Araç Özelliklerini Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Araç Özelliklerini Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

22 Eylül 2022 AutoCAD komutları ve sembol AutoCAD properties ayarları AutoCAD tüm komutlar 0
İletim Sayfa Setleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Blokları Paletlere Sürükleyin

Araç Paletleriyle ilgili en iyi şeylerden biri, diğer çizimlerde kolayca yeniden kullanmak için blokları paletlere sürükleyebilmenizdir. Bu tatlı işlevselliği bozan tek yön, sabit kodlanmış yolların gerçekliğidir.

Blokları paletlere sürükleyerek oluşturulan araçlar, gerçek kaynak dosyalarına başvurur. Blokların başlangıçta geldiği kaynak çizim yolunu taşır, yeniden adlandırır, arşivler veya başka bir şekilde değiştirirseniz, araçlarınız çalışmaz.

Ebedi palet mutluluğunun sırrı şudur: Bloklarınızın kaynak dosyalarının nerede olduğuna dikkat edin. Bunu yapmanın en kolay yolu, paletlemek istediğiniz ilginç blokları saklama için bir veya daha fazla dosyaya aktarmaktır.

Bu dosyaları, kuruluşunuzdaki diğer kişilerin erişebilmesi için dosya sunucunuzdaki özel bir klasöre yerleştirmenizi öneririz. Blok transferini kopyala yapıştır veya tercih ederseniz WBLOCK ve INSERT ile yapın.

Bloklar bir dosyada veya belirlenen klasördeki dosyalarda toplandıktan sonra şunları yaparsınız:

1. Ctrl+2 tuşlarına basarak DesignCenter’ı açın.
2. DesignCenter paletinde, veri havuzu olarak belirlediğiniz klasöre gidin.
Bloklar, Araç Paletleri tarafından sonsuza kadar erişilebilir.
3. Söz konusu çizimi genişletin ve Blok Sembol Tablosu düğümünü seçin.
4. Araçlara dönüştürmek istediğiniz blokları doğrudan DesignCenter’dan Araç Paletlerine sürükleyin.

Oluşturduğunuz araçlar, depodaki kaynak dosyalara otomatik olarak sabit kodlanır. Dosya sunucusundaki blok klasörünün mutlak konumunu veya içeriğini hiçbir zaman bozmadığınız sürece, tüm blok araçlarınızın çalışması garanti edilir.

Peki ya blok ölçeği? Farklı ölçeklerde mi çalışıyorsunuz ve bloklarınızın buna göre ölçeklenmesine mi ihtiyacınız var? Bu sorunu çözmek için kesinlikle farklı ölçeklerde kopya bloklar oluşturmaya, hatta dinamik bir bloğa ölçek eylemi eklemeye gerek yoktur.

Araç Paletlerinde bir blok aracına sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Özellikler’i seçin. Her bloğun, nasıl ekleneceğini kontrol eden benzersiz bir takım özellikleri vardır. Bloğun bu iyi bilinen ölçeklere göre otomatik olarak boyutlandırılmasını sağlamak için Yardımcı Ölçek özelliğini Dimscale veya Plot Scale olarak değiştirin.

Scale varsayılan olarak Yok’tur, bu nedenle araç kullanıldığında otomatik ölçeklendirmenin gerçekleşmesini istiyorsanız araç özelliklerini manuel olarak değiştirmeniz gerekir.

Boyut Stillerini Paletlere Sürükleyin

Çoğu kişi, nesneleri ve hatta blokları Araç Paletlerine sürükleyebileceğinizi bilir, ancak boyut stillerini paletlere sürüklemenin faydalarının daha azı farkındadır. Bilgili kişiler bunun tam anlamıyla doğru olmadığını bilir, çünkü stilleri doğrudan paletlere sürükleyemezsiniz, bunun yerine temsili bir nesneyi sürüklemeniz gerekir, ancak efekt hemen hemen aynıdır.

Bloklarda olduğu gibi sabit kodlanmış yollar hakkında endişelenmenize gerek yoktur, çünkü boyut stilleri araçlara dönüştürüldüğünde harici dosyalara referans vermez. Bu yöntemin en çekici yanı, boyut stili araçlarının yanında görünen açılır menüdür: Birçok boyut komutuna doğrudan paletten verimli bir şekilde erişmenizi sağlar.

İşte nasıl çalıştığı:

1. Bir araç olmaya layık bir boyut stili yaratın. Bu, gelecekte birden fazla çizimde kullanmayı planladığınız bir stildir.
2. Bir çizimde tek boyutlu bir nesne oluşturun. Bu nesnenin 1. adımda oluşturduğunuz stile sahip olduğundan emin olun.
3. Boyut nesnesini bir araç paletine sürükleyin. Yeni araca sağ tıklayın ve stil adıyla yeniden adlandırın.
4. Araç özelliklerine erişin ve Açılır Seçenekler özelliği için daha fazla düğmesine (…) tıklayın. Açılır Seçenekler iletişim kutusunda bu stille asla kullanmadığınız boyut türlerinin işaretini kaldırın. Bunu yapmak, bir sonraki adımda gördüklerinizi basitleştirir. Her iki açık iletişim kutusunda da Tamam’ı tıklayın.
5. Palette görünen yeni araç, sürüklediğiniz nesneyi oluşturmak için eklemekten fazlasını yapar. Boyut aracının yanındaki açılır oka dikkat edin: Tıkladığınızda bir açılır menü görürsünüz. Aracın stilinde herhangi bir boyut nesnesi türü oluşturmak için bu açılır menüyü kullanın; doğru boyut aracını bir araç çubuğunda veya burada Araç Paletlerindeyken menülerde aramaya gerek yoktur.


AutoCAD tüm komutlar
AutoCAD Properties açma
AutoCAD properties ayarları
AutoCAD sembolleri ve Anlamları
AutoCAD Properties komutu
AutoCAD komutları ve sembolleri
AutoCAD komutları ve sembolleri PDF
AutoCAD 3D Komutları ve Anlamları


Aynı konsept, en popüler tarama desenlerinizi palete yerleştirmek için de kullanılabilir. Her zaman kullandığınız bir desenle çiziminizde bir tarama deseni nesnesi seçin ve paletinize sürükleyin.

Bunu yapmak deseni, açıyı, aralığı, katmanı, rengi vb. ileride kullanmak üzere kaydeder. Tarama yapmanız gerektiğinde, paletten tarama desenini seçin ve sürükleyin. çiziminizde doğru yere sihir gibi çalışır! Paletlerinizi uygun şekilde ayarlamak için zaman ayırmak, uzun vadede çok zaman kazandırır.

Araç Özelliklerini Düzenleme

Size araçlarla sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmaktan bahsetmeden önce, bu bölümde bahsedeceğimiz menü kodlarına dostça bir genel bakış sunmaya kendimizi mecbur hissediyoruz.

Artık araçlardan en iyi şekilde yararlanmak için bu iş halledildiğine göre, onların özelliklerini düzenlemeniz gerekiyor; araç tıklandığında yürütülen makroya buradan erişebilirsiniz. Bazı durumlarda, bir nesneyi Araç Paletlerine sürüklemek yeterli değildir ve aracın istediğiniz gibi davranmasını sağlamak için daha fazla özelleştirme yapmanız gerekir.

Örneğin, belirli bir genişlikte bir çoklu çizgi çizen bir araç oluşturmak istediğinizi varsayalım. Bir çoklu çizgiyi Araç Paletlerine sürüklemek yalnızca genel bir çizim aracı oluşturur. Daha spesifik özelleştirme eklemek için araç özelliklerini düzenlemeniz gerekir. 

1. Bir çoklu çizgi çizin. Çoklu çizgiyi Araç Paletlerine sürüklediğinizde yeni bir araç belirir.
2. Yeni araca sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Özellikler’i seçin.
3. Ad metin kutusuna şunu yazın: Çoklu Çizgi 1 ̋ Genişlik.
4. AutoCAD 2007’de, Use Flyout özelliğini Hayır olarak değiştirin. Bu, Komut Dizesi özelliğini etkinleştirir. Açılır pencere etkinleştirildiğinde, araç genel kalır ve özel komut dizesi mümkün değildir.
Komut dizesinde varsayılan olarak ^C^C_pline yazıyor. Bu makro İngilizce olarak şöyle okunur: PLINE komutunu geçerli dilde yerelleştirmeden önce iki kez iptal edin (komut isteminde olduğunuzdan emin olmak için) ve ardından yürütün. Paletlerinizi başka bir dilde kullanmayı asla planlamıyorsanız, alt çizgiyi kaldırabilirsiniz; komut iyi çalışacaktır. AutoCAD pek çok farklı dilde sunulduğundan, tüm komutların başında bir alt çizgi bulunur. Komutları iptal etmek için Ctrl+C kullandığımız zamanlardan beri AutoCAD’i uzun süredir kullanan bir çoğunuzun ^C’ye aşina olması gerekir.
PLINE komutunu kullanırken, seçenekleri seçmeden önce ekranda bir başlangıç ​​noktasına tıklamanız gerekir. Bunun makro karşılığı ters eğik çizgidir: Kullanıcı girişi için duraklama anlamına gelir. Artık komut dizesini kodlamaya yetecek kadar bilginiz var.
5. Komut Dizesi özelliğini yazın. Bu, iki kez iptal, yerelleştirme ve PLINE yürütme, Enter, kullanıcı girişi için duraklatma, Genişlik seçeneği, Enter, 1 (inç), Enter, 1 (inç), Enter anlamına gelir. 
6. Araç Özellikleri iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın ve yeni komutunuzu deneyin. Daha fazla uzatmadan geniş poliller çizmenizi sağlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir