Koordinatları Belirtme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Koordinatları Belirtme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

4 Kasım 2022 AutoCAD başlangıç noktası belirleme Autocad koordinat göstermek 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Uzaklıkları Koordinatlarla Belirtme

Ardından, belirli bir ölçekte bir kapının plan görünümünü (üstten görünüm) çizmek için Çizgi komutuyla devam edeceksiniz. Daha sonra, gelecekteki alıştırmalarda kullanmak için çizimi yeniden boyutlandıracaksınız. Kapı 3.0 birim uzunluğunda ve 0.15 birim kalınlığında olacaktır. Metrik kullanıcılar için kapı 9 birim uzunluğunda ve 0,5 birim kalınlığında olacaktır. AutoCAD’de bu kesin mesafeleri belirlemek için, göreli kutupsal koordinatları veya Kartezyen koordinatlarını kullanabilirsiniz.

Kutupsal Koordinatları Belirtme

Seçtiğiniz son noktanın sağına 3 (veya 9 metrik) birimlik tam mesafeyi girmek için aşağıdakileri yapın:

1. @3<0 yazın. Metrik kullanıcıları @9<0 yazmalıdır. Siz yazarken, harfler Komut isteminde görünür.
2. ↵ tuşuna basın. Seçtiğiniz ilk noktadan başlayarak 3 birim sağında biten bir çizgi belirir. Az önce göreceli bir kutupsal koordinat girdiniz.

Girdiğiniz “at” işareti (@) AutoCAD’e belirttiğiniz koordinatın seçtiğiniz son noktadan olduğunu söyler. 3 (veya 9 metrik) mesafedir ve küçüktür sembolü (<) AutoCAD’e çizginin çizileceği açıyı belirlediğinizi söyler. Son kısım, bu durumda 0° için 0 olan açının değeridir. Bu, mesafeleri ve yönleri AutoCAD’e iletmek için kutupsal koordinatların nasıl kullanılacağıdır.

Açılar, 0°’nin soldan sağa yatay bir yön, 90° düz yukarı, 180° sağdan sola yatay olduğu, vb. gösterilen sisteme göre verilir. Kesin olmasını istiyorsanız, dereceyi, dakikayı ve yay saniyesini belirtebilirsiniz.

Göreli Kartezyen Koordinatları Belirtme

Bir sonraki doğru parçası için, kesin mesafeleri belirtmek için başka bir yöntem deneyelim:

1. @0,0.15↵ girin. Metrik kullanıcıları @0,0.5↵ girmelidir. Son satırın bitiş noktasının üzerinde kısa bir çizgi belirir. @ yine AutoCAD’e belirttiğiniz koordinatın seçilen son noktadan olduğunu söyler. Ama bu örnekte mesafeyi X ve Y değerleriyle veriyorsunuz. Önce X mesafesi, 0, ardından virgül ve ardından Y mesafesi, 0.15 verilir. Bu, bağıl Kartezyen koordinatlarda mesafelerin nasıl belirleneceğidir.

2. Girin@-3,0↵.Metricusersshouldenter@-9,0↵.Bu mesafe,X,Ydeğerlerinde de bulunur, ancak burada X mesafesini belirtmek için negatif bir değer kullanırsınız.
Kartezyen koordinat sisteminde pozitif değerler soldan sağa ve aşağıdan yukarıya doğrudur. (Bunu lise geometri sınıfınızdan hatırlayabilirsiniz!)

Sağdan sola doğru bir çizgi çizmek istiyorsanız, negatif bir değer belirlemelisiniz. Çizimin kökeninin nerede olduğunu bilmek de yararlıdır. Yeni bir çizimde, orijin veya koordinat 0,0, çizimin sol alt köşesindedir.

3.TypeC↵.ThisCstandsfortheClosecommand.Itclosessequenceoflinesegments.Bir satır dizisinin ilk ve son noktalarını birleştirenAline çizilir ve Line komutu sonlandırılır.

Lastik bant çizgisi de kaybolur ve size AutoCAD’in çizgi parçalarını çizmeyi bitirdiğini bildirir. Aynı zamanda klavyeden mesafeyi girerken yönü belirtmek için lastik bant çizgisini de kullanabilirsiniz. Yaklaşan “Mesafeleri Girmenin Hızlı Yolu” kenar çubuğuna bakın.


AutoCAD koordinat komutu
Autocad koordinat gösterme
Koordinatları autocad e aktarma
AutoCAD koordinat bulma
AutoCAD koordinat giremiyorum
AutoCAD koordinat yazdırma
AutoCAD başlangıç noktası belirleme
AutoCAD koordinat ayarları


İmleç Modlarını Yorumlama ve Komut İstemlerini Anlama

AutoCAD ile başarılı bir şekilde çalışmanın anahtarı, sizinle nasıl etkileşime girdiğini anlamaktır. Bu bölüm, AutoCAD’in sizden girdi isteme yollarından bazılarına aşina olmanıza yardımcı olacaktır. Komut penceresindeki mesajların formatını anlamak ve ekrandaki diğer olayları tanımak programı daha kolay öğrenmenize yardımcı olacaktır.

İmleç Modlarını Anlama

Komut penceresi size mesajlar konusunda yardımcı olduğundan, imleç ne yapmanız gerektiği konusunda size ipuçları verir. İmlecin çeşitli modlarını gösterir ve her modun rolünün kısa bir açıklamasını verir.

Standart imleç, AutoCAD’in talimatları beklediğini söyler. Bu imleci gördüğünüzde tutamaçları kullanarak nesneleri de düzenleyebilirsiniz. Tutamaçlar, seçildiklerinde nesnelerin uç noktalarında ve orta noktalarında görünen karelerdir. (Bunları diğer grafik programlarından çalışma noktaları olarak biliyor olabilirsiniz.)

AutoCAD nokta girişi beklediğinde Nokta Seçimi imleci görünür. Ayrıca bir lastik bantlama hattı ile birlikte görünebilir. Bir noktayı tıklayabilir veya klavyeden bir koordinat girebilirsiniz.

Nesne Seçimi imleci, nesneleri tıklatarak veya mevcut nesne seçimi seçeneklerinden herhangi birini kullanarak seçmeniz gerektiğini söyler.

Osnap (nesne yakalama) işaretçisi, bir osnap başlattığınızda Nokta Seçimi imleciyle birlikte görünür. Osnaps, bir nesne üzerindeki uç noktalar veya orta noktalar gibi belirli noktaları doğru şekilde seçmenize olanak tanır.

İzleme vektörü, Polar İzleme veya Nesne Yakalama İzleme özelliğini kullandığınızda görünür. Polar İzleme, ortogonal çizgiler çizmenize yardımcı olur ve Nesne Yakalama İzleme, uzaydaki bir noktayı mevcut nesnelerin geometrisine göre hizalamanıza yardımcı olur. Object Snap Tracking, osnaps ile birlikte çalışır.

İPUCU : Deneyimli bir AutoCAD kullanıcısıysanız, tüm ekranı geçen eski tarz artı imlecini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Seçenekler iletişim kutusunu açmak için Araçlar – Seçenekler’i seçin ve ardından Görüntü sekmesine tıklayın.

İletişim kutusunun sol alt tarafındaki Artı Boyutu seçeneğini 100’e ayarlayın. İmleç, AutoCAD’in önceki sürümlerinde olduğu gibi görünür. Seçenek adından da anlaşılacağı gibi, artı işareti boyutunu ekranın istediğiniz yüzdesine ayarlayabilirsiniz. Varsayılan yüzde 5’tir.

Komut Seçeneklerini Seçme

AutoCAD’deki birçok komut, size genellikle Komut penceresinde bir bilgi istemi şeklinde sunulan çeşitli seçenekler sunar. Bu bölüm, AutoCAD’in istemlerinin biçimini göstermek için Arc komutunu kullanır.

Genellikle, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir kat planı çiziminde, kapı dönüş yönünü belirtmek için bir yay çizilir. Şekil 2.9, mimari tarzdaki çizimlerde kullanılan diğer standart sembolleri içeren bir çizimi göstermektedir.

Burada, önceki alıştırmada başladığınız kapı için yayı çizeceksiniz:

1. 2B Çizim kontrol panelindeki Yay aracına tıklayın. Yayın başlangıç ​​noktasını belirtin veya [Merkez]: istemi görünür ve imleç Nokta Seçim moduna geçer.

Bunu inceleyinYayın başlangıç ​​noktasını belirtin veya [Merkez]:istem.Başlangıç ​​noktası iki seçenek içerir. Varsayılan seçenek, istemin ana bölümünde belirtilen seçenektir. Bu durumda, varsayılan seçenek yayın başlangıç ​​noktasını belirlemektir. Başka seçenekler varsa, bunlar köşeli parantez içinde gösterilir.

Yay komutunda, köşeli parantez içinde Merkez kelimesini görürsünüz ve isterseniz yayınınızı başlangıç ​​noktası yerine bir merkez noktası seçerek de başlatabileceğinizi söylersiniz. Birden fazla seçenek varsa, parantez içinde görünürler ve eğik çizgilerle (/) ayrılırlar. Varsayılan, AutoCAD’in aksini söylemediğiniz sürece kullanmayı düşündüğünüzü varsaydığı seçenektir.

2. Merkez seçeneğini seçmek için C↵ yazın. Yayın merkez noktasını belirtin: istemi görünür. Merkez kelimesinin tamamını değil, yalnızca C’yi yazmanız gerektiğine dikkat edin.

İPUCU Komut penceresinde bir dizi seçenek gördüğünüzde, bunların büyük harf kullanımına dikkat edin. Sorulara klavyeyi kullanarak yanıt vermeyi seçerseniz, bu seçeneği belirlemek için girmeniz gereken tek şey bu büyük harflerdir. Bazı durumlarda, LAyer ve LType gibi aynı harfle başlayan iki seçeneği ayırt etmek için ilk iki harf büyük yazılır.

3. Kapının sol üst köşesine yakın olan yayın merkezini temsil eden bir nokta seçin (bkz. Şekil 2.10). Yayın başlangıç ​​noktasını belirtin: istemi görünür.

4. @3<0↵ yazın. Metrik kullanıcıları @9<0↵ yazmalıdır. Yayın bitiş noktasını belirtin veya [Açı/akor Uzunluğu]: istemi görünür.

5. Fareyi hareket ettirdiğinizde, seçtiğiniz merkez noktanın 3 birim sağındaki bir noktadan başlayan ve o merkez etrafında dönen geçici bir yay belirir. (Metrik kullanıcıları, merkez noktanın sağından 9 birim çıkan geçici yayı göreceklerdir.)

İstemin gösterdiği gibi, artık üç seçeneğiniz var. Bir açı, kiriş uzunluğu veya yayın bitiş noktası girebilirsiniz. Yayın bitiş noktasını belirtmek için komut istemi varsayılanı, yayın bitiş noktasını seçer.

Yine, imleç Nokta Seçim modundadır ve size nokta girişi beklediğini söyler. Bu varsayılan seçeneği seçmek için, ekranda uç noktayı istediğiniz yeri gösteren bir nokta seçmeniz yeterlidir.

6. İmleci, yayın merkezinden dikey bir yönü gösterecek şekilde hareket ettirin. Polar Tracking vektörünün dikey konuma geçtiğini göreceksiniz.

7. Polar Tracking vektörünün dikey konumda olduğu herhangi bir konumu tıklayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir