Çalışma Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Çalışma Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

20 Ocak 2023 Autocad hangi alanlarda kullanılır AutoCAD is ilanları Autocad ne kadar sürede öğrenilir 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

AutoLISP ile Yardım Alma

Umarım kendi başınıza biraz programlama denemeye ve AutoLISP hakkında daha fazla şey öğrenmeye ikna olursunuz. AutoCAD Yardım penceresinde çok sayıda bilgi bulabilirsiniz:

1. Yardım Ek Kaynaklar Geliştirici Yardımı’nı seçin. AutoCAD 2008 Geliştirici Yardım penceresi açılır.
2. Soldaki panelde AutoLISP referans listesini genişletin. Bazıları bu bölümde tartışılan AutoLISP işlevlerinin alfabetik bir listesini görüyorsunuz.

AutoCAD Yardım penceresinde AutoLISP materyali ile çalışırken Visual LISP referanslarını da göreceksiniz. Bu, AutoLISP için bağımsız bir programlama ortamıdır. Visual Basic düzenleyicisine benzer. Çalışmanızda AutoLISP’i kapsamlı bir şekilde kullanmayı düşünüyorsanız, Visual LISP mükemmel bir araçtır.

AutoLISP’in temellerini anladığınızda, Visual LISP’i AutoCAD Yardım sistemindeki öğretici aracılığıyla keşfetmek isteyebilirsiniz. Yardım Ek Kaynaklar Geliştirici Yardımı’nı seçerek Visual LISP öğreticisini bulabilirsiniz. AutoCAD 2008 Yardım: Geliştirici Belgeleri penceresinde, AutoLISP Eğitimi bölümünün altına bakın.

Araç Çubuklarını, Menüleri, Çizgi Tiplerini ve Tarama Modellerini Özelleştirme

AutoCAD, yazılımın görünümünü ve hissini gereksinimlerinize göre uyarlamanıza olanak tanıyan yüksek derecede esneklik ve özelleştirme sunar. Bu bölümde, AutoCAD’i çalışma grubunuza ve ofis ortamınıza daha sorunsuz entegre olacak şekilde nasıl özelleştireceğinizi göreceksiniz.

Bölümün ilk kısmı, AutoCAD’i özel ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde nasıl uyarlayacağınızı gösterir. Menülerini değiştirerek AutoCAD’i nasıl özelleştireceğinizi öğrenecek ve çalışma grubunuzun sıklıkla kullandığı komutlar için özel makroları nasıl oluşturacağınızı öğreneceksiniz.

Ardından, AutoCAD’i bir ofiste kullandığınızda ortaya çıkan bazı genel sorunlara bakacaksınız. Bu tartışmada, kendi çalışma ortamınızda AutoCAD kullanırken karşılaştığınız sorunlarla ilgili yardım bulabilirsiniz. Ayrıca AutoCAD projelerinin nasıl yönetileceğini de tartışacağım.

Bu bölümdeki konular aşağıdakileri içerir:

◆ Çalışma Alanlarını Kullanma
◆ Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme
◆ Araçlar ve Menülerde Makro Oluşturma
◆ Kullanıcı Girişi için Duraklatma
◆ Makro Seçeneği için Genişletilmiş Metin Kutusu Açma
◆ Klavye Kısayollarını Düzenleme
◆ Özelleştirmelerinizi Kaydetme, Yükleme ve Kaldırma
◆ Dizel Makro Dilini Anlamak
◆ Özel Çizgi Tipleri Oluşturma
◆ Tarama Modelleri Oluşturma

Çalışma Alanlarını Kullanma

AutoCAD’de rahat olduğunuzda, belirli bir araç çubuğu ve palet düzenlemesinden hoşlandığınızı veya işinizin türüne bağlı olarak kullanmaktan hoşlandığınız birkaç araç çubuğu setine sahip olduğunuzu görebilirsiniz.

AutoCAD’in kutudan çıkar çıkmaz sunduğu iki çalışma alanıyla zaten çalıştınız: 3B Modelleme ve AutoCAD Classic. Ayrıca kendi özel araç çubuğu düzenlemelerinizi ayarlayabilir ve daha sonra Çalışma Alanı özelliğini kullanarak bu düzenlemeleri daha sonra geri almak üzere kaydedebilirsiniz. Bu özelliği nasıl özelleştirebileceğinize daha yakından bakalım.

Çalışma Alanları araç çubuğu gösterilir. AutoCAD kullanıcıları, Çalışma Alanları araç çubuğunu AutoCAD Penceresinin sol üst köşesinde sabitlenmiş konumunda görür ve LT kullanıcıları kayan sürümü görür. İçinde, AutoCAD Pencere düzeninizi kaydetmek için bu araç çubuğunu nasıl kullanabileceğinizi gördünüz. Birden çok araç çubuğu ve palet düzenlemesini kaydedebilir ve ardından bunları Çalışma Alanları araç çubuğu açılır menüsünden seçerek kolayca geri çağırabilirsiniz.


Autocad bilen eleman ne kadar maaş alır
Autocad hangi alanlarda kullanılır
AutoCAD is ilanları
AutoCAD
Autocad ne kadar sürede öğrenilir
AutoCAD Tarihçesi
Autocad nasıl öğrenilir
Autocad kimler Kullanır


İPUCU: Çalışma Alanları araç çubuğunuz açık değilse, herhangi bir araç çubuğuna sağ tıklayın ve ardından kısayol menüsünden Çalışma Alanları’nı seçin.

Gösterildiği gibi Çalışma Alanı Ayarları iletişim kutusunu açmak için Çalışma Alanları araç çubuğundaki Çalışma Alanı Ayarları aracına tıklayın.

Bu iletişim kutusuna ayrıntılı olarak bakmak için biraz zaman ayıralım. Çalışma Alanları araç çubuğu açılır listesindeki Geçerli Farklı Kaydet seçeneğini kullanarak Özel Düzenim adlı bir çalışma alanı oluşturdunuz.

Çalışma Alanı Ayarları iletişim kutusu açıkken, AutoCAD Classic, 3D Modeling ve My Custom Layout ayarlarını görebilirsiniz. Buradan, ayarların davranışını kontrol edebilirsiniz.

Her ayarın yanındaki onay kutusu, öğenin Çalışma Alanları araç çubuğundaki açılır listede görünüp görünmediğini kontrol etmenizi sağlar. Örneğin, Özel Düzenim ayarındaki işareti kaldırırsanız, Çalışma Alanları araç çubuğundaki açılır listede yalnızca 3B Modelleme ve AutoCAD Classic’i görürsünüz.

Çalışma Alanım = açılır listesi, Çalışma Alanları araç çubuğundaki Çalışma Alanım aracını tıklattığınızda hangi çalışma alanı ayarının etkinleştirileceğini seçmenizi sağlar. En sık kullandığınız çalışma alanı ayarlarınız için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Çalışma Alanı Ayarları iletişim kutusunun altındaki Çalışma Alanlarını Değiştirirken grubundaki seçenekler, çalışma alanı değişikliklerinin otomatik olarak kaydedilip kaydedilmeyeceğini belirlemenizi sağlar. Örneğin, Çalışma Alanı Değişikliklerini Otomatik Olarak Kaydet’i seçerseniz, bir sonraki sefer farklı bir çalışma alanı ayarına geçiş yaptığınızda, AutoCAD mevcut çalışma alanında yaptığınız tüm değişiklikleri kaydeder.

Çalışma Alanları araç çubuğu, AutoCAD’de bulabileceğiniz en kolay özelleştirme özelliğidir ve düzenli kalmanıza yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir. Ancak konu AutoCAD’i özelleştirmeye geldiğinde çalışma alanları buzdağının sadece görünen kısmıdır. Bir sonraki bölümde, AutoCAD menülerini ve araç çubuklarını doğrudan nasıl özelleştirebileceğinizi görmek için Özel Kullanıcı Arayüzü (CUI) özelliğini inceleyeceksiniz.

Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme

AutoCAD kutudan çıkar çıkmaz, çoğu uygulama için iyi çalışan genel bir araç çubukları, araçlar ve palet düzenlemesi sunar. Ancak AutoCAD’i ne kadar çok kullanırsanız, birkaç araç çubuğuna dağılmış araçları kullanma eğiliminde olduğunuzu o kadar çok fark edebilirsiniz.

Bu araçları birleştirmek için özel bir araç çubukları ve menüler seti oluşturabilseydiniz muhtemelen işinizin daha kolay ilerleyeceğini hissedeceksiniz. Özel makrolar oluşturma noktasına geldiyseniz, bunlara kolayca erişmenin bir yolunu isteyebilirsiniz.

Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir (CUI), AutoCAD’deki menüler ve araç çubukları üzerinde neredeyse tamamen kontrol sahibi olmanızı sağlayan tek durak noktasıdır. CUI özelliği ile AutoCAD arayüzünü beğeninize göre şekillendirebilirsiniz. CUI’ye ana giriş noktası, Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusudur.

Çizim araç çubuğuna nasıl araç ekleyeceğinizi göstererek size CUI’yi tanıtır. Ayrıca tamamen yeni bir araç çubuğunun ve özel araçların nasıl oluşturulacağını görme şansınız olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir