Katman Özellikleri Yöneticisi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Katman Özellikleri Yöneticisi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

11 Kasım 2022 AutoCAD Layer Katmanları AutoCAD layer rengi değişmiyor AutoCAD yeni layer açma kısayol 0
İletim Sayfa Setleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Katman Özellikleri Yöneticisi İletişim Kutusunu Anlama

Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusu, Windows arabirim standardına uygundur. Bu iletişim kutusunun en belirgin özelliği, önceki alıştırmada gördüğünüz gibi katman listesi kutusudur. Katman listesinin en üstündeki çubuğun, çeşitli katman özellikleri için birkaç düğme sunduğuna dikkat edin.

Windows Gezgini’ni ayarlayabildiğiniz gibi, sütun başlığı düğmelerinin her iki tarafına tıklayıp sürükleyerek katmanlar listesindeki her sütunun genişliğini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, listenin en üstündeki özellik adına tıklayarak katman listesini bir özelliğe göre sıralayabilirsiniz.

Ve diğer Windows liste kutularında olduğu gibi, bir katman adı bloğu seçmek için adları Shift+tıklatabilir veya birlikte görünmeyen birden çok katmanı seçmek için tek tek adları Ctrl+tıklayabilirsiniz. Bu özellikler, katman listeniz büyüdükçe yardımcı olacaktır.

Katman listesinin üzerinde, geçerli katmanı gösteren bir kutu görebilirsiniz. Geçerli katman adının hemen solunda dört araç düğmesi bulunur.

Yeni Katman aracının nasıl çalıştığını zaten gördünüz. Yeni Katman aracının yanındaki araç, Yeni Katman VP Tüm Görünüm Alanlarında Donduruldu aracı, Yeni Katman aracına benzer ve benzer bir işlev gerçekleştirir. Temel fark, New Layer VP Frozen aracının yeni oluşturulan katmanı dondurmasıdır.

Katmanları silmek için, bir katman veya katman grubu seçin ve ardından Katmanı Sil aracını tıklayın. Katman 0’ı, kilitli katmanları veya nesne içeren katmanları silemeyeceğinizi unutmayın. Set Current aracı, üzerinde çalışmak istediğiniz geçerli katmanı ayarlamanıza olanak tanır. Katman listesinin Durum sütunundaki yeşil onay işaretiyle hangi katmanın geçerli olduğunu bir bakışta görebilirsiniz.

İPUCU : Katmanları oluşturmanın veya silmenin başka bir yolu, liste kutusundan bir katman veya katman kümesi seçip sağ tıklamaktır. Katman listesinin üzerindeki araçlarla aynı işlevleri sunan bir menü görünür.

Ayrıca, Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunun solunda başka bir üç araç seti fark edeceksiniz. Bu araçlar, katmanlarınızı anlamlı bir şekilde organize etmek için özellikler sunar. Bu bölümde biraz sonra bu araçlara daha yakından bakacaksınız.

Katman Komutu ile Katmanları Kontrol Etme

Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunun katman bilgilerini görüntülemeyi ve düzenlemeyi nasıl kolaylaştırdığını ve ekrandaki araç çubuğundan katman renklerini nasıl kolayca seçebileceğinizi gördünüz. Ancak katmanları Komut istemi aracılığıyla da kontrol edebilirsiniz.

UYARI : Adlandırılmış çizim stilleri kullanmadığınız sürece, katman isteminde Pstyle seçeneğini veya renk seçeneği isteminde Truecolor/True Color/Renk Kitapları seçeneklerini görmezsiniz.

Katmanları Komut istemi aracılığıyla kontrol etmek için şu adımları kullanın:

1. Mevcut komutun iptal edildiğinden emin olmak için Esc tuşuna basın.
2. Komut isteminde –Katman↵ girin. Katman kelimesinin önüne eksi işareti eklediğinizden emin olun. Aşağıdaki istem görüntülenir. Bu bölümde çalışırken, bu komut istemindeki seçeneklerin birçoğu hakkında bilgi edineceksiniz.
3. Yeni seçeneğini belirlemek için N↵ girin.
4. Yeni katman(lar) için isim listesi girin: isteminde, Wall2↵ girin.
6. Yeni renkte [Truecolor/Colorbook]:istem,Sarıenter girin.Veya,youcanenter2↵,
AutoCAD’deki sarı rengin sayısal karşılığı.
7. Renk 2 (sarı) için katman(lar)ın ad listesini girin <0>:istem,enterWall2↵.
8. Katman komutundan çıkmak için ↵ tuşuna basın.


AutoCAD Layer Katmanları
AutoCAD yeni layer açma kısayolu
Autocad Layer Ayarları
AutoCAD Layer oluşturma
AutoCAD layer rengi değişmiyor
AutoCAD Layer aktarma
AutoCAD aynı layer yapma
AutoCAD layer üste alma


Katmanları kontrol etmenin her yönteminin kendi avantajları vardır. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusu, bir bakışta katmanlarınız hakkında daha fazla bilgi sunar. Öte yandan, Katman komutu, aceleniz varsa katmanları kontrol etmenin ve oluşturmanın hızlı bir yolunu sunar.

Ayrıca, özel makrolar yazmayı düşünüyorsanız, Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunu kullanmak yerine Katman komutunu nasıl kullanacağınızı bilmek isteyeceksiniz, çünkü iletişim kutuları özel araç çubuğu düğmeleri veya komut dosyaları aracılığıyla kontrol edilemez.

Nesnelere Katman Atama

Bir nesne oluşturduğunuzda, o nesne geçerli katmana atanır. Şimdiye kadar, şimdiye kadar çizdiğiniz tüm nesneleri içeren yalnızca bir katman vardı: katman 0. Artık bazı yeni katmanlar oluşturduğunuza göre, özellikler paletini kullanarak bu katmanlara nesneleri yeniden atayabilirsiniz:

1. Banyo duvarlarını temsil eden dört çizgiyi seçin. Duvarı sola ayırmada sorun yaşıyorsanız, duvar çizgisini seçmek için bir pencere kullanın.
2. İmleç çizim alanındayken, sağ tıklayın ve Özellikler paletini açmak için kısayol menüsünden Özellikler’i seçin. Bu palet, bir nesnenin veya bir dizi nesnenin özelliklerini değiştirmenize olanak tanır. (Nesnelerin özellikleri hakkında daha fazla bilgi için yakında çıkacak olan “Nesne Özelliklerini Anlama” kenar çubuğuna bakın.)
3. Özellikler paletindeki listede Katman seçeneğini tıklayın. Katman seçeneğinin sağında katman adında bir ok göründüğüne dikkat edin.
4. Kullanılabilir tüm katmanların bir listesini görüntülemek için Katman seçeneğinin en sağındaki aşağıyı gösteren oka tıklayın.
5. Listeden Duvar katmanını seçin. Seçtiğiniz duvar çizgilerinin yeşil renge dönüştüğüne dikkat edin. Bu size nesnelerin Duvar katmanına atandığını söyler. (Duvar katmanına yeşil bir renk atadığınızı unutmayın.)
6. Sol üst köşedeki X düğmesine tıklayarak Özellikler paletini kapatın.

Banyo duvarları artık Duvar adlı yeni katmanda ve duvarlar yeşile döndü. Renkleri birbirinden ayırmak için kullandığınızda, katmanlar birbirinden daha kolay ayırt edilir.

Ardından, bu bölümde öğrendiğiniz komutları uygulayacak ve yeni katmanlar oluşturarak ve banyonuzdaki diğer nesnelerin katman atamalarını değiştirerek yenilerini deneyeceksiniz:

1. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunu açın (Biçim – Katman’ı seçin veya Katmanlar kontrol panelinde Katman Özellikleri Yöneticisi düğmesini tıklayın). Fikstür adlı yeni bir katman oluşturun ve ona mavi rengini verin.

İPUCU : Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunda katmana tıklayarak katmanın adını değiştirebilirsiniz. Vurgulandıktan sonra, adı çevreleyen bir kutu için tekrar tıklayın veya F2 işlev tuşuna basın. Daha sonra katmanı yeniden adlandırabilirsiniz. Bu, Windows’ta bir dosya veya klasörü yeniden adlandırmakla aynı şekilde çalışır.

2. Küvet ve Tuvalet bloklarına tıklayın ve ardından Özellikler paletini açmak için sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Özellikler’i seçin.
3. Özellikler listesinde Katman’a tıklayın ve ardından katman listesinin sağındaki açılır listeden Fikstür’ü seçin.
4. Kapatmak için Özellikler paletinin sol üst köşesindeki X’e tıklayın ve ardından seçiminizi temizlemek için Esc tuşuna basın.
5. Kapı için yeni bir katman oluşturun, katmana Door adını verin ve onu kırmızı yapın.
6. Duvarlar ve armatürlerle yaptığınız gibi, Kapı katmanına kapıyı atamak için Özellikler paletini kullanın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir