Çizimlerinizde Tarama Desenlerini Kullanma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Çizimlerinizde Tarama Desenlerini Kullanma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

19 Kasım 2022 Autocad tarama desenleri Autocad tarama desenleri indir Autocad tarama EKLEME 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Katman Seçeneğini Anlamak

Daha önce bahsedildiği gibi, yalnızca seçilen katmanları içeren bir çizimi çizmek için belirli katmanları kapatmak isteyebilirsiniz. Ancak katmanlar kapatıldığında bile, AutoCAD’in bunları yeniden çizmesi ve yeniden oluşturması zaman alır.

Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusu, Dondur seçeneğini sunar; bu, Kapalı seçeneği gibi davranır, ancak Dondur, AutoCAD’in bir çizimi yeniden çizerken ve yeniden oluştururken donmuş katmanları yok saymasına neden olur. Referans veya düzenleme için gerekli olmayan katmanları dondurarak, AutoCAD’in yenilemeleri gerçekleştirmek için harcadığı süreyi azaltabilirsiniz. Bu, büyük, çok megabaytlık dosyalarda yardımcı olabilir.

Ancak, Dondur seçeneğinin blokları alışılmadık bir şekilde etkilediğini unutmayın. Dondur seçeneğinin tüm blokları nasıl ortadan kaldırdığını ilk elden görmek için aşağıdaki alıştırmayı deneyin.

1. Plan dosyasını kapatın ve örnek dosyalardan 07b-plan.dwg dosyasını açın. Metrik kullanıcıları 07b-plan-metric.dwg dosyasını açmalıdır. Bu dosya, oluşturduğunuz Plan dosyasına benzer, ancak dış cepheyi tamamlamak için birkaç ek duvar eklenmiştir. Ayrıca, bireysel birimlerin 07a-unit-metric adlı bloklar olduğuna dikkat edin. Bu daha sonraki bir alıştırmada önemli olacaktır.
2. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunda geçerli katmanı 0 olarak ayarlayın.

İPUCU : Katmanlar araç çubuğundaki katman listesindeki Dondur/Çözdür simgesine (güneşe benzeyen) tıklayarak katmanları tek tek dondurabilir ve çözebilirsiniz.

3. Bu katmanı kapatmak için Plan1 katman listesindeki sarı ampul simgesine tıklayın ve ardından Tamam’a tıklayın. Çiziminizde değişen bir şey yok. Birim blokların eklendiği katman olan Plan1 katmanını kapatmış olsanız bile birim bloklar görünür durumda kalır.
4. Tüm katmanları kapatmak için Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunu kullanın. Geçerli katmanın kapatılacağı konusunda sizi uyaran bir mesaj görürsünüz. Geçerli katmanı kapatmak için Hayır’a tıklayın ve ardından Tamam’a tıklayarak Katman Özellikleri Yöneticisi’ni kapatın. Artık birim bloklarda bulunan nesneler de dahil olmak üzere her şey kapatılmıştır.
5. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunu yeniden açın ve tüm katmanları yeniden açın.
6. Plan1 katmanının Dondur/Çözdür simgesine tıklayın. (Geçerli katmanı donduramazsınız.) Sarı
güneş simgesi gri bir kar tanesine dönüşerek katmanın artık donmuş olduğunu gösterir.
7. Tamam’a tıklayın. Yalnızca birim blokları kaybolur.

Plan1 katmanında birim bloklardaki nesnelerin hiçbiri çizilmediği halde, Plan1 dondurulduğunda Plan1 katmanına atanan blokların tüm içerikleri dondurulmaktadır.

İPUCU : Tüm katmanları aynı anda seçmek için, Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusundaki boş bir alanı sağ tıklatabileceğinizi ve ardından kısayol menüsünden Tümünü Seç’i seçebileceğinizi unutmayın.

Dondurulmuş Plan1 katmanına gerçekten ihtiyacınız yok. Dondurmanın bloklar üzerindeki etkilerini görmek için onu dondurdunuz. Plan1’i tekrar açmak için aşağıdakileri yapın:

1. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunu açarak ve Plan1 katman listesindeki kar tanesi simgesine tıklayarak Plan1 katmanını eritin.
2. Tavan katmanını kapatın. Tamam’ı tıklatarak iletişim kutusundan çıkın.

Önceki alıştırma, donmanın bloklar üzerindeki etkisini gösterdi. Bir bloğun katmanı dondurulduğunda, bloğun içerdiği nesnelerin katman atamalarına bakılmaksızın tüm blok görünmez hale gelir.
Bloklar donmamış katmanlarda olduğunda, bloğun bir parçası olan tek tek nesnelerin atandıkları katmanın durumundan hala etkilendiğini unutmayın.

Bu, bir bloktaki bazı nesnelerin Duvar adı verilen bir katman üzerinde olması ve Duvar katmanının kapatılması veya dondurulması durumunda, bu nesnelerin görünmez hale geldiği anlamına gelir. Kapalı veya donmuş katmanda olmayan bloğa sahip diğer nesneler görünür durumda kalır.


Autocad tarama desenleri
Autocad tarama EKLEME
Autocad tarama desenleri indir
Autocad superhatch nasıl yapılır
Autocad Hatch EKLEME
Autocad tarama komutu
AutoCAD ısı yalıtım hatch
AutoCAD Beton taraması


Çizimlerinizde Tarama Desenlerini Kullanma

Fikirlerinizi başkalarına iletmeye yardımcı olması için malzeme türlerini, özel bölgeleri veya dokuları temsil eden grafik öğeler eklemek isteyeceksiniz. AutoCAD, çiziminizin bir alanı üzerine hızlı bir şekilde doku yerleştirmek için tarama desenleri sağlar.

Bu bölümde, stüdyo apartman biriminin zeminine bir tarama deseni ekleyerek bir çizimin görünümünü anında iyileştireceksiniz. Bu süreçte, birimdeki değişiklikleri yansıtmak için genel kat planındaki tüm birimleri hızlı bir şekilde nasıl güncelleyeceğinizi öğreneceksiniz.

Tarama Desenini Belirli Bir Alana Yerleştirme

Tarama desenleri için ayrı bir katman sağlamak her zaman iyi bir fikirdir. Bunu yaparak, gerekirse onları kapatabilirsiniz. Örneğin, bir kat planı, bir çizimde zemin kaplama desenini gösterirken başka bir çizimde dikkati diğer bilgilerden uzaklaştırmaması için kapatılmış olabilir.

Aşağıdaki alıştırmalarda, yer döşemesini temsil eden tarama deseni için bir katman oluşturacak ve ardından bu deseni çiziminize ekleyeceksiniz. Bu size tarama modellerini oluşturmanın ve kontrol etmenin farklı yöntemlerini öğrenme fırsatı verecektir.

Katmanı ayarlamak için şu adımları izleyin:

1. 07a-unit.dwg dosyasını açın. Metrik kullanıcıları 07a-unit-metric.dwg dosyasını açmalıdır. Bu dosyalar önceki bölümlerde oluşturduğunuz Birim çizimine benzer ve 07b-plan ve 07b-plan-metrik dosyalarında genel planı oluşturmak için kullanılır. Ayrıca 07b-plan veya 07b-plan-metric dosyanızın hala açık olduğunu unutmayın.
2. Banyo ve mutfak alanını yakınlaştırın.
3. Flr-pat adlı yeni bir katman oluşturun.
4. Geçerli katmanı Flr-pat yapın.

Tarama deseni için katmanı ayarladığınıza göre, deseni çizime yerleştirebilirsiniz:

UYARI: LT kullanıyorsanız, sonraki alıştırmanın 1. adımında gösterilen Hatch And Gradient iletişim kutusunda Gradyan sekmesini görmezsiniz.

1. Çiz araç çubuğunda Tarama aracına tıklayın veya H↵ yazın. Hatch, Çiz açılır menüsünde de bulunur. Hatch And Gradient iletişim kutusu açılır.

2. Tür açılan liste kutusunda Kullanıcı Tanımlı’yı seçin. Kullanıcı Tanımlı seçeneği, taramanın satır aralığını ve bunun tek veya çift taramalı bir model olup olmadığını belirterek basit bir çapraz tarama modeli tanımlamanıza olanak tanır. Açı ve Boşluk giriş kutuları kullanılabilir hale gelir, böylece değerler girebilirsiniz.
3. Alt kısımdaki Aralık metin kutusuna çift tıklayın ve 6 girin (metrik kullanıcılar 15 girmelidir). Bu, AutoCAD’e kapağın satır aralığının 6 inç veya 15 cm olmasını istediğinizi söyler. Desenin banyo ile hizalanmasını istediğiniz için Açı değerini 0 olarak bırakın.
4. Çift onay kutusuna tıklayın (iletişim kutusunun sol tarafında). Bu, AutoCAD’e tarama deseninin hem dikey hem de yatay olarak çalışmasını istediğinizi söyler. Ayrıca, Renk Örneği kutusunun tarama deseninizin bir örneğini gösterdiğine dikkat edin.
5. İletişim kutusunun sağ üst köşesindeki Ekle: Noktaları Seç düğmesini tıklayın. Diyalog kutusu bir an için kapanarak taranmasını istediğiniz alanın içinde bir nokta seçmenizi sağlar.
6. Banyo zemin alanında, tuvaletin altında herhangi bir noktayı tıklayın. Banyoda vurgulanmış bir dış çizginin göründüğüne dikkat edin. Bu, tarama modelini çevrelemek için AutoCAD’in seçtiği sınırdır. Kapı salınım kavisi dahil her şeyin ana hatlarını çiziyor.

İPUCU : Tarama sınırında metniniz varsa, Gelişmiş Tarama ayarlarının Ada Görüntüleme Stili seçeneklerinde Yoksay seçeneği seçilmediği sürece, AutoCAD bunun üzerinde tarama yapılmasını önleyecektir. Yoksay ayarı hakkında daha fazla bilgi için bu bölümün ilerisindeki “Ek Tarama Özelliklerini Kullanma” kısmına bakın.

7. Tarama ve Degrade iletişim kutusuna dönmek için ↵ tuşuna basın.
8. İletişim kutusunun sol alt köşesindeki Önizleme düğmesine tıklayın. Kapak deseni, kapı salınımının olduğu yer dışında zeminde her yerde görünür.
9. İletişim kutusuna dönmek için Esc veya boşluk tuşuna basın.
10. Ekle: Noktaları Seç düğmesine tekrar tıklayın, kapı kanadının içinde bir nokta seçin ve ↵ tuşuna basın.
11. Yeniden Önizleme’ye tıklayın. Tarama deseni artık tüm zemin alanını kaplıyor.
12. Tarama desenini çizime yerleştirmek için sağ tıklayın.

Tarama ve Degrade iletişim kutusu, önce bir tarama deseni yerleştirmek istediğiniz sınırı tanımlamanıza olanak tanır. Bunu, 6. adımda olduğu gibi, sınır alanı içindeki bir konumu tıklatarak yaparsınız. AutoCAD sizin için sınırı bulur. Pek çok seçenek, tarama sınırının nasıl seçileceği konusunda size kontrol sağlar. 

İPUCU : Daha önce çizimin başka bir bölümüne eklediğiniz tarama desenini eklemek istediğinizi varsayalım. Ölçeğini ve dönüş açısını tahmin etmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak Tarama ve Degrade iletişim kutusundaki Özellikleri Devral seçeneğiyle, mevcut tarama modeli için bir prototip olarak önceden eklenmiş bir tarama modelini seçebilirsiniz. Ancak bu özellik patlatılmış tarama modelleriyle çalışmaz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir