit.dwg dosyasını kaydetmeden kapatın ve ardından yeniden açın ve Komut istemine aşağıdaki metni girin. Satırı tam olarak burada gösterildiği gibi girdiğinizden emin olun. Bu satırı girerken bir hata yaparsanız, düzeltmek için I-beam imlecini veya ok tuşlarını kullanarak hatanızın bulunduğu yere gidebilirsiniz:
(defun C:breakat () (“break” duraklat “f” duraklat “@”) komutu)↵
2. Komut isteminde breakat↵ yazın. Break komutu başlar ve sizden bir nesne seçmeniz istenir.
3. Ünitenin sağ tarafındaki duvara tıklayın.
4. İlk kırılma noktasını belirle: komut isteminde, duvarda bir kırılma oluşturmak istediğiniz noktayı tıklayın ve Ani Durma modunun kapalı olduğundan emin olun.
5. Mola sonucunu görmek için duvara tekrar tıklayın. Gösterildiği gibi iki satıra bölünmüştür.

İlk AutoLISP makronuzu yazıp çalıştırdınız! Bu basit programa daha yakından bakalım. Tüm AutoLISP programlarında olduğu gibi bir açılış paranteziyle başlar ve ardından defun sözcüğü gelir. Defun, komutlar oluşturmanıza izin veren bir AutoLISP işlevidir; ardından komuta vermek istediğiniz isim gelir.

Komut adından önce C: gelir ve defun’a bu komutu komut isteminden erişilebilir kılmasını söyler. C: atlanırsa, Breakat’ı parantez kullanarak başlatmanız gerekir.

Komut adından sonra bir dizi açma ve kapama parantezi bulunur. Bu küme, bağımsız değişken listesi olarak adlandırılan şeyi kapsar. Ayrıntılar önemli değil; sadece bu parantezlerin komut adını takip etmesi gerektiğini unutmayın.

Son olarak, başka bir parantez dizisi içine alınmış bir sözcük listesi gelir. Bu liste word komutu ile başlar. Komut, AutoLISP’e aşağıdakilerin normal klavye girişi gibi girilmesi gerektiğini söyleyen bir AutoLISP işlevidir.

Makrosundaki yalnızca bir öğe duraklatma sözcüğü klavye giriş serisinin parçası değildir. Duraklatma, AutoLISP’e giriş için duraklamasını söyleyen bir AutoLISP işlevidir. Bu belirli makroda, AutoLISP, kırılacak bir nesneyi ve kırılmanın yerini seçmenize izin vermek için duraklar.

Makrodaki öğelerin çoğu tırnak işaretleri içine alınır. Değişmez klavye girişi bu şekilde tırnak işaretleri içine alınmalıdır. Öte yandan duraklatma işlevi, AutoLISP’in tanıyabileceği uygun bir işlev olduğu için tırnak işaretleri gerektirmez.

Program bir kapatma parantezi ile sona erer. Bir AutoLISP programındaki tüm parantezler dengeli çiftler halinde olmalıdır, bu nedenle bu son iki parantez, komut işlevinin başlangıcındaki açılış parantezini ve ayrıca defun işlevinin başlangıcındaki açılış parantezini kapatır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir