Katman Seçenekleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Katman Seçenekleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

15 Kasım 2022 AutoCAD katmanlar AutoCAD Layer açma komut AutoCAD Layer kaydetme 0
Platformlar Arası Farklılıklar

İstediğiniz Katmanları Bulma

Yalnızca birkaç katmanla, kapatmak istediğiniz katmanı bulmak oldukça kolaydır. Ancak, katman sayısı 20 veya 30’u geçtiğinde çok daha zor hale gelir. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusu, istediğiniz katmanları hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olacak bazı yararlı araçlar sunar.

C-lights, C-header ve C-pattern gibi adları C ile başlayan birkaç katmanınız olduğunu ve bu katmanları hızlıca bulmak istediğinizi varsayalım. Katman adlarını alfabetik sıraya göre sıralamak için katman listesinin en üstündeki Ad düğmesine tıklayabilirsiniz. (Sırayı tersine çevirmek için Ad düğmesine tekrar tıklayabilirsiniz.)

İşlenmek üzere bu katmanları seçmek için, C ile başlayan ilk katman adına tıklayın; ardından, grubun son katmanını bulana kadar listeyi aşağı kaydırın ve Shift+tıklayın. Bu katmanlar arasındaki tüm katmanlar seçilir. Bu katmanlardan bazılarının seçimini kaldırmak istiyorsanız, seçiminize dahil etmek istemediğiniz katman adlarına tıklarken Ctrl tuşunu basılı tutun.

Veya, Ctrl+seçmek istediğiniz diğer katman adlarını tıklayın. Listenin en üstündeki Renk ve Çizgi Tipi düğmeleri, renk veya çizgi tipi atamaları sayesinde listede hangi katmanların görüneceğini kontrol etmenizi sağlar. Diğer düğmeler, listeyi duruma göre sıralar: Açık/Kapalı, Dondur/Çöz, Kilitle/Kilidi Aç vb.

Şimdi, sadece basit bir dikdörtgen bırakarak Duvar ve Tavan dışındaki tüm katmanları kapatarak katman ayarlarını tekrar değiştirmeyi deneyin.

Bu alıştırmada, Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunun Açık/Kapalı seçeneklerini deneme şansınız olacak:

1. Katmanlar kontrol panelinde Katman Özellikleri Yöneticisi düğmesini tıklayın veya Katmanı Biçimlendir Katman’ı seçin.
2. Liste kutusundaki üst katman adına tıklayın; ardından, son katman adına Shift+tıklayın. Tüm katman adları vurgulanır.

İPUCU : Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunda tüm katmanları aynı anda seçmenin başka bir yolu da katman listesine sağ tıklayıp ardından kısayol menüsünden Tümünü Seç seçeneğini seçmektir. Seçimlerinizi temizlemek istiyorsanız, katman listesine sağ tıklayın ve Tümünü Temizle’yi seçin.

3. Seçimlerini kaldırmak için Duvar ve Tavan katmanlarını Ctrl+tıklayın ve böylece bir sonraki işleminizden muaf tutun.
4. Vurgulanan katmanlardan herhangi birinin ampul simgesine tıklayın.
5. Geçerli katmanın kapatılacağı konusunda sizi uyaran bir mesaj belirir. Mesaj kutusunda Hayır’ı tıklayın. Ampul simgeleri, seçilen katmanların kapatıldığını göstermek için griye döner.
6. Tamam’a tıklayın. Çizim artık yalnızca Duvar ve Tavan katmanları görüntülenerek görünür. Oda taslağının basit bir dikdörtgeni gibi görünüyor.
7.Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunu yeniden açın, 2. adımda yaptığınız gibi tüm katmanları seçin ve ardından tüm katmanları aynı anda açmak için gri ampullerden herhangi birini tıklayın.
8. Çizime geri dönmek için Tamam’a tıklayın.

Bu alıştırmada, bir ampul simgesine tek bir tıklamayla bir dizi katmanı kapattınız. Uygun katman özelliğini tıklatarak benzer şekilde bir katman grubunu dondurabilir/çözebilir, kilitleyebilir/kilidini açabilir veya rengini değiştirebilirsiniz. Örneğin, seçilen katmanlardan birinin renk örneğini tıklattığınızda, seçilen tüm katmanlar için rengi ayarlayabileceğiniz Renk Seç iletişim kutusu açılır.

Hantal Bir Katman Listesini Ehlileştirme

Şansınız, sonunda oldukça uzun bir katman listesiyle sonuçlanacaksınız. Böyle bir listeyi yönetmek bir kabusa dönüşebilir, ancak AutoCAD, katmanları daha kolay takip edebilmeniz için düzenlemenize yardımcı olacak bazı araçlar sağlar.

Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunun sol tarafında, katman yönetimi görevlerinizde size yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi araç ve bir liste kutusu bulunur.

İletişim kutusunun sol üst köşesinde üç araç içeren bir araç çubuğu bulunur:

  • Yeni Özellik Filtresi aracı, katman listenizi yalnızca belirli renkler veya adlar gibi belirli özelliklere sahip katmanları gösterecek şekilde filtrelemenizi sağlar.
  • Yeni Grup Filtresi aracı, herhangi bir zamanda hızlı bir şekilde geri çağrılabilen adlandırılmış katman grupları oluşturmanıza olanak tanır.

Bu araç, genellikle belirli katman kümeleriyle çalışıyorsanız yararlıdır. Örneğin, bir mimari çizimde elektrik düzeniyle ilgili bir dizi katmanınız olabilir. Elektrik düzeniyle ilgili olanlar dışındaki tüm katmanları filtreleyen Elektrik adlı bir grup filtresi oluşturabilirsiniz. Filtreler katmanları hiçbir şekilde etkilemez; sadece ana katman listesinde hangi katmanların görüntüleneceğini sınırlarlar.

Katman Durumları Yöneticisi aracı, katman durumları kümeleri oluşturmanıza olanak tanır. Örneğin, sadece duvar ve kapı katmanının açık olduğu katman ayarlarını kaydetmek istiyorsanız, bu aracı kullanarak bunu yapabilirsiniz.


AutoCAD katmanlar
AutoCAD Layer oluşturma
AutoCAD Layer kaydetme
Autocad hazır layer İndir
Autocad Layer Nedir
Autocad Layer Ayarları
AutoCAD yeni layer açma kısayolu
AutoCAD Layer açma komutu


Diğer Katman Seçenekleri

Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusundaki Dondur ve Çöz düğmelerini fark etmiş olabilirsiniz. Bu seçenekler, Açma ve Kapama düğmelerine benzer. Ancak Dondur, yalnızca katmanları görünmez kılmakla kalmaz, aynı zamanda Nesneleri seç: komut istemine Tümü yanıtını kullandığınızda AutoCAD’e bu katmanların içeriğini yok saymasını söyler. Karmaşık bir çizimi yeniden oluşturan bir komut verdiğinizde, katmanları dondurmak zaman kazandırabilir. Bunun nedeni, AutoCAD’in Regen sırasında donmuş katmanlardaki nesneleri yok saymasıdır.

Başka bir Katman Özellikleri Yöneticisi seçeneği çifti olan Kilitle ve Kilidi Aç, Dondur ve Çözdür’e benzer işlevler sunar. Bir katmanı kilitlerseniz, o katmandaki nesneleri görüntüleyebilir ve yakalayabilirsiniz, ancak bu nesneleri düzenleyemezsiniz.

Bu özellik, kalabalık bir çizim üzerinde çalışırken ve yanlışlıkla bazı kısımlarını düzenlemek istemediğinizde kullanışlıdır. Düzenlemek istediğiniz katmanlar dışındaki tüm katmanları kilitleyebilir ve ardından yanlışlıkla değişiklik yapmaktan korkmadan çalışmaya devam edebilirsiniz.

Üç seçenek daha—Lineweight, Plot Style ve Plot—yazıcı veya çizici çıktısının görünümü üzerinde kontrol sağlar. Lineweight, bir katmandaki çizgilerin genişliğini kontrol etmenizi sağlar. Çizim Stili, çizici konfigürasyonlarını belirli katmanlara atamanıza izin verir.

Çizim, bir katmanın basılı kopya çıktısında yazdırılıp yazdırılmayacağını belirlemenizi sağlar. Bu, yalnızca düzen amacıyla kullanabileceğiniz katmanları ayarlamak için yararlı olabilir. Çizgi Tipi seçeneği, kesikli veya orta çizgiler gibi çizgi modellerini kontrol etmenizi sağlar.

Son olarak, Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunun sol üst köşesindeki Katman Durumları Yöneticisi aracını kullanarak katman ayarlarını daha sonra geri çağırmak üzere kaydedebilirsiniz. Bu özellik, farklı katman kombinasyonlarını kaydetmek istediğinizde son derece kullanışlıdır. Bu özelliği nasıl kullanacağınızı gösterir. Bu seçeneğe, Layer komutunun komut satırı sürümündeki Durum seçeneğinden de erişilebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir