Hata Ayıklama Teknikleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Hata Ayıklama Teknikleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

25 Ekim 2022 Autocad 2018 kurulum hatası AutoCAD 2022 FLEXnet license Finder hatası Autocad crack nasıl yapılır 0

Örnekle AutoLISP

Size verdiğim AutoLISP örnekleri, “Örnekle AutoLISP: Başlarken” basitleştirildi, ancak bu onların kullanışlı olmadığı anlamına gelmez. Aslında, yalnızca bu örneklerle artık yüzlerce yeni ve kullanışlı AutoCAD komutu oluşturabilirsiniz.

Ancak çok geçmeden, muhtemelen önceki bölümde ortaya konan iskeletsel AutoLISP yapısından daha karmaşık bir şey gerektiren fonksiyonlar oluşturmak isteyeceksiniz.

Bu bölüm, sizi yalnızca daha karmaşık işlevlerle tanıştırarak değil, aynı zamanda gelecekteki programlama çabalarınız için en önemli iki kavramı açıklayarak bu iskelete biraz et ekler.

Ama önce, kendi programlarınızı yaratmanın doğasında var olan hayal kırıklığını önlemeye çalışalım. Programınız çalışmadığında, neyin yanlış olduğunu nasıl anlarsınız?

■ Hata Ayıklama Teknikleri
■ Hata İşleme
■ Açıklama
■ Seçim Kümeleri
■ EĞER İşlevi
■ WHILE İşlevi
■ COND, INITGET ve GETKWORD İşlevleri
■ Metin ve Dizi Manipülasyonu
■ DOS’a Başlarken

Hata Ayıklama Teknikleri

Denediğiniz programlar o kadar basitti ki, muhtemelen onları çalıştırmakta çok az sorun yaşadınız. Ancak daha karmaşık programlar geliştirmeye başladığınızda, programlamada hata ayıklama olarak bilinen problem çözme alanına girmeniz gerekecektir. Daha karmaşık program örneklerine bakmaya başlamadan önce, yeni programlar oluştururken kullanabileceğiniz bazı teknikleri gözden geçirelim.

Bu teknikler şunları içerir:

• Visual LISP Konsolunda veya AutoCAD komut isteminde kod bölümlerini test etme
• Yazarken veya kodunuzu yazdıktan sonra eşleşen parantezleri bulma
• Daha kolay okunabilmesi için kodunuzun biçimini değiştirme
• Yapısal kusurlar için kodunuzu kontrol etme
• Visual LISP düzenleyicisinden kod parçalarını çalıştırma
• Bir değişkenin mevcut değerini bulma

AutoLISP programları iki tür değişkenle ilgilenir: OSMODE gibi AutoCAD tarafından tanımlanan sistem değişkenleri; ve sizin tarafınızdan tanımlanan ve sizin tarafınızdan isimlendirilen program değişkenleri. Program değişkenleri yerel olabilir, sadece bir programda değer alabilir ya da tanımlandığı program sona erdikten sonra bir değer tutabilir.

• Bir problemin oluşup oluşmadığını görebilmeniz için programı çalışırken durdurma
• Nasıl çalıştığını görmek için çalışırken izleyebilmeniz için programı yavaşlatma

Visual LISP Etkileşimli Düzenleme Ortamı’nda (VLIDE) bir programda hata ayıklamaya başlamadan önce açık çizim dosyalarını kaydettiğinizden emin olun. AutoCAD’in yanıt vermemesi ve onu kapatmanız durumunda, harcanabilir bir çizim dosyasını açık tutun. 


AutoCAD 2022 FLEXnet license Finder hatası
Autocad crack nasıl yapılır
AutoCAD Unhandled exception
Error 1603 AutoCAD 2022
AutoCAD yüklenmiyor
Autocad 2018 kurulum hatası
AutoCAD 2019 aktivasyon kodu
Autocad 2023 lisans Hatası


Konsolda Kod Bölümlerini Test Etme

AutoCAD komut isteminde veya Visual LISP Konsolunda deneyerek bir fonksiyonun sözdizimini anladığınızı test edebilirsiniz. Örneğin, POLAR işlevinin yapısını hatırlayamıyorsunuz.

POLAR, mevcut bir noktadan belirli bir mesafe ve açıda bir nokta bulmanızı sağlar. POLAR’ın bir başlangıç ​​noktası, bir mesafe ve bir açı gerektirdiğini biliyorsunuz. Argümanları, işlev adından sonra yerleştirilmeleri gerektiğini bilecek kadar iyi anlıyorsunuz, ancak hangi sırayla?

Tamam, bu yeterince açık görünüyor. Yardım’ı kapatıp, Visual LISP Konsolu’na veya AutoCAD komut istemine tam olarak Yardım iletişim kutusunda göründüğü gibi yazarak POLAR işlevini denersiniz ve “hata bozuk argüman türü” mesajını alırsınız.

Tabii ki! Gerekli üç argüman bir nokta, radyan cinsinden bir açı ve birim cinsinden bir mesafe olmalıdır. Yardım sisteminde pt, ang ve dist ile temsil edilirler.

Bir programda değişken isimleri olabilirler, ancak atanan bir değere sahip olana kadar hepsi sıfırdır; bu nedenle, POLAR işlevi bir hata döndürür.

AutoLISP programları genellikle boş bir liste veya yanlış bir durumu temsil eden nil değerini döndürür. Değersiz olduğunu düşünün ve sıfırın sıfırla aynı olduğunu düşünme hatasına düşmeyin. Değil, çünkü 0 bir değerdir.

Artık uygun argümanları sağladığınıza göre, kodu girmek, 2,3 koordinatından 4 birim uzaklıkta 45°’lik bir açıyla bir nokta döndürmelidir. Ama öyle değil. Bunun yerine, farklı bir hata mesajı alıyorsunuz.

Bu hata mesajı, “hata: hatalı işlev: 2” şeklinde bir ipucu içerir. Kötü fonksiyon hatası aldığınızda, açık parantezlere bakmaya başlayın. Açılan parantezden hemen sonra 2 sayısı görünür. Unutmayın, o konumda bir işlev olmalı.

AutoLISP’e 2’yi bir fonksiyon olarak değerlendirmemesini söylemediğiniz sürece, sadece fonksiyon 2’nin tanımsız (veya kötü) olduğunu keşfetmek için bunu yapmaya çalışır. AutoLISP’e listedeki ilk öğeyi değerlendirmemesini nasıl söylersiniz? Açılış parantezinden önce bir kesme işareti ekleyerek listeden alıntı yaparsınız. Yardım sistemi örneği, tek bir alıntı gösteriyor, ancak her şeyi fark etmek zor. Şimdi bir kesme işareti ekleyip tekrar deneyerek aşağıdaki sonuçları alırsınız.

Bu oldukça iyi görünüyor. En azından bir puanınız var, yani en azından üç değerden oluşan bir listeniz var. Ama bu nokta doğru mu? Mümkün görünse de kesin olarak söyleyemezsiniz. Nasıl kontrol edebilirsiniz?

AutoCAD’i kullanarak 4 birim uzunluğundaki 2,3 koordinatından 45°’lik bir açıyla bir çizgi çizerek yeni noktanın ne olması gerektiğini öğrenin. Yeni bitiş noktasının koordinatları, Visual LISP Konsolunda işleve girdiğinizde döndürülen koordinatlar olmayan 4.8284,5.8284,0’dır. Başka bir şey denemelisin.

  • Sonuç açıkça yanlış, ancak beklediğinize çok yakın. Belki açıyla mesafeyi karıştırdın. Her ikisi de sayıdır, bu nedenle program çalışmaya devam eder. Yardım sistemi neyin önce geldiği konusunda yanlış olabilir, değil mi? Mümkün ama olası değil. Yardım sistemini suçlamadan önce problemler için kodunuza bakın.

Diyelim ki kodunuzu zaten kontrol ettiniz ve denemeye karar verdiniz. Belki Yardım sistemi yanlıştır. Değerleri ters çevirmeye çalışıyorsunuz ve type(polar ‘(2 3 0) 4 45), ancak bu sonuç yakın bile değil. Geri döner. Bu durumda, sorun tam yüzünüze bakmaktır.

45°’lik bir açı istiyorsunuz, ancak POLAR işlevi 45 radyan demek istediğinizi düşünüyor. Yardım sisteminde öyle yazıyor, ancak bir şekilde düzenlemişsiniz.Nowyoutry(polar ‘(2 3 0) (dtr 45) 4), ki bu DTR’nin yüklendiğini varsayar. Bu kod satırından elde ettiğiniz sonuçlar, ID komutunu kullanarak elde ettiğiniz sonuçlarla eşleşir.

Bir işlevi ilk kez uygulamaya çalıştığınızda, bir süre program yazdıktan sonra bile bu tür tökezlemeler gerçekçidir. Bunu bir oyun olarak düşünün: En küçük şeylere takılıp kalmanın hüsranıyla karşı karşıya kalsanız bile biraz eğlenmeye çalışın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir