Dinamik Karşılaştırma

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Dinamik Karşılaştırma

1 Haziran 2023 İki ürün karşılaştırma Teknik özellik karşılaştırma 0
Yazılım Sisteminin Evrimi

Karşılaştırıcılar Ne Yapar?

Normalde ‘karşılaştırıcı’ olarak adlandırılan otomatik bir karşılaştırma aracı, iki veri grubu arasındaki farkları tespit eden bir bilgisayar programıdır. Test otomasyonu için bu veriler genellikle bir test çalışmasının ve beklenen sonucun sonucudur. Veriler bir ekranda görüntülenebilir veya dosyalarda veya veritabanlarında tutulabilir ve standart metin dosyaları da dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde olabilir. Bir karşılaştırma özelliğinin bir test yürütme aracına yerleştirildiği durumlarda, verilerin ekran görüntüleri olma olasılığı daha yüksektir.

Karşılaştırılabilecek veriler karşılaştırma aracının yeteneklerine bağlı olacaktır. Bazı ticari karşılaştırıcılar, birkaç farklı veri formatını karşılaştırmak için kapsamlı yeteneklere sahiptir. En basit karşılaştırıcılarla yalnızca standart metin dosyalarını karşılaştırabilirsiniz, ancak daha gelişmiş karşılaştırıcılarla grafik biçimler ve veritabanlarının içeriği dahil olmak üzere daha karmaşık ve özel veri biçimlerini karşılaştırabilirsiniz.

Karşılaştırıcılar Size Ne Söyleyebilir?

Tüm karşılaştırıcılar temel olarak size karşılaştırılan iki veri kümesinin aynı olup olmadığını söyler, ancak birçoğu bir şekilde bireysel farklılıkları da vurgular. Farklı karşılaştırıcılar arasındaki farklılıkları vurgulamanın çeşitli yolları vardır ve herhangi bir karşılaştırıcının çıktısı, neyin istendiğine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Bir dizi otomatikleştirilmiş test senaryosunun yürütülmesi sırasında, yalnızca gerçek ve beklenen veriler arasında herhangi bir fark olup olmadığını bilmemiz gerekir. Bu, test yürütme otomasyon aracının veya bizim, her bir test senaryosunun geçip geçmediğini belirlememizi sağlayacaktır.

Bir test senaryosu başarısız olduktan sonra, başarısızlığın nedenini araştırmamız gerekecek. Şimdi karşılaştırıcımızdan ek bilgilere ihtiyacımız var. Kaç fark olduğunu, bunların nerede meydana geldiğini ve tam olarak farklılıkların ne olduğunu söylemek genellikle yardımcı olur. İdeal olarak, bu bilgiler her karşılaştırma yapıldığında raporlanmış olacaktır.

Daha gelişmiş karşılaştırıcılar, farklılıklara göz atmanıza yardımcı olacak olanaklar sağlar; örneğin, karşılaştırılan iki dosyanın bölümlerini yan yana (veya üst üste) görmenizi sağlayan etkileşimli bir yetenek. Bu durumda, farklılıklar bir şekilde, örneğin kalın yazıyla veya farklı bir renkle vurgulanabilir. Başka bir varyasyon, bir seferde yalnızca bir dosya görüntüler, ancak iki dosya arasında hızlı bir şekilde geçiş yapmanıza izin verir.

Grafik görüntülerin karşılaştırılmasında bazı karşılaştırma araçları, çeşitli grafik işleme tekniklerini kullanarak farklılıkları vurgulayabilir.

Örneğin, iki bitmap görüntüsünün karşılaştırıldığı yerde, bir görüntünün diğerinden çıkarılmasının sonucu olan üçüncü bir görüntünün üretilmesi mümkündür ve ilk ikisi aynı olduğunda üçüncü görüntüyü boş bırakır. Bu tesisler, farklılıkları analiz etme görevini çok daha kolay ve hızlı hale getirir.

Bazı kelime işlemciler, metin belgelerinin iki sürümünü karşılaştırmak için yararlı olanaklar sağlar. Muhtemelen test otomasyonu amaçları için en iyi karşılaştırıcıları yapmasalar da, özellikle analizi yapan kişiler bir karşılaştırma aracından çok bir kelime işlemciye aşinaysa, metinsel çıktılardaki farklılıkların ortaya çıktığı yerlerde faydalı olabilirler.

Özel karşılaştırma araçlarının sağladığı diğer bilgiler, karşılaştırmanın yapıldığı saat ve tarihi, ne kadar sürdüğünü, kullanılan karşılaştırma aracının sürümünü vb. içerebilir. Bu, çoğunlukla testlerin doğru şekilde yapıldığını göstermek için denetim amacıyla kullanılır. 

Karşılaştırıcı, bir testin başarılı olup olmadığını size söyleyemez (bu şekilde kullanılmalarına rağmen). Bir karşılaştırıcı size yalnızca farklılıklar olup olmadığını söyleyebilir. Bir karşılaştırmada beklenmeyen bir fark olmadığında genellikle bir ‘testin geçildiği’ sonucunu ve beklendiği zaman bir ‘testin başarısız olduğu’ sonucunu çıkarırız. Ancak bu mutlaka doğru değildir. Beklenen sonuç gerçekten yanlışsa, test edilen yazılım tamamen aynı şekilde başarısız olduğunda ‘test geçti’ deme eğiliminde olacağız!

Saklanan beklenen sonuçları içeren altın versiyonun her ayrıntıda doğru olduğundan emin olmak çok zor olabilir ve bu çabaya değmeyebilir. Hafifçe kararmış bir altın versiyonu, sınırları dahilinde kullanılırsa yine de çok zaman kazandırabilir. İnsanlar onu oluştururken veya ilk kez doğrularken hata yapmaya eğilimli olduğundan, herhangi bir altın versiyonun mükemmel olduğunun zaten garanti edilmediğini hatırlamak önemlidir.


Teknik özellik karşılaştırma
Epey karşılaştırma
Metin karşılaştırma
Telefon karsilastirma
İki ürün karşılaştırma
Metin karşılaştırma online
Dosya karşılaştırma online
Karşılaştırma


Dinamik Karşılaştırma

Dinamik karşılaştırma, bir test senaryosu yürütülürken gerçekleştirilen karşılaştırmadır. Test yürütme araçları, normalde dinamik karşılaştırma için özel olarak tasarlanmış karşılaştırma özellikleri içerir. Dinamik karşılaştırma belki de en popüler olanıdır çünkü ticari test yürütme araçlarıyla, özellikle de yakalama/yeniden oynatma olanaklarına sahip olanlar tarafından çok daha iyi desteklenir.

Dinamik karşılaştırma en iyi şekilde, bir insan test cihazının yaptığı gibi ekranda göründükleri şekliyle şeyleri kontrol etmek için kullanılır. (Test senaryosu sona erdikten sonra diğer çıktıların karşılaştırılması, yürütme sonrası karşılaştırma olarak bilinir) Bu, bir test senaryosunun çalıştırılması sırasında ekrana gelen çıktıların, daha sonra aynı testten başka çıktılar tarafından üzerine yazılsa bile kontrol edilebileceği anlamına gelir. dava. Ekranda görünmeyen çıktılar da GUI öznitelikleri gibi dinamik olarak karşılaştırılabilir.

Araç Desteği ve Uygulaması

Gördüğümüz gibi, dinamik karşılaştırma talimatları test komut dosyasına eklenmelidir. Bu talimatlar, araca neyin ne zaman ve neyle karşılaştırılacağını söyler.

Karşılaştırma talimatlarının bir komut dosyasına manuel olarak eklenmesi gerekmez. Çoğu araçla, bir test senaryosunun kaydını askıya almak mümkündür, böylece araca o noktada neyi kontrol etmesi gerektiği gösterilebilir ve geçerli sürüm beklenen sonuç olarak kaydedilir.

Her iki durumda da, araca bir ekranın veya pencerenin belirli bir bölümünü (veya aslında tüm ekranı, ancak genellikle bu önerilmemektedir) yakalaması ve beklenen sonuç olarak mevcut örneğini kaydetmesi talimatı verilebilir. Araç, komut dosyasına, komut dosyası her oynatıldığında, aracın aynı çıktıyı yakalamasına ve beklenen sonuç olarak kaydedilmiş olanla karşılaştırmasına neden olacak talimatları otomatik olarak ekler.

Araçların bir komut dosyası kaydedilirken kontrollerin eklenmesine izin vermediği durumlarda, komut dosyası yeniden oynatılırken eklenmelerine izin verebilirler. Test, ‘ağır çekimde’, yani adım adım yeniden oynatılır. Bir doğrulama noktasına ulaşıldığında, ekran çıktısının önce test cihazı tarafından doğrulandığı doğrulanır ve ardından kabul edilebilir ise araca ilgili çıktıyı altın sürüm olarak yakalaması talimatı verilir.

Bu, iki geçişin gerekli olduğu anlamına gelir, ilki girişleri kaydetmek için, ikincisi dinamik karşılaştırma komutlarını kaydetmek içindir. Bu yaklaşımlardan herhangi birini desteklemeyen araçlar için, test otomatikleştiricisinin komut dosyasını düzenlemesi gerekecektir.

Araç betiği bir programlama dilinde yazıldığından, bu elbette biraz programlama bilgisi gerektirecektir. Bu nedenle, uzun vadeli test otomasyonu için basit kayıt tekniklerinin (dinamik karşılaştırmalı veya karşılaştırmasız) kullanılmasını önermiyoruz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir