Metni ve Ölçeği Keşfetme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Metni ve Ölçeği Keşfetme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

27 Kasım 2022 autocad 1/1000 ölçek ayarlamak Autocad scale hesaplaması 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Metni ve Ölçeği Keşfetme

Metniniz yüksekliği 0,1 ̋ veya 0,15 cm olsa bile mevcut ölçeğe uygun büyütülmüş boyutta görünür. Metin 0,1 ̋ boyutunda çizilseydi çok küçük ve zar zor görünür olurdu; ancak Açıklamalı ölçek özelliği, Açıklama Ölçeği ayarına göre metin boyutunuza göre ayarlama yapar.

Açıklama Ölçeği ayarının metninizi nasıl etkilediğini ilk elden görebilirsiniz. Metin, 1. adımda seçtiğiniz yeni ölçek için daha küçük ve daha uygun bir boyuta dönüşür.

Şimdi, Açıklama Ölçeği değerini önceki ayara geri getirerek ayarlarınızı test edin:

1. AutoCAD penceresinin sağ alt köşesinde, Ek Açıklama Ölçeği ayarına tıklayın ve 1⁄8 ̋=1 ́-0 ̋ öğesini seçin. Metrik kullanıcıları 1:100’ü seçmelidir.
2. Metin orijinal boyutuna döner.

Bu bölümdeki ilk alıştırmanın 2 ila 6. adımlarında metne yeni bir açıklama ölçeği eklediniz. Bu, metnin kullanmak istediğiniz yeni açıklama ölçeğinden haberdar olması için gereklidir.

Çiziminiz için her yeni ölçek eklediğinizde, çiziminizdeki metne bir açıklama ölçeği eklemeniz gerekir. Eklendikten sonra, Ek Açıklama Ölçeği listesinden bir ölçek seçerek ölçekler arasında hızla geçiş yapabilirsiniz.

Şimdiye kadar yalnızca tek bir çok satırlı metin nesnesi kullandınız; ancak bir çizim boyunca dağıtılmış çok sayıda notunuz varsa, çiziminizle kullanacağınız farklı ölçeklere kendilerini otomatik olarak ayarlayabilmeleri için hepsine bir açıklama ölçeği eklemeniz gerekir. Ek açıklama ölçekleri eklerken ihtiyaç duyduğunuz kadar çok nesne seçme seçeneğiniz olduğu için bunu yapmak kolaydır.

Eski Çizimlerde Metin ve Ölçek

AutoCAD 2008, metnin ve diğer nesnelerin ölçeklemesini çizimin açıklama ölçeğine göre uygun boyutlarına otomatikleştirmek için Açıklama Ölçeği özelliğini sunar. Ancak Ek Açıklama Ölçeği özelliği kullanıma sunulmadan önce oluşturulmuş çizimlerle karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Bu nedenle, metne uygulandıkları şekliyle ölçek faktörleri hakkında temel bir anlayışa sahip olmalısınız.

Artık bildiğiniz gibi, AutoCAD tam ölçekte çizim yapmanızı sağlar; yani, mesafeleri nesnenin gerçek boyutuna eşdeğer değerler olarak gösterebilirsiniz. Daha sonra çizimi çizdiğinizde, AutoCAD’e çizmek istediğiniz ölçeği söylersiniz ve program çizimi buna göre küçültür.

Bu size ölçümleri tam ölçekte girme özgürlüğü verir ve her mesafe girdiğinizde ölçümleri çeşitli ölçeklere dönüştürme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Ne yazık ki, AutoCAD’in önceki sürümlerinde bu özellik, kullanıcılar metin ve boyut girerken sorun yaratıyordu. Küçültüldüğünde okunabilmesi için metnin yüksekliğini çok büyük yapmanız gerekiyordu.

Bu noktayı göstermek için, Ünite planını çok büyük bir kağıda tam boyutta çizdiğinizi hayal edin. Bu çizimi bitirdiğinizde, 8.5 ̋ × 11 ̋ boyutlarındaki bir kağıda sığmasını sağlayacak bir ölçeğe indirgenecektir.

Bu nedenle, küçültüldükten sonra okunaklı kalması için metninizi büyük yapmalısınız. Çizim çizildiğinde metnin 1⁄8 ̋ yüksekliğinde görünmesini istiyorsanız, çizdiğinizde onu oldukça büyük bir boyuta dönüştürmeniz gerekir. Bunu yapmak için, çizilen nihai metnin istenen yüksekliğini bir ölçek dönüştürme faktörü ile çarparsınız (ölçek dönüştürme faktörleri hakkında daha fazla bilgi için Bölüm 3’e bakın).

Örneğin, çiziminiz 1⁄8 ̋ = 1 ́-0 ̋ ölçeğindeyse, 12 ̋ yükseklik elde etmek için istenen metin yüksekliğini (1⁄8 ̋) 96 ölçek dönüştürme faktörü ile çarparsınız. Bu, son arsada 1⁄8 ̋ yüksekliğinde metin elde etmek için metninizi yapmanız gereken yüksekliktir.

AutoCAD 2008 ile çiziminiz için doğru metin boyutunu elde etmek için matematikle uğraşmanıza gerek yok. Ancak, AutoCAD’in önceki bir sürümünde oluşturulmuş bir çizimle karşılaşırsanız ve metin boyutunun çok büyük olduğunu fark ederseniz, nedenini anlayacaksınız.


Autocad ozalit çıktı Alma
autocad 1/50 ölçek ayarlama
autocad 1/20 ölçek
Autocad scale hesaplama
autocad 1/1000 ölçek ayarlama
AutoCAD ölçek ayarlama
autocad 1/100 ölçek ayarlama
autocad 1/50 ölçek ne demek


Metin Stili İletişim Kutusu Seçeneklerini Anlama

Herhangi bir çizime metin eklemek için bilmeniz gereken neredeyse tüm adımları attınız. Şimdi bir adım geriye gidelim ve metin stillerinden başlayarak metin eklemenin bazı ince noktalarına daha yakından bakalım. Bu bölüm, bu bölümün başlarında gördüğünüz metin stili ayarları hakkında size daha ayrıntılı bilgi verir.

Aşağıda bu ayarların ve amaçlarının bir listesi bulunmaktadır. Genişlik Faktörü gibi bazıları oldukça faydalı olabilir. Geriye Doğru ve Dikey seçenekleri gibi diğerleri nadiren kullanılır. Mevcut olanlara aşina olmak için bu listeyi incelemek için bir dakikanızı ayırın ve ileride başvurmak üzere bu öğeleri zihinsel olarak not edin.

Stil

Stil liste kutusunda, geçerli stili gösteren bir liste göreceksiniz. Bu liste ayrıca çizimde bulunabilecek diğer stilleri de içerir. Varsayılan bir stil seçmek için açılır listeyi kullanabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki butonlar da bulunmaktadır.

Yeni/Geçerli Ayarla/Sil

Yeni, yeni bir metin stili oluşturmanıza olanak sağlar. Set Current (Geçerli Ayarla), seçili stili geçerli stil yapar. Sil, seçilen stili silmenizi sağlar. Bu seçenek, Standart stil için mevcut değildir.

Yazı tipi

Yazı Tipi grubunda aşağıdaki seçeneklere sahipsiniz: Yazı Tipi Adı Kullanılabilir yazı tipleri listesinden bir yazı tipi seçmenizi sağlar. Liste, Windows 2000 veya Windows XP’de kullanılabilen yazı tipi kaynaklarından ve standart AutoCAD yazı tiplerinden türetilmiştir.

Yazı Tipi Stili Kullanılabilir olduklarında italik veya kalın gibi yazı tipi varyasyonları sunar. Yükseklik/Kağıt Metin Yüksekliği Bir yazı tipi boyutu girmenizi sağlar. Açıklayıcı seçeneği kapalıyken, bu seçenek Yükseklik olarak adlandırılır ve metnin mutlak yüksekliğini ayarlar.

Açıklamalı seçeneği açıkken, Kağıt Metin Yüksekliğini gösterir ve yazdırıldığında metnin yüksekliğini ayarlar. Bu bölümde daha sonra açıklandığı gibi, metin girmek için Dtext komutunu kullandığınızda 0 yüksekliğinin özel bir anlamı vardır.

Asya yazı tiplerine Uygulanabilen Büyük Yazı Tipi kullanın. Bu seçenek yalnızca AutoCAD .shx yazı tipleriyle sunulur.

İPUCU : Metin Biçimlendirme araç çubuğundaki Genişlik Faktörü ve Eğik Açı araçlarını kullanarak metin için genişlik faktörünü ve eğik açıyı doğrudan ayarlayabilirsiniz. Bu araçlar, araç çubuğunun sağ alt ucuna doğru yerleştirilmiştir.

Bir Metin Stilini veya Diğer Adlandırılmış Nesneyi Yeniden Adlandırma

AutoCAD’de bir metin stilini veya başka bir adlandırılmış nesneyi yeniden adlandırmanız gerekirse, bunu Yeniden Adlandır komutunu kullanarak yapabilirsiniz. Yeniden Adlandır iletişim kutusunu açmak için Biçim ↑ Yeniden Adlandır’ı seçin veya Komut isteminde Ren↵ yazın.

Soldaki Adlandırılmış Nesneler liste kutusunda Metin Stilleri’ni seçin. Sağdaki Öğeler listesinden değiştirmek istediğiniz stilin adına tıklayın; ad, listenin altındaki Eski Ad giriş kutusunda görünür. Yeniden Adlandır düğmesinin yanındaki giriş kutusuna yeni adı girin. Yeniden Adlandır düğmesine tıklayın ve Tamam’a tıklayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir