Eğik Ölçümlendirme Çizgileri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Eğik Ölçümlendirme Çizgileri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

6 Aralık 2022 AutoCAD Dimension komutu AutoCAD ölçülendirme komutları AutoCAD ölçülendirme komutları KISAYOLLAR 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Ortogonal Olmayan Nesneleri Boyutlandırma

Şimdiye kadar doğrusal boyutlarla nasıl çalışılacağını okuyorsunuz. Daireler, yaylar, üçgenler ve yamuklar gibi dikey olmayan nesneleri de ölçümlendirebilirsiniz. Bu bölümde, ortogonal olmayan bir nesneyi boyutlandırma alıştırması yapacaksınız.

Aşağıdaki alıştırmalar için altıgen şekilli bir pencere çizimi kullanacaksınız. Örnek dosyalardan dosyasını açın; metric kullanıcıları dosyasını açmalıdır. Bir sonraki alıştırma setini takip etmek için bu dosyayı kullanabilirsiniz.

Ortogonal Olmayan Doğrusal Mesafeleri Boyutlandırma

Şimdi, pencereyi boyutlandıracaksınız. Pencerenin alışılmadık şekli, zaten kullandığınız yatay veya dikey boyutları kullanmanıza engel olur. Ancak, Dimension Aligned’ı seçmek, bir açıyla ölçümlendirme yapmanızı sağlar:

1. Ölçümlendirmeler kontrol panelinde Hizalanmış aracına tıklayın. Hizalanmış ölçümlendirmeyi başlatmak için Dal↵ da girebilir veya Dimension ↵ Aligned’ı seçebilirsiniz.
2. İlk uzatma hattı orijinini belirtin veya <nesne seçin> isteminde ↵ tuşuna basın. Daha önceki örneklerde yaptığınız gibi uzatma çizgisi başlangıç noktalarını seçebilirsiniz, ancak ↵ tuşuna basmak, Nesne Seç seçeneğinin nasıl çalıştığını ilk elden gösterir.
3. Boyutlandırılacak nesneyi seçin: isteminde, 2 ́-5 ̋,1 ́-10 ̋ (metrik kullanıcılar için 75,55) koordinatına yakın altıgenin sağ üst yüzünü seçin. Bilgi isteminde belirtildiği gibi, bu tür ölçümlendirme için bir yay veya daire de seçebilirsiniz.
4. Boyut çizgisi konumunu belirtin veya [Mtext/Metin/Açı]: komut isteminde, 2 ́-10 ̋,2 ́-2 ̋ (metrik kullanıcılar için 90,60) koordinatına yakın bir nokta seçin. Boyut, Şekil 12.11’de gösterildiği gibi çizimde görünür.

İPUCU : Doğrusal ölçülerde olduğu gibi, ölçü için alternatif metin girmek üzere 4. adımda T↵ girebilirsiniz.

Yarıçapları, Çapları ve Yayları Ölçülendirme

Dairesel nesneleri boyutlandırmak için, Boyut menüsünden başka bir dizi seçenek kullanırsınız:

1. Ölçümlendirmeler kontrol panelinde Açısal aracına tıklayın. Veya Dan↵ girin veya Boyut-
açısal boyutu başlatmak için açılır menüden Açısal.
2. Yay, daire, çizgi veya <tepe noktasını belirtin>: komut isteminde, 1 ́-3 ̋,1 ́-10 ̋ koordinatına yakın altıgenin sol üst yüzünü seçin (metrik kullanıcılar için 44,57).
3. İkinci satırı seç: isteminde, 1 ́-9 ̋,2 ́-2 ̋ (metrik kullanıcılar için 54,62) koordinatındaki üst yüzü seçin.
4. Boyut yay çizgisi konumunu belirtin veya [Mtext/Metin/Açı]: komut isteminde, imleci altıgenin sol üst köşesinde hareket ettirdiğinizde, üstteki resimlerde gösterildiği gibi boyutun değiştiğine dikkat edin.
5. 1 ́-9 ̋,1 ́-11 ̋(metrik kullanıcılar için 49,50) koordinatına yakın bir nokta seçin. Boyut çizimde sabitlenmiştir.

İPUCU : Ölçü çizgisi veya metin konumunda ince ayarlamalar yapmanız gerekirse, açısal ölçüyü yerleştirdikten sonra tutamaçları kullanarak bunu yapabilirsiniz.

Şimdi bir dairenin çapını gösteren Çap seçeneğini deneyin:

1. Ölçümlendirmeler kontrol panelinde Çap aracını tıklayın. Veya Komut isteminde Ddi↵ girin.
2. Yay veya daire seçin: komut isteminde daireyi seçin.
3. Boyut çizgisi konumunu belirtin veya [Mtext/Metin/Açı]: komut isteminde, siz imleci hareket ettirirken çap boyutunun daire boyunca sürüklendiğini görürsünüz. İmleci dairenin dışına hareket ettirirseniz, boyut, dıştaki boyutu gösterecek şekilde değişir.

İPUCU : Ölçü metni daireye sığmıyorsa, AutoCAD size geçici ölçüyü yatay konuma sürüklerken ölçü metnini dairenin dışına yerleştirme seçeneği sunar.


AutoCAD Komutları
autocad’de ölçülendirme ayarları
AutoCAD ölçülendirme komutları
AutoCAD ölçü ayarları cm
AutoCAD uzunluk yazma
AutoCAD ölçüleri gösterme
AutoCAD Dimension komutu
AutoCAD ölçülendirme komutları KISAYOLLARI


4. İmleci, boyut oku alttaki resimde gösterildiği gibi yatay yönü gösterecek şekilde dairenin içine yerleştirin.
5. Metin ortalanmış olarak fareye tıklayın.

Boyutlar kontrol panelindeki Yarıçap aracı, tıpkı Çap aracının bir dairenin çapını sağlaması gibi, size bir yarıçap boyutu verir.

Dairenin dışında bir yarıçap ölçüsü gösterir, ancak bunu çap ölçüsüne benzer bir şekilde içine yerleştirebilirsiniz. Ölçümlendirmeler kontrol panelindeki Merkez İşareti aracı, seçilen yay veya dairenin ortasına bir çarpı işareti yerleştirir.

İPUCU : Dimtix ve Dimtofl boyut değişkeni ayarlarını değiştirerek çap boyutlarının biçimini değiştirebilirsiniz. Örneğin, dairenin çapı boyunca iki okun görünmesini istiyorsanız, hem Dimtix’i hem de Dimtofl’u açın.

Merkezi çizim alanında olmayan bir yay veya daireyi ölçümlendirmeniz gerekirse basamaklı ölçümlendirmeyi kullanabilirsiniz. İşte adımlar:

1. Dimensions kontrol panelinden Jogged aracına tıklayın, Dimension Jogged’u seçin veya Dimjogged↵ girin.
2. Yay veya daire seçin: komut isteminde, boyutlandırmak istediğiniz nesneyi seçin.
3. Merkez konumu geçersiz kılmayı belirle: komut isteminde, yayın veya dairenin merkezine olan genel yönü gösteren bir nokta seçin. Bir boyut çizgisi belirir ve imlecinizin hareketini takip eder.
4. Ölçü çizgisini istediğiniz yere konumlandırın ve ardından tıklayın.
5. Boyut çizgisi adımını istediğiniz yere konumlandırın ve ardından tıklayın. Basamalı ölçümlendirme çizime yerleştirilir.

Yay uzunlukları, Yay Uzunluğu aracı kullanılarak da bir boyut verilebilir. Dimensions kontrol panelinden Yay Uzunluğu aracını seçin, Dimension Ə Yay Uzunluğu’nu seçin ya da Komut isteminde Dimarc↵ girin.

Yay veya çoklu çizgi yay segmenti seçin: komut isteminde, boyutlandırmak istediğiniz yayı seçin. Düz bir yay veya bir çoklu çizgi yayı olabilir. Yayı seçtikten sonra yay boyutu görünür ve imleçle birlikte hareket eder. Daha sonra boyut için konumu seçebilirsiniz.

Eğik Ölçümlendirme Çizgileri

Bazen uzatma çizgilerini boyut çizgisine göre 90°’den farklı bir açı yapmaya zorlamanız gerekebilir. Bu, çoğu çizginin 90° yerine 30° veya 60° açılarda olduğu izometrik çizimlerin ortak bir gerekliliğidir. Bunun gibi dikey olmayan boyutları kolaylaştırmak için AutoCAD, Eğik seçeneği sunar:

1. Dimension ↵O↵’yu seçin veya Ded↵O↵ yazın.
2. Nesne seç: komut isteminde, çizimin sağ üst kısmındaki hizalanmış boyutu seçin ve seçiminizi onaylamak için ↵ tuşuna basın.
3. Eğik açıyı girin (yok için ENTER’a basın): isteminde, 60° için 60 girin. Boyut, uzatma çizgileri 60°’de olacak şekilde eğilir.

Öncü Ok ile Not Ekleme

Bir tür boyut, metin boyutu melezi gibi bir şeydir. AutoCAD Multileader, çiziminizdeki bir nesneyi işaret eden bir okla birlikte bir metin notu eklemenizi sağlar. Multileaders’ın kullanımı kolaydır ve Mtext aracıyla aynı metin biçimlendirme araçlarını sunar.

Çoklu liderlere aşina olmak için aşağıdaki alıştırmayı deneyin:

1. Dimension Ə Multileader’ı seçin, Multileaders kontrol panelinde Multileader aracına tıklayın veya Mld↵ girin.
2. Lider ok ucu konumunu belirtin veya [lider Önce iniş/Önce içerik/Seçenekler] <Seçenekler>: komut isteminde, 1 ́-4 ̋,2 ́-0 ̋ koordinatında altıgenin sol üst kenarına yakın bir nokta seçin (metrik kullanıcılar için 45,59).
3. Lider iniş konumunu belirtin: isteminde @6<110↵ girin. Metrik kullanıcıları @15<110↵ girmelidir. Metin Biçimlendirme araç çubuğu, metin imleciyle birlikte not konumunda görünür.
4. Not için Pencere Çerçevesini girin ve ardından Metin Biçimlendirme araç çubuğunda Tamam’a tıklayın.
5. Metin genişliğini belirtin <0.0000>: komut isteminde ↵ tuşuna basın veya metniniz için bir genişlik girin. Notunuz, buna benzer lider okuyla görünür.

Yeni Veya Boyut Stilini Değiştir iletişim kutusunun Metin sekmesinde başka bir stil belirtmediğiniz sürece, nottaki metin geçerli metin stilindedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir