İç Görünümleri Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

İç Görünümleri Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

13 Ocak 2023 AutoCAD Dimension Ayarları AutoCAD ölçülendirme stilleri 0

İç Görünümleri Oluşturma

İç mimari görünümleri işlemekle daha çok ilgileniyorsanız, AutoCAD 2008’de bulunan gelişmiş işleme ayarlarından bazılarını bilmelisiniz. İç görünümleri işlerken anlamak için iki ayar grubu özellikle önemlidir.

Bu bölümde açıklanan malzeme teknikleri kullanılarak basit bir modelin oluşturulması. Aynı zamanda bir güneş ışığı kaynağı içerir. Gördüğünüz gibi, render oldukça karanlık ve ilgi çekici değildir.

Aynı model, iki gelişmiş işleme özelliği kullanılarak işlenmiştir: Küresel Aydınlatma ve Son Toplama. Global Aydınlatma, ışığın bir sahnedeki nesnelerden yansıma şeklini simüle eder. Bu seçeneği açtığınızda, AutoCAD modeldeki çeşitli yüzeylerden gelen ışığın yansımasını hesaplar ve bu yansıyan ışığı komşu nesnelere uygular.

Örneğin zeminden gelen turuncu renk duvarlara yansır. Final Gathering özelliği, Global Illumination’ın ürettiği ayrıntı miktarını artırarak işlemeyi iyileştirme etkisine sahiptir.

İPUCU: Pencereden bir görünümü simüle etmek için bir arka plan eklemek yardımcı olur. Global Illumination’ı kullanarak görünümünüzü oluşturduktan sonra, arka plan için kullandığınız görüntüye geri dönün ve işlemenin parlaklığına uyması için parlaklığını ayarlayın.

İşleme kontrol panelindeki Gelişmiş İşleme Ayarları aracını kullanarak bu iki özelliği açabilir ve düzenleyebilirsiniz. Bu araç, gösterilen Gelişmiş İşleme Ayarları paletini açar.

Üst kısımdaki Select Render Preset açılır listesinden kullanmak istediğiniz Render hazır ayarını seçin. Daha sonra Global Illumination başlık çubuğundaki ampul simgesine tıklayarak Global Illumination özelliğini açabilirsiniz. Final Gathering özelliğini açmak için Final Gather başlık çubuğundaki ampul simgesine tıklayın.

Bununla birlikte, yalnızca bu özellikleri açmanız size hemen harika sonuçlar vermez. Bazı dikkatli ayar ayarlamaları yapmanız gerekecek. Öncelikle, Çizim Birimleri iletişim kutusunu kullanarak çizim birimlerinizi ayarlamalısınız (Birimleri Biçimlendir’i seçin). Bunu yaptıktan sonra, o birim stiline bağlı kalmalısınız. Örneğin, mimariyi seçerseniz, ondalık sayıya geçmek istemezsiniz.

Birimlerinizi ayarladıktan sonra Global Illumination grubunda Use Radius ayarını açın ve ardından Radius’u 36 ̋ olarak ayarlayın. Metrikte çalışıyorsanız, Yarıçapı 36 ̋’ye benzer bir değere ayarlayın. Bu değer çok küçükse, işleme lekeli görünecektir. Ardından, Işık Özellikleri grubuna gidin ve Enerji Çarpanı ayarını 0,008 civarında bir değere değiştirin.

Bu ayarları yaptıktan sonra iç görünümünüzü render edebilir ve sonuçları görebilirsiniz. Doğrudan güneş ışığı çok parlaksa, Işıklar kontrol panelinde Güneşi Düzenle aracına tıklayarak ve Güneş Özellikleri paletinde yoğunluk faktörünü ayarlayarak Güneş’in yoğunluk faktörünü azaltın. İç mekan çok karanlık veya çok açık görünüyorsa, Gelişmiş İşleme Ayarları paletinin Işık Özellikleri grubundaki Enerji Çarpanı değerini ayarlayın.

Güneş Özellikleri paletinde tarih ve saati ayarlayarak Güneş açısını ayarlayabilirsiniz. Hızlı çalışma görselleştirmeleri yapmak için Final Gathering’i kapatabilir ve Global Lighting Radius ayarını 100 inç veya 2000 mm’ye yükseltebilirsiniz.

Çalışmanızın görselleştirilmesini yaparken Global Aydınlatma Fotonları/Örnek ayarını ve Işık Özellikleri Fotonları/Işık ayarını da azaltabilirsiniz. Beğendiğiniz birine ulaşmadan önce muhtemelen birkaç render yapacaksınız.

Mükemmel olmasa da Global Aydınlatma, iç mekan görünümlerinizi büyük ölçüde iyileştirebilir. Görüntüyü istediğinize yaklaştırarak ve ardından görüntünün ince ayarını yapmak için bir görüntü düzenleme programı kullanarak zaman kazanabilirsiniz.

İPUCU: Kullanılan dosyanın nasıl kurulduğunu görmek isterseniz, bu bölümün projeler klasöründe 22-setting .dwg olarak bulabilirsiniz.


AutoCAD Dimension Ayarları
AutoCAD ölçülendirme stilleri
AutoCAD Kısayolları PDF
autocad’de ölçülendirme komutu
AutoCAD katı MODELLEME komutları
AutoCAD linetype oluşturma
AutoCAD dimension komutu çalışmıyor
DWG TrueView ölçü alma


Kendi İşleme Ön Ayarlarınızı Oluşturma

Kullanılabilir varsayılanlara sahip olmak için kendi özel işleme hazır ayarlarınızı oluşturmak istiyorsanız şu adımları izleyin:

1. Gelişmiş İşleme Ayarları paletinde, paletin üst kısmındaki açılır listeden İşleme Hazır Ayarlarını Yönet’i seçin. Render Hazır Ayarları Yöneticisi iletişim kutusu açılır.
2. Soldaki listeden prototipiniz olmasını istediğiniz bir hazır ayarı seçin ve ardından Kopya Oluştur düğmesini tıklayın.
3. Oluşturma Hazır Ayarlarını Kopyala iletişim kutusunda, hazır ayarlarınız için bir ad ve isterseniz bir açıklama girin. Tamam’ı tıklayın.
4. Kopyanız sağdaki listenin altında, Özel İşleme Hazır Ayarları altında görünür.

Oluşturma hazır ayarlarını, orta sütundaki ayarları kullanarak Oluşturma Hazır Ayarları Yöneticisinden de düzenleyebilirsiniz. Bir dizi özel işleme ön ayarı oluşturduktan sonra, İşleme kontrol paneli açılır listesinden bunu seçebilirsiniz.

 Gökyüzü Simülasyonunu Kullanma

Geçen bölümde tartışılan iç görünüm gibi, AutoCAD’i dış görünümlerde gerçekçi aydınlatma efektlerini simüle edecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu bölümün başlarında, yerden seken ışığa yaklaşmak için uzak bir ışık eklediniz. AutoCAD’in Güneş ve Gökyüzü Simülasyon özelliği, komşu binalardan ve yüzeylerden yansıyan ışığı hesaba katarak yansıyan ışığın daha doğru bir şekilde yorumlanmasını sunar.

Bu özelliğin nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki alıştırmayı deneyin:

1. Peyzajlı Cephe.dwg dosyasını açın. Bu, bu bölümde üzerinde çalıştığınız dosyanın aynısıdır, ancak AutoCAD’in önceki bir sürümüyle oluşturulmuştur.
2. Komut isteminde Lightingunits↵ girin.
3. LIGHTINGUNITS <0> için yeni değer girin: isteminde 2 girin.

Aydınlatma birimleri ayarını değiştirerek, AutoCAD’de Fotometrik Aydınlatma özelliğini açarsınız. Fotometrik Aydınlatma özelliği, modelinize eklediğiniz ışıkların yoğunluğu üzerinde size daha hassas kontrol sağlar. Lightingunits sistem değişkeni 0 (kapalı), 1 (uluslararası birimler) veya 2 (Amerikan birimleri) olarak ayarlanabilir. Ayrıca Güneş ve Gökyüzü Simülasyonu özelliğini açar.

Bir sonraki alıştırma, Güneş ve Gökyüzü Simülasyonu özelliğinin nasıl çalıştığını gösterir:

1. Aydınlatma kontrol panelinde Sky Off aracına tıklayın ve basılı tutun.
2. Bir açılır pencere belirir. Ondan Gökyüzü Arka Planı ve Aydınlatma aracını seçin.
3. Ana görünümünüzün arka planı değişir. Bu gökyüzü arka planı, gökyüzünün bitmap görüntüsünün yerini alır.
4. İşleme aracını tıklayın. Bir veya iki dakika sonra, bitmiş bir işleme alırsınız. Modeliniz mevcut Güneş ayarı kullanılarak oluşturulur. Merkez binadaki gölgeler daha gerçekçi ve binanın daha fazla detayını gösteriyor.

Parlaklığı ve kontrastı ayarlayarak görüntünüzü daha da hassaslaştırabilirsiniz. Bunu yapmak için İşlenen Pozlamayı Ayarla iletişim kutusunu kullanırsınız:

1. Genişletilmiş İşleme kontrol panelinde Pozlamayı Ayarla aracını tıklayın.
2. İşlenen Pozlamayı Ayarla iletişim kutusu görünür ve bir küçük resim oluşturma oluşturur.
3. Parlaklık giriş kutusuna tıklayın. Sağda bir çift ok görünür.
4. Tıklayın ve okları yukarı doğru sürükleyin. Giriş kutusundaki değer değişir ve görüntü
aydınlatır. Oklar üzerindeki tıklayıp sürükleme hareketini kullanarak Parlaklık değerini 65’e ayarlayın.
5. Kontrast giriş kutusuna tıklayın ve değeri yukarı doğru 80’e ayarlamak için giriş kutusu oklarına tıklayın ve sürükleyin.
6. Tamam’a tıklayın ve görünümü yeniden oluşturun.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir