Hizalama ve Döndürme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Hizalama ve Döndürme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

27 Eylül 2022 AutoCAD Align komutu AutoCAD çizgileri aynı düzleme getirme AutoCAD çizgileri aynı hizaya getirme AutoCAD yazıları aynı hizaya getirme 0
Tablo Oluşturma – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım Yaptırma v

UZUNLUK

Bu ilginç komut, bir çizginin, çoklu çizginin veya bir yayın uzunluğunu değiştirmek için kullanılabilir. Belirli bir yay uzunluğuna sahip bir yay oluşturmanın tek yolu budur. Bunu yapmak için yayı oluşturun ve toplam uzunluğu istediğiniz şekilde değiştirmek için LENGTHEN’in Toplam seçeneğini kullanın.
LENGTHEN seçenekleri şunları içerir:

Delta

DEltavar olan bir doğrunun uzunluğuna belirli bir miktar eklemenize veya bir yayın mevcut dahil edilen açısına belirli bir açı eklemenize izin verir.

Yüzde

Yüzde, bir yayın iç açısında veya çizgi uzunluğunda veya düz çizgisinde belirli bir yüzde artışına izin verir. Toplam Toplamlaryeni toplam uzunlukforaline,apline,oranarc.

Dinamik

DYnamicalin (amaçizginin değil) uzunluğunu değiştirmenize izin verir veya yeni bir nokta seçip değişimini izleyerek bir yayın açısını dahil etti. <Selectobject>Selectobject>varolan uzunlukoralineorarc değerini verir.

Boyutlar

Teknik grafik standartlarını doğru bir şekilde uygulamak için kritik öneme sahip olduklarından, boyut stilleri Bölüm 4’te ayrıntılı olarak tartışılmaktadır. Burada, neredeyse hiç kimsenin anlamadığı bir farkla başlayarak, boyutlandırma sürecinin insanların sıklıkla yanlış anladığı bazı yönlerine dikkat çekmek istiyorum: hizalanmış ve döndürülmüş boyutlar.

Hizalama ve Döndürme

Deneyimlerime göre, çoğu kullanıcı döndürülmüş boyutları anlamıyor. Tüm doğrusal boyutlar ya hizalanır ya da döndürülür, ancak çoğu döndürülür. Dikey boyutlar 90’a döndürülür.

Bu açılar yerleşik olduğundan, kullanıcılar genellikle boyutları başka açılara döndürme olasılığını gözden kaçırır ve döndürülmüş bir boyuta ihtiyaç duyulan yerlerde sık sık hizalanmış bir boyut kullanmaya çalışır. DIMALIGN kullanmaya çalışmakla ilgili sorunu gösterir.

Herhangi bir açıda iki nokta arasına döndürülmüş bir doğrusal ölçümlendirme yerleştirmek için DIMLINEAR’ı kullanın ve Döndürülmüş seçeneğini seçin. Bir dönüş açısını doğrudan veya istediğiniz dönüş açısında olan herhangi iki noktayı seçerek belirleyebilirsiniz.

Ordinate boyutlar, X ve Y eksenlerinde boyutları koordinat olarak ayarlamak için kullanılır. Sıradan boyutlandırma en çok mekanik çizimde kullanılır, ancak mimari ve diğer alanlarda da giderek daha fazla kullanılmaktadır. Kendim yapacağım bir yapı çizdiğimde, geleneksel yöntem olan sürekli boyutlar yerine her zaman ordinat boyutlarla boyutlandırıyorum. Bu şekilde, bir tabanın veya üst plakanın bir ucuna bir bant bağlayabilir ve tüm açıklıkların yerlerini sabit bir noktadan işaretleyebilirim.


AutoCAD çizgileri aynı hizaya getirme
AutoCAD Align komutu
AutoCAD al komutu
AutoCAD yazıları aynı hizaya getirme
AutoCAD hizalama çizgisi çıkmıyor
AutoCAD çizgileri aynı düzleme getirme
AutoCAD çizimi ortalama
AutoCAD açılı taşıma


Bir DIMORD komutu olmasına rağmen, ordinat boyutlarını yerleştirmenin en hızlı yolu QDIM’dir. Boyutlandırmak istediğiniz noktaları seçin ve ardından 0,0 için yeni bir datumPoint seçin. Artık Ordinate seçeneğini seçebilir, nesnelerinizi seçebilir ve tek bir seçimle tüm sıralı boyutları yerleştirebilirsiniz. Farklı taban noktalarına sahip nesneleriniz varsa, datumPoint seçeneğini tekrar kullanın.

Ordinat boyutlarının kullanımını kolaylaştırmak için, NOKTA komutunu kullanarak, başlangıç ​​noktası olarak kullanmak istediğiniz her konuma noktalar yerleştirebilirsiniz. FİLTRE veya QSELECT komutunu kullanarak artık yalnızca noktaları seçebilirsiniz. Bunu yapmak, yanlışlıkla çok fazla nesne seçmenizi önler.

QDIM kullanmıyorsanız, önce boyutlandırdığınız parçanın 0,0 konumunda orijini olan bir UCS ayarlayarak yeni bir temel nokta oluşturmalısınız. UCS komutunu kullanın, Origin seçeneğini seçin ve ardından parça üzerinde 0,0 noktasını seçin. UCSICON AÇIK ise ve ORigin olarak ayarlanmışsa, UCS’yi temsil eden simge yeni başlangıç ​​noktasına hareket eder. AutoCAD, seçtiğiniz boyut başlangıç ​​noktasından hangi yöne hareket ettiğinize bağlı olarak, X veya Y yönünde doğru mesafeyi otomatik olarak yerleştirir.

DIMASSOC 1 veya 2 ise, bu boyut değerleri, nesnelerin kendileriyle değil, defpoint’lerle ilişkilidir. Bu ilişkilendirme, boyut yerleştirildiğinde geçerli olan UCS için korunur. Boyutların tanım noktalarını genişletmek, boyut oluşturulduktan sonra yeni bir UCS ayarlanmış olsa bile değerlerin doğru şekilde güncellenmesiyle sonuçlanır.

Boyut Değişkenleri

AutoCAD 2007, 79 boyut değişkeni içerir. Bunları değiştirmenin en kolay yolu Dimension Style Manager iletişim kutusunu kullanmaktır. Hepsini bilmek zorunda değilsin, ama anlaman gereken iki tane var.

DIMASSOC

Bu değişken, ilişkisel boyutları kontrol etmek için AutoCAD 2002’ye eklendi. DIMASO’nun yerini alır, ancak tamamen değil, çünkü önceki çizimler mevcut sürümlerde açılabilir. Daha önceki bir çizim açıldığında, DIMASSOC değerini belirlemek için DIMASO ayarı kullanılır.

DIMASSOC’un üç ayarı vardır:

• 0—Boyutlar yerleştirildikçe patlatılır; bu, çok iyi bir nedeniniz olmadıkça kötü bir fikirdir.
• 1—Boyutlar geleneksel defpoint ilişkilendirmesine sahiptir, ancak nesnelerle ilişkili değildir ve Kağıt Alanına bir boyut yerleştirildiğinde Model Alanına bağlı değildir.
• 2—Boyutlar nesnelerle birlikte hareket eder ve Kağıt Alanına yerleştirildiğinde gerçek boyutu yansıtır.

BOYUT

Bu değişken, DIMTXT, DIMASZ, DIMEXE, DIMEXO, DIMTVP, DIMTSZ ve DIMGAP gibi tüm boyut boyut değişkenlerini kontrol eder. Geçmişte, Model Uzay çizimi için DIMSCALE, kullanılacak çizim ölçeğinin karşılıklı değerine ayarlandı. Çizim, çizimi bir kağıda sığdırmak için 48 kat küçültecekse, okunabilir olmaları için önce boyutların boyutunu 48 kat artırmanız gerekir. Boyutlar Kağıt Alanına yerleştirilirse (ki bunu tavsiye etmiyorum) DIMSCALE 1 olarak da ayarlanır.

Önerdiğim sistem, boyutları Model Uzayına yerleştirmek ve Kağıt Alanından çizim yapmaktır. Bu amaçla, boyutlandırmadan önce DIMSCALE değerini 0 olarak ayarlamak, farklı yakınlaştırma büyütmelerine sahip görünüm pencerelerine boyutlar eklemenize ve hepsinin aynı boyutta çıkmasını sağlamanıza da olanak tanır. Sığdır sekmesindeki Boyut Stili Yöneticisi iletişim kutusunda Boyutları Düzene Ölçekle’yi seçin. Çizim hakkında ayrıntılı bilgi için detaylara bakın.

Birçok ofis, bir zamanlar standart olan DIMSCALE’i, arsa ölçeğinin karşılıklılığını yansıtan bir değere ayarlamaya yönelik bir uygulama olarak hala kullanmaktadır. Bu, böyle bir uygulamanın gerekli olduğu eski AutoCAD günlerinin mirasıdır. Bu uygulamayı değiştirmeyi seçerseniz, bunu ofis standartlarının tamamen elden geçirilmesi bağlamında yapmalısınız. Böyle bir revizyon, elbette, etkilenen tüm tarafları da içermelidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir