Boyutları Nesnelerle İlişkilendirme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Boyutları Nesnelerle İlişkilendirme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

6 Aralık 2022 autocad ölçek ayarlama 1/1000 AutoCAD ölçek değiştirme komut 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Geçersiz Kılmayı Kullanarak Ölçümlendirme Stili Ayarlarını Değiştirme

“Sabit Boyutlu Metni Hareket Ettirme” bölümünde, boyut metninin taşınmasını kolaylaştırmak için Özellikler paletini kullandınız. Aynı şeyi gerçekleştirmek için Dimension Ə Override (Dimoverride komutu) seçeneğini de seçebilirsiniz.

Geçersiz Kılma seçeneği, tek bir boyutun stil ayarlarını değiştirmenizi sağlar. “Sabit Boyutlu Metni Hareket Ettirme” bölümünün ilk alıştırmasında Özellikler paleti yerine Geçersiz Kılma seçeneğini nasıl kullanabileceğinizi gösteren bir örnek:

1. Bir komutun ortasında olmadığınızdan emin olmak için Esc tuşuna iki kez basın. Ardından, açılır menüden Boyut Ə Geçersiz Kılma’yı seçin.
2. Bir sonraki istemde
3. Boyut değişkeni <3> için yeni değer girin: isteminde 4↵ girin. Bu aynı var
Özellikler paletinin Sığdır seçeneğinden Metni Taşı, Lider Ekle’yi seçmek gibi bir etki.
4. Geçersiz kılmak için boyut değişkeni adını girin: istemi tekrar belirerek başka bir boyut değişkeni girmenizi sağlar. Bir sonraki adıma geçmek için ↵ tuşuna basın.
5. Nesneleri seç: komut isteminde, değiştirmek istediğinizboyutu seçin. Birden fazla boyutu aynı anda değiştirmek isterseniz, bir boyutlar grubu seçebilirsiniz. Seçiminizi bitirdiğinizde ↵ tuşuna basın. Boyut ayarları, seçilen boyutlar için değişir.

Bu örnekte görebileceğiniz gibi, Dimoverride komutu, istenen değişikliği yapmak için tam olarak hangi boyut değişkenini düzenleyeceğinizi bilmenizi gerektirir.

Bu durumda, Dimfit değişkenini 4 olarak ayarlamak, ölçümlendirme metnini ölçümlendirme çizgisinden bağımsız olarak hareket ettirmenizi sağlar.

Boyutları Nesnelerle İlişkilendirme

Boyutların ve ilişkili oldukları nesnelerin, boyutun nesneye bağlı kalması için nasıl birlikte hareket edebildiğini gördünüz. Bir çizimi düzenleme sürecinde, boyutlar nesnelerle ilişkisini kaybedebilir; bu nedenle, bir boyut ile bir nesne arasında yeniden bir ilişki oluşturmanız gerekebilir.

Aşağıdaki adımlar bunun nasıl yapıldığını gösterir:

1. Dimension ■Reassociate Dimensions’ı seçin. Dimreassociate↵ Komut istemine de yazabilirsiniz.
2. İstemde, bir nesneyle yeniden ilişkilendirmek istediğiniz boyutu seçin ve ardından ↵ tuşuna basın.
3. İlk uzatma çizgisi orijinini belirtin veya [Nesne seç] <sonraki>: komut isteminde, boyutun tanımlama noktalarından birinde bir X belirir.
4. Endpoint anlık görüntüsünü kullanın ve 3. adımda belirtilen tanımlama noktasına bağlamak istediğiniz nesnenin ucunu tıklayın.
5. Boyutun diğer tanımlama noktasında bir X belirir. Endpoint osnap’ını tekrar kullanın ve boyutla ilişkilendirmek istediğiniz nesnenin diğer uç noktasına tıklayın. Artık nesnenin uç noktalarıyla ilişkili boyuta sahipsiniz.

3. adımda, bir boyut tanımlama noktasının konumunda bir X görürsünüz. Tanımlama noktası zaten bir nesneyle ilişkilendirilmişse, X, etrafında bir kutu ile birlikte görünür. Kutu, tanım noktasının zaten bir nesneyle ilişkilendirildiğini ve onun ilişkilendirmesini değiştireceğinizi hatırlatır. Bu durumda, boyutun diğer tanımlama noktasına geçmek için ↵ tuşuna basabilirsiniz.

Ayrıca 3. adımda bir nesne seçme seçeneğiniz vardır. Bu seçenek, boyutu tek bir uç nokta yerine bütün bir nesneyle ilişkilendirmenizi sağlar. 3. adımda bu istemde S↵ yazarsanız, boyutla ilişkilendirmek istediğiniz nesneyi seçebilirsiniz.

Boyut, tanım noktaları nesnenin bitiş noktalarıyla çakışacak şekilde değişir. Boyut orijinal yöneliminde kalır. Örneğin, dikey bir boyut, boyutu yatay bir çizgiyle ilişkilendirseniz bile dikey olarak kalır. Bu durumda boyut görev bilinciyle çizginin uç noktalarını boyutlandırır ancak sıfır mesafesini gösterir.

İPUCU : Dimdisassociate komutunu kullanarak bir boyutun bir nesneyle ilişkisini kaldırabilirsiniz. Komut isteminde Dimdisassociate↵ yazın, boyutları seçin ve ardından ↵ tuşuna basın.


AutoCAD ölçek değiştirme komutu
autocad ölçek ayarlama 1/200
autocad ölçek ayarlama 1/1000
AutoCAD alıştırma Çizimleri PDF
autocad 1/50 ölçek ayarlama
AutoCAD ölçek hesaplama
AutoCAD ölçeklendirme
AutoCAD ölçekli çizim


Tek İşlemle Bir Boyut Dizisi Ekleme

AutoCAD, tek bir işlem kullanarak bir boyut dizisi oluşturmak için bir yöntem sağlar. Qdim komutu, noktaları seçmek yerine bir dizi nesne seçmenizi sağlar.

Aşağıdaki alıştırma, Qdim komutunun nasıl çalıştığını gösterir:

1. Henüz yapmadıysanız, Birim kat planının genel bir görünümünü elde etmek için uzaklaştırın.
2. Dimension Ə Quick Dimension’ı seçin ya da Dimensions kontrol paneli açılır menüsünde Quick Dimension’a tıklayın.
3. Boyutlandırılacak geometriyi seçin: komut isteminde, ünitenin tüm sol duvarının çevresine bir seçim penceresi yerleştirin.
4. Seçiminizi bitirmek için ↵ tuşuna basın.
5. Ölçüyü yerleştirmek için duvarın solundaki bir noktayı tıklayın. Duvarın tüm boyutlarını görüntüleyen bir boyut dizisi görünür.
6. Bu alıştırmanın sonuçlarını gözden geçirmeyi bitirdiğinizde, dosyayı kaydetmeden çıkın.

4. adımdaki bilgi istemi, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli boyut türlerini gösterir. Örneğin, boyutların tek bir taban çizgisinden kaynaklanmasını istiyorsanız, Temel seçeneğini belirlemek için 4. adımda B↵ girebilirsiniz.

Bir duvarı hızlı bir şekilde boyutlandırmak istediğinizde Qdim komutu zaman kazandırabilir. Her durumda işe yaramayabilir, ancak boyutlandırdığınız nesne oldukça basitse ihtiyacınız olan tek şey bu olabilir.

İPUCU : Bu alıştırmada duvarı seçmek için basit bir pencere kullandınız. Daha karmaşık şekiller için kesişen bir çokgen seçim penceresi kullanmayı deneyin. 

Alternatif Boyutları Ekleme veya Kaldırma

Sonunda, bu bölümün başlarındaki bazı şekillerde gösterildiği gibi, alternatif boyutlar içeren bir çizimle karşılaşabilirsiniz. Alternatif boyut özelliklerini kapatarak bu alternatif boyutları kaldırabilirsiniz. İşte nasıl yapıldığı:

1. Dimension Ə Dimension Style’ı seçin veya Dimension Style Manager iletişim kutusunu açmak için D↵ girin.
2. Alternatif birimleri kullanan stili seçin. Stiller liste kutusunda Değiştir’i seçin.
3. Alternatif Birimler sekmesine tıklayın.
4. Onay işaretini kaldırmak için Alternatif Birimleri Görüntüle onay kutusunu tıklayın.
5. Tamam’a tıklayın ve ardından Boyut Stili Yöneticisi iletişim kutusunu kapatmak için Kapat’a tıklayın.

Az önce düzenlediğiniz stili kullanan boyutlar, alternatif boyutları kaldırmak için değişir. Ayrıca ters işlemi gerçekleştirebilir ve mevcut bir boyut grubuna alternatif boyutlar ekleyebilirsiniz. Burada gösterilen adımları izleyin, ancak 4. adımda onay işaretini kaldırmak yerine onay işaretini ekleyin ve Alternatif Birimler sekmesinin geri kalanında uygun ayar değişikliklerini yapın.

Boyutlandırma Sırasında Osnap Kullanma

Ölçülendirme sırasında yaptığınız gibi sık sık kesişme ve bitiş noktaları seçtiğinizde, Osnap kısayol menüsünü kullanmak sakıncalı olabilir. Belirli anlık görüntüleri sık sık kullanacağınızı biliyorsanız, Çalışan O anlık görüntüleri kullanabilirsiniz.

Çalışan Kısa Sürelerinizi belirledikten sonra, bir sonraki sefer bir nokta seçmeniz istendiğinde, seçilen anlık anlık modlar otomatik olarak etkinleştirilir. Osnap kısayol menüsünü kullanarak (Shift+sağ fare düğmesini tıklayın) yine de varsayılan ayarları geçersiz kılabilirsiniz.

Çalışan bir Snap modunu ayarlamanın bir dezavantajı vardır: Çiziminiz kalabalıklaştığında, kazara yanlış noktayı seçebilirsiniz. Ancak, durum çubuğunda Osnap’i tıklatarak veya F3’e basarak Osnap Çalıştırma modunu kolayca kapatabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir