Metrik Örnekleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Metrik Örnekleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

6 Kasım 2022 Metrik uzay çözümlü örnekler Metrik uzay örnekleri Metrik Uzaylar ders notları pdf 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Metrik Örnekleri

Bu bölümdeki alıştırmaların çoğu hem metrik hem de İngiliz ölçü sistemlerinde gösterilmiştir. İmparatorluk sistemiyle başlarsanız, bu kitap boyunca onunla devam ettiğinizden emin olun. Bu kitapta açıklanan metrik ayarlar, yalnızca İmparatorluk eşdeğerlerinin yaklaşık değerleridir.

Örneğin, metrik örnek için çizim ölçeği, Imperial örneğinde kullanılan 1 ̋ = 1 ́-0 ̋ ölçeğine yakın olan 1:10’dur. Izgara örneğinde, İmparatorluk örneğinin 1 ́ ızgarasına yakın olan 30 birimlik bir ızgara kullanmanız istenir.

Nesnelerin boyutları benzerdir, ancak kesin değildir. Örneğin, küvetin Imperial versiyonu 2 ́-8 ̋ × 5 ́-0 ölçülerindedir ve küvetin metrik versiyonu 81 cm × 152 cm’dir. 2 ́-8 ̋ × 5 ́-0 ̋’nin gerçek metrik eşdeğeri 81,28 cm × 152,4 cm’dir.

Küvet örneğindeki ölçümler en yakın santimetreye yuvarlanmıştır. Metrik kullanıcıları, AutoCAD’in çoğu Avrupa ülkesinde, Güney Afrika’da ve başka yerlerde kullanılan virgül yerine ondalık nokta olarak bir nokta kullandığını da bilmelidir. AutoCAD’de bir koordinatın X, Y ve Z bileşenlerini ayırmak için virgül kullanılır.

AutoCAD’e söylemek istediğiniz bir sonraki şey, kullanmayı düşündüğünüz birim stilidir. Şimdiye kadar, ondalık inç olan varsayılanı kullandınız. Bu birim stilinde, tam birimler inç’i temsil eder ve ondalık birimler ondalık inç’tir. Mesafeleri fit olarak girebilmek istiyorsanız, birim stilini fit olarak kabul eden bir stile değiştirmelisiniz. Bunu, Şekil 3.1’de gösterilen Çizim Birimleri iletişim kutusundan yapacaksınız.

İPUCU : İnşaat mühendisiyseniz, Mühendislik birimi stilinin mesafeler için fit ve ondalık fit girmenize izin verdiğini bilmelisiniz. Örneğin, 12 ́-6 ̋’nin karşılığı 12,5 ́’dir. Mühendislik birimi stilini kullanırsanız, çizimlerinizin mimari meslektaşlarınız tarafından oluşturulan çizim ölçeğine uygun olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir birim stili ayarlamak için şu adımları izleyin:

1. Çizim Birimleri iletişim kutusunu açmak için Biçim – Birimler’i seçin veya Un↵ yazın.
2. Mevcut seçeneklerden birkaçına bakalım. Uzunluk grubundaki Tür açılır listesini tıklayın. Listedeki birim stillerine dikkat edin.
3. Mimari’ye tıklayın. İletişim kutusunun Örnek Çıktı bölümü, AutoCAD’de Mimari stilin nasıl göründüğünü size gösterir. Metrik kullanıcıları bu ayarı Ondalık olarak tutmalıdır.

İPUCU : Birkaç sistem değişkenini kullanarak Çizim Birimleri ayarlarını da kontrol edebilirsiniz. Birim stilini ayarlamak için Komut istemine ́lunits↵ yazabilirsiniz. (Kesme işareti, diğer komutların ortasındayken bu komutu girmenize izin verir.) Lunits için yeni değer girin <2>: istemindedir.

4. Tür listesinin hemen altındaki Hassasiyet açılır listesine tıklayın. Mevcut seçeneklere dikkat edin. AutoCAD’in bu çizimde göstereceği en küçük birimi ayarlayabilirsiniz. Şimdilik bu ayarı varsayılan değeri olan 1⁄16 ̋ olarak bırakın. Metrik kullanıcıları ayarı 0,0000’da tutacaktır.
5. Açılır listeyi kapatmak için Esc tuşuna basın ve ardından Yön Kontrolü iletişim kutusunu açmak için Çizim Birimleri iletişim kutusunun altındaki Yön düğmesine tıklayın. Yön Kontrolü iletişim kutusu, 0° açı için yön belirlemenizi sağlar. Şimdilik bu ayarları değiştirmeyin – birazdan onlar hakkında daha fazlasını okuyacaksınız.
6. İptal düğmesine tıklayın.
7. Ekleme Ölçeği grubundaki açılır listeye tıklayın. Liste, çeşitli ölçü birimlerini gösterir.
8. İnç’i tıklayın; veya bir metrik kullanıcısıysanız Santimetre’yi seçin. Bu seçenek, çizimleri geçerli çizimin dışından içe aktardığınızda, AutoCAD’in çizim ölçeklerini nasıl çevireceğini kontrol etmenizi sağlar. Bu özellik hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.
9. Çizime geri dönmek için Çizim Birimleri iletişim kutusunda Tamam’a tıklayın.
Imperial ölçü sistemini kullanıyorsanız, bu eğitim için Mimari ölçü birimlerini seçtiniz, ancak işiniz farklı bir birim stili gerektirebilir. Çizim Birimleri iletişim kutusunda bulunan birim stillerini gördünüz. Bu stillerin her birine 15.5 mesafesinin nasıl girildiğine ilişkin örnekleri gösterir.


Metrik uzay örnekleri
Metrik uzay çözümlü örnekler
Metrik Uzaylar Ders Notları
Metrik Uzaylar Pdf
Metrik Uzaylar ders notları pdf
Denk metrik örnekleri
Metrik uzay Tanımı
Metrik Uzaylar ve Topolojisi Çözümlü alıştırmaları PDF


Ölçüm Sisteminin İnce Ayarı

Çoğu zaman, Çizim Birimleri iletişim kutusunun yalnızca birimleri ve açı ayarlarıyla ilgileneceksiniz. Ancak önceki alıştırmada gördüğünüz gibi, birimlerin girişi ve gösterimi ile ilgili diğer birçok ayarı kontrol edebilirsiniz.

İPUCU İki nokta arasındaki mesafeyi ölçmek için menü çubuğundan Araçlar – Sorgu – Uzaklık’ı seçin veya Di↵ yazın ve ardından iki noktayı tıklayın. (Di, Dist↵ girmenin kısayoludur.) Bu komut size doğru bir mesafe ölçümü sağlamıyorsa, Drawing Units iletişim kutusunda Precision seçeneğini inceleyin. Çok yüksek ayarlanırsa, Dist komutu tarafından döndürülen değer, mesafe doğru çizilmiş olsa bile toleranslarınızın izin verdiğinden daha büyük bir değere yuvarlanabilir.

Uzunluk grubundaki Hassasiyet açılır listesi, AutoCAD’in durum çubuğunda ve bilgi istemlerinde görüntülemesini istediğiniz en küçük birim değerini belirlemenizi sağlar. Kesirleri kullanan bir ölçüm sistemi seçerseniz Kesinlik listesi kesirli birimleri içerir. Bu ayarı Luprec sistem değişkeni ile de kontrol edebilirsiniz.

Açı grubu, açıları görüntüleme stilini ayarlamanıza olanak tanır. Beş açı stili seçeneğiniz vardır: Ondalık Derece, Derece/Dakika/Saniye, Derece, Radyan ve Sörveyör Birimleri. Açı grubunun Hassasiyet açılır listesinde, AutoCAD’in açılar için göstermesini istediğiniz doğruluk derecesini belirtebilirsiniz. Bu ayarları Aunits ve Auprec sistem değişkenleriyle de kontrol edebilirsiniz.

İPUCU : Yardım penceresinde sistem değişkenleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Yardım penceresinin İçindekiler sekmesini seçin ve ardından Komut Başvurusu listesini genişletin. Komut Referansı altındaki Sistem Değişkeni listesini bulun ve genişletin.

AutoCAD’e saat yönünde veya saat yönünün tersine hangi yönün pozitif olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu kitap, saat yönünün tersine olan varsayılanı kullanır. Bu ayarları Angbase ve Angdir sistem değişkenleri ile de kontrol edebilirsiniz.

Yön Kontrolü iletişim kutusu, 0 taban açısının yönünü ayarlamanızı sağlar. Varsayılan taban açısı (ve bu kitap boyunca kullanılan) soldan sağa bir yöndür. Ancak bazen 0 taban açısı olarak başka bir yön belirlemek isteyebilirsiniz.

Çizim Birimleri iletişim kutusundaki Ekleme Ölçeği ayarı, Araç paletlerinden veya DesignCenter’dan gelen blokların, geçerli çiziminize içe aktarılırken nasıl ölçeklendirileceğini kontrol etmenizi sağlar. Blok, tek bir nesne oluşturan çizim nesneleri topluluğudur. Bloklar sıklıkla standart semboller oluşturmak için kullanılır. Bloklar hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Ekleme Ölçeği ayarı, blokları harici bir dosyadan içe aktarırken otomatik ölçek çevirisi sunarak farklı ölçeklerdeki çizimleri telafi etmenizi sağlar. Insunits sistem değişkeni, Ekleme Ölçeği ayarını da kontrol eder. Bu ayar hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

İPUCU : AutoCAD’de yeniyseniz, şu anda Ekleme Ölçeği ayarı için endişelenmeyin. Bunu zihinsel olarak not edin. Gelecekte işinizde işinize yarayabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir