Katmanları Adlandırma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Katmanları Adlandırma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

15 Kasım 2022 AutoCAD freeze komutu AutoCAD Layer açma komutu Layer properties listeleme sorunu 0
İletim Sayfa Setleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Katmanları Adlandırma

Bir önceki bölümde, bir katmanın adını kullanarak bir katman özelliği filtresinin nasıl oluşturulacağını gördünüz. Katmanları dikkatli bir şekilde adlandırırsanız, onları güçlü bir katman yönetim aracı olarak kullanabilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki listede olduğu gibi, kat planı verileri ile tavan planı verilerini kolayca tanımlamanıza yardımcı olmak için katman adlarının ayarlandığı bir çiziminiz olduğunu varsayalım:

◆ A-FP-DUVAR-SÖVESİ
◆ A-FP-RÜZGAR SÖZÜ
◆ A-CP-RÜZGAR-BAŞI
◆ A-CP-KAPI-BAŞI
◆ L-FP-BORDÜR
◆ C-FP-ELEV

Katman adındaki ilk karakter o katmanla ilgili disiplini belirtir: Mimari için A, peyzaj için L, sivil için C vb. Bu örnekte, iki FP karakterini içeren adlara sahip katmanlar, kat planı katmanlarını belirtir. CP, tavan planı bilgilerini belirtir.

İPUCU : Bu katman örnekleri, genel olarak Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) tarafından geliştirilen bir katman adlandırma kuralına dayanmaktadır. Bu örnekte görebileceğiniz gibi, katmanları dikkatli bir şekilde adlandırmak onları yönetmenize yardımcı olabilir.

Disiplinlerine bakılmaksızın, yalnızca kat planlarıyla ilgili olan katmanları izole etmek istiyorsanız, Katman Filtresi Özellikleri iletişim kutusunun Ad sütununa FP* yazın. Ardından, Filtre Adı metin kutusuna Kat Planı girerek bu katman özelliği filtresine Kat Planı adını verebilirsiniz.

Kat Planı katman özellikleri listesini oluşturduktan sonra, Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunun sağ tarafındaki filtre listesinden Kat Planı’nı seçebilirsiniz ve yalnızca üçüncü ve dördüncü karakterleri FP harflerini içeren adlara sahip katmanlar katmanlar listesinde görünür.

Dokunmak istemediğiniz katmanlar arasında gezinmek zorunda kalmadan tüm bu katmanları kapatabilir, renk atamalarını değiştirebilir veya diğer ayarları hızla değiştirebilirsiniz. Diğer katman gruplarını izole etmek için başka filtre özellikleri oluşturabilirsiniz. AutoCAD, kısayol menüsündeki Sil seçeneğini kullanarak silene kadar bu filtre listelerini ileride kullanmak üzere saklar. (Özellikler filtresinin adına sağ tıklayın ve Sil’i seçin.)

FP* örneğinde, soru işaretleri (??) AutoCAD’e katman adındaki ilk iki karakterin herhangi bir şey olabileceğini söyler. FP, AutoCAD’e katman adının adın bu iki yerinde F ve P içermesi gerektiğini söyler. Sondaki yıldız işareti (*), AutoCAD’e kalan karakterlerin herhangi bir şey olabileceğini söyler.

Soru işaretleri ve yıldız işareti, joker karakterler olarak bilinir. Hem Unix hem de Windows işletim sistemleri için yaygın olarak kullanılan filtreleme araçlarıdır.

Bir çizimdeki katman sayısı arttıkça, katman filtrelerinin vazgeçilmez bir araç olduğunu göreceksiniz. Ancak, katman filtrelerinin başarılı bir şekilde kullanılmasının, dikkatli bir katman adlandırma kuralına bağlı olabileceğini unutmayın. Mimari planlar üretiyorsanız, AIA katmanlama yönergelerini dikkate almak isteyebilirsiniz.

İPUCU : Katman ayarlarını yönetmenize yardımcı olacak bazı ek araçlara göz atın.

Çizgi Tiplerini Katmanlara Atama

Gizli çizgileri, orta çizgileri, çit çizgilerini veya diğer sürekli olmayan çizgileri göstermek için sıklıkla farklı çizgi tipleri kullanmak isteyeceksiniz. Bir katmana bir renk ve bir çizgi tipi atayabilirsiniz. Ardından Uluslararası Standardizasyon Örgütü’nü (ISO) ve inşaat işlerinde gaz ve su hatlarını veya bir duvar boşluğundaki keçe yalıtımını göstermek için kullanılabilecek çizgiler dahil olmak üzere karmaşık çizgi tiplerini görürsünüz.

AutoCAD,  gösterildiği gibi birkaç çizgi tipiyle gelir. ISO çizgi tipleri, çizilen belirli çizgi genişlikleri ve çizgi tipi ölçekleriyle kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Örneğin, 0,5 mm’lik bir kalem genişliği kullanıyorsanız, çizimin çizgi tipi ölçeğini de 0,5’e ayarlayın. Kendi çizgi tiplerinizi de oluşturabilirsiniz.


AutoCAD Layer
AutoCAD Layer kaydetme
AutoCAD görünmeyen layer
AutoCAD freeze komutu
AutoCAD Layer oluşturma
Layer properties listeleme sorunu
Autocad Layer Ayarları
AutoCAD Layer açma komutu


Alt kısmındaki gaz hattı örneği gibi metin içeren çizgi tipleri, satırda görüntülenen metnin boyutunu ve görünümünü belirlemek için mevcut metin yüksekliğini ve yazı tipini kullanır. Sıfır metin yüksekliği çoğu durumda metni düzgün görüntüler.

AutoCAD, çizgi tipi açıklamalarını Acad.lin veya metrik kullanıcılar için Acadiso.lin adlı harici bir dosyada saklar. Yeni çizgi tipleri oluşturmak veya mevcut olanları değiştirmek için bu dosyayı Notepad gibi bir metin düzenleyicide düzenleyebilirsiniz. Bunun nasıl yapıldığını göreceksiniz.

Bir Çizime Çizgi Tipi Ekleme

Çizgi tiplerinin nasıl çalıştığını görmek için banyo planına bir duş perdesi çubuğunu belirtmek için bir çizgi noktalı çizgi ekleyeceksiniz:

1. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunu açın ve filtre listesinden Tümü’nü seçin.
2. Yeni’ye tıklayın ve ardından Kutup adlı yeni bir katman oluşturmak için Kutup yazın.

İPUCU : Aceleniz varsa, aynı anda bir çizgi tipi yükleyebilir ve Katman komutunu kullanarak onu bir katmana atayabilirsiniz. Bu alıştırmada, Komut istemine –Layer↵ yazacaksınız. Ardından L↵, dashdot↵, pole↵ girin ve Layer komutundan çıkmak için ↵ tuşuna basın.

3. Kutup katmanı listesinde, Çizgi Tipi sütununun altında, Çizgi Tipi Seç iletişim kutusunu açmak için Sürekli kelimesini tıklayın. Çizgi Tipi sütununu bulmak için listenin en altındaki kaydırma çubuğunu kullanarak listeyi sağa kaydırmanız gerekebilir.

4. Çizgi Tipi Seç iletişim kutusu, aralarından seçim yapabileceğiniz bir çizgi tipi listesi sunar. Bath dosyası gibi yeni bir dosyada, varsayılan olarak yalnızca bir çizgi tipi mevcuttur. Kullanmak istediğiniz herhangi bir ek çizgi tipini yüklemelisiniz.

Çizgi Tiplerini Yükle veya Yeniden Yükle iletişim kutusunu açmak için iletişim kutusunun altındaki Yükle düğmesine tıklayın. Çizgi tipi adları listesinin, Katman açılır listesine benzer olduğuna dikkat edin. Listenin en üstündeki Satır türü veya Açıklama başlığına tıklayarak adları alfabetik olarak veya açıklamaya göre sıralayabilirsiniz.

5. Kullanılabilir Çizgi Tipleri listesinde Dashdot çizgi tipini bulmak için aşağı kaydırın, tıklayın ve ardından Tamam’a tıklayın.
6. Çizgi Tipi çizgi tipinin, Çizgi Tipi Seç iletişim kutusunda bulunan çizgi tiplerine eklendiğine dikkat edin.
7. Vurgulamak için Dashdot’a tıklayın; ardından Tamam’ı tıklayın. Dashdot, Linetype altındaki Kutup katmanı listesinde görünür.
8. Kutup tabakası hala vurgulanmış durumdayken, Kutup tabakasını geçerli yapmak için Akımı Ayarla düğmesine tıklayın.
9. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusundan çıkmak için Tamam’ı tıklayın.
10. Çalışan Osnap modunu kapatın; ardından, küvet alanının açıklığı boyunca 4 ́-4 ̋,1 ́-10 ̋ koordinatından 4 ́-4 ̋,6 ́-10 ̋ koordinatına kadar bir çizgi çizin. Metrik kullanıcıları 133,56 koordinatından 133,208 koordinatına bir çizgi çekmelidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir