Genel Görünümü Alma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Genel Görünümü Alma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

20 Ocak 2023 AutoCAD 2D kesit alma komutu AutoCAD kesit alma örnekler 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Hızlı Özelleştirme Turu Yapmak

AutoCAD’i çalışma biçiminize uyarlamanın en doğrudan yolu, araç çubuklarını özelleştirmektir. AutoCAD, yeni kullanıcılara Özel Kullanıcı Arayüzü iletişim kutusu aracılığıyla özelleştirme için kolay bir yol sunar. Bu iletişim kutusuyla yeni araç çubukları oluşturabilir, araçları özelleştirebilir ve hatta yeni simgeler oluşturabilirsiniz. Klavye kısayolları da oluşturabilirsiniz.

Ayaklarınızı ıslatmak için Çizim araç çubuğuna bir araç eklemeyi deneyin:

1. Hala açıksa Çalışma Alanı Ayarları iletişim kutusunu kapatın.
2. Panodaki kontrol panellerinden herhangi birine sağ tıklayın ve ardından gösterildiği gibi Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunu açmak için kısayol menüsünün alt kısmındaki Komutları Özelleştir’i seçin. Bu iletişim kutusunda beş grup görüyorsunuz: Tüm CUI Dosyalarındaki Özelleştirmeler, Komut Listesi, Önizleme ve Özellikler.
3.ÖzelleştirmelerInAllCUIFiles grubunda, Pano Panelleri listesini genişletin ve ardından 2B Çizim’i seçin. Önizleme grubunda 2B Çizim kontrol panelinin bir görünümü görünür. Diğer simgelerin küçük resim örnekleriyle birlikte 2B Çizim kontrol paneli simgesini görüntüleyen bir Düğme Görüntüsü grubu görünür. Kontrol paneli için simgeyi özelleştirebileceğiniz yer burasıdır.
4. 2B Çizim listesini genişletin ve Satır 1, Satır 2 ve <PANEL AYIRICI> etiketli üç öğe daha görürsünüz. 2D Draw kontrol panelindeki iki sıra araca erişmenizi sağlar.
5. Satır 1 listesini genişletin. 2B Çizim kontrol panelinin üst satırında görünen araçların bir listesini görürsünüz.
6. Komut Listesi grubunda listeyi aşağı kaydırın ve Dimension, Linear öğesini bulun ve seçin. Bu Lineer Dimension komutudur. Linear’ı seçtiğinizde, Properties grubu Linear komutunun özelliklerini görüntüler. Önizleme grubu, Düğme Görüntüsü grubunu gösterecek şekilde değişir ve gösterildiği gibi Doğrusal Boyut simgesini görürsünüz.
7. Komut Listesi grubundaki Boyut, Doğrusal öğesine tıklayın ve Tüm CUI dosyalarındaki Özelleştirmeler grubuna sürükleyin, ancak henüz fare düğmesini bırakmayın. Öğeyi Tüm CUI Dosyalarındaki Özelleştirmeler grubundaki araç adlarının üzerine sürüklerken, bir çubuk size sürüklenen öğenizin nerede görüneceğini söyler. Çubuğu nereye yerleştirdiğinize bağlı olarak liste yukarı veya aşağı kayabilir. Bu, çubuğu listenin o anda görüntülenmeyen bir alanına yerleştirmenize izin vermek içindir.
8. Çubuğu Çizginin hemen altına yerleştirin ve fare düğmesini bırakın. Dimension, Linear, listede Line’ın altında görünür.
9. Tamam’ı tıklayın. Biraz disk etkinliği göreceksiniz ve bir an sonra 2B Çizim kontrol panelinde Çizgi aracının hemen sağında Ölçümlendirme, Doğrusal aracı beliriyor.

2D Draw kontrol paneline bir komut eklediniz. Herhangi bir kontrol paneline, araç çubuğuna veya menü çubuğu menüsüne herhangi bir komut eklemek için bu adımları takip edebilirsiniz.

Şimdi fikrinizi değiştirdiğinizi ve Dimension, Linear’ı Çizim araç çubuğundan kaldırmaya karar verdiğinizi varsayalım. İşte nasıl yapıldığı:

1. 2B Çizim kontrol paneline sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Komutları Özelleştir’i seçin.
2. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunun Tüm CUI Dosyalarındaki Özelleştirmeler grubunda, Pano Panelleri listesini genişletin ve daha önce eklediğiniz Dimension, Linear komutuna ulaşmak için daha önce yaptığınız gibi listeyi genişletmeye devam edin.
3. Ölçümlendirme, Doğrusal’a sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Kaldır’ı seçin. Dimension, Linear komutu listeden kaldırılır.
4. İletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın.

Dimension, Linear, 2B Çizim kontrol panelinden kaldırıldı. Az önce gördüğünüz gibi, bir araç çubuğuna araç eklemek, uygun öğeyi tıklayıp bir listeden diğerine sürüklemekten ibarettir. Araçları kaldırmak için araç çubuğuna sağ tıklayın ve Kaldır’ı seçin.

Çok daha ileri gitmeden önce, Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusu ve nasıl çalıştığı hakkında biraz daha bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Her grubun, araç çubuğu araçları listesinden bireysel aracın simgesine kadar AutoCAD arayüzünün farklı öğelerini nasıl gösterdiğini kısaca gördünüz. Nasıl organize edildiğini görmek için her bir gruba bağımsız olarak bakalım.


AutoCAD Klasik görünüme çevirme
AutoCAD kesit alma örnekleri pdf
Autocad kesit alma örnekleri
AutoCAD 2D kesit alma komutu
AutoCAD Klasik görünüme çevirme 2023
AutoCAD kesit alma komutu
AutoCAD sekme kayboldu
AutoCAD arayüz değiştirme


Genel Görünümü Alma

Panoya sağ tıklayarak Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunu ilk açtığınızda, Tüm CUI Dosyalarındaki Özelleştirmeler grubunda AutoCAD arayüz öğelerinin bir listesini gördünüz. Listedeki her arabirim öğesi, öğe için ayrı ayrı komutlara ulaşmak üzere genişletilebilir.

Örneğin, Araç Çubuğu listesini genişletirseniz, tüm AutoCAD araç çubukları kullanılabilir. Bir araç çubuğunu genişlettiğinizde, araç çubuğunda bulunan komutlar görüntülenir. Daha önce gördüğünüz gibi, pano kontrol panellerine erişmek için Pano Paneli listesini genişletebilirsiniz. Tüm CUI Dosyalarındaki Özelleştirmeler grubundaki tüm arabirim öğelerini, içeriklerinin kısa bir açıklamasıyla birlikte listeler.

Arayüz öğelerinden herhangi birini özelleştirebilirsiniz. Örneğin, yeni klavye kısayolları oluşturmak istiyorsanız, Klavye Kısayolları listesini genişletebilir ve yeni kısayollar ekleyebilir veya var olanları düzenleyebilirsiniz.

Seçenekleri eklemek veya silmek için herhangi bir öğeye sağ tıklayın. Bir öğeye tıklarsanız, özellikleri, öğenin işlevini değiştirebileceğiniz Özellikler grubunda görünür. Çizim araç çubuğuna Boyut, Doğrusal boyut komutunu eklediğiniz gibi, bir komutu tıklatıp Menüler listesi altındaki menülerden birine sürükleyerek buraya bir komut ekleyebilirsiniz.

Tüm CUI Dosyalarındaki Özelleştirmeler başlık çubuğunda da bazı seçenekler görürsünüz. Bu seçenekler, bu grupta görüntülenenler üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar. Ayrıca CUI dosyalarını buradan yükleyebilir ve kaydedebilirsiniz.

Komut Listesindeki Komutları Bulma

Komut Listesi grubunun AutoCAD’deki tüm komutları nasıl içerdiğini zaten gördünüz. Ayrıca, bu öğeleri tıklayıp Tüm CUI Dosyalarındaki Özelleştirmeler grubundaki seçeneklere sürükleyebileceğinizi de gördünüz. Bu liste ayrıca, araç çubuklarında gördüğünüz açılır listeler olan önceden tanımlanmış makroları, araç çubukları için kullanılan simgeleri ve Kontrol Öğelerini içerir.

Katman araç çubuğundaki Katman açılır listesi, bir Kontrol Öğesi örneğidir. Özellikler ve Stiller araç çubuklarındaki açılır listeler de Kontrol Öğelerine örnektir. Komut Listesi grubunda bir öğe seçtiğinizde, Özellikler grubundaki özelliklerini veya Düğme Görüntüsü grubundaki simgesini veya her ikisini birden görürsünüz. Bunun istisnası, düzenlenebilir özelliği olmayan Kontrol Öğeleridir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir