Filtreleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Filtreleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

15 Kasım 2022 Autocad bilinmeyen özellikleri AutoCAD pratik komutlar 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Katmanları Özelliklerine Göre Filtreleme

Bu üç aracın altında, farklı katman özellikleri ve grup filtreleri kümelerini görüntüleyen hiyerarşik bir liste olan bir filtre listesi bulunur. Şu anda yerinde filtreniz yok, bu nedenle yalnızca Tümü ve Tümü Kullanılan Katmanları görüyorsunuz. Bu bölümde, araçların ve filtre liste kutusunun nasıl çalıştığını öğreneceksiniz.

Yeni Özellik Filtresi aracına bir göz atarak başlayacaksınız:

1. Katmanlar kontrol panelinde Katman Özellikleri Yöneticisi düğmesini tıklatarak Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunu açın. Ayrıca araç çubuğundan Katmanı Biçimlendir’i seçebilirsiniz.
2. Katman Filtresi Özellikleri iletişim kutusunu açmak için iletişim kutusunun sol üst köşesindeki Yeni Özellik Filtresi aracına tıklayın. İki liste kutusu görüyorsunuz. En üstteki Filtre Tanımı liste kutusu, filtre kriterlerinizi girdiğiniz yerdir. Aşağıdaki Filtre Önizleme liste kutusu, filtre seçeneklerine dayalı olarak katman listenizin bir önizlemesidir. Şu anda filtre seçeneği yok, bu nedenle Filtre Önizleme listesi tüm katmanları gösteriyor.
3. Filtre Tanımı liste kutusunda, Renk etiketinin hemen altındaki boş kutuyu tıklayın. Kutuda bir düğme belirir.
4. Boş kutuya yeniden tıklayın; sonra kırmızı↵ girin. Filtre Önizlemesi yalnızca kırmızı olan katmanları gösterecek şekilde değişir. Mevcut çizimde, yalnızca bir katmana kırmızı renk atanmıştır.
5. Az önce düzenlediğiniz kutunun altındaki boş kutuya iki kez tıklayın. Yine bir düğme belirir.
6. Bu kez yeşil↵ girin. Yeşil olan katmanlar, Filtre Önizleme listesinde görünür.

İPUCU : Kutuda görünen düğmeyi tıklatarak Renk Seç iletişim kutusundan da bir renk seçebilirsiniz.

7. Filtre Tanımı listesinde, üçüncü sıradaki Ad sütununa tıklayın. Bir imleç ve ardından bir yıldız belirir.
8. F↵ girin. F ile başlayan adlara sahip Filtre Önizleme listesine iki yeni katman eklenir.
9. İletişim kutusunun sol üst köşesindeki Filtre Adı metin kutusunda, Özellikler Filtre 1 adını Listem olarak değiştirin. Ardından, Tamam’ı tıklayın.

Artık Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunun sol tarafındaki liste kutusunda Listem filtresini görüyorsunuz. Katman listesi, yalnızca Katman Filtresi Özellikleri iletişim kutusunda seçtiğiniz özelliklere uyan katmanları gösterir. Soldaki filtre listesinde Listem’in vurgulandığına dikkat edin. Bu, Listem’in sağdaki katman listesine uygulanan geçerli katman özellik filtresi olduğunu söyler.

Filtre listesinde farklı seçenekler belirleyerek katman listesi görünümünü değiştirebilirsiniz. Şu adımları deneyin:

1. İletişim kutusunun sol tarafındaki filtre listesindeki Tümü seçeneğine tıklayın. Sağdaki katman listesi, çizimdeki tüm katmanları gösterecek şekilde değişir. Ayrıca, iletişim kutusunun altında geçerli katman filtresinin kısa bir açıklamasının görüntülendiğini unutmayın.
2. Filtre listesinde Tüm Kullanılan Katmanlar seçeneğine tıklayın. Artık yalnızca nesneleri içeren katmanlar görüntülenir.
3. Listem’e tıklayın. Katman listesi, filtre listenizdeki sınırlı katman grubuna geri döner.
4. Listem’e çift tıklayın. Katman Filtresi Özellikleri iletişim kutusu açılır ve daha önce Listem için ayarladığınız katman özelliklerinin listesini görüntüler. Bu iletişim kutusunda değişiklikler yaparak filtrenizin kriterlerini düzenleyebilirsiniz.
5. Katman Filtresi Özellikleri iletişim kutusundan çıkmak için İptal’i tıklayın.

Katman Grupları Oluşturma

Önceki alıştırma, Katman Filtresi Özellikleri iletişim kutusunda belirttiğiniz özelliklere göre katman adlarını nasıl filtreleyebileceğinizi gösterir. Ancak, ekrandaki nesneleri grafiksel olarak seçerek bir katman filtre listesi oluşturmak istediğinizi varsayalım.

Bunu yapmak için Yeni Grup Filtresi aracını kullanabilirsiniz:

1. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunun sol üst köşesindeki Yeni Grup Filtresi aracına tıklayın ve ardından grubun varsayılan adını kabul etmek için ↵ tuşuna basın. Grup Filtresi1 adlı yeni bir listenin göründüğünü görüyorsunuz.
2. Soldaki Grup Filtresi1 listeleme paneline sağ tıklayın ve ardından kısayol menüsünden Katmanları Seç ■Ekle’yi seçin. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusu, çiziminizdeki nesneleri seçebilmeniz için geçici olarak kapanır. İmlecinizin artık bir Nesne Seçimi imleci olduğuna dikkat edin.
3. Banyo duvarını temsil eden bir çizgiye tıklayın; ardından kapıyı tıklayın. Seçiminizi bitirdiğinizde ↵ tuşuna basın. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusu yeniden görünür ve seçtiğiniz iki nesnenin katmanları, katman listesinde görüntülenir. Ayrıca soldaki filtre listesinde Grup Filtresi1’in vurgulandığına dikkat edin.

İPUCU : 2. adımdaki kısayol menüsünde Katmanları Seç Ə Değiştir seçeneğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu seçenek, mevcut bir grup filtresini tamamen yeni bir seçim seti ile değiştirmenize olanak tanır. Tıpkı Katman Seç ■Ekle seçeneği gibi çalışır.


Autocad bilinmeyen özellikleri
AutoCAD pratik komutlar
Autocad offset komutu
AutoCAD toplu offset
AutoCAD offset yapmıyor


Daha önce, bir özellikler filtre listesini düzenlemek için bir özellikler filtresini nasıl çift tıklatabileceğinizi gördünüz. Ancak grup filtreleri biraz farklı çalışır. Grup filtrenize katman eklemek isterseniz, katman listesinden katmanları tıklayıp grup filtre adına sürükleyebilirsiniz.

İşte nasıl yapıldığı:

1. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunda, soldaki filtre listesinden Tümü’nü seçin.
2. Katman listesinde Fikstür katmanını tıklayın; ardından listedeki Söve katmanını Ctrl+tıklatın. Bunlar
Grup Filtresi1 katman grubuna ekleyeceğiniz katmanlar.
3. Fikstür katmanını tıklayın ve filtre listesindeki Grup Filtresi1 listesine sürükleyin.
4. Grup Filtresi1’e yapılan eklemeyi kontrol etmek için filtre listesinde buna tıklayın. Fikstür ve Söve katmanları, Grup Filtresi1 listesine eklendi.

Grup filtresinden bir katmanı silmek isterseniz, aşağıdaki adımlarda gösterildiği gibi kısayol menüsünü kullanabilirsiniz:

1. Grup Filtresi1 listesi seçiliyken, katman listesinden Söve katmanını seçin ve ardından sağ tıklayın.
2. Kısayol menüsünde Grup Filtresinden Kaldır’ı seçin. (Katmanı Sil’i seçmediğinizden emin olun.) Söve, Grup Filtresi1 listesinden kaldırılır.

İPUCU : Bir katman özellik filtresini grup filtresine de dönüştürebilirsiniz. Filtre listesinden katman özelliği filtresini seçin, sağ tıklayın ve ardından Grup Filtresine Dönüştür’ü seçin. Katman özelliği filtresinin simgesi, artık bir grup filtresi olduğunu belirten bir grup filtresi simgesine dönüşür.

İletişim kutusunun sol tarafındaki araçları kullanarak Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusuna nasıl özellik ve grup filtreleri ekleyebileceğinizi gördünüz. Henüz keşfetmediğiniz bir araç, Katman Durumları Yöneticisidir. Bu aracın nasıl çalıştığını anlamak için AutoCAD hakkında biraz daha bilgi edinmeniz gerekecek; Katman Durumları Yöneticisi hakkında bir tartışma arayın.

Devam etmeden önce, filtre listesinin hemen altındaki seçenekler hakkında bilgi sahibi olmak isteyeceksiniz:

  • Filtreyi Tersine Çevir onay kutusu, seçili filtredekiler dışındaki tüm katmanları göstermek için katman listesini değiştirir.
  • Örneğin, Listem filtresi kırmızı katmanlar içeriyorsa ve Filtreyi Tersine Çevir’i seçerseniz, katman listesi kırmızı olanlar dışındaki tüm katmanları görüntüler.
  • Kullanımdaki Katmanları Göster onay kutusu, katmanlar listesinin durum sütunundaki simgeyi, kendilerine atanmış nesne olmayan katmanları gösterecek şekilde değiştirir. Bu seçeneği etkinleştirirseniz, “boş” katmanlar Durum sütununda gri bir simge görüntüler.
  • Ayarlar düğmesi, Katman Ayarları iletişim kutusunu açar. Bu iletişim kutusu, bir çizime yeni katmanlar eklendiğinde nasıl bilgilendirileceğinizi kontrol eder.

Bir sonraki yazımızda, metin filtrelerini daha etkin kullanabilmeniz için katman adlarının nasıl kullanılacağına ilişkin bazı ipuçları bulacaksınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir