Koordinatları Eşleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Koordinatları Eşleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

16 Eylül 2022 AutoCAD koordinat giremiyorum AutoCad koordinat gösterme AutoCAD koordinat komutu AutoCAD koordinat yazdırma komutu 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Malzemeleri Bağlamanın Akıllı Yolları

Tek bir nesneye veya nesne ve/veya yüz seçimine bir malzeme mi eklemek istiyorsunuz, yoksa katmanlara göre elle mi tutturmak istiyorsunuz? Her yöntemin artıları ve eksileri vardır. Size uygun yöntemi seçin.

Katmana Göre Ekleme

Düzenli, düzenli, düzenli insanlar tarafından en sık seçilen yöntem. Malzemeleri katmanlara eklemek en güçlü yöntemdir, ancak planlama gerektirir. Farklı katmanlarda ayrı malzemeler gerektiren tüm parçalarla sonuçlanabilmek için modelleme yaparken önceden düşünmüş olmanız gerekir. Bu sizseniz, tebrikler. Çoğu insan hibrit bir yaklaşım kullanır.

Malzemeler kontrol panelinde Katmana Göre Ekle düğmesi olarak bulunabilen MATERIALATTACH komutunu kullanın. Sol bölmedeki malzeme simgelerini Malzeme Ekleme Seçenekleri iletişim kutusunun sağ bölmesindeki simgelere sürükleyin.

Bu komutu kullanmadan önce eklemek istediğiniz malzemeleri yüklemeniz gerekecek, planlama hakkında ne demek istediğimizi anladınız mı?

Nesneye Göre Ekleme

En bariz yöntem, değil mi? Araç paletlerinden bir malzemeyi sürükleyin ve sezgisel olarak eklemek için bir nesnenin üzerine bırakın. Bu hem kolay hem de tehlikelidir. Sürüklerken ve gelişigüzel bir şekilde bırakırken bir malzemeyi yanlış nesneye eklemek kolaydır.

Bu tehlikelerden kaçınmak için, Araç paletlerinde bir malzeme aracına tıklayın ve ardından bir nesne seçimi yapın ve Enter’a basın. Bu yöntem, bir seçimdeki birden çok nesneye malzeme ekleyebilme avantajına sahiptir.

Öte yandan, malzemeleri özelleştiriyorsanız, sonraki doğal adım Malzeme paleti araç çubuğundaki Nesnelere Malzeme Uygula düğmesini tıklamaktır.

Yüzlerce nesneye malzemeleri tek tek eklerseniz, bu yöntem sıkıcı ve yavaş olabilir. Malzemeleri katman katman yapıştırmak için biraz zaman harcamak gerçekten buna değebilir.

Yüze Ekleme

Genellikle istisnai durumlarda kullanılır. Halihazırda iyi bir malzeme uygulanmış bir nesnenin bir yüzeyinde farklı bir malzeme istiyorsunuz. Nesneyi iki parçaya bölmek ve muhtemelen parçaları iki farklı katmana yerleştirmek yerine, malzemeyi söz konusu yüze yapıştırın. Yüz başına malzeme takmak çok daha fazladır.

Yüz başına eklemek için tek ihtiyacınız olan bir alt nesne seçimidir. Ctrl tuşunu basılı tutun ve bir veya iki yüz seçin. Ardından, Malzemeler paletinde malzemenin yuvasına sağ tıklayın ve Malzemeyi Seçime Uygula’yı seçin.

Materyalleri Diğer Programlardan Dönüştürme

AutoCAD’in önceki bir sürümünden, tanımlanmış malzemelere sahip eski bir çizim açarsanız, onu AutoCAD 2007’de enfiye haline getirmek için CONVERTOLDMATERIALS komutunu kullanın. Ayrıca, her şeyi sağlamak için 3DSIN komutunu kullanarak bir 3ds dosyası içe aktardıysanız bunu yapın. 

Tanımlanmış malzemeleri olan eski bir çizimi açıyorsanız, bitmap’lerde veya dokularda olduğu gibi haritaları da olabilir. Her halükarda, şimdi bu haritaları kaçırıyorsunuz çünkü sonuçta bunlar açtığınız çizim dosyasının bir parçası değil, ayrı dosyalar. Malzemelerin doğru bir şekilde oluşturulabilmesi için bağımlı haritalarının nerede olduğunu bilmeleri gerekir.

Bunu nasıl düzelteceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

1. Seçenekler komutunu kullanın ve Dosyalar sekmesini seçin.
2. Aşağı kaydırın ve Doku Haritaları Arama Yolu’nu genişletin. Ekle’yi ve ardından Gözat’ı tıklayın.
3. Doku görüntü dosyalarının bulunduğu haritalar klasörünü bulun ve doku arama yoluna ekleyin. Tamam’ı tıklayın.


AutoCAD koordinat yazdırma komutu
AutoCad koordinat gösterme
AutoCAD koordinat giremiyorum
AutoCAD koordinat komutu
autocad x y koordinatları değiştirme
Autocad toplu koordinat atma
Autocad koordinat nokta atma
AutoCAD koordinat ayarları


Görselleştirme ihtiyaçlarınız için AutoCAD yerine Autodesk VIZ ve/veya 3ds Max kullanmayı planlıyorsanız, çizimlerinizi başka bir dosya formatına aktarmanıza gerek yoktur. Autodesk ürünlerinin çoğu (tümü olmasa da) DWG formatını okuyabilse de, yalnızca çağdaşları birbirini anlayabilir. Başka bir deyişle, AutoCAD 2007 tarafından yazılmış yerel DWG dosyalarını açmak istiyorsanız 3ds Max 8 veya VIZ 2007’ye ihtiyacınız var.

AutoCAD ile VIZ ve/veya 3ds Max kullanmayı planlıyorsanız, materyallerin çeviride korunduğunu duymaktan memnun olacaksınız. 3ds Max 8 kullanıcıları, DWG 2007 dosyalarını okumak için ücretsiz RealDWG 2007 uzantısını indirmelidir.

Diğer küçük bilgiler: AutoCAD’in Gerçekçi gölgelendiriciyi kullanan malzemeleri, Mimari malzemelere dönüştürülür. Gelişmiş gölgelendiriciyi kullanan malzemeler Standart malzemelere dönüştürülür. AutoCAD’den gelen tüm nesnelere gerçek dünya haritalama koordinatları uygulanır.

Dokular

Dokular, kesin olması için haritalar veya bitmapler olarak da bilinir. Bitmapler, resimler için 2 dolarlık bir kelimedir, ancak doların devalüasyonu ile belki de şimdi 20 dolarlık bir kelime olmalıdır. Bitmapler, birer resim olarak, doğal olarak, AutoCAD’de geometri boyunca nasıl esnetileceğinin söylenmesi gereken piksellerden oluşur. Bu gerdirme ve muhtemelen yinelenen (döşeme olarak bilinir) işleme, piksellerin geometri üzerinde düzenlenmesine eşleme denir.

Sığdırmak için Ölçeklendirilmiş Koordinatları Eşleme

Nesneler, AutoCAD’de otomatik olarak atanan eşleme koordinatlarını alır. Haritalama, görüntülerin geometriye göre ne kadar ölçekleneceğini ve/veya döşeneceğini bilmek için bir koordinat sistemine ihtiyaç duyar.

X, Y ve Z harfleri zaten filozof Descartes tarafından, 3B uzayın birincil eksenlerini temsil etmek için adaşı Kartezyen koordinat sisteminde alınmış; haritalama koordinat sistemi tanrıları diğer harfleri aramak zorundaydı.

Daha iyi bir şey düşünemedikleri için, U, V, W, X, Y, Z’de olduğu gibi diğer harflerden önce gelmelerinin açık nedeni ile eşleme koordinat uzayını temsil etmek için U, V ve W’yi seçtiler. Bu arada, bu UVW’nin XYZ uzayından farklı bir tür uzay olduğunu hatırlamanın iyi bir yolu. UVW alanı, XYZ uzayında bulunan nesnelerin yüzeyindedir. Anladın mı?

Genellikle AutoCAD’de, UVW koordinatlarının varsayılan olarak atanma şeklinden memnun olmadığınızda haritalama konusunda endişelenirsiniz. İki olası suçlu vardır: malzeme ve nesnenin kendisi. Bunlardan, malzeme daha olası şüphelidir.

1. Malzeme paletini açmak için MAT komutunu kullanın.
2. Haritalama doğru görünmediği için mutluluğunuzu bozan söz konusu malzemeyi seçin.
3. Malzeme paletinde “Bitmap’in ölçek/döşeme, ofset, döndürme değerlerini ayarla” düğmesini tıklayın. Bu bir ağız dolusuydu.
4. Varsayılan olarak, dokular ölçeklenecek şekilde ayarlanmıştır ve hiçbir birim ayarlanmasa bile doku tekrarlanır. Çoğu durumda, istediğiniz bu değildir. Örneğin, üzerinde bir sanat eseri olan ve tekrar etmeden görmek istediğiniz bir resim çerçevesi yaptığınızı varsayalım.
5. Bitmap’i Ayarla iletişim kutusundaki Nesneye Sığdır radyo düğmesini tıklayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir