AutoCAD’de Metin Biçimlendirme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

AutoCAD’de Metin Biçimlendirme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

27 Kasım 2022 AutoCAD Text AYARLARI AutoCAD yazı YAZMA 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

AutoCAD’de Metin Biçimlendirme

Nasıl bir stil oluşturabileceğinizi ve ölçek ayarlamaları yapabileceğinizi gördünüz. AutoCAD ayrıca çoğu kelime işlemci programında tipik olan çok çeşitli metin biçimlendirme seçenekleri sunar.

Yazı tiplerini, metin yüksekliğini, yaslamayı, satır aralığını ve genişliği kontrol edebilirsiniz. Derece sembolleri veya yığılmış kesirler gibi özel karakterler bile ekleyebilirsiniz. Bu ek biçimlendirme araçlarıyla, başladığınız metin stilinde ayarlamalar yapabilirsiniz.

Metin Yüksekliğini ve Yazı Tipini Ayarlama

AutoCAD’deki metin biçimlendirme araçlarını kullanarak ilk elden deneyim kazanmak için aşağıdaki alıştırmayı deneyin. Çok Satırlı Metin aracını tekrar kullanacaksınız, ancak bu sefer diğer özelliklerinden bazılarını deneyeceksiniz.

Bu alıştırmada, düzenleyicide metnin boyutunu ve yazı tipini nasıl ayarlayabileceğinizi göreceksiniz:

1. Görünümünüzü, mutfak ilk resimde gösterildiği gibi çizimin hemen üstünde olacak şekilde kaydırın.
2. Çok Satırlı Metin aracına tıklayın; ardından, ilk resimde gösterildiği gibi bir metin sınırı penceresi seçin.
3. Metin düzenleyicide aşağıdakini yazın. Oturma Odası’ndan sonra ↵ tuşuna bastığınızdan emin olun, ancak metnin geri kalanını sürekli bir dize yapın. Siz yazdıkça, sözcükler kaydırılır. AutoCAD, metni metin sınır alanı içine sığdırmak için sözcük kaydırmayı kullanır.
4. Herhangi bir kelime işlemcide yaptığınız gibi 14 ́-0 ̋ x 16 ́-5 ̋ [427 cm x 500 cm] metnini vurgulayın. Örneğin, imleci oraya yerleştirmek için satırın sonuna tıklayabilirsiniz; ardından, tüm satırı vurgulamak için satırın başına Shift+tıklayın.
5. Metin Biçimlendirme araç çubuğunda, Metin Yüksekliği metin kutusuna tıklayın ve 1/16 girin. Metrik kullanıcıları, 0,08 girin. Vurgulanan metin daha küçük bir boyuta değişir.
6. Oturma Odası sözcüklerini vurgulayın.
7. Yazı tipi seçenekleri listesini görüntülemek için Yazı Tipi açılır listesine tıklayın.
8. Arial’ı bulana kadar listeyi yukarı kaydırın. Metin düzenleyicideki metin veya değişiklik, yeni yazı tipini yansıtır.
9. Oturma Odası sözcükleri vurgulanmış durumdayken, Metin Biçiminde Altı Çizili düğmesine tıklayın.
araç çubuğu.
10. Metin Biçimlendirme araç çubuğundaTamam’ı tıklayın. Etiket, 2. adımda belirttiğiniz alanda görünür.
11. Metin Biçimlendirme araç çubuğuna nasıl geri dönebileceğinizi görmek için metne çift tıklayın. Metin Biçimlendirme araç çubuğu ve metin düzenleyici belirerek metni değiştirmenize olanak tanır.
12. Metin Biçimlendirme araç çubuğundan çıkmak için Tamam’a tıklayın.

Çok Satırlı Metin aracını kullanırken, metin sınırının ilk noktasını seçtikten hemen sonra [Yükseklik/Yasla/Satır aralığı/Döndürme/Stil/Genişlik/Sütunlar]: istemini fark etmiş olabilirsiniz.

Çok satırlı metnin yüksekliği, yaslaması, satır aralığı, döndürme stili veya genişliği üzerinde anında değişiklik yapmak için bu seçeneklerden herhangi birini kullanabilirsiniz.

Örneğin, metin sınırı için ilk noktayı tıklattıktan sonra, R↵ yazabilir ve ardından lastik bant çizgisiyle grafik olarak veya bir açı değeri girerek metin penceresi için bir dönüş açısı belirtebilirsiniz. Bir dönüş açısı girdikten sonra, metin sınırını seçmeye devam edebilirsiniz.

Metin Biçimlendirme Araç Çubuğunu Anlama

Metin Biçimlendirme araç çubuğu özelliklerinden birkaçını denediniz. Çeşitli ek biçimlendirme araçları mevcuttur. Bu araçların nerede olduğunu gösterir ve kullanımlarını açıklar.

Oldukça basittirler ve başka kelime işlemci programları kullandıysanız, bunların kullanımını kolay bulmalısınız. Sembol, Eğik Açı ve Genişlik Faktörü gibi birkaçı AutoCAD’e özgü olsa da, çoğu kelime işlemcilerin çoğunda ortaktır. Bakın ve gelecekte başvurmak için yararlı bulacağınızı düşündüğünüz herhangi bir araç olup olmadığına bakın.


AutoCAD Text AYARLARI
AutoCAD yazı YAZMA
AutoCAD dikey yazı yazma
AutoCAD yazı yazma kısayol
Autocad yazı PATLATMA
AutoCAD Komutları
AutoCAD yazılar görünmüyor
Autocad yazı büyütme


Semboller ve Özel Karakterler Ekleme

Metin Biçimlendirme araç çubuğu ayrıca Sembol adlı bir araç sunar. Bu araç, teknik resim ve çizimde ortak olan özel semboller eklemenizi sağlar. Sembol aracında açılan liste şeklinde sunulan sembolleri göstermektedir.

Sembol açılır listesinin altında Diğer adlı bir seçenek bulunur. Diğer seçeneğini tıklatarak, Windows Karakter Haritası iletişim kutusunu açarsınız. Ticari marka (TM) ve telif hakkı (©) sembolleri gibi karakterler genellikle Karakter Haritası iletişim kutusunda sunulan yazı tiplerinde bulunur. Sembol açılır listesinin içeriği, o anda seçili olan yazı tipine bağlıdır.

UYARI: Karakter Haritası iletişim kutusu bir Windows aksesuarıdır. Metin Biçimlendirme Sembolü araç menüsünden Diğer’i seçtiğinizde görünmüyorsa, Windows kurulum CD’nizden Karakter Eşlem’i yüklemeniz gerekebilir.

Son olarak, uygulamanız müzik, matematik, astronomi, Yunanca veya diğer sembolleri gerektiriyorsa, AutoCAD özel sembollere sahip bir dizi yazı tipi sunar. Bölümün ilerleyen kısımlarında bu yazı tipleri ve içerdikleri semboller gösterilmektedir. Bu yazı tipleriyle metin stilleri ayarlayabilir veya bunları doğrudan Metin Biçimlendirme araç çubuğunun Yazı Tipi seçeneğinden çağırabilirsiniz.

Metin Yaslama ve Osnaps

Nesne hizalama listesinin üç merkez seçeneği sunduğunu fark etmiş olabilirsiniz: Üst Merkez, Orta Merkez ve Alt Merkez. Bu seçeneklerin üçü de metnin görünümü üzerinde aynı etkiye sahiptir, ancak her biri, anlık görüntülerin metin üzerindeki etkisi üzerinde farklı bir etkiye sahiptir.

Hangi yaslama seçeneğinin seçildiğine bağlı olarak, bir metin sınırındaki sabit noktanın nerede oluştuğunu gösterir. Çok satırlı bir metin nesnesinin sınırında, Osnap Ekle ile erişebileceğiniz yalnızca bir ekleme noktası vardır.

Osnap noktası, metni tıklattığınızda metin sınırında fazladan bir kavrama noktası olarak da görünür. Az önce girdiğiniz metne tıklarsanız, artık metin sınırının üst orta kısmında bir kavrama noktasının göründüğünü göreceksiniz.

Osnap noktalarının nerede oluştuğunu bilmek, metni çiziminizdeki diğer nesnelerle hizalamak istediğinizde yardımcı olabilir. Çoğu durumda, metin sınırınızı hizalamak için tutamaçları kullanabilirsiniz, ancak Üst Orta ve Orta Merkez yaslama seçenekleri, metni diğer nesnelerle hizalamak için metninizin orta ve orta kısımlarını kullanmanızı sağlar.

Birden Çok Metin Nesnesinin Yaslamasını Değiştirme

Tek bir metin nesnesinin yaslamasını nasıl değiştirebileceğinizi gördünüz, ancak çoğu zaman birkaç metin nesnesinin yaslamasını aynı anda değiştirmeniz gerektiğini göreceksiniz.

AutoCAD bu amaçla Justifytext komutunu sunar. Bunu kullanmak için Değiştir ↑ Nesne ↵ Metni Yasla’yı seçin veya Komut isteminde Metni Yasla↵ yazın. Nesneleri seç: isteminde, değiştirmek istediğiniz metni seçin ve ardından seçiminizi onaylamak için ↵ tuşuna basın. Komut satırında aşağıdaki istemi göreceksiniz.

Metin için kullanmak istediğiniz yaslama türüne karşılık gelen harfleri girin. (Bu seçeneklerin açıklaması için bu bölümün ilerisindeki “Tek Satır Metin Nesnelerini Yaslama” kısmına bakın.) Bir seçenek girdikten sonra, seçilen metin seçilen yaslama seçeneğine uyacak şekilde değişir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir