Katı Modelleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Katı Modelleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

13 Ocak 2023 AutoCAD 3 boyuta Geçme AutoCAD 3D görünüm stiller 0
Tablo Oluşturma – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım Yaptırma v

3D Katıları Düzenleme ve Görselleştirme

Önceki 3D bölümlerde, AutoCAD 3B modelleme özelliklerini tanımak için biraz zaman harcadınız. Bu bölümde, 3B katılara ve bunların nasıl oluşturulduğuna ve düzenlendiğine odaklanacaksınız. Ayrıca, 3B katınızı çeşitli şekillerde göstermek için bazı özel görselleştirme araçlarını nasıl kullanabileceğinizi de öğreneceksiniz.

3B katıları şekillendirmenin bazı yollarını keşfetmek için hayali bir mekanik parça oluşturacaksınız. Bu aynı zamanda size 3D modelinizi nasıl standart bir 2D mekanik çizime dönüştürebileceğinizi görme şansı verecektir. Ek olarak, Katı Düzenleme araç çubuğunda bulunan 3B katı düzenleme araçlarını da öğreneceksiniz.

İPUCU : LT kullanıcılarının katı modelleme yetenekleri yoktur. Ancak, bu bölümdeki “2B Çizimlerde 3B Katı İşlemleri Kullanma” kenar çubuğunda açıklanan bölge nesnelerinden ve bunlarla ilgili düzenleme komutlarından yararlanabilirsiniz.

Bu bölümdeki konular aşağıdakileri içerir:

◆ Katı Modellemeyi Anlamak
◆ Katı Formlar Oluşturma
◆ Karmaşık Katılar Oluşturma
◆ Katıları Düzenleme
◆ 2B Çizim Sürecini Kolaylaştırma
◆ Katıları Görselleştirme

Katı Modellemeyi Anlamak

Katı modelleme, 3B nesneleri katı formlar olarak tanımlamanın bir yoludur. Katı modelleme kullanarak bir 3B model oluşturduğunuzda, modelinizin temel formlarıyla başlarsınız; örneğin küpler, koniler ve silindirler. Bu temel katılara ilkel denir. Ardından, bu ilkellerden daha fazlasını kullanarak, temel formlarınıza eklemeler yapmaya veya onlardan çıkarmalar yapmaya başlarsınız.

Örneğin, bir tüp modeli oluşturmak için önce biri diğerinden daha küçük çapta iki katı silindir oluşturursunuz. Daha sonra iki silindiri eşmerkezli olacak şekilde hizalayın ve AutoCAD’e küçük silindiri büyük silindirden çıkarmasını söyleyin. İki silindirden daha büyük olanı, gösterildiği gibi, iç çapı daha küçük olan silindirinki kadar olan bir tüp haline gelir. AutoCAD’de katıları modellemek için birkaç ilkel kullanılabilir.

Bu şekillere katılabilirsiniz. kutu, kama, koni, silindir, küre, piramit, çok katı ve halka (veya simit) – ikincil şekiller üretmenin dört yolundan birinde. Örnek olarak bir küp ve bir silindir kullanılarak gösterilen ilk üçü Boole işlemleri olarak adlandırılır.

Dördüncü seçenek olan girişim, iki veya daha fazla katının uzayda tam olarak nerede çakıştığını bulmanızı sağlar – bir birleşmenin sonuçlarına benzer. Girişim ve birleşme arasındaki temel fark, karışmanın orijinal katı şekilleri korumanıza olanak vermesi, oysa birleşmenin orijinal katıları atarak geriye yalnızca birleşik formlarını bırakmasıdır. Parazit ile, AutoCAD’in size çakışan uzayın şeklini göstermesini veya çakışan uzayın şekline göre bir katı oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

Birleştirilmiş ilkellere bileşik katılar denir. İlkelleri ilkellerle, bileşik katıları ilkellerle ve bileşik katıları diğer bileşik katılarla birleştirebilirsiniz. Şimdi, bu kavramları AutoCAD’de model oluşturmak için nasıl kullanabileceğinize bakalım.

İPUCU: Bu bölümdeki alıştırmaları basitleştirmek için talimatlarda inç veya santimetre belirtilmemiştir. Bu şekilde, hem metrik hem de Imperial ölçüm sistemlerinin kullanıcıları, mükerrer bilgileri okumak zorunda kalmadan alıştırmaları kullanabilir.


AutoCAD katı MODELLEME komutları
Katı MODELLEME programları
AutoCAD çizimleri
AutoCAD 3 boyuta Geçme komutu
AutoCAD alıştırma çizimleri PDF
Autocad 3 boyutlu Çizim
AutoCAD 3D görünüm stilleri


Katı Formlar Oluşturma

Bu bölümde, bölümde daha sonra gösterilen nesneyi çizmeye başlayacaksınız. Bu süreçte, ilkelleri oluşturarak ve ardından aralarında özel ilişkiler kurarak katı modellerin oluşturulmasını keşfedeceksiniz.

İlkel öğeler, katı modellemenin temel yapı taşlarıdır. İlk başta, çalışmak için yalnızca sekiz ilkel öğeye sahip olmak sınırlayıcı görünebilir, ancak yalnızca birkaç iki boyutlu nesneyle oluşturabileceğiniz çeşitli formları düşünün. Çelik braketinizin temel kütlesini oluşturarak başlayalım.

İlk olarak, alıştırma için çiziminizi hazırlayın:

1. Bracket.dwg adlı dosyayı açın. Bu dosya, bu bölümün ilk yarısında 3B katı bir şekil oluşturmak için kullanacağınız bazı nesneleri içerir.
2. Henüz 3B Modelleme çalışma alanında değilseniz, Çalışma alanı araç çubuğundan 3B Modelleme’yi seçin.

İlkelleri Birleştirme

Bu bölümde, iki kutu nesnesini birleştireceksiniz. İlk olarak, yeni kutuyu yerine taşıyacaksınız ve ardından tek bir katı oluşturmak için iki kutuyu birleştireceksiniz:

1. Taşı komutunu başlatın, iki kutudan küçük olanı seçin ve ardından ↵ tuşuna basın.
2. Temel noktayı belirtin veya [Yer Değiştirme] <Yer Değiştirme>: isteminde, Orta nokta osnap geçersiz kılmayı kullanın ve üstteki resimde gösterildiği gibi küçük kutunun ön kenarının ortasını seçin.
3. İkinci noktayı belirle veya <ilk noktayı yer değiştirme olarak kullan>: komut isteminde, alttaki resimde gösterildiği gibi, daha büyük kutunun alt kenarının ortasını seçmek için Orta Nokta anlık görüntüsünü kullanın.
4. 3D Make kontrol panelinde Birleştirme aracına tıklayın, Katı Düzenleme Birliğini Değiştir’i seçin veya Uni↵ yazın.
5. Nesneleri seç: komut isteminde her iki kutuyu da seçin ve ↵ tuşuna basın. Çiziminiz şimdi benziyor.

Gördüğünüz gibi, form tek bir nesne olarak görünecek şekilde birleştirildi. Ayrıca seçtiğinizde tek bir nesne gibi davranır. Artık iki kutu ilkelinden oluşan bileşik bir katınız var.

Şimdi brakete birkaç delik yerleştirelim. Sıradaki bu alıştırmada, bir katıdan parçalar kesmek için negatif formların nasıl oluşturulacağını keşfedeceksiniz:

1. Silindir adlı katmanı açın. Modelde gösterildiği gibi iki silindir katı görünür. Bu silindirler 1,5 birim boyundadır.
2. Modify Solid Editing Subtract’ı seçin, Su↵ yazın veya 3D Make kontrol panelinde Subtract aracına tıklayın.
3. Çıkarılacak katıları ve bölgeleri seçin.. Nesneleri seçin: isteminde, iki kutudan bileşik katıyı seçin ve ↵ tuşuna basın.
4. Çıkarılacak katıları ve bölgeleri seçin.. Nesneleri seçin: isteminde, iki silindiri seçin ve ↵ tuşuna basın. Silindirler braketten çıkarılır.
5. Katıyı görüntülemek için Görünüm Gizle’yi seçin. Gösterildiği gibi, cismin gizli çizgi görünümünü görüyorsunuz.

4. Kısım’ın önceki bölümlerinde öğrendiğiniz gibi, 3. adımdaki gibi Tel kafes görünümlerini çözmek biraz zordur. Gizle komutunu (adım 5) kullanana kadar, çıkarılan silindirlerin aslında delikler olduğundan emin olamazsınız. Gizle komutunu sık sık kullanmak, katı modelinizde neler olup bittiğini takip etmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca 4. adımda silindirlerin braketin derinliğine uyacak şekilde şekil değiştirdiğini fark etmiş olabilirsiniz. Silindirler, braketin kalınlığı olan 1 birim değil, 1,5 birim boyundaydı.

Silindirleri gerekenden daha uzun çizdikten sonra, AutoCAD’in çıkarma işlemini gerçekleştirdiğinde, silindirlerin dirseği etkilemeyen kısmını göz ardı ettiğini gördünüz. AutoCAD her zaman bir ilkelin çıkarma işleminde kullanılmayan kısmını atar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir