Çizgi Ağırlıkları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Çizgi Ağırlıkları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

29 Aralık 2022 Autocad çizgi kalınlığı gözükmüyor AutoCAD çizgiler kalın gözüküyor AutoCAD plot çizgi Kalınlığı 0

Tek Şekilli Görünüm Pencereleri Oluşturma

Çoğu durumda, dikdörtgen bir görüntü alanı, başarmak istediğiniz şeye uygun bir görünüm sağlamaz. Örneğin, bir kat planının L şeklinde veya dairesel bir bölümünü izole etmek isteyebilirsiniz. Aşağıdaki alıştırmada gösterildiği gibi, ihtiyacınız olan hemen hemen her şekil için görünüm pencereleri oluşturabilirsiniz.

UYARI : Bu özellik AutoCAD LT’de mevcut değildir. Yalnızca alt apartman birimlerini, asansörleri ve merdivenleri gösteren bir Düzen sekmesi ayarlamak için şu adımları izleyin:

1. Görünüm Pencereleri araç çubuğundaki Mevcut Görünüm Penceresini Kırp aracına tıklayın. Ayrıca Değiştir † Klip ■ Görünüm Penceresini de seçebilirsiniz.
2. Kırpılacak görüntü portunu seçin: komut isteminde, görüntü alanı kenarlığına tıklayın.
3. Kırpma nesnesini seçin veya [Polygonal] <Polygonal>: komut isteminde ↵ tuşuna basın.
4. Çalışan Osnap’ları kapatın ve üst kısımda gösterilen taslağı çizin.
5. Noktaları seçmeyi bitirdikten sonra ↵ tuşuna basın. Görüntü alanı, yeni şekle uyacak şekilde değişir.
6. Tutamaçlarını ortaya çıkarmak için görüntü alanı kenarlığına tıklayın.
7. Bir tutamağa tıklayın ve onu yeni bir konuma taşıyın. Vitrin görünümü yeni şekle uygundur.

Yeni görünüm alanı şekli, bir çizimin bölümlerini ayırmada size daha fazla esneklik sağlar. Bu, özellikle daha küçük sayfalara bölünmüş büyük bir projeniz varsa faydalı olabilir. Her biri planın farklı bir bölümünü gösteren birkaç Düzen sekmesi ayarlayabilirsiniz.

Doğrusal olmayan bir görüntü alanı istiyorsanız ne olur? Bu alıştırma size dairesel bir görünümün nasıl oluşturulacağını gösterir:

1. Az önce değiştirdiğiniz görünümü silin.
2. Kağıt Alanı alanını kabaca dolduran bir daire çizin.
3. Görünüm Pencereleri araç çubuğundaki Nesneyi Görünüm Penceresine Dönüştür seçeneğini tıklayın veya Görünüm † Görünüm Pencereleri ■ Nesne’yi seçin.
4. Daireye tıklayın. Plan, gösterildiği gibi dairenin içinde görünür.

Bu alıştırmayı basitleştirmek için, yeni bir görünümün temeli olarak bir daire çizmeniz istendi. Ancak, çevrelerle sınırlı değilsiniz; herhangi bir şekle sahip kapalı bir çoklu çizgi veya spline kullanabilirsiniz. Bir şekil oluşturmak ve ardından onu bir görünüme dönüştürmek için Çizim araç çubuğundaki Çokgen aracını da kullanabilirsiniz.

Bir önceki alıştırmadaki bilgi istemleri dizisine dikkatlice bakarsanız, Nesneyi Görüntü Kapısına Dönüştür seçeneğinin Vports komutunun (-vports) bir komut satırı sürümünü çağırdığını fark edeceksiniz. Bu komut satırı sürümü, standart Vports komutunun sunmadığı bazı seçenekler sunar. Aşağıdaki seçenekler, Vports’un komut satırı sürümünde mevcuttur.

Önceki iki alıştırmadaki seçeneklerden ikisini kullandınız: Çokgen ve Nesne. Deneyimli bir AutoCAD kullanıcısıysanız, Vports’un bu komut satırı sürümünün önceki sürümlerin Mview komutuyla aynı olduğunu fark edebilirsiniz. İsterseniz yine de Mview komutunu kullanabilirsiniz.

Kağıt Alanındaki Çizgi Ağırlıklarını, Çizgi Tiplerini ve Boyutları Anlama

Çeşitli AutoCAD özelliklerinin davranışı, Kağıt Alanında mı yoksa Model Alanında mı olduğunuza bağlıdır. Bu özelliklerin en görünür olanları çizgi kalınlıkları, çizgi tipleri ve boyutlardır. Bu bölümde, bu özelliklere daha yakından bakacak ve bunları Paper Space ile birlikte nasıl kullanacağınızı göreceksiniz.


AutoCAD plot çizgi Kalınlığı
Autocad çizgi kalınlığı gözükmüyor
AutoCAD çizgiler kalın gözüküyor
AutoCAD kalın çizgi kapatma
AutoCAD çıktı alırken çizim görünmüyor
AutoCAD çizgi ayarları
AutoCAD çizgi büyütme
AutoCAD pdf çizgi kalınlığı gözükmüyor


Kağıt Alanında Çizgi Kalınlıklarını Kontrol Etme ve Görüntüleme

Çizgi ağırlıkları, teknik çizimlerin okunabilirliğini büyük ölçüde artırabilir. Küçük ayrıntıların gürültüsünün bir çizime baskın çıkmasını önlerken, önemli özellikleri kalın çizgi çizgileriyle öne çıkarabilirsiniz.

Mimari kat planlarında, duvarlar geleneksel olarak daha kalın çizgilerle çizilir, böylece bir planın ana hatları kolayca okunabilir. Diğer özellikler bir çizimde yalnızca referans olarak bulunur, bu nedenle normalden daha hafif bir ağırlıkla çizilirler.

Çizim stili tabloları kullanarak AutoCAD’de çizgi kalınlıklarını nasıl kontrol edeceğinizi gördünüz. Bir çizime, adlandırılmış bir çizim stili tablosu veya renkli çizim stili tablosu uygulayabilirsiniz.

Halihazırda bir AutoCAD çizimleri kitaplığınız varsa, geriye dönük uyumluluk için renkli çizim stili tabloları kullanmak isteyebilirsiniz. AutoCAD ayrıca çizgi kalınlıklarını doğrudan katmanlara veya nesnelere atamanıza ve çizgi kalınlığı ayarlarınızın sonuçlarını Paper Space’te görüntülemenize olanak tanır.

İşte çizgi ağırlıklarının doğrudan nasıl ayarlanacağını gösteren bir alıştırma:

1. Düzen1 sekmesine tıklayın; ardından Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunu açın.
2. Katman listesine sağ tıklayın ve Tümünü Seç’i seçin.
3. Çizgi Ağırlığı iletişim kutusunu açmak için Çizgi Ağırlığı sütununa tıklayın.
4. Listeden 0,13 mm’yi seçin ve Tamam’a tıklayın. Az önce tüm katmanlara 0,13 mm çizgi kalınlığı atadınız.
5. Katman listesine tekrar sağ tıklayın ve Tümünü Temizle’yi seçin.
6. Ortak|DUVAR katmanına tıklayın ve bu iki katmanı seçmek için Kat1|DUVAR katmanına Ctrl+tıklayın.
7. Lineweight iletişim kutusunu tekrar açmak için seçilen iki katmandan birinin Lineweight sütununa tıklayın.
8. İletişim kutusundan 0,40 mm’yi seçin ve Tamam’a tıklayın. Az önce seçilen iki katmana 0,4 mm çizgi kalınlığını atadınız.
9. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunda Tamam’ı tıklayın.

Çizimdeki katmanlar için çizgi kalınlıklarını ayarlasanız da, Paper Space’te görünür hale gelmeden önce dosya ayarlarında birkaç değişiklik daha yapmanız gerekir:

1. Satır Ağırlığı Ayarları iletişim kutusunu açmak için Biçimlendir † Satır Ağırlığı’nı seçin.
2. Çizgi Ağırlığını Görüntüle onay kutusunu seçin ve ardından Tamam’a tıklayın.
3. Kağıt Alanında olduğunuzdan emin olun ve ardından çizimi yakınlaştırın.
4. Görüntüle ■ Tümünü Yenile’yi seçin. Duvarları temsil eden çizgiler gösterildiği gibi artık daha kalın.
5. Bu alıştırmanın sonuçlarını inceledikten sonra dosyayı kapatın.

Paper Space’te çizgi kalınlıklarını görüntüleme özelliği sayesinde, çıktılarınız üzerinde daha iyi kontrol sahibi olursunuz. AutoCAD 2008, çiziminizi yazdırmak için bir deneme yanılma yöntemi kullanmak ve ardından çizgi kalınlıklarının doğru olup olmadığını görmek için çıktınızı kontrol etmek yerine, çizgi çizgilerini ekranınızda görmenizi sağlar.

Bu alıştırma, çiziminizi çizdiğinizde olacakları gibi Paper Space’te görünmeleri için çizgi kalınlıklarını nasıl ayarlayacağınızı gösterdi. Çizimlerinizi normalde siyah olarak çiziyorsanız, çizimlerinizin nasıl görüneceğini gerçekten görmek için bir adım daha ileri gidebilir ve tüm katman renklerinizi siyah olarak ayarlayabilirsiniz.

Ancak katmanları orijinal renklerine geri yükleyebilmek için katman ayarlarınızı kaydetmeniz gerekir. Bu bölümde daha sonra katman ayarlarını kaydetme ve geri yükleme hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Katman ayarlarınızı etkilemeden çiziminizi siyah beyaz olarak görüntülemenin başka bir yolu da, açıklanan renkli çizim stili tablosunu kullanmaktır.

İPUCU : Çizgi kalınlığı ekranı açıldığında, çizgi kalınlıklarını Model Alanında ve Kağıt Alanında görürsünüz. Model Alanında çiziminiz üzerinde çalışırken çizgi ağırlıkları dikkatinizi dağıtabilir, ancak Komut isteminde Lwdisplay↵Off↵ yazarak bunları hemen kapatabilirsiniz. Lwdisplay↵On↵ girilmesi, çizgi kalınlığı görüntüsünü tekrar açar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir