Görünüm Portları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Görünüm Portları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

29 Aralık 2022 AutoCAD arayüzü geri getirmek AutoCAD klasik görünüme çevirmek 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Görünüm Portları

Paper Space görünüm portlarının bir başka benzersiz özelliği de katmanları bağımsız olarak dondurma yetenekleridir. Örneğin, bir katın genel görünümünde olağan plan bilgilerini görüntüleyebilir, ancak bir birimin büyütülmüş görünümünde yalnızca duvarları gösterebilirsiniz.

Görüntü alanı katmanı görünürlüğünü Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusundan kontrol edersiniz. Her katman listesi için üç güneş simgesi olduğunu fark etmiş olabilirsiniz.

İPUCU : Tüm sütunları görüntülemek için Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunu genişletmeniz gerekebilir. Bunu yapmak için, iletişim kutusunun sağ kenarına tıklayın ve sağa doğru sürükleyin.

En soldaki güneş simgesini zaten biliyorsunuz: Bu, küresel olarak katmanların donmasını ve çözülmesini kontrol eden Dondur/Çözdür simgesidir. Bu simgenin sağındaki birkaç sütun, şeffaf dikdörtgenlere sahip iki güneş simgesidir.

Bu simgeler, ayrı görünüm pencerelerinde katmanların dondurulmasını ve çözülmesini kontrol eder. Bu çiftten soldaki mevcut görüntü portlarını kontrol eder ve sağdaki yeni oluşturulan görünüm portlarının ayarlarını kontrol eder.

Bu alıştırma, mevcut görünüm pencereleri için güneş simgesinin nasıl çalıştığını ilk elden gösterir:

1. Floating Model Space’e gitmek için durum çubuğundaki Paper (Kağıt) düğmesine tıklayın.
2. Alt görünümü etkinleştirin.
3. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunu açın.
4. ORTAK|DUVAR katmanını bulun; ardından, bu katmanı yalıtmanıza yardımcı olması için adına tıklayın.

UYARI : Model sekmesindeyken Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusundaki VP Dondurma ve Yeni VP Dondurma seçeneklerini kullanamazsınız.

5. Seçilen katman için VP Freeze etiketli sütuna tıklayın. Bunu yapmak için Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunu genişletmeniz gerekebilir; Sütun başlığı, siz sütunu genişletene kadar yalnızca V gösterebilir. Geçerli VP Dondurma sütunu, iletişim kutusunun sağ tarafındaki altıncı sütundur. Güneşin altında şeffaf bir dikdörtgen gibi görünen simgeye tıklayın. Güneş, bir kar tanesine dönüşerek size katmanın artık mevcut görüntü alanı için donmuş olduğunu söyler.
6. Tamam’a tıklayın. Ortak Xref’in Duvar katmanı mevcut görünüm alanında görünmez hale geldiğinde aktif görünüm alanı yeniden oluşturulur. Ancak, duvarlar diğer görüntü alanında görünür durumda kalır.
7.Mevcut VPFreeze ayarının etkilerini inceledikten sonra,LayerProperties Manager iletişim kutusuna geri dönün ve tekrar bir güneşe dönüşmesi için Geçerli VP Dondurma simgesine tekrar tıklayarak ORTAK|DUVAR katmanını çözün.
8. İletişim kutusundan çıkmak için Tamam’a tıklayın.
9. Çizimi incelemek için bir dakikanızı ayırın ve ardından Xref-1 dosyasını kaydedin.

Önceki alıştırmada kullandığınızın yanında başka bir özdeş güneş simgesi fark etmiş olabilirsiniz. Bu simge, mevcut görünüm pencerelerini kontrol etmek yerine, daha sonra oluşturacağınız herhangi bir yeni görünüm alanında katman görünürlüğünü kontrol eder.

Tercih ederseniz, katmanları ayrı görünüm pencerelerinde dondurmak için Katmanlar araç çubuğundaki Katman açılır listesini kullanabilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz görünüm alanına çift tıklayın, listeden katmanı seçin ve ardından altındaki küçük dikdörtgenle aynı güneş simgesine tıklayın.


AutoCAD klasik görünüme çevirme
AutoCAD Klasik görünüme çevirme 2023
AutoCAD arayüzü geri getirme
AutoCAD arayüz değiştirme
AutoCAD Classic
AutoCAD Classic yapma 2022
Autocad Klasik görünümden çıkma
AutoCAD klasik görünüme çevirme 2018


Katmanların görünürlüğünü ayarlamaya ek olarak, her görünüm için renk, çizgi tipi ve çizgi kalınlığı gibi diğer katman özelliklerini de ayarlayabilirsiniz.

İlk olarak, katmanlarını ayarlamak istediğiniz görüntü alanı için Floating Model Space’te olduğunuzdan emin olun ve ardından Layer Properties Manager’ı açın. Her katman için VP Freeze, VP Color, VP Linetype, VP Lineweight ve VP Plot ayarlarını kullanarak geçerli görünümün özelliklerini ayarlayabilirsiniz.

Bu bölüm, apartman inşa etme eğitimini sonlandırmaktadır. Binanın tamamını çizmemiş olsanız da, bunu yapmak için ihtiyacınız olan tüm komutları ve teknikleri öğrendiniz. Size birinci katın tamamlanmış bir planını gösterir; kat planlarınızı tamamlamak ve AutoCAD kullanarak biraz pratik yapmak için bu şekilde gösterilen sembolleri Plan dosyanıza eklemek isteyebilirsiniz.

Bunun gibi binalar genellikle birkaç kat için aynı planlara sahip olduğundan, ikinci katın planı üçüncü katı da temsil edebilir. Birinci kat ile birleştiğinde, bu size üç katlı bir apartman binası verir.

Bu proje ayrıca, ayrı bir dosya olacak olan zemin seviyesinde bir garaja sahip olabilir. Garaj dosyasındaki Col-grid.dwg dosyasını boyutlar için referans olarak kullanabilirsiniz. Diğer semboller, diğer dosyalarda alabileceğiniz dosyalar olarak saklanan bloklar olabilir.

Teknik Resmin Bölümlerini Maskeleme

Bir zemin düzeninde ekipman veya mobilyaların altındaki zemin desenlerini gizlemek için AutoCAD’in Çizim Sırası özelliğini kullanma yöntemini açıkladı. Benzer bir yöntemi, bir Kağıt Alanı görünüm alanında düzensiz şekilli alanları gizlemek için kullanabilirsiniz.

Bu, çizimin bazı bölümlerinin maskelenmesini gerektiren sit planları, inşaat planları veya kat planları çizmek için tercih edilir. Veya boyut veya metin verilerini ortaya çıkarmak için bir planın başka bir planla örtüşen kısmını maskelemek isteyebilirsiniz.

Birden Çok Kağıt Alanı Düzeni Oluşturma ve Kullanma

Yalnızca bir veya iki Kağıt Alanı düzeniyle sınırlı değilsiniz. Çiziminizin farklı görünümlerini içeren farklı bir sayfa boyutu için ayarlanmış her düzen ile istediğiniz kadar Kağıt Alanı düzenine sahip olabilirsiniz. Bu özelliği, tek bir AutoCAD çizim dosyasına dayalı olarak birden fazla çizim sayfası ayarlamak için kullanabilirsiniz.

Örneğin, bir müşterinin hem 1⁄8 ̋ = 1 ́ ölçekte hem de 1⁄16 ̋ = 1 ̋ ölçekte tam plan setlerine ihtiyaç duyduğunu varsayalım. Her biri farklı sayfa boyutuna ve görüntü alanı ölçeğine sahip iki Düzen sekmesi ayarlayabilirsiniz.

Farklı çizim türleri için farklı Kağıt Alanı düzenleri de ayarlayabilirsiniz. San Francisco Ana Kütüphane projesinde, tek bir çizim, mekanik yerleşim, ekipman ve tefrişat, kat planları ve yansıtılan tavan planları için verileri içeriyordu. Bu proje, her planın katmanlarını ayarlamak için birden çok dosya kullansa da, birden çok Düzen sekmesine sahip tek bir dosya, AutoCAD 2008’de aynı amaca hizmet edebilir.

Yeni düzen sekmeleri oluşturmak için aşağıdakileri yapın:

1. Herhangi bir sekmeye sağ tıklayın.
2. Mevcut sekmelere yeni bir sekme eklemek için kısayol menüsünden Yeni Düzen’i seçin.
3. Yeni Düzen sekmesine tıklayın. Düzen, tek bir varsayılan görünüm alanıyla görünür.

1. adımda, Düzen sekmesi kısayol menüsü Şablondan seçeneğini içeriyordu. Şablondan seçeneği, bir AutoCAD şablon dosyasına dayalı bir Kağıt Alanı düzeni oluşturmanıza olanak tanır. AutoCAD, ortak sayfa boyutlarına dayalı başlık blokları içeren birkaç standart düzen sağlar.

Düzen sekmesi kısayol menüsü ayrıca tüm sekmeleri silmenizi, yeniden adlandırmanızı, taşımanızı, kopyalamanızı veya seçmenizi sağlayan seçenekler içerir. Sağlanan alana sığamayacak kadar çok sekme varsa, sekmelerin hemen solundaki okları kullanarak sekmeler arasında gezinebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir