Ekspres Araçları Kullanma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Ekspres Araçları Kullanma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

15 Ocak 2023 AutoCAD araç çubuğu geri getirme AutoCAD hızlı Çizim Teknikleri 0

Ekspres Araçları Kullanma

Üretkenliğinizi artırmak için zengin AutoCAD özelliklerini kullanabilirsiniz. Ancak verimliliğe yönelik bu yardımlarla bile, belirli durumlarda her zaman daha fazla otomatikleştirebilirsiniz. Bu bölümde size, eklenti araçlarıyla AutoCAD’i geliştirmenin bazı yollarını tanıtacağım. Menülerini ve araç çubuklarını özelleştirerek AutoCAD’i özel ihtiyaçlarınıza göre nasıl uyarlayacağınızı da öğreneceksiniz.

Öncelikle, AutoCAD dağıtım CD’sinde sağlanan AutoCAD Express araçlarını nasıl yükleyeceğinizi ve çalıştıracağınızı öğreneceksiniz. Bunu yaparak, kullanıcı gruplarından ve çevrimiçi hizmetlerden edinebileceğiniz birçok yardımcı programdan yararlanmaya hazır olacaksınız.

Ayrıca, üçüncü taraf araçlarının iş yerinizde AutoCAD’in rolünü nasıl geliştirebileceğini de göreceksiniz. Ardından, klavye makrolarını nasıl oluşturabileceğinizi ve bunları özel menülere ve araç çubuklarına nasıl dahil edebileceğinizi öğreneceksiniz. Ve son olarak, özel çizgi tiplerini ve tarama modellerini nasıl oluşturacağınızı öğreneceksiniz.

Bu bölümdeki konular aşağıdakileri içerir:

◆ Geliştirmeleri Doğrudan Kaynaktan Kullanma
◆ AutoLISP’i Çalıştırma

Geliştirmeleri Doğrudan Kaynaktan Kullanma

Bu kitaptaki öğreticiyi takip ettiyseniz, AutoCAD ile birlikte gelen birkaç eklenti programı, belki de bunların temel AutoCAD programının bir parçası olmadıklarının farkında bile olmadan zaten kullanmışsınızdır.

Bu bölümde size AutoCAD Express araçlarını tanıtacağım: bu güçlü özelleştirme ortamlarını sergileyen bir dizi AutoLISP, ARX ve VBA araçları. Express araçlarının en iyi yanı, onlardan yararlanmak için programlama hakkında hiçbir şey bilmenize gerek olmamasıdır.

O kadar çok Express aracı var ki, hepsi için adım adım talimat veremem. Bunun yerine, size daha karmaşık araçlardan bazıları hakkında ayrıntılar vereceğim ve diğerlerinin daha kısa açıklamalarını sağlayacağım.

Ekspres Araç Çubuklarını Açma

AutoCAD menü çubuğunda Express menüsüne sahip olsanız da, Express araç çubuklarını da kullanmak isteyebilirsiniz. Bunları açma adımları şunlardır:

1. AutoCAD Penceresinin üst kısmındaki araç çubuklarının sağında boş bir alan bulun. Boş bir alan görmüyorsanız, bir miktar boş alana erişebilmek için Katmanlar araç çubuğunu çizim alanına taşıyın.
2. Boş alana sağ tıklayın ve Express ET:Text’i seçin.
3. Boş alana tekrar sağ tıklayın ve Express ET:Blocks’u seçin.
4. Boş alana tekrar sağ tıklayın ve Ekspres ET:Standart’ı seçin.
5. Üç Ekspres araç çubuğu da ekranınızda olmalıdır. Gerekirse, Katmanlar araç çubuğunu AutoCAD Penceresinin üst kısmındaki yuvalanmış konumuna geri getirin.

Araç çubuğu bölgesindeki herhangi bir boş alana sağ tıklayarak ve kısayol menüsünden bir araç çubuğu seçerek Express araç çubuklarını kapatabilir ve daha sonra yeniden açabilirsiniz.

Katmanları Yönetmek için Araçlar

AutoCAD kullanıcıları arasında yapılan bir ankette Autodesk, en sık kullanılan AutoCAD özelliklerinden birinin Layer komutu olduğunu keşfetti. Sonuç olarak, AutoCAD’deki katman kontrolleri büyük ölçüde geliştirildi. Yine de, daha fazla iyileştirme için yer var. Bu bölümde tartışılan Layers II araç çubuğu, Express araçlarının bir parçası değildir, ancak ana AutoCAD programına taşınan eski bir Express araçları setidir.

İPUCU : Bu bölümde tartışılan tüm araçların klavye komut eşdeğerleri vardır. Araç çubuğundan veya açılır menüden bu araçlardan birini seçtiğinizde klavye komut adı için durum çubuğunu kontrol edin.


AutoCAD araçları
AutoCAD hızlı Çizim Teknikleri
AutoCAD menüleri
AutoCAD araç çubuğu geri getirme
AutoCAD araç çubuğu kayboldu
AutoCAD araç çubuğu ayarları
AutoCAD araç çubukları
AutoCAD Kısayolları


Ekspres Araçları Yükleme

AutoCAD’i Normal Kurulum seçeneğini kullanarak kurduysanız, AutoCAD Express araçlarını kurmamış olabilirsiniz. Neyse ki, tüm programı yeniden kurmanıza gerek kalmadan bu yardımcı programları ayrı ayrı kurabilirsiniz.

AutoCAD 2008 kurulum CD’sini CD sürücünüze yerleştirin. AutoCAD 2008 kurulum penceresini gördüğünüzde, Kurulum seçeneğinin seçili olduğundan emin olun. Pencerenin sol tarafında bir dizi numaralı adım göreceksiniz.

Adım 5, Tamamlayıcı Araçları Kur’da, AutoCAD Express Araçları seçeneğine tıklayın. Oradan kurulum talimatlarını takip edin. Express araçlarını yükledikten sonra, AutoCAD’i bir sonraki açışınızda görünürler.

Katmanları Keşfetmek için Katman Yürüyüşünü Kullanma

Başka biri tarafından üretilmiş bir dosyayla çalışırken, genellikle o dosyada katmanların nasıl kurulduğuna alışmak için biraz zaman harcamanız gerekir. Bu sıkıcı bir süreç olabilir, ancak Layer Walk Express aracı yardımcı olabilir.

Adından da anlaşılacağı gibi, Katman Yürüyüşü aracı, bir listeden adını seçerken her katmanı görsel olarak izole ederek bir dosyanın katmanları arasında “dolaşmanıza” olanak tanır. Görünür olmasını istediğiniz katmanları seçmek için Layer Walk’u kullanabilir veya geçerli katman ayarlarını etkilemeden bir çizimi keşfetmek için katmanları açıp kapatabilirsiniz.

LayerWalk iletişim kutusunu açmak için aşağıdakileri yapın:

1. Herhangi bir araç çubuğuna sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Layer II’yi seçin.
2. Layer II araç çubuğundaki Layer Walk aracına tıklayın veya Laywalk↵ girin.

Çizimdeki tüm katmanları görebilmek için listeyi genişletmek için iletişim kutusunun alt kenarına tıklayıp sürükleyebilirsiniz. LayerWalk iletişim kutusunu ilk açtığınızda, geçerli görünür katmanların seçili olduğunu görürsünüz. Kapalı olan katmanlar seçilmez. Tek bir katmana tıklayın ve AutoCAD tam olarak o katmanı görüntüler.

Katman adlarını görünür kılmak için Ctrl+tıklatarak katman ayarlarını görsel olarak ayarlamak için bu iletişim kutusunu kullanabilirsiniz. LayerWalk iletişim kutusunda ayarladığınız katman ayarlarını korumak için Çıkışta Geri Yükle’yi kapatın veya çizimin, LayerWalk iletişim kutusunu açmadan önceki katman ayarlarına geri dönmesini istiyorsanız açın. Katman durumunu kaydetmenize ve seçimi ters çevirmenize izin veren bir dizi başka seçeneği görüntülemek için katman listesine sağ tıklayın.

Nesnelerin Katman Atamasını Değiştirme

Katman Yürüyüşü aracına ek olarak, Katmanlar II araç çubuğu, nesnelerin katman atamalarını değiştiren iki araç içerir: Katman Eşleştirme aracı ve Geçerli Katmana Değiştir aracı.

Katman Eşleştirme aracı, Özellikleri Eşleştir aracına benzer, ancak yalnızca katman atamalarında çalışacak şekilde düzenlenmiştir. Bu araca tıkladıktan sonra değiştirmek istediğiniz nesneyi veya nesneleri seçin, ↵ tuşuna basın ve ardından katmanını eşleştirmek istediğiniz nesneyi seçin.

Geçerli Katmanı Değiştir aracı, bir nesnenin katman atamasını geçerli katmana değiştirir. Bu araç, bir AutoLISP yardımcı programı olarak uzun süredir var ve ondan çok yararlanacağınızı göreceksiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir