Hatch Modellerini Doğru Konumlandırma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Hatch Modellerini Doğru Konumlandırma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

19 Kasım 2022 AutoCAD Hatch ayarları Autocad Hatch komutu 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Hatch Modellerini Doğru Konumlandırma

Bir önceki alıştırmada, deseni oluşturan çizgilerin yerleşimini dikkate almadan tarama desenini banyoya yerleştirmiştiniz. Ancak çoğu durumda, desen çizgilerinin yerleştirildiği yer üzerinde doğru kontrol isteyeceksiniz.

İPUCU : Tarama ve Degrade iletişim kutusunun üst yarısındaki Renk Örneği düğmesine de tıklayarak önceden tanımlanmış tarama desenlerinin grafik gösterimine göz atabilirsiniz.

Varsayılan olarak tarama desenleri, desen orijini olarak çizim orijinini (0,0) kullanır. Bu, desen sadece seçtiğiniz alanda görüntülense bile, tarama deseninin köşesinin 0,0 koordinatından başladığı anlamına gelir.

Tarama ve Degrade iletişim kutusu, tarama orijini üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlayan bir dizi seçenek sunar, böylece tarama yaptığınız alandaki tarama deseninin tam konumunu kontrol etmenize olanak tanır. Bu, örneğin bir zemine veya tavana karo desenleri yerleştirmek için çok önemli olabilir. Aşağıdaki alıştırma, mini mutfağa yer karosu ekleme örneğini kullanarak, tarama desenini doğru bir şekilde yerleştirme sürecinde size rehberlik eder.

Döşeme deseninin alanını çizerek başlayacaksınız ve ardından döşeme için bir desen seçmeye devam edeceksiniz:

1. Mini mutfağın altındaki alanı görebilmek için görünümünüzü kaydırın. Çiz araç çubuğundaki Dikdörtgen aracını kullanarak, gösterildiği gibi yer döşemesi alanının 3 ́-0 ̋ × 8 ́-0 ̋ dış hatlarını çizin. Metrik kullanıcıları, 91 cm × 228 cm boyutunda bir dikdörtgen oluşturmalıdır. Kapalı bir çoklu çizgi de kullanabilirsiniz.
2. Çizim araç çubuğunda Tarama aracına tıklayın.
3. Tarama ve Degrade iletişim kutusunda, Tür açılır liste kutusunda Önceden Tanımlı’nın seçili olduğundan emin olun.
4. Desen açılır listesinin hemen sağındaki üç nokta (…) ile etiketlenmiş düğmeyi tıklayın.

Tarama Modeli Paleti iletişim kutusu açılır. Bu iletişim kutusu, modelin neye benzediğini gösteren bir grafikten önceden tanımlanmış bir model seçmenizi sağlar.

İPUCU: İstediğiniz desenin adını biliyorsanız, Hatch And Gradient iletişim kutusundaki Pattern açılır listesinden seçebilirsiniz.

5. Diğer Önceden Tanımlanmış sekmesine tıklayın ve ardından AR-PARQ1’i bulun ve tıklayın.
6. İletişim kutusundan çıkmak için Tamam’a tıklayın.

Tarama desenini seçtiniz. Sonraki şey, deseni çizime yerleştirmektir. Önce, tarama deseni için konumu seçeceksiniz ve ardından desenin konumlandırılmasını nasıl etkilediklerini görmek için orijin ayarlarını deneyeceksiniz:

1. Tarama ve Degrade iletişim kutusunda Ekle: Noktaları Seç düğmesini tıklayın.
2. Taranacak alanın içini tıklayın ve ↵ tuşuna basın. Metrik kullanıcıları, Ölçek giriş kutusunu çift tıklatmalı ve bu modeli Imperial ölçüm örneğinin oranlarıyla eşleştirmek üzere uygun şekilde ölçeklendirmek için 2,54 girmelidir.
3. Hatch Origin grubunda, Use Current Origin seçeneğinin seçili olduğundan emin olun ve ardından Önizleme düğmesine tıklayın. Tarama deseninin tarama alanına eşit şekilde sığmadığına dikkat edin. Kenarlardaki bazı karolar sanki kesilmiş gibi sadece kısmen çizilmiştir.
4. Hatch And Gradient iletişim kutusuna dönmek için Esc tuşuna basın.
5. Tarama Orijini grubunda, Belirtilen Orijin seçeneğini ve Varsayılan Sınır Kapsamları seçeneğini açın.

NOT : Diğer bir yöntem de tarama modelinin orijinini belirtmektir. Belirtilen Orijin seçeneğini açın, Yeni Orijin Ayarlamak İçin Tıklayın aracına tıklayın ve tarama deseniniz için sol alt orijin noktasını seçin. Bu, HPORIGIN sistem değişkeni kullanılarak da gerçekleştirilebilir.

6. Yeniden Önizleme’ye tıklayın. Bu sefer desen, kenarlarda tamamlanmamış karolar görünmeyecek şekilde tamamen sınıra sığar.
7. Tarama modeli konumunu kabul etmek için fareye sağ tıklayın. Tanımlanan alanda parke tarzı bir karo deseni belirir.
8. Birim dosyasını kaydedin ancak açık tutun.

İPUCU : Katı dolgular oluşturmak için listenin başındaki önceden tanımlanmış Katı tarama desenini kullanabilirsiniz. Katı dolguları ve tarama desenlerini gördüğünüz Araç paletlerinden sürükleyip bırakabileceğinizi de unutmayın.

Her döşemenin bütün olarak gösterildiğine dikkat edin; banyo örneğindeki gibi fayansların hiçbiri kesilmemiş. Bu, Hatch And Gradient iletişim kutusunda Belirtilen Orijin seçeneğinin ve Varsayılan Sınır Genişliklerine Göre seçeneğinin kullanılmasının sonucudur.

Belirtilen Kaynak seçeneği, bir dizi tarama modeli özelliğine erişmenizi sağlar. Önceki alıştırmada, dikdörtgen alanlar için en uygun olan Varsayılan Sınır Kapsamları özelliğini kullandınız.


autocad – hatch düzenleme
Autocad Hatch komutu
Autocad hatch sorunu
Ahşap hatch dwg
AutoCAD Hatch ayarları
AutoCAD hatch
Autocad Hatch EKLEME
AutoCAD hatch indir


Bu seçenek, dikdörtgen bir alanı taradığınızı varsayar ve sınır tarama orijinini bir dikdörtgenin dört köşesinden birine veya doğrudan merkeze yerleştirmenize olanak tanır. Açılır listede gösterildiği gibi varsayılan seçenek Sol Alt’tır. Listenin sağındaki grafik de orijinin dikdörtgen bir alanda bulunduğu yerde bir çarpı işareti gösteriyor.

Yeni Orijini Ayarlamak İçin Tıklayın seçeneği, tarama orijinini belirtmek için çiziminizde bir nokta seçmenizi sağlar. Bu seçeneği tıklattığınızda, bir nokta seçmenize izin vermek için iletişim kutusu geçici olarak kapanır. Son olarak, Varsayılan Orijin Olarak Kaydet seçeneği, seçtiğiniz orijini mevcut çizimde gelecekteki tarama desenleri için varsayılan orijin olarak kaydetmenizi sağlar.

Önceki alıştırmada, önceden tanımlanmış bir tarama modeli kullanmıştınız. Size mevcut tüm kalıpları gösterir. Açıklandığı gibi kendi özel desenlerinizi de oluşturabilirsiniz.

Bir sonraki alıştırmada, Plan dosyasındaki tüm birimleri güncellemek için bu güncellenmiş 07a birim dosyasını kullanacaksınız.

İPUCU : AR önekiyle önceden tanımlanmış modeller, tam ölçekte çizilmiş mimari desenlerdir. Genel olarak Ölçek ayarlarını 1’de bırakmalısınız. Tarama desenini yerleştirdikten sonra, bu bölümde daha sonra açıklandığı gibi Özellikler paletini kullanarak ölçeği ayarlayabilirsiniz.

Harici Dosyadan Blok Güncelleme

Bir tasarım projesinde ilerledikçe sayısız revizyon yaparsınız. Geleneksel çizim yöntemleriyle, stüdyo daire kat planı gibi bir çizimi gözden geçirmek oldukça zaman alır. Örneğin, banyo düzenini değiştirirseniz, banyonun her oluşumunu silmeniz ve 16 kez yeniden çizmeniz gerekir.

AutoCAD ile ise bu çizimi revize etmek hızlı bir işlem olabilir. Mevcut Unit bloğunu güncellenmiş Unit dosyasıyla değiştirerek, genel plan çizimi boyunca yeni değiştirdiğiniz stüdyo ünitesini güncelleyebilirsiniz. AutoCAD, Unit bloğunun tüm oluşumlarını güncelleyebilir. Aşağıdaki alıştırma bunun nasıl başarıldığını göstermektedir:

NOT: Bu alıştırma için, 07b-planı ve 07b-plan-metric dosyalarındaki birimleri temsil eden blokların 07a-unit ve 07a-unit-metric olarak adlandırıldığını unutmayın.

1. 07a-unit (metrik kullanıcılar için 07a-unit-metric) dosyasını değişikliklerle birlikte kaydettiğinizden emin olun ve ardından hala açık olan 07b-plan dosyasına geri dönün. Pencere ■\dizin yolu\07b-plan.dwg’yi seçin. 07b-plan.dwg dosyasına giden tam yolunuz Windows menüsünde gösterilir. Metrik kullanıcıları 07b-plan-metric.dwg kullanmalıdır.

UYARI : Bu yöntem patlamış blokları güncellemez. Bir çizimin bölümlerini güncellemek için bu yöntemi kullanmayı planlıyorsanız, güncellemeyi planladığınız blokları patlatmayın.

2. Çiz araç çubuğundaki Blok Ekle aracına tıklayın.
3. Gözat düğmesine tıklayın. Çizim Dosyası Seç iletişim kutusunda, 07a birimine çift tıklayın.
dosya adı (metrik kullanıcılar için 07a-unit-metric).
4. Ekle iletişim kutusunda Tamam’ı tıklayın. Bir uyarı mesajı, dosyayla aynı ada sahip bir bloğun zaten var olduğunu söyler. Geçerli çizimde işlemi iptal edebilir veya bloğu yeniden tanımlayabilirsiniz.
5. Evet’e tıklayın. Çizim yeniden oluşturulur (Regenauto’yu kapatmadıysanız).
6. Ekleme noktasını belirtin veya [Taban Noktası/Ölçek/X/Y/Z/Döndür] isteminde, Esc tuşuna basın. Bunu, Unit dosyasını çiziminize eklemek istemediğiniz için yaparsınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir